Bizimle iletişime geçiniz

Politika

İttifaklarda partilerin anlaştığı şehirler

CHP ile İyi Parti ve AKP ile MHP'nin paylaştığı şehirler

Yerel seçimlerde partiler arası ittifak pazarlıklarında bazı şehirler üzerinde anlaşmaya varıldı.

CHP ile İyi Parti ittifakında önemli oranda mesafe alındı. İki parti arasında anlaşmazlık nedeni olan Ankara’da ortak aday formülü öne çıktı. HDP, İstanbul ve Mersin başta olmak üzere bazı illerde Millet ittifakını destekleme kararı aldı. Cumhur ittifakında ise AKP ile MHP ortak hareket edecek.

4 İL İYİ PARTİ’YE BIRAKILACAK
CHP ile İyi Parti arasında Ankara krizi ‘ortak aday’ formülü ile aşılacak. CHP’nin belirleyeceği bir ismin aday gösterilmesi olasılığı ağırlık kazandı. Ayrıca CHP’nin, İyi Parti’den Antalya ve Adana’da çıkaracağı kendi adayına destek isteyeceği öne sürülüyor. Bu formüle göre İyi Parti’ye Mersin, Manisa, Isparta, Denizli gibi illerin verilecek. Öte yandan Ankara adaylığında ismi öne çıkan Mansur Yavaş konusunda henüz net bir kararın verilmediği belirtiliyor. CHP’nin İstanbul adayının ise Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

26 BELEDİYE’Yİ KAZANABİLİR
Yerel seçim ittifaklarına ilişkin yapılan araştırmalar, CHP ile İyi Parti ittifakının, İstanbul ve Ankara dahil yüzde 56.4 oranında seçmenin yaşadığı 26 belediyeyi kazanabileceğini gösteriyor. İttifakının İstanbul, Ankara başta olmak üzere Adana, Hatay, Mersin, Antalya ile Eskişehir’i kazanma ihtimalinin ise yüksek olduğu dile getiriliyor.

HDP ORTAK ADAYA DESTEK VERECEK
Öte yandan ittifakta yer verilmeyen HDP, herhangi bir partinin tek başına kazanma olanağının olmadığı yerlerde, Cumhur İttifakı ve mevcut otoriter rejimden Türkiye’yi kurtarmak için ortak adayları destekleme kararı aldı. HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Tek başına hiçbir partinin kazanamayacağı yerlerde demokrasi güçlerini yan yana getirecek seçenekleri değerlendirmek zorundayız. Bu bizim en önemli sorumluluğumuz. Mersin özelinde de İstanbul özelinde de bu türden çalışmalarımız var. Bu konuda ortak bir karar verilme sürecini destekliyoruz ve güçlendirmeye çalışıyoruz. Bugünden aday çıkarmak aslında bu ortak çalışma sürecini beslemez ve güçlendirmez. O yüzden bir telaşımız, acelemiz yok. Süreci güçlendirme yönünde çabamız var. Herkese de bu çağrıyı yapıyoruz” dedi.

CUMHUR İTTİFAKI 3 İLDE UZLAŞTI
AKP ile MHP arasında da yerel seçimlere yönelik işbirliği için çalışmalar devam ediyor. Cumhur İttifakı seçimlerde Millet İttifakı’nın yer aldığı yerlerde işbirliği yapacak. AKP ile MHP arasında gerçekleşen görüşmelerde 3 ilde uzlaşma sağlanırken, 3 ilde de görüşmeler sürüyor. MHP’nin kazandığı Manisa, Isparta, Mersin, Adana, Osmaniye ve Kars’ta yine MHP’nin adaylarının desteklenmesi tartışılıyor. AKP kurmaylarının MHP’nin Osmaniye, Adana ve Isparta adaylarına sıcak bakmadığı konuşuluyor. MHP’nin yüzde 10 barajına takıldığı yerlerde ise belediye üyeliği jesti gündeme gelecek. Dışarıdan belediye başkan yardımcılığının yanı sıra, bazı belediye iştiraklerinin yönetiminin ortağa bırakılması da tartışılıyor. Öte yandan AKP’nin açıklamadığı 21 il içinde yer alan Muğla ve Aydın’da ikinci parti olan AKP adaylarının desteklenebileceği ifade ediliyor.

AKŞENER 5 İLİ AÇIKLADI
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin beş ilde göstereceği belediye başkan adaylarını açıkladı:

Isparta Belediye Başkan Adayı: Av. Gökmen Gökmenoğlu
Elazığ Belediye Başkan Adayı: Ali Şekerdağ
Niğde Belediye Başkan Aday: Mümin İnan
Afyon Belediye Başkanı Adayı: Dr. Mahmut Koçak
Mersin Belediye Başkan Adayı: Burhanettin Kocamaz

Politika

Erdoğan’dan Katar yorumu: Para paradır

Borsa İstanbul hisselerinin Katar’a devrine ilişkin Kılıçdaroğlu’nun eleştirilerine değinen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktidarı Katar’ın diğer Avrupa ülkelerindeki yatırımlarını anlatarak savundu.

BOLD – Kabine toplantısı sonrası konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Borsa İstanbul’un yüzde 10’nun Katar Yatırım Otoritesine satılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Devre ilişkin CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun eleştirilerine değinen Erdoğan, Borsa İstanbul’un yüzde 10’nun 2019 yılına kadar Avrupa İmar ve Yatırım Bankasının elinde bulunduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu’nun ‘Ülkenin tapusunu da Katar’a verin’ sözlerini hatırlatan Erdoğan, Katar’ın Almanya ve diğer Avrupa ülkelerindeki yatırımlarını hatırlatarak: “Paranın rengi dini yoktur para paradır” ifadelerini kullandı.

Haftaiçi 21.00-05.00 saatleri arasıyla haftasonu tam gün sokağa çıkmak yasak

Okumaya devam et

Politika

AKP’nin kurucularından Albayrak: Her türlü gayri meşru işi yap…

AKP’nin kurucu milletvekillerinden Kemal Albayrak, bazı siyasilerin ‘tövbe-i nasuh’ önerisini eleştirdi. “Her türlü gayri meşru işleri yap, sessiz kal, zulümler, yanlış güce uygun kararlar ver, bunun çözümü adalettir” dedi. 

BOLD – AKP’nin kurucu milletvekillerinden olan Kemal Albayrak, partisini sert sözlerle eleştirdi. Partinin kölelik kültürüne dayalı bir sistemle yönetildiğini öne süren Albayrak, “Tartışamıyorlar çünkü korku var. Korku düşünce yaratmaz, düşüncenin olmadığı bir yerde kölelik vardır” dedi.

TÖVBEYİ NASUH ÖNERİSİNİ ELEŞTİRDİ

Sözcü gazetesine yaptığı açıklamada Albayrak, bazı siyasilerin ‘tövbe-i nasuh’ önerdiğini belirtip, “Siyasette tövbe-i nasuh olmaz. Tövbe, yaratıcıya yapılır. Her türlü gayri meşru işleri yap, sessiz kal, zulümler, yanlış güce uygun kararlar ver, bunun çözümü adalettir” şeklinde konuştu.

TARTIŞMAKTAN KORKUYORLAR

Albayrak, Metraj Prodüksiyon isimli firmanın kurulduğu gün ile bugün ki AKP arasındaki farkla ilgili sorusuna, “Çok şey söylenebilir. ‘Akıl, bilim, hukuk, demokrasi’ dediler, oligarşiye yöneldiler. ‘Kaynaştıracağız’ dediler ayrıştırma yarattılar. Yargıyı ve devleti intikam aracı olarak kullandılar. Ekonomide çöküşe gittiler” dedi. AKP’nin kölelik kültürüne dayalı bir sistemle yönetildiğini belirten Albayrak, “Tartışamıyorlar çünkü korku var. Korku düşünce yaratmaz, düşüncenin olmadığı bir yerde kölelik vardır” dedi.

Koronavirüste sağlık çalışanı ölümleri de zirve yaptı

Okumaya devam et

Politika

MSB’nin tehdidinin ardından savcılar CHP’li Başarır için harekete geçti

Tank Palet Fabrikasının Katarlılara satılmasıyla ilgili açıklamaları yüzünden, MSB’nin hedefi olan CHP’li Mahir Başarır hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

BOLD – CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Habertürk’te katıldığı bir programda Tank Palet Fabrikasının yüzde 49’unun Katarlılara satılmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Başarır’ın açıklamalarına sosyal medyada AKP’li hesaplar tepki gösterdi.

RESEN SORUŞTURMA

AKP’li hesapların ardından Milli Savunma Bakanlığından da (MSB), Başarır’ın ifadelerin ardından tehdit gibi açıklama geldi. Başarır hakkında dava açılacağının işaretinin verildiği MSB’ye ait sosyal medya hesabından: “Hesabının hukuk çerçevesinde sorulacağını, konunun takipçisi olacağımızı herkesin bilmesini istiyoruz” paylaşımı yapıldı.

MSB’nin paylaşımının ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti. Başsavcılıktan yapılan açıklamada: “Katıldığı bir TV programında ‘Türk ordusu satılmış’ diyen 27. dönem Milletvekili Ali Mahir Başarır hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca TCK’nın 301. maddesi uyarınca Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini ve devletin askeri teşkilatını alenen aşağılama suçlarından resen soruşturma başlatılmıştır” denildi.

Sunday Times Erdoğan’ın reform söylemlerinin ardındaki Biden gerçeğini yazdı

Okumaya devam et

Popular