Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Memur, işçi ve emekliyi paralel enflasyon çarptı

Enflasyonun yüzde 25’e kadar yükselmesi emeklinin cebindeki parayı eritti.

Vergi zamları için yüksek enflasyon baz alınırken, maaş zammı için enflasyon rakamları aniden düşürüldü. Paralel enflasyon dönemi başladı.

İşçi, memur ve emeklinin maaş zammının belirlenmesi öncesi piyasa gerçeklerine aykırı düşük enflasyon açıklandı. Ücretlilerin yüksek maaş zammı hayal oldu.

TÜİK’TE ENFLASYONU HESAPLAYAN DAİRENİN BAŞKANI DEĞİŞTİRİLDİ

İşçi, memur ve emekli enflasyonu ceplerinde her geçen gün daha fazla hissederken, Hükümet aniden düşük enflasyon açıklamaya başladı.

Rakamlardaki düşüş Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkan Yardımcısı Enver Taştı’nın görevden alınmasıyla başladı. Enflasyon rakamlarını belirlemekten sorumlu Taştı, ekim ayı enflasyonunu yüzde 24,52 olarak belirleyip resmi olarak açıklamasının ardından Bakan Berat Albayrak tarafından jet hızıyla görevden alınıştı.

PARALEL ENFLASYON DÖNEMİ

Yerine atanan Yinal Yağan döneminde ise Hükümetle uyumlu enflasyon rakamları açıklanmaya başlandı.

Bu çerçevede işçi, memur ve emeklinin maaş zammının belirleneceği bu günlerde aniden enflasyon rakamları düşük açıklanmaya başlandı. Geçen ay enflasyonun yüzde 1,44 düştüğü, yıllık bazda ise yüzde 21,62 olarak açıklandı.

Böylece Türkiye, piyasada fiyatlar artarken enflasyonu düşen tek ülke oldu. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’ya göre enflasyon rakamları maaş zammını düşük tutmak için bir matematik oyunu.

Aydoğdu aralıkta açıklanacak rakamlarda enflasyonun daha da düşürüleceğini ve ücretlilere yapılacak maaş zammı gerçek enflasyonun altında bırakılacağını iddia etti.

VERGİ ZAMLARI EKİM ENFLASYONUNA GÖRE

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) başta olmak üzere hemen her kalemdeki yıllık belirlenen vergi zamları (yeniden değerleme oranları) ise ekim ayı enflasyonuna göre belirleniyor.

Böylece hükümet vergilere yüksek enflasyondan zam yaparken, ekim sonrasında enflasyon rakamlarını düşük açıklayarak maaşlara çok daha az zam yapmayı garantilemiş oldu.

Vergi zamları için ayrı; maaş zamları için ayrı enflasyon rakamları oluşturulmasıyla ortaya paralel enflasyon çıktı.=

Emeklilere verilmedi, ama bakanlar ‘çifte maaş’ alacak

Ekonomi

BDDK’dan dolara karşı swap hamlesi

BDDK’dan bu sabah yabancı bankalarla yapılan swap işlemlerinde limitlerinin artırıldığını açıkladı. Piyasalarda kararın olumlu karşılanmasının ardından dolar kuru düşüşe geçti.

BOLD – Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yabancı bankalarla yapılan swap işlemlerinde limitleri artırdı. Bu açıklama sonrası dolar kuru 8.20 TL seviyelerinden 8.08 seviyelerine kadar geriledi.

BDDK’dan bu sabah yabancı bankalarla yapılan swap işlemlerinde limitlerinin artırıldığı açıklaması geldi. Alınan bu kararla bankaların TL satım yönündeki işlem tutarlarının yasal özkaynak oranları yükseltildi. Düzenlemeye göre, vadesine 7 gün kalan işlemlerde sınırlama yüzde 2’den 5’e çıkarıldı. 30 gün kalan işlemlerde limit yüzde 5’ten 10’a, 1 yıl kalan işlemlerde ise yüzde 20’den 30’a yükseltildi. Karar sonrası dolar 8.08’e kadar indi.

 

Muhbirciliği teşvikin ağır faturası: 167 bin ihbarın 116 bini yalan

Okumaya devam et

Ekonomi

Tepki çeken esnek çalışma teklifi geri çekiliyor

Sendikaların kıdem tazminatı ve emeklilik hakkı gaspına yol açacağı gerekçesiyle karşı çıktığı esnek çalışma düzenlemesi, torba tekliften çıkarılıyor. Karar Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın sendikaların tepkisini ilettiği AKP ve MHP grup başkanvekilleri ile görüşmesinin ardından alındı.

BOLD – Türk-İş, Hak-İş ve DİSK’in “kıdem tazminatı ve emeklilik hakkı gaspı”na yol açacağı gerekçesiyle karşı çıktığı 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlar için esnek çalışma teklifini AKP geri çekme kararı aldı. Kararda, işçi konfederasyonlarının iktidar ve muhalefetle geçen haftadan beri yürüttüğü müzakereler etkili oldu.

TEKLİFİN 20 MADDESİ KABUL EDİLMİŞTİ

AKP’nin koronavirüs salgını nedeniyle artan işsizliğe karşı “istihdam artışı” ve yaşanan ekonomik zorluklar nedeniyle kamu borçlarına yapılandırma gerekçesiyle hazırladığı 51 maddelik yasa teklifinin ilk 20 maddesi geçen hafta TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Teklifin tartışmalı maddeleri bu haftaya bırakıldı. BBC Türkçe’nin haberine göre sendikalar iktidar ve muhalefetle görüşerek esnek ve kısmi çalışmaya ilişkin maddelerin tekliften çıkarılmasını istedi.

ESNEK ÇALIŞMA İLE İLGİLİ HÜKÜMLER ÇIKARILACAK

AKP yönetimi, konuyu AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a götürdü. Sendikaların talepleri doğrultusunda, söz konusu düzenlemeden vazgeçilmesi görüşü benimsendi. Bugün Genel Kurul’da görüşülmesine devam edilmesi beklenen yasa teklifinden, esnek çalışmaya ilişkin hükümler çıkarılacak. Buna göre, 25 yaşından küçük, 50 yaşından büyük işçilerin 2 yıl koşulsuz belirli süreli sözleşme ile çalıştırılmasına ilişkin düzenleme teklif metninden çıkarılacak.

 

Tabutla tahliye: Tutuklu kanser hastası hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Ekonomi

At izinin it izine karışması buymuş demek ki!

Cüneyt Özdemir, ABD mahkemesinde yaptığı fedakarlığa rağmen Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla’nın AKP’de dedikodu kazanına atılmasına Berat Albayrak’ın sözleriyle tepki gösterdi.

BOLD – Naci Ağbal’ın Merkez Bankasının başına getirilmesinin ardından ekonomide başlayan deprem devam ediyor. Geçen pazar Saray’da Ağbal ile yumruklaştığı iddia edilen Berat Albayrak, sosyal medyadan yaptığı açıklama ile görevinden istifa etti. ‘Görevden affı’ Cumhurbaşkanlığı tarafından kabul edilen Albayrak’ın yerine Lütfi Elvan atandı.

Son olarak Halkbank davası kapsamında ABD’de 28 ay tutuklu kaldıktan sonra Türkiye’ye dönüşünde kahraman gibi karşılanan ve Borsa İstanbul Genel Müdürlüğüne getirilen Hakan Atilla’nın istifa ettiği öne sürüldü.

Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla, Cüneyt Özdemir’e yaptığı açıklamada istifa ettiği iddiasını yalanladı.

Cüneyt Özdemir’in Hakan Atilla ile arasında geçen konuşmayı sosyal medya hesabından paylaştığı mesajı şöyle:

“Şimdi Borsa İst Gn Müd Hakan Atilla ile konuştum. Aramızda şu konuşma geçti. Hakan Atilla istifa mı ettin ? Hayır bu iddiaların aslı astarı yok. İstifa etmedim, görevimin başındayım. Görevde olduğum sürece Borsada pek çok rekor kırdık. Daha da devam etmeye niyetliyim.”

Öte yandan Cüneyt Özdemir, yaptığı açıklamada AKP’ye Hakan Atilla uyarısında bulundu. Cüneyt Özdemir’in son açıklaması şöyle: “Hakan Atilla ilk harcanan oluyorsa vay haline AK Partinin! Hakan Atilla ki ABD’de 30 ay yattı ülkesi aleyhine tek bir kelime etmedi. Geldi Borsanın başında gayet başarılı işlere imza attı, atıyor ama dedikodu kazanına ilk atılan o oluyor. At izi, it izi karışması buymuş demek ki!”

Berat Albayrak’ın istifası Efkan Ala’ya da yer açtı

Okumaya devam et

Popular