Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Mültecilerin bıraktığı 10 Euro

Yunanistan’ın Türk kara sınırında bir grup Türkiyeli mülteci gece ısınmak için yaktıkları odunların parasını bıraktı. Olay geçmişteki benzerlerini hatırlattı.

Pazartesi gecesi yaşanan olayda Yunanistan’ın Meriç nehri boyunca uzanan Evros bölgesindeki Nea Vissa köyüne gelen mülteciler gece dondurucu soğuk bastırınca kapalı olan köyün kahvehanesinin yüklüğünde odun bulurlar. Çaresizlikten odunları alan mülteciler, bir zarfın içine 10 Euro ve İngilizce bir not bırakırlar: “Biz Türkiye’den gelen bir grubuz. Dün gece soğuk hava nedeniyle ateş yakmamız gerekti ve odunlarınızı kullandık. Lütfen bu Euroları alın.” yazarlar.


Kahvehane sahibi Dimitris Kzantzis başına gelen bu ilginç olayı Thessaloniki Radyosu’na ve Evros 24 Gazetesi’ne anlattı. Ardından o not, 10 Euro para Yunan basınına haber olur: “Not İngilizceydi ve tercüme etmesi için komşuma gittim. Zarf gördüğümde şaşırdım, içinde 10 Euro bulunca hayretim daha da arttı” cümleleriyle anlatır. Kzantzis, daha önce diğer mülteci gruplarından böyle bir olayla karşılaşmadığını da belirtir.


Günümüzde camide telefonunu şarj eden ve parasını bırakan vatandaşlar da inanılmaz karşılanıyor. Bu ve benzeri örneklerle nadiren karşılaşmak günümüz için olağanüstü bir durum. Oysa Osmanlı tarihi benzer hikayelerle dolu.

BİR SALKIM ÜZÜM, BİR ALTIN EDER Mİ?

Rivayet o ya, Kanuni Sultan Süleyman ordusuyla birlikte Avusturya’ya sefere çıkar. Yol üstünde çok güzel üzüm bağları bulunan bir köy denk gelirler. Biraz ileride mola verince yanlarına bağın sahibi gelir. Adam heyecanla;
– Sultanım! Askerlerinizden biri üzüm koparmış, yerine de parasını asmış. Çok teşekkür ederim, der.
Kanuni Sultan Süleyman, hemen o askeri buldurtup seferden men eder. Köylü şaşkın. Padişahın neden böyle davrandığını anlamaz.
– Askerin hâli, zafer ve nusretin ilk adımıdır. Eğer o asker, parayı üzümünü aldığı asmaya bağlamamış olsaydı, bu ordunun adı zâlimler ordusu olurdu ve o askerin kellesi giderdi. O parayı asmaya bıraktığı için kellesini kurtardı, ancak sahibinden izinsiz mal aldığı için seferden men cezâsına çarptırıldı, cevabını verir.

ASKERİN HEYBELERİNİ KONTROL EDİN!

Benzer bir hikaye Yavuz Sultan Selim’in bir seferi için anlatılır. Sultan ordusuyla Gebze yakınlarında bağlık bahçelik bir yerden geçer. Sonra da düşüncelere dalar; “Acaba askerlerim, izinsiz üzüm ve elma koparıp yediler mi” diye. Hemen Yeniçeri ağasını çağırır ve bütün askerlerin heybesinin aranmasını emreder. Neyse ki kimse üzüm koparmamıştır. Sultan çok sevinir ve şöyle der: “Askerlerim izinsiz meyve koparmış olsalardı, Mısır seferinden vazgeçerdim. Çünkü, haram yiyen bir ordu ile beldelerin fethi mümkün olmaz!”

Gündem

AKP Kovid-19’a rağmen Alişan ve Demet Akalın için lokanta açtırdı

AKP, restoranlara getirilen Kovid-19 yasağını şarkıcı Alişan ve Demet Akalın için deldi. Şanlıurfa’da belediye sosyal tesislerinde yasağa rağmen verilen yemek ziyafetini Akalın sosyal medya hesabından paylaştı.

BOLD – Kovid-19 yasağını AKP’li belediye Demet Akalın ve Alişan için deldi. Şanlıurfa’ya giden Alişan ve Akalın için Eyyubiye ilçesinde belediye sosyal tesislerinde yemek ziyafeti verildi.

Sözcü’nün haberine göre Urfa’ya giden şarkıcı Demet Akalın ve Alişan için AKP’li belediye, restoranlara getirilen müşteri kabul etme yasağını deldi. Eyyubiye ilçesindeki Cumhuriyet Parkı Sosyal Tesislerinin restoranında yasağın delindiği o anlara ait görüntüleri Akalın sosyal medyadan paylaştı.

AYRIMCILIĞA TEPKİ

Yasağa rağmen şarkıcılar için restoran yasağının delinmesine tepki gösteren Eyyübiye ilçe belediyesi eski meclis üyesi Bilal Tekatlı “Esnafa günah belediyeye mübah mı?sn valim @Abdullah_Erin47 restaurant ve lokantalar sadece paket servisi olacaktı. Kamu kurumları, hükümetimizin aldığı kararları çiğniyor ise vatandaş ne yapsın. Gereğini yapmanız dile ile” ifadelerin kullandı.

Okumaya devam et

Gündem

Üniversite sınavında yarım milyon kişi sıfır çekti

Üniversiteye giriş sınavlarında eğitimin durumu gözler önüne serildi. İlk aşama olan Temel Yeterlilik Sınavı’na (TYT) giren adayların yüzde 24’ü hiçbir soruya doğru cevap veremedi. Temel matematikte ise 399 bin aday sıfır çekti.

BOLD – Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) bu yılki oturumlarına ilişkin değerlendirme raporu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yayımlandı. Raporda detaylı ve çarpıcı veriler yer aldı. Özellikle sınava başvuran herkesin girmek zorunda olduğu TYT matematik ve fende sıfır çekenlerin sayısı oldukça dikkat çekti.

Birgün’de yer alan habere göre, sınava katılan adaylardan Temel Matematik veya Türkçe testlerinin en az birinden 0.5 veya daha fazla ham puanı bulunan 2 milyon 257 bin 671 adayın 2020-TYT puanı hesaplandı. Bu durumda 38 bin 467 adayın puanı hesaplanmadı yani sıfır almış kabul edildi. 512 bin 39 aday ise 150 puan alamadıkları için daha ilk barajı aşamayarak, elendi.

TYT’de 120 sorunun tamamını hiçbir aday doğru cevaplayamadı. 119 soruyu doğru cevaplayan sayısı ise yalnızca 4 oldu. 53 aday ise hiçbir soruyu doğru cevaplayamadı.

Adayların 4 bin 50’si Türkçe testinde, 37 bin 432 aday Sosyal Bilimler testinde, 399 bin 271 aday matematik testinde, 553 bin 129 aday Fen Bilimleri testinde hiçbir soruya doğru cevap veremedi.

Sınavdaki ortalama doğru cevaplar ise şöyle:

♦ Türkçe: 40 soruda 14,29

♦ Sosyal Bilimler: 20 soruda 7,79

♦ Temel Matematik: 40 soruda 5,56

♦ Fen Bilimleri: 20 soruda 2,67

Okumaya devam et

Gündem

6 yıl sonra Kobani olaylarına 30 gözaltı daha

6-8 Ekim 2014’te Kobani gösterilerine katıldığı tespit edilen 30 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Eş zamanlı operasyonlarda 27 kişi gözaltına alındı.

BOLD – Batman Cumhuriyet Başsavcılığı 6 yıl aradan sonra Kobani olayları için bir kez daha düğmeye bastı. İddiaya göre başsavcılık 6-8 Ekim 2014’teki Kobani olaylarına dair yeni bilgilere ulaştı. Bu kapsamda Batman İl Emniyet Müdürlüğü tarafından “Şehit Birol Öztekin” ismiyle operasyon başlatıldı.

Güvenlik güçleri, izinsiz gösterilere karıştığı belirtilen 30 şüpheli hakkında verilen gözaltı kararının ardından belirlenen adreslere eş zamanlı operasyonlar yaptı. Operasyonlarda 27 kişi gözaltına alındı. 3 şüphelinin yakalanması için de çalışmalar sürüyor.

Şahısların adreslerinde yapılan aramalarda çok sayıda dijital materyal, fotoğraf, doküman, 2 tabanca, pompalı tüfek ve kaleşnikof silah ele geçirildi.

Okumaya devam et

Popular