Bizimle iletişime geçiniz

Sinema

Uçurtmayı vurdular

Sevinç Özarslan

Tunç Başaran 1989 yılında yaptığı, Türkiye’nin Oscar aday adayı filmlerinden Uçurtmayı Vurmasınlar için dün Sabah gazetesine verdiği röportajda “Politik film değildi. Sevgi filmi yaptım. Aynı filmi tren garında da çekebilirdim.” demiş.

Başaran bunu ilk defa yapmıyor. Filmlerinin arkasında durmayı bir türlü beceremedi. 2000 yapımı filmi Abuzer Kadayıf’ı çektikten sonra da benzer bir tavır içine girmişti. ‘Hayatımı anlatıyor, benden izin almadılar’ gerekçesiyle filmi mahkemeye veren ve dağıtımını durduran İbrahim Tatlıses’e yaranmak için yapmadığı kalmamıştı. Nihayetinde emek harcamış, para kazanmak istiyordu filmden. Durup dururken Tatlıses’e telif filan ödemek istemiyordu. Oysa film Tatlıses’in hayatıydı. Zaten başrolde oynaması için ilk teklif Tatlıses’e yapılmıştı ama kabul etmemişti. Tatlıses’in teklifi kabul etmemesinin nedeni, Abuzer Kadayıf’ın sanat dünyasındaki yozlaşmayı kendi hikayesi üzerinden anlatmasıydı.

SENARİST MAMAK CEZAEVİNDE YAŞADIKLARINI KALEME ALDI

1980 darbesini hapiste büyüyen Barış’ın gözünden anlatan Uçurtmayı Vurmasınlar’ın senaryosunu yazan Feride Çiçekoğlu bir kere politik bir isim. Darbeden sonra solcuların cezalandırılması için başvurulan ama daha sonra kaldırılan Anayasa’nın 140 ve 141. maddelerinden hapse girmiş, dört yılını orada geçirmiş ve Mamak Cezaevi’nden çıkınca da yaşadıklarını kaleme almıştı.

Filmde mekan olarak Ankara Merkez Kapalı Cezaevinde kullanılıyor. Başaran, “Aynı filmi tren garında da çekebilirdim.” derken acaba ciddi mi? Filmin çıkış noktası, adı, izleyiciyi derinden etkileyen sahnelerden biri olan Barış’ın (Ozan Bilen) hayatında ilk defa uçurtma gördüğü ve hakkında hiçbir fikri olmadığı için İnci’ye (Nur Sürer) ne olduğunu sorduğu sahneydi. Hikaye hapishanede geçiyor. Yönetmenin mekan seçmek gibi ikinci bir alternatifi bulunmuyor. Uçurtmayı Vurmasınlar’ı politikadan, birçok insanın hayatını karartan darbeden -şimdi olduğu gibi- soyutladığınızda elinizde bir şey kalmıyor.

Sanat camiasının içinde bulunduğu çürümeyi görmek için demek ki 15 Temmuz gibi bir darbe projesine ihtiyaç varmış. Nasıl dağıldı, çözüldü herkes. Hele bu eski tüfekleri anlamak hiç mümkün değil. Geçen yıl 50. sanat yılını kutlayan Moğollar da onca yıllık birikimlerini Avrupa turnelerinde çar çur etmişlerdi. Cahit Berkay, Almanya’da (Darmstad) verdikleri bir konserde, grubun muhalif tavrını en iyi anlatan ‘Dinleyiverin Gari’ şarkısını söyledikten sonra, konseri ön koltukta dinleyen Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı’ya ithafen, “Bu şarkıyı 1993’te yaptık, şimdi kimse üstüne alınmasın!” açıklaması yapmış, bir el etek öpmediği kalmıştı.


Hastaneden yeni çıkan ve sağlık problemleri bulunan Tunç Başaran biraz mazur görülebilir. Siyasi bir kişiliğinin olmadığı da biliniyor. Ayrıca artık ne doğru dürüst sinemaya katkıda bulunuyor, ne de üretiyor. Hala 30 yıl önce çektiği filmin ekmeğini yiyor. Ara sıra çağrıldığı konferanslarda Uçurtmayı Vurmasınlar’ı anlatıyor. Birkaç sene önce felç geçirdi, toparladı. Yakın zamanda da böbrek hastalığı nedeniyle hastanedeydi. Hayatının kapanış filmini yapmak için girdiği bütçe arayışları bu talihsiz açıklamayı yapmasının nedeni olmalı.

Uçurtmayı Vurmasınlar, Tunç Başaran’dan ziyade Feride Çiçekoğlu’nun, Nur Sürer’in, Ozan Bilen’in ve hapisteki tüm çocukların filmi… Onların hayatında önemli ve unutulmayacak gelişmelere neden oldu, oluyor. Asıl bu konuda onlar ne düşünüyor acaba? Henüz dışarıdaki üçlüden bir ses çıkmadı. Özellikle Nur Sürer’in, Çiçekoğlu’nun ne diyeceği merak ediliyor. İçeride büyümek zorunda kalan 748 bebeğin yaşadıklarını ise sinema da tarih de uzun yıllar anlatacak. Tıpkı o çocuklar da Barış gibi soru yağmuruna tutacak İnci’leri.

– Komünist (FETÖ’cü) ne demek İnci?

– İftira ne demek İnci?

– Nişanlın niye görüşe gelmiyor İnci?
– Çünkü o da kafeste.
– Onu niye kafese koymuşlar.
– Çünkü çok soru sorduğu için…

Kültür

Nomadland Oscar’a damga vurdu: En İyi Yönetmen ödülünü ilk kez Asyalı bir kadın aldı

2021 Oscar Ödül Töreni bu yıl dünyanın farklı yerlerinde kurulan stüdyolarda yapıldı. Nomadland filmi 3 dalda Oscar aldı. En iyi yönetmen ödülünü alan Chloe Zhao, bu kategoride Oscar alan ilk Asyalı kadın oldu.

BOLD – Oscar ödülleri olarak bilinen Akademi Ödülleri’nin 93’üncüsü dün gece Los Angeles’ta koronavirüs pandemisinin gölgesinde sahiplerini buldu.

Korona önlemleri nedeniyle geçen yıllara oranla çok az sayıda kişinin davet edildiği tören, Los Angeles’ta geleneksel olarak Oscar ödül törenlerine ev sahipliği yapan Dolby Tiyatrosu ile dünyanın farklı yerlerinde kurulan stüdyolarda yapıldı. Oscar adaylarından belirlenen bu mekanlardan birinde bizzat törene katılmaları istendi.

Çin asıllı Yönetmen Chloe Zhao

Bu yıl Oscar’a yönetmenliğini Chloe Zhao’nun yaptığı ‘Nomadland’ damgasını vurdu. Altın Küre de dahil olmak üzere bu yıl verilen birçok ödül töreninden zaferle dönen ‘Nomadland’ Oscar’ın da favorisiydi.

FİLMDE PROFESYONEL OLMAYAN İSİMLER DE YER ALDI

Frances McDormand

Nomadland’in hikayesi Frances McDormand’in canlandırdığı ve ABD’nin batısında karavanıyla göçebe olarak yaşamını sürdüren, geçici işlerle para kazanan ve yol boyunca kendi gibi göçebe insanlarla tanışan Fern isimli kadın karakter etrafında şekilleniyor. Filmde oynayanların çoğu profesyonel oyuncu değil, gerçek hayatta da göçebe yaşayan isimler.

‘Nomadland’ En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında Oscar’ın sahibi oldu.

Zhao, En İyi Yönetmen dalında Oscar kazanan ilk Asyalı kadın oldu. Çin asıllı Zhao, aynı zamanda En İyi Yönetmen dalında Oscar kazanan ikinci kadın oldu.

Zhao, “Bu ödülü, tüm zorluklara karşın iyilik için direnme inancına ve cesaretine sahip olan herkes için alıyorum. İnsanlar doğuştan iyilerdir. Ben dünyanın her yerinde, her zaman tanıştığım insanların içinde iyiyi bulabildim” dedi. ABD’li aktris Frances McDormand ‘Nomadland’daki rolü ile üçüncü Oscar’ını kazandı.

HOPKİNS, 83 YAŞINDA OSCAR ALDI

Anthony Hopkins

En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’ın sahibi ‘The Father’daki rolü ile Anthony Hopkins oldu. İkinci Oscar’ını kazanan İngiliz oyuncu, ‘The Father’da bir demans hastasını canlandırıyor. Film, En İyi Uyarlama Senaryo dalında da ödül kazandı.

83 yaşındaki Anthony Hopkins, bu ödülü alan en yaşlı kişi olarak kayda geçti.

EN İYİ YARDIMCI KADIN VE ERKEK OYUNCULAR

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü Minari filmindeki rolüyle Yuh-Jung Youn aldı ve bu kategoride ödül alan ilk Koreli aktris olarak tarihe geçti.

Ödülünü Brad Pitt’ten alan Yuh-Jung Youn, “Bay Pitt, sizinle sonunda tanıştığıma çok memnun oldum” sözleriyle izleyicileri güldürdü.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını ise ‘Judas and the Black Messiah’taki rolü ile Daniel Kaluuya kazandı.

1960’larda ABD’deki siyahların hareketi Kara Panter Partisi’ni (Black Panther Partisi) anlatan filmde H.E.R., Dernest Emile II und Tiara Thomas’ın seslendirdiği “Fight For You” En İyi Özgün Şarkı dalında Oscar’ını kazandı.

Siyahları konu eden bir diğer film ‘Ma Rainey’s Black Bottom’ En İyi Kostüm Tasarımı ve En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı dallarında Oscar aldı. Film, siyah caz şarkıcısı Ma Rainey’in hayatından bir kesit sunuyor.

‘MANK’ 2 DALDA ÖDÜL KAZANDI

En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödülleri de dahil toplam 10 dalda ödüle aday gösterilen David Fincher imzalı ‘Mank’ En İyi Görüntü Yönetmeni ve En İyi Yapım Tasarım dallarında ödül kazandı.

En İyi Yabancı Film ödülünü Danimarkalı yönetmen Thomas Vinterberg’in ‘Druk’ (Another Round) kazandı.

En İyi Belgesel kategorisinde ‘My Octopus Teacher’ Oscar ödülünün sahibi oldu.

En İyi Özgün Senaryo Ödülü’nü, ‘Promising Young Woman’ filmiyle Emerald Fennell kazandı.

En İyi Ses ödülünü ‘Sound of Metal’ filmi aldı. Sound of Metal’in ikinci Oscar’ı ise En İyi Film Kurgusu kategorisinden geldi.

‘Two Distant Strangers’, En İyi Kısa Film ödülünü aldı. Filmin yönetmenlerinden Travon Free, ödülünü alırken “ABD’de polis tarafından öldürülen siyahları” hatırlattı.

En İyi Kısa Animasyon ödülü, ‘If Anything Happens I Love You’ filmine verildi.

En İyi Animasyon kategorisinde ise Walt Disney yapımı ‘Soul’ filmi Oscar’ın sahibi oldu. Soul’un ikinci Oscar’ı ise En İyi Özgün Müzik kategorisinden geldi.

En İyi Kısa Belgesel ödülünü “Colette” adlı belgeselle Anthony Giacchino ve Alice Doyard aldı.

En İyi Görsel Efekt kategorisinde Tenet, Oscar’ın sahibi oldu.

50 at Almanya’ya mı kaçtı?

Okumaya devam et

Kültür

Netflix Mart 2021 programında neler var?

Pandemi döneminde abone sayısını artırarak dijital platformlar arasındaki liderliğini koruyan Netflix, orijinal dizi, film ve belgeselleriyle Mart 2021’de de dopdolu…

BOLD– Çağatay Ulusoy’un başrolü üstlendiği Kağıttan Hayatlar 12 Mart’ta gösterime girerken Formula 1 dünyasını ilginç bir şekilde anlatan “Formula 1: Drive to Survive” belgeseli de üçüncü sezonuyla 19 Mart’ta geri dönüyor.

Netflix Mart 2021: Orijinal Diziler

SKY ROJO (19/03/2021)

Muhabbet tellallarıyla onun adamlarından kaçan üç kadın özgürlüklerine kavuşmak için çılgın bir maceraya atılır. La Casa de Papel’in yazarlarından…

THE IRREGULARS (26/03/2021)

19. yüzyıl Londrası’nda Dr. Watson ve çok fazla ortalarda görünmeyen Sherlock Holmes önderliğindeki sıra dışı bir grup, doğaüstü suçları çözmeye çalışır.

THE ONE (12/03/2021)

Kusursuz eş bulmanın yolunu keşfeden ekipte yer alan DNA araştırmacısı, yepyeni ve cesur bir çöpçatanlık hizmeti kurduğunda aşk ile yalanlar iç içe geçer.

FORMULA 1: DRIVE TO SURVIVE (19/03/2021)

Covid-19 dünyayı sarsarken Lewis Hamilton, Max Verstappen ve diğer üst düzey pilotlar kısaltılan 2020 sezonunda damalı bayraklara ulaşmaya çalışıyor.

WHO KILLED SARA? (24/03/2021)

Hapiste geçen 18 yılın ardından Álex, kendi itibarlarını korumak için kız kardeşinin cinayetini onun üzerine atan Lazcano ailesinden intikamını alır.

Netflix Mart 2021: Orijinal Filmler

KAĞITTAN HAYATLAR (12/03/2021)

Kağıt toplayarak geçinen ve sağlığı giderek kötüleşen Mehmet terk edilmiş bir çocuk bulur. Birden hayatına giren küçük Ali, onu kendi çocukluğuyla yüzleştirecektir.

YES DAY (12/03/2021)

Çocuklarına genelde hayır diyen bir anne ve baba, bir günlüğüne onların tüm isteklerine evet demeye karar verdiğinde eğlence ve macera dolu bir gün yaşanır.

MOXIE (03/03/2021)

Öz güvenli yeni arkadaşından ve annesinin asi geçmişinden ilham alan 16 yaşındaki utangaç bir kız, okulundaki cinsiyetçiliğe isyan eden bir dergi çıkarır.

Netflix Mart 2021: Orijinal Belgeseller

BIGGIE: I GOT A STORY TO TELL (01/03/2021)

İlk kez yayınlanan görüntüleri ve röportajları derleyen belgesel, Notorious B.I.G.’nin düzenbazlıktan rap kralı olmaya giden yolculuğunu ve hayatını anlatıyor.

MURDER AMONG THE MORMONS (03/03/2021)

Titizlikle çalışan bir dehanın yüksek riskli oyunu ölümcül bir şekilde sonuçlandığında küresel bir kilise temellerinden sarsılıyor.

LAST CHANCE U: BASKETBOL (10/03/2021)

Doğu Los Angeles’ta inançlı bir basketbol koçu, meslek yüksekokuluna büyük umutlarla gelen bir grup gence önderlik ediyor.

Netflix Mart 2021: Çocuk ve Aile

WAFFLES VE MOCHI (16/03/2021)

Meraklı kuklalar Waffles ve Mochi dünyayı dolaşarak hem yiyeceklere ve kültürlere dair mucizeleri keşfediyor hem de yemek malzemelerini öğreniyor.

Okumaya devam et

Kültür

Dünyanın sineması mart ayı boyunca TRT 2’de

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun (TRT) kültür-sanat kanalı TRT 2, mart ayı boyunca her gün yeni bir filmle izleyicilerin karşısına çıkacak.

BOLD– İtalya, İran, Filistin, Kazakistan, Rusya gibi birçok ülkenin seçkin filmlerinin ekrana geleceği TRT 2’de Cannes Altın Palmiye ödüllü Nuri Bilge Ceylan’ın Kış Uykusu filmi de gösterilecek. Mart ayı seçkisinde televizyonda ilk defa gösterimde olacak birçok yapım da bulunuyor.

TRT 2 MART AYI FİLMLERİ

02 Mart – 21:00 – After the Wedding
03 Mart – 21:00 – Russian Ark
04 Mart – 21:00 – Güvercin
05 Mart – 21:30 – Homeward
06 Mart – 21:30 – An Officer and a Spy*
07 Mart – 21:30 – Gold
08 Mart – 21:00 – The Blue Weiled
09 Mart – 21:00 – The Net
10 Mart – 21:00 – Miraciyye Saklı Miras
11 Mart – 21:00 – White Fang
12 Mart – 21:30 – A Late Quartet
13 Mart – 21:30 – The Man Who Killed Don Quixote*
14 Mart – 21:30 – The Invisible Guest
15 Mart – 21:00 – Battleship Potemkin
16 Mart – 21:00 – Rams
17 Mart – 21:00 – Mia Madre
18 Mart – 20:30 – İhtiyar Kurtlar
19 Mart – 21:30 – Days of Glory
20 Mart – 21:30 – Nightcrawler*
21 Mart – 21:30 – Serpico
22 Mart – 21:00 – Of Human Bondage
23 Mart – 21:00 – Summer 1993
24 Mart – 21:00 – The Wedding Invitation
25 Mart – 21:00 – Guardian of Angels
26 Mart – 22:15 – Kramer vs. Kramer
27 Mart – 21:30 – Kış Uykusu
28 Mart – 21:30 – Oblivion Verses*
29 Mart – 21:00 – The Cow*
30 Mart – 21:00 – It Must Be Heaven
31 Mart – 21:00 – The Bear

*Televizyonda ilk kez yayınlanacak filmler…

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0