Bizimle iletişime geçiniz

Sinema

Korkutucu Bir Aile Draması

Shirley Jackson’un kült romanı The Haunting of Hill House iki kez sinemaya uyarlandıktan sonra sonunda Netflix yapımı olarak ekranlarda da arzıendam etti.

Daha önce Gerald’s Game gibi iyi bir işe imza atmış olan Mike Flanagan’ın genel yönetiminde çekilen dizi TV’deki kaliteli korku gerilim eksikliğini gidermiş oldu.

Çok iyi filmler çekilse de bu alandaki TV dizileri genelde yavan oluyor. Son sekiz yıldır dişe dokunur tek dizinin American Horror Story olduğunu unutmayalım.

KLİŞE OLMAMAK İÇİN KLİŞEYİ KULLANMAK

The Hauntig of Hill House zor bir işe kalkışıyor. Dizide korku gerilim türünün klişeleri neredeyse tamamıyla mevcut: terk edilmiş tekinsiz evler, kalabalık ve iletişim problemleri olan aile, hayaletler… Ama dizi ustalıkla anlatımı ve yönetimiyle bu klişelerden çok başarılı bir yapım çıkarmayı başarıyor. İsabetli mekan seçimleri, renk seçimleri, tedirgin edici müzikler, kalburüstü oyunculuklar… Diziyi sadece korku-gerilim türüne sınıflamak ise haksızlık olabilir. Travmatik bir deneyimin kopardığı aile bağları dizide ustalıkla işlenmiş. Seyirci yormadan gerçekleşen zaman atlamaları ise kurgu oyunlarından hoşlanan seyirciler için birebir. Sezonun beşinci bölümü olan “Bent Neck Lady” bu konuda ders olarak bile okutulabilir. Türden hoşlanıyorsanız The Haunting of Hill House beklentilerinizi boşa çıkarmayacak bir yapım.

Kültür

Alfred Hitchcock klasiği Dial M for Murder televizyona uyarlanıyor

The Sopranos ve Boardwalk Empire gibi başarılı dizilerle adını duyuran Terence Winter, Alfred Hitchcock’un Dial M for Murder filmini diziye uyarlıyor.

BOLD– İlk olarak 1952’de Frederick Knott tarafından oyun olarak yazılan daha sonra usta yönetmen Alfred Hitchcock‘un 1954’te sinemaya uyarladığı Dial M for Murder her sezon başka bir hikayeyi ele alan antolojik bir dizi olarak yeniden ele alınıyor. Dizinin başrolünde Alicia Vikander yer alacak.

YANLIŞ NUMARA VE BİR CİNAYET PLANI

2014 yapımı The Wolf of Wall Street filmi ile En İyi Uyarlama Senaryo Oscarı adaylığı kazanan Terence Winter ve The Danish Girl filmiyle Oscar heykelciğine uzanan Alicia Vikander’i buluşturan dizinin Hitchcock’un filmini esas alacağı öğrenildi.

1954 yapımı filmde eşinin kendisini bir yazar ile aldattığını öğrenen bir adamın, eşini öldürmek için yaptığı cinayet planı anlatılıyordu. Ancak planın detaylarını, aradığı yanlış bir numaraya anlatmasıyla olaylar daha da karışıyordu.

Daha önce 1952, 1958 ve 1968’de üç kez televizyona uyarlanan Dial M for Murder’ın HBO için hazırlanan bu yeni versiyonu Alicia Vikander’in ilk uzun soluklu dizisi olmasıyla da dikkat çekiyor.

Okumaya devam et

Kültür

Suavi’nin Şeyh Bedreddin’i canlandırdığı ‘Hakikat’ filminden fragman yayımlandı

Anadolu tarihinde yönetime karşı ilk isyanlardan birini başlatan Şeyh Bedreddin’in hayatından kesitler sunan “Hakikat: Şeyh Bedreddin” filminden ilk fragman yayımlandı.

BOLD– Senaryoyu Ali Şahin’le birlikte yazan Hakan Alak’ın aynı zamanda yönetmenliği de üstlendiği filmde Şeyh Bedreddin’i ünlü müzisyen Suavi canlandırıyor.

ANADOLU’NUN İLK İSYANI

1416 yılında Deliorman’da Osmanlı’ya karşı bir isyan başlatan ve Bayezit Paşa tarafından kanlı bir şekilde bastırılan isyan sonrası 1420’de Serez’de idam edilen Şeyh Bedreddin’in hayatı beyaz perdeye aktarıldı.

Börklüce Mustafa’yı Bülent Emrah Parlak’ın, Torlak Kemal’i ise Saygın Soysal’ın canlandırdığı “Hakikat: Şeyh Bedrettin” filminde Kerem Fırtına, Elif Nur Kerkük, Sinan Tuzcu, Ali Barkın ve Rıza Akın da rol alıyor.

İmece Yapım’ın Edirne’de 5 bin metrekarelik platoda yaptığı çekimler için 15. Yüzyılın yapısına uygun bir köy inşa edildi. Vizyon tarihi henüz duyurulmayan filmin fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Okumaya devam et

Kültür

Malatya Belediyesi ödüllerde cinsiyet ayrımının kaldırıldığı 10. Malatya Film Festivalini iptal ettirdi

Bu yıl 10. Kez yapılacak olan Malatya Film Festivali, oyuncu ödüllerinde cinsiyet ayrımının kaldırılacağının açıklanmasından kısa süre sonra iptal edildi.

BOLD– 1-5 Aralık tarihlerinde yapılması planlanan 10. Malatya Film Festivali bu yıl pandemi nedeniyle fiziki gösterimlerin yanı sıra çevrimiçi gösterimlerin de gerçekleşeceği şekil planlanmış ve kamuoyuna duyurulmuştu.

BELEDİYE “CİNSİYETSİZ ÖDÜL” İFADESİNİ ANLAMAYINCA

Festivalin bu yılki en önemli yeniliği ise Berlin Film Festivali’nde olduğu gibi oyuncu ödüllerinde cinsiyet ayrımının kaldırılması olmuştu. Söz konusu değişiklik tanıtım bültenlerinde şu ifadelerle duyurulmuştu:

“Türkiye’nin Cinsiyetsiz İlk Oyuncu Ödülü 10. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde Sahibini Bulacak!
10. Malatya Uluslararası Film Festivali, bu sene Türkiye’de bir ilke imza atacak. Dünyada ilk olarak Berlin Film Festivali yönetimi tarafından alınan kararla En İyi Oyuncu ödüllerindeki kadın ve erkek ayrımının kaldırılmasının Türkiye’deki ilk temsilcisi 10. Malatya Uluslararası Film Festivali olacak. Berlin Film Festivali’nin aldığı kararı destekleyen bir yol izleyen ve bu değişikliği daha da anlamlı kılıp genişletme yolunda katkı sağlamak için oyuncu ödüllerinde cinsiyet ayrımını kaldıran festivalin Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması’nda bu yıl En İyi Oyuncu ve En İyi Yardımcı Oyuncu ödülleri verilecek.”

Bu yıl yönetimi Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı’na (TÜRSAK) geçen Malatya Film Festivali’nin iptal süreci de bu açıklamayla başlamış oldu. Cinsiyet ayrımının kaldırılmasına birçok kişi destek verse de açıklamada geçen “cinsiyetsiz” ifadesinden rahatsız olan çevrelerin baskılarının Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından da paylaşılması festivalin kısa bir süre kala iptaline yol açtı.

Basın bültenindeki “cinsiyetsiz” ifadesini anlamayan Malatya Büyükşehir Belediyesinin inisiyatifiyle festivalin iptal edilmesi yerel yönetimlere bağlı festivallerin hareket alanının çok dar ve siyasete bağımlı olduğunu göstermesi bakımından da sanat adına üzücü bulundu.

Malatya Film Festivali sosyal medya hesabından yapılan iptal açıklamasını aşağıdan okuyabilirsiniz.

Okumaya devam et

Popular