Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Vatandaş müşteri garantili cafe istedi

Fatma Kaplan Hürriyet, AKP'nin yandaşa müşteri garantisi eleştirisini, bir vatandaşın kendisine gönderdiği mesaj üzerinden yaptı.

Geçenin de geçmeyenin de para ödediği Hazine garantili köprü modeli cafe açmak isteyen vatandaşa örnek oldu. CHP’li Hürriyet, gelen talebi açıkladı.

VATANDAŞTA MÜŞTERİ GARANTİSİ İSTİYOR

CHP Kocaeli milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, AKP’nin yandaşa müşteri garantisi eleştirisini, bir vatandaşın kendisine gönderdiği mesaj üzerinden yaptı. “Vatandaş diyor ki: ‘Devlet bana kredi verse kafe açsam, günlük 300 müşteri garanti etse, 50 kişi gelse, gelmeyen 250 farkı bana ödese; gayet süper iş.’ Aslında doğru, işte yapılan bu ama vatandaşa değil, ne yazık ki yandaşa. Kamu ihaleleriyle, hazine garantili ihalelerle işte yaptığınız bu.”

REİS ACISINI HALKTAN FENA ÇIKARIR

Hürriyet’in bir diğer eleştirisi ise asgari ücret hususunda oldu. “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ‘Asgari ücreti en az 2 bin 200 lira yapacağız’ dedi. Bir vatandaşımız mesaj attı, dedi ki: ‘Bence yükseltmeyin sayın vekilim, aman, reis acısını çok kötü çıkarır bizden, halktan.’ Aslında bir anlamda vatandaşa yansıyan korkunun da göstergesi.”

YÜK GARANTİLİ KAMYON İSTİYORUZ

İyi Parti Aksaray milletvekili Ayhan Erel’in de gündemi müşteri garantili ihale kıyaklarıydı. “Aksaray’ın Topakkaya beldesi var, orada bizim askerden gelen Kürşat diyor ki: ‘Hocam, yol boyuna bir lokanta açacağım. Müşteri garantili bir lokanta açabilir miyim?’ Mimar, mühendis öğrencilerim var, onlar da ‘Biz proje garantili büro istiyoruz’ diyor. Çilesi yollarla bitmeyen kamyoncular yük garantili kamyon istiyorlar ve onlar diyor ki: ‘Yandaşlara, müteahhitlere tanınan bu imtiyaz Anadolu’nun masum, saf, kavruk insanlarına da tanınsın.”

MÜŞTERİ GARANTİLİ BAZI İHALELER

Yapılan eleştiriler AKP’nin yandaşlarına tanıdığı müşteri garantili ihaleleri hatırlattı. İşte onlara bazı örnekler: Yavuz Sultan Selim Köprüsü için günlük 135 bin araç, Avrasya Tüneli için günlük 68 bin araç, Osmangazi Köprüsü için günlük 40 bin olan araç hazine garantisi verildi. Üçüncü havalimanı için 12 yıl boyunca verilen yolcu garantisi 6 milyar avronun üzerinde. Kamu garantisi verilen yatırımlardan en ilginç olanı hiç kuşkusuz Şehir Hastaneleri projesi. 34 şehirde 43 bin yatak kapasitesi olacak şehir hastanelerine yüzde 70’e yakın yatak doluluğu garantisi verildi. Bunun altındaki rakamlar vatandaşın cebinden çıkıyor.

Politika

Kılıçdaroğlu kendisini tehdit eden Alaattin Çakıcı hakkında suç duyurusunda bulundu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya üzerinden kendisini tehdit eden organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

BOLD – Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, CHP liderini tehdit eden Alaattin Çakıcı hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

Avukat Çelik, sosyal medya hesabından  “Mafya Bozuntusu’ tanımlamasına muhatap, suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı hakkında; hakaret ve tehdit suçlarından suç duyurusunda bulunduk. Seviyesizliğin hesabını soracağız” dedi.

Avukat Celal Çelik, dilekçesinde “Suç örgütü lideri olarak bilinen şüpheli Alaattin Çakıcı’nın işlediği hakaret ve tehdit suçlarından ötürü hakkında derhal soruşturma başlatılması, sonrasında kamu davası açılmasının sağlanmasını” talep etti. Çelik, Çakıcı’nın hakaret ve silahla tehdit suçundan 5 yıl 8 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.

BAŞKA SİYASİLERLE BENZEŞTİRDİ

Dilekçede, “Şüpheli, şikayet konusu mektubunda Vekil Edeni ‘…fasulye çubuğu ile seni tanıştırırım’, ‘…hayatının en büyük hatasını yaparsın ben yaşarken ölçündeki söylemlerinin dışına çıkarsan seni bakla kazığı ile tanıştırırım’, ‘Onun için sana AKILLI OL!!! diyorum” şeklindeki sözlerle açık bir şekilde tehdit etmiştir. Bu tür seviyesiz hakaret sözlerini siyasilere karşı kullanmayı alışkanlık haline getirdiği görülen ve (siyasilerce) şikayet edilmemekle taşkınlık seviyesi artan şüpheli Alaattin Çakıcı, anlaşılan odur ki geçmişte hakaret ve tehditler savurduğu halde sonradan bir araya geldiği bilinen siyasiler ile Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu benzeştirme hatasına düşmüştür! ” denildi.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Yerel Yönetimlerden Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ile genel merkezde toplantıda olduğu öğrenildi.

SOSYAL MEDYA HESABINDAN TEHDİT ETTİ

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, dünkü Meclis grup toplantısında Tayyip Erdoğan’ın yargıda reform yapacakları açıklamasını, “Mafya liderlerini, uyuşturucu kaçakçıları serbest bırakıp düşünce suçlularını hapsetmekten vazgeçecek misin?” sözleriyle eleştirmişti. MHP Genel Başkanı Bahçeli’ye de tepki göstererek, “Çok sık eleştiriyor CHP’yi, ona o görev verilmiş bekçilik yaptığı için” demişti. Alaattin Çakıcı, Twitter hesabı üzerinden paylaştığı 4 sayfalık mektupta, Kılıçdaroğlu’na “Akıllı ol”, “Vatan hainleri ile Bahçeli’yi bir kefeye koyarsan hayatının hatasını yaparsın” gibi tehdit ve hakaret içerikli ifadeler kullanmıştı.

Meral Akşener: Acı reçeteyi reform diye millete yutturacaklar

Okumaya devam et

Politika

Meral Akşener: Acı reçeteyi reform diye millete yutturacaklar

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi ve hukukta reform yapacakları açıklamasını değerlendirdi. “Keşke samimi olsalar. Bu reformları bu zihniyetle, bu beceriksiz kadrolarla yapamazsınız. Sayın Erdoğan’ın derdi reform yapmak değil. Akılları sıra bu acı reçeteyi reform yapıyoruz diye millete yutturacaklar” dedi.

BOLD – İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında AKP hükumetini koronavirüs tedbirleri ve ekonomi konusunda eleştirdi.

İktidarın açıkladığı koronavirüs rakamlarının inandırıcı olmadığını söyleyen Akşener, “Buradan iktidara sesleniyorum; pandemi kontrolden çıkmış durumda. Hele İstanbul’da durum kontrolden çıkmış. Akla bilime kulak verin. Hiç vakit kaybetmeden 14 günlük günlük sokağa çıkma kısıtlaması ilan edin” ifadelerini kullandı.

Akşener’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Sağlık Bakanı’nın zor durumda olduğunu görüyorum. İktidarın milletimize akşamüstü açıkladığı rakamlar maalesef artık inandırıcı değil. Sayın Koca’nın bir karar vermesi gerekiyor. Gerçekleri milletimize anlatması gerekiyor. Çünkü geçekleri bilmek en doğal hakkımız. Bizi ilgilendireni bizden saklayamazsınız. Siyasi hesaplarınız vatandaşımızın canından önemli değil. Buradan iktidara sesleniyorum; pandemi kontrolden çıkmış durumda. Hele İstanbul’da durum kontrolden çıkmış. Akla bilime kulak verin. Hiç vakit kaybetmeden 14 günlük, 21’i daha uygundur da, ekonomi nedeniyle 14 günlük sokağa çıkma kısıtlaması ilan edin.

BU ZİHNİYETLE REFORM YAPAMAZLAR

Dünya kamuoyunun aklını başından aldık. Vatandaş için küçük ama senin için büyük adeta nobellik bu adım için seni yürekten kutluyorum! Keşke samimi olsalar. Verdikleri müjdeyi salondan çıkar çıkmaz unutmasalar. Ama yapamazlar bu bir zihniyet meselesi. Bu reformları bu zihniyetle, bu beceriksiz kadrolarla yapamazsınız. Sayın Erdoğan’ın derdi reform yapmak değil. bu vaadin gizlediği başka bir şey var; acı reçete. Akılları sıra bu acı reçeteyi reform yapıyoruz diye millete yutturacaklar. Milletimiz o acı reçeteyi zaten çok uzun zamandır iliklerine kadar yaşıyor.

EŞE DOSTA BALLI İHALE

Millete acı reçete diyenler renkli hayatlarına devam ediyorlar. Daha üç gün önce temeli atılan otoyolundan bahsedeyim. Ne güzel taş üstüne taş koyandan Allah razı olsun ama alkışlayıp geçemiyoruz. Bu otoyol 150 km. 1 km’sinin maliyesi 4.2 milyon euro.150 km’lik yol yaklaşık 630 milyon euroya. Temeli atılan bu yol için 17 yıl için verilen araç geçiş garantisi maliyetinin 2.5 katı. 1 milyar 550 milyon euro. Daha dövizdeki artıştan, vergi avantajlarından ceplerine girecekleri söylemiyorum bile. Vatandaşa acı reçete yandaşa milyonlar. Bu dar günde bir kodamanın cebine koydukları kâr 9 milyar lira. O parayı kim ödeyecek? Millet ödeyecek millet. Emeklilerimizin, işsiz gençlerimizin, iş verenlerimizin, esnafımızın hazinesini böyle yağmalatmaya ne hakkınız var? Eşe dosta ballı ihale vatandaşa gelince acı reçete!

SAYIN ERDOĞAN HİÇ Mİ UTANMIYORSUNUZ?

Vatandaş kan ağlıyor ve Türkiye’de konuşulanlara bakın. Yangında saç tarayan insanlara döndük. Bunlara müsaade etmeyeceğiz. Çocuğuna yemek götüremediği için intihar eden babaların üstünü örtmeye hiçbir kimsenin gücü yetmeyecek. Sayın Erdoğan hiç mi utanmıyorsunuz? Nitekim yönetemiyorlar. Yeni program açıkladılar, ellerinde patladı. Şakacı damat bakan dolara ben bakmıyorum demekte, bir gazeteciye maaşını dolarla mı alıyorsun demekte buldu. Çok şakacıydı, özleyeceğiz şakalarını! Dolar aldı başını gitti bütün günahı eli kolu bağlı merkez bankası başkanına kestiler. Sayın Erdoğan daha önce bir Merkez Banaksı başkanının görevini dinlemediği için bunu da dinlediği için görevden aldı bürokratlara sesleniyorum, Erdoğan’ın sözünü dinlese de gidiyorsunuz dinlemeseniz de gidiyorsunuz. İki yıl içinde cumhuriyet tarihi oyunca borç stoğu biriktiren damat bakan istifa edip gitmek zorunda kaldı. Sayın Erdoğan ‘hastalanan’ damadını hasta olduğu için affetti. Sonra Erdoğan faiz artırımına yeşil ışık yaktı. Piyasalar Sayın Erdoğan ve ekibini dize getirdi, bileğini büktü. Kendisini Sinan ve Süleyman sananlara duyurulur. Dünyaca ünlü ekonomistlerimiz sürdürülebilir bir büyüme ve kalkınma için kurumlar önemli diyor. Sen ise tam tersine gidiyorsun. Cumhuriyetin yapa yapa geldiğini sen yıka yıka gidiyorsun.”

Kavga büyük: Berat Albayrak’ın istifasını Devlet Bahçeli istedi

Okumaya devam et

Politika

“Erdoğan, Berat Albayrak’ın istifasını sosyal medyadan öğrendi”

Gazeteci İsmail Saymaz, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığından istifasını sosyal medyadan öğrendiğini öne sürdü. Saymaz, “Bu, bizim devlet tarihimizde bir ilk. Bazılarımız istifayı Cumhurbaşkanından önce gördü” dedi

BOLD – Gazeteci İsmail Saymaz, Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifasıyla ilgili çarpıcı bir iddiada bulundu.

Halk TV’deki Gürkan Hacır’ın sunduğu programda konuşan Saymaz, Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın istifasını sosyal medyadan öğrendiğini söyledi. “Cumhurbaşkanı da bizim gibi sosyal medyadan görmüş. Bu, bizim devlet tarihimizde bir ilk. Bazılarımız istifayı Cumhurbaşkanı’ndan önce gördü” dedi.

İstifasının ardından Trabzon’daki baba evine gittiği söylenen Berat Albayrak’ın Antalya’da tatilde olduğunu söyleyen Saymaz, “Berat Albayrak 2 gün önce Antalya’dan İstanbul’a geldi. Tarifeli uçakla gelmiş. Bunu çeşitli yerlerden teyit ettim. Süleyman Soylu önce istifasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bildirmişti. Bildiğim kadarıyla metni de göndermişti. En son da bunu sosyal medyada paylaşmıştı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından öğrendiğime göre Cumhurbaşkanı da Berat Albayrak’ın istifasını sosyal medyadan görmüş” ifadelerini kullandı.

Kavga büyük: Berat Albayrak’ın istifasını Devlet Bahçeli istedi

Okumaya devam et

Popular