Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Eski TCDD yetkilisi: Kazayı ölen makinistlere yıkacaklar

Eski bir TCDD çalışanı Ankara-Konya yüksek hızlı tren kazasının sebebini medyabold’a değerlendirdi. Olayın ölen makinistlerin üzerine yıkılabileceğini ancak kanıtların kayıt altında olduğunu dile getirdi.

Ankara Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren, aynı hatta seyreden klavuz trenle çarpıştı. İlk belirlemelere göre 9 kişi hayatını kaybetti onlarca yaralı var. Kazanın, tren setinin 250 kilometre hız yaptığı şehir dışında meydana gelmemesi büyük bir faciayı önledi. Kaza Ankara’nın içinde trenin çok daha düşük hızda seyrettiği Marşandiz’de meydana geldi.

SUÇ ÖLEN MAKİNİSTLERE Mİ YIKILACAK?

Demiryolu uzmanları ilk etapta kazanın trafik kontrolünün hatası olarak görüldüğünü dile getiriyorlar. Aynı tren hattına karşıdan gelen trene de yol yol verildiği (sinyal açma) ya da trenlerden birisinin kırmızıda geçip diğer trenin yoluna çıkmış olabileceği ifade ediliyor.

İsminin verilmesini istemeyen eski bir demiryolu yetkilisi; kazanın nedeninin Trafik Kontrol Merkezi’nde kayıtlı verilerden çok hızla bulunabileceğini dile getirdi.

Yakın dönemdeki tren kazalarının araştırılması önüne Hükümet tarafından çeşitli engeller getirildi. Yayın yasağı bunun ilk adımı. Meclis’te verilen araştırma önergeleri de AKP’lilerin oylarıyla sürekli reddedildi.

İsmini vermek istemeyen eski TCDD yetkilisi; “Olayın geçmişte olduğu gibi ölen makinistlerin üstüne yıkılarak, makinist hatası denilerek kapatılabileceğinden endişe ettiğini” ifade etti. Kaynağın dile dikkat çektiği bir başka konu ise, tren setinin sigortalı olup olmadığı, sigortalıysa hangi şirkete sigortalandığı ve yolcuların sigortalı olup olmadığı konusu.

SİNYALİZASYON SİSTEMİ HAZIR OLMADAN SEFER BAŞLATILDI

Sendika.Org’a konuşan Birleşik Taşımacılar Sendikası Genel Başkanı Hasan Bektaş, son kazanın ardından Türkiye’de toplam hatların yüzde 30’unda sinyalizasyon sistemi olmadığını söyledi. Kazanın meydana geldiği hattın BaşkentRay çalışmaları nedeniyle kapatıldığını, Temmuz 2018’de açılması gerekirken Nisan 2018’de açıldığını dile getiren Bektaş çarpıcı bir iddiayı dile getirdi:

“Hat propaganda uğruna sinyalizasyon sistemi olmadan açıldı. Kazaya neden olan sebeplerden en büyüğü  bu hattın sinyalizasyon sisteminin olmaması. Bu sistem olsaydı ve çalışsaydı bu kaza olmazdı”

TCDD VE DEUTCHE BAHN KARŞILAŞTIRMASI

Almanya’da 350 kilometrenin üzerinde günlük 300 sefer yapılıyor. Türkiye’de 250 kilometre hızda 50 sefer. Peki neden kazalar Türkiye’de oluyor?

Ankara-Konya arasında günde 20 Yüksek Hızlı Tren seferi var. Türkiye genelinde ise sayı 50.
Türkiye’deki hızlı trenlerin hız kapasidesi 250 kilometre. Bu Avrupa standartlarında “hızlı tren” tanımına tam uymasa da oldukça yüksek bir hız. Avrupa’da “hızlı tren” sınıfına giren trenler ortalama 350 kilometre hız yapıyor.

ALMANYA’DA GÜNDE YÜZLERCE SEFER

Almanya Demiryollları (Deutche Bahn) günde 300 hızlı tren seferi düzenliyor. Ayrıca Almanya hatlarını Fransa Demiryolları gibi komşu ülkelerin hızlı trenleri de kullanıyor. Farklı ülkelerin trenleri de eklendiğinde Almanya’da günde yüzlerce hızlı tren seferi yapılıyor.

Ayrıca Almana’da günde 24 bin 220 tren seferi düzenleniyor. Bunların hepsi 100 kilometrenin üzerinde hızlar.

Ancak Almanya’da neredeyse tren kazası yaşanmıyor. Bunu sağlayan sinyalizasyon sisteminde başarı. Özellikle Alman Siemens sinyalizasyon sisteminde dünyanın en iyisi olarak gösteriliyor. Almanya sinyalizasyon sistemlerinin iyi çalışması konusunda oldukça katı kurallara sahip.

Gündem

Soylu’ya kadın cinayeti kupürü tepkisi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, platformun açıkladığı kadın cinayetleri verilerine ilişkin ifadelerine tepki gösterdi. Platform Temsilcisi Melek Önder, “O gazete kupürü dedikleri öldürülen her bir kadının hayatıdır” dedi.

BOLD – Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Melek Önder, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, platformun açıkladığı kadın cinayetleri verilerine ilişkin kullandığı ifadelere tepki gösterdi.

Soylu, kadın cinayetleriyle ilgili platformun açıkladığı rakamlarla ilgili “Bize itimat etmeyen, gazete kupürlerinden bunları toplayan bir anlayış söz konusu” ifadelerini kullanmıştı.

Platform Temsilcisi Melek Önder, Soylu’nun sözlerine, “O gazete kupürü dedikleri öldürülen her bir kadının hayatıdır. Bizler de bu manşetler olmasın, bir arkadaşımız daha öldürülmesin diye mücadele veriyoruz” cevabı verdi.

Soylu’nun kadın cinayetleriyle ilgili, “Erkeklere sesleniyorum, kendinize gelin. Ayıptır” sözlerini de eleştiren Önder, şunları söyledi: “Bu sadece ayıp değildir, suçtur. O koltuklarda oturanlar da almadıkları önlemlerle cinayetlerden sorumludur. Kadınlar her gün öldürüldüğü için o haberlere manşet oluyor. Her gün şüpheliler serbest bırakılıyor. Cezanın, ancak sosyal medyadan tepki gelince geldiğini biliyoruz. Cezasızlık arttı. Yapılması gereken etkin soruşturma. Bizler İstanbul Sözleşmesi’nin ve 6284 sayılı kanunun her bir maddesi uygulanana kadar mücadele edeceğiz.”

7 yaşındaki çocuğu istismar edip öldüren katile 35 yıl hapis cezası

Okumaya devam et

Gündem

Sağlık Bakanı Koca: İlk yerli aşımız hazır

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, uluslararası standartta üretilen ilk yer yerli aşının kullanıma hazır olduğunu açıkladı. Uluslararası ilk yerli aşı erişkin tipi Tetanos-Difteri aşısı oldu.

BOLD – Aşı çalışmaları hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Koca, Türkiye’nin uluslararası standartlarda ürettiği ilk yerli aşı olan erişkin tipi Tetanos-Difteri aşısının kullanıma hazır olduğunu açıkladı.

İLK YERLİ AŞI

Yazılı bir açıklama ile gelişmeyi duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Yerelleşme ve millileşme politikası doğrultusunda Bakanlığımızın desteğiyle 2015 yılından beri yürütülen çalışmalar ilk sonuçlarını verdi. Uluslararası standartlarda üretilen ilk yerli aşımız kullanıma hazır” ifadelerini kullandı.

Aşıyla ilgili çalışmalar 2015’te Ankara’nın Akyurt ilçesinde başladı. İyi Üretim Prosesi (GMP) belgesi olan tesislerde antijen üretimi de dahil tüm süreçler yerli imkanlarla tamamlanarak üretime geçildi. Gerekli kalite denetimleri yapılan ve uygunluğu onaylanan erişkin tipi Tetanos-Difteri aşısının ilk teslimatı Sağlık Bakanlığı’na yapıldı.

KOCA: ÖNEMLİ BİR BAŞARI

“Yerli aşı üretiminin gündemde olduğu bir dönemde bu alanda önemli bir başarıya imza atılmış oldu” ifadelerini kullanan Bakan Koca açıklamasında “Bakanlığımızın onaylayıp desteklediği proje ilk ürünlerini verdi. Teknoloji transferini de kapsayan aşı çalışması başarıyla sonuçlandı. Erişkin tipi Tetanos-Difteri aşısının tüm üretim süreçleri tamamen yerli imkanlarla tamamlandı” dedi.

Diğer yandan dünya Kovid-19’a karşı üretilen aşıları tartışırken gözler yerli aşı çalışmalarına çevrildi. Bakan Koca daha önce Kovid-19’a karşı üretilecek yerli aşı için bahar aylarını işaret etmişti.

Okumaya devam et

Gündem

Kamu, dernek ve vakıflara verdiği parayı Sayıştay’dan sakladı

Dernek ve vakıflara kamu tarafından verilen paraların Sayıştay’dan gizlendiği ortaya çıktı. Bütçe uzmanı ekonomist Aziz Konukman, kamu idarelerinin yaptıkları para transferlerinin yarısı hakkında Sayıştay’a bilgi vermediğini açıkladı. Konukman ayrıca kamu kaynağından beslenen dernek ve vakıfların gizlendiğini söyledi.

BOLD – Merkezi Yönetim Bütçesinde cari transferler kaleminin altında yer alan “Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yapılan Transferler” başlığı, Meclis’te görüşülen 2021 yılı bütçesinde tartışmaların odağında. Söz konusu başlık altında kimlere, ne kadar ve hangi kriterlerle ödenek transfer edildiğinin belli olmadığını belirten bütçe uzmanı ekonomist Prof. Dr. Aziz Konukman, 134 kamu idaresinin Sayıştay’a bilgi vermediğini kaydetti.

HANGİ DERNEK VE VAKFA, NE KADAR PARA AKTARILDI?

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Konukman kamu idarelerinin yarısına yakınının “Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlara” yani vakıf ve derneklere yaptığı transferler hakkında Sayıştay’a bilgi vermediğini belirtti. Konukman, “Bunu, Sayıştay’ın idari kurumlar üzerinde yaptığı Faaliyet Genel Değerlendirme Raporu’nda görüyoruz. Sayıştay tarafından değerlendirmeye tabi tutulan kamu idarelerinden 30 kamu idaresi, faaliyet raporunu yayınlamamış, dolayısıyla da göndermemiş. Ama faaliyet raporunu gönderen 134 kamu idaresi ise Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlara yaptığı aktarım hakkında bilgi vermemiş.” dedi.

İDARELERİN YARISI BİLGİ VERMEDİ

Konukman’ın paylaştığı bilgiye göre kamu idaresi sayısı 313. Bunların 30’u faaliyet raporunu yayınlamamış, yayımlayan 283 idarenin 134’ü yani idarelerin yüzde 47,5’i ise kuruluşlara yaptığı transfer hakkına bilgi vermedi. Bilgi verenlerin idare faaliyet raporlarında ise söz konusu yardım ve harcamalara ilişkin herhangi bir değerlendirme yapılmadı.

“Meclis’in ve Sayıştay’ın bu hukuksuz durumu ortadan kaldırmak için adım atması gerekiyor” diyen Konukman’ın tespitlerine göre 2019 yılında genel yönetim kapsamındaki kamu idareleri tarafından Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yapılan Transferler toplamı yaklaşık 6,5 milyar TL’ye ulaştı. Ancak bu hesabın içinde 164 kamu idaresince yapılan transferler yer almıyor. 2019 yılında genel yönetim kapsamındaki kamu idareleri tarafından Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yapılan Transfer tutarının 7,1 milyar olarak gerçekleştiğini ifade eden Konukman “Bizim yaptığımız bu tür bir analizin, Sayıştay denetim raporunda yapılmamış olması oldukça manidardır.” ifadelerini kullandı.

 İKİ VAKFA YAPILAN TRANSFER GİZLENDİ

Konukman’ın ilginç bulduğu bir diğer ayrıntı ise Türkiye Maarif Vakfı ile Yunus Emre Vakfı’na yapılan transferlerin gizlenmesi. “Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yapılan Transfer” başlığını taşıyan bütçe kodunda alt kalem olarak yer alan Türkiye Maarif Vakfı’na herhangi bir aktarımın yapılmamış olarak görüldüğünü söyleyen Konukman, “Oysa 2020 Yılı Bütçe Gerekçesi kitabının Merkezi Yönetim Bütçe Kanununa Eklenecek Belgeler bölümünde yer alan Merkezi Yönetim Bütçesinden Yardım Alan İdare, Kurum ve Kuruluşlar başlıklı 5 nolu tabloda; Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yapılan Transferler kalemi kapsamında bu vakıf için 2019 yılında başlangıç ödeneği olarak 279,0 milyon lira öngörülmüş. Bu ödeneğin kullanılmamış olmasını mümkün değil.  Yine bir başka ilginç nokta ise, ilgili bütçe kodunda yer almayan Yunus Emre Vakfı’na yapılan transferin gizlenmesi. Bütçe Gerekçesi kitabının 5 nolu tablosunda ise bu vakfa 140,0 milyon liralık bir transfer öngörülmüş” diye aktardı.

Konukman, bu iki işlemden hareketle bu iki vakfa yapılan transferlerin cari transferlerin başka bir kaleminde gösterilerek gizlenmiş olduğu sonucuna ulaştığını dile getirerek, “Bu öngörülenleri gerçekleşmiş kabul ederek, bunları Dernek, Birlik, Kurum, Kuruluş, Sandık vb. kuruluşlar için gerçekleşen tutara ekleyerek, toplam tutarı 2,1 milyar olarak yeniliyor. Kaldı ki, doğru yaklaşım da budur. Kamu İdarelerince Hazırlanacak Faaliyet Raporları Hakkında Yönetmelik vakıfları bu kuruluşlara ekliyor” tespitinde bulundu.

 DERNEK VE VAKIFLAR DA GİZLENİYOR

Konukman, Sayıştay ile birlikte diğer raporlarda transfer yapılan dernek, birlik, kurum, kuruluş, sandık vb. kuruluşların hangi kuruluşlar olduğuna ilişkin bir bilginin sunulmadığına değinerek, “Bu bilgi verilmiş olsa bile, tek başına yeterli değil. Bu kuruluşlar hangi kritere göre seçiliyor? Belirlenen kriter ne ölçüde objektif? Seçilen bir kuruluş bu özelliğini kaybetmesine rağmen yardım almaya devam ediyor mu? Bu yardımlar o kuruşun kamu yararına çalışmasında ne ölçüde bir yarar sağlıyor? Yandaş dinci dernek, vakıf ve cemaatlere yardım yapılıyor mu? Kamu idareleri bütçelerinden yardım alan bu kuruluşların faaliyetlerine ilişkin bir değerlendirme yapıyor mu?” diye sordu.

 

Okumaya devam et

Popular