Bizimle iletişime geçiniz

Sinema

Göçmen ve mülteci temalı filmler

Siyasi ve ekonomik sebeplerle yapılan göçmenlik 20. yüzyıldan beri dünyanın en önemli sorunlarından biri. Modern çağın en etkili anlatım aracı olan sinema da bu konuya kayıtsız kalmamıştır. Göç temalı filmlerden sizin için küçük bir seçki yaptık.

THE IMMIGRANT – GÖÇMEN (1917) IMDB: 7.8

Yönetmen: Charlie Chaplin

Dünya sinemasının ilk büyük ustası Charles Chaplin’ in yönetmenliğini yaptığı ve baş rolünde yer aldığı ABD yapımı siyah beyaz sessiz bir kısa komedi filmi. Avrupa’dan ABD’ye göç eden bir göçmenin gemiyle yolculuk etmesi üzerine kurulu maceraları konu edinmiştir bu filmiyle Chaplin.

BARAN (2001) IMDB: 7.9

Yönetmen: Majid Majidi

Azeri asıllı İranlı yönetmen Majid Majidi’nin yönettiği film Afganistan’daki savaştan kaçarak İran’a sığınan, inşaatlarda ağır koşullarda çalışan göçmenlerin yaşamına eğiliyor. Afgan amelelerden Najaf inşaattan düşerek sakatlanınca oğlu Rahmat’ı gönderir kendi yerine çalışması için. Rahmat babasının işini bedenen yapamayınca Latif’in işi verilir ona. Latif, duruma bozulup Rahmat’a kötü davransa da onun sırrını öğrenince başkalaşır.

LA PROMESSE – SÖZ (1996) IMDB: 7.9

Yönetmen: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne

Kaçak göçmenleri karın tokluğuna inşaatta çalıştıran Roger, farklı suçlara bulaşmış kötü bir adamdır. Roger’in kendisi gibi yetiştirmeye çalıştığı 15 yaşında İgor adında bir oğlu vardır. İgor, inşaatta işçilerden birinin iskeleden düşüp ölümüne tanıklık edince adamın ailesine göz kulak olacağına dair adama söz verir. Bu sorumluluk Igor’un hayatını alt üst eder.

DOGVİLLE (2003) IMDB: 8.1

Yönetmen : Lars von Trier

1930’ların Amerika’sında peşindeki karanlık adamlardan kaçarak Dogville kasabasına sığınan Grace başlarda kasabalı tarafından çok iyi karşılanır. Ancak, Grace’in peşindeki adamlar Dogville için de bir tehdit haline gelince her zaman yaşanan şey olur: İnsanların asıl karakterleri baskı altında kaldıklarında ortaya çıkar.

Biutiful (2010) IMDB: 7,5

Yönetmen: Alejandro G. Iñárritu

Oscar ödüllü yönetmen Inarritu’nun çektiği film, Latin Amerika’daki mültecilerin ve varoşlardaki yoksul insanların hayatına odaklanıyor. Filmin baş rolünde Oscar ödüllü karizmatik oyuncu Javier Bardem yer alıyor.

IT’S A FREE WORLD – İŞTE ÖZGÜR DÜNYA (2007) IMDb: 7,0

Yönetmen: Ken Loach
Londra’da yaşayan 30 yaşındaki Angie, yıllardır kısa süreli işlerde çalışmaktadır. Hiçbir birikimi olmadığı gibi epey de borcu vardır. Angie, bu çemberi kırmak için kendi işini kurmaya karar verir ve göçmenlere iş bulma komisyonculuğu için bir ofis açar. Böylece Angie, sömürülen sınıftan sömüren sınıfa geçiş yapar.

EDEN à L’OUEST – CENNET BATIDA (2009) IMDB: 6,9

Yönetmen: Costa Gavras

Sinemanın bilge yönetmenlerinden Gavras “Cennet gerçekten Batı’da mı?” sorusunun peşine düştüğü film, komediyle harmanlanmış illegal bir göçmenlil öyküsü. Egeli Elias, kolluk kuvvetleri, mülk sahipleri tarafında kovalandığı uzun ve çetin bir yolculuktan sonra Paris’e ulaşır ama acaba aradığı cenneti orada bulabilecek midir?

Okumaya devam et
Reklamlar

Kültür

The Irishman’in yapım sürecini anlatan belgesel Netflix’te yayında

Netflix, The Criterion Collection tarafından hazırlanan ve filmin kamera arkası görüntülerine yer veren 40 dakikalık “The Irishman” (İrlandalı) belgeselini yayımladı.

BOLD– Sinema tarihinin önemli yapımlarını restore ederek izleyiciye sunan The Criterion Collection‘ın kasım ayı seçkisinde Martin Scorsese’nin yönettiği “The Irishman/İrlandalı” filmine yer vereceği daha önce duyurulmuştu. Netflix bir sürpriz yaparak söz konusu yapımı platformda yayınladı.

SCORSESE VE YILDIZLAR KARMASI

Geçtiğimiz yılın en çok ses getiren filmi olan “İrlandalı” The Criterion Collection’daki versiyonunda, Martin Scorsese, Robert De Niro, Al Pacino ve Joe Pesci’nin 2019’da kaydedilmiş konuşması ve filmin yapım aşamasıyla ilgili bir belgesel de yer alıyor.

The Irishman’e ilişkin ilginç detaylar barındıran kamera arkası belgeselini aşağıdan izleyebilirsiniz.

Okumaya devam et

Kültür

10. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali ödülleri açıklandı

Bu yıl koronavirüs pandemik salgını sebebiyle çevrimiçi gerçekleştirilen 10. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde ödül alan isimler belli oldu.

BOLD– 2020 teması “Ben Masumum” olan festivalin 10. kez düzenlenen Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film Ödülü’ne, Nader Saeivar‘ın yönettiği “Yabancı” filmi layık görüldü. Festivalde açıklanan diğer ödüller ise şöyle:

ÖDÜLLER

Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması En İyi Film Ödülü – “Yabancı”, Nader Saeivar

Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması En İyi Film Ödülü – “Yara”, Onur Güler

Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması Jüri Özel Ödülü – “İnsiyak”, Mustafa Kemal Altıner

Öğrenci Jürisi Ödülü – “Dünyanın Damarları”, Byambasuren Davaa

Kazananlar dahil tüm filmlerin gösterimi 28 Kasım 2020 saat 23.59 ‘a kadar online.icapff.com adresinden devam edecek. Ödül töreni yayınına buradan ulaşılabilir.

Yabancı

BEN MASUMUM PROGRAMI

Festivalin “Ben Masumum” başlıklı akademik programında 5 gün boyunca 14 oturum düzenlendi. Dünyadan ve Türkiye’den önemli akademisyenler katıldığı festivalde ayrıca Massoud Bakshi, Srdan Golubovic, Talip Karamollaoğlu, Ansgar Frerich, Henry Blake, Leonardo Antonio, Nader Saivar ve kısa film yönetmenleri ile çevrimiçi sohbetler yapıldı.

Söz konusu sohbetleri ve festivalin açılış ve ödül törenlerini Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Youtube platformundan izleyebilirsiniz.

Okumaya devam et

Kültür

Netflix Aralık 2020 içerikleri belli oldu

Netflix, aralık ayında Türkiye’deki kullanıcıların beğenisine sunulacak dizi ve filmlerin listesini açıkladı. Ezel Akay filmi 9 Kere Leyla 4 Aralık’ta yayında…

BOLD– Dünyanın en büyük dijital yayın platformu Netflix, Türkiye’deki kullanıcıların önümüzdeki ay erişebilecekleri yapımları açıkladı. “9 Kere Leyla” ve George Clooney imzalı The Midnight Sky en çok beklenen içerikler

İşte Aralık 2020’de Netflix’te yayınlanacak yeni içerikler…

DİZİLER

Selena: Tejano Müziğinin Kraliçesi (4 Aralık)

ABD’li şarkıcı Selena’nın hayatını anlatan dizi şöhret basamaklarını tırmanmanın şarkıcının hem kendisi hem ailesi üzerindeki etkisine odaklalacak.

Big Mouth: 4. Sezon (4 Aralık)

Netflix’in yetişkin animasyon dizisi Big Mouth, epey uzun bir aradan sonra yepyeni maceralarla hayranlarının karşısında.

Bridgerton (25 Aralık)

Bridgerton isimli roman serisinden uyarlanan yapım, Daphne Bridgerton’un hayatı etrafında İngiliz sosyetesinin çalkantılı yaşamını anlatıyor.

Equinox (30 Aralık)

Netflix’in 30 Aralık’ta yayınlayacağı yeni dizinin hit olması bekleniyor. 1999 yılında öğrenci dolu bir otobüsün kayboluşunu anlatan dizide, 20 yıl sonra gerçeğin peşine düşülmesinin öyküsüne tanık olacağız.

Chilling Adventures of Sabrina: 4. Sezon (31 Aralık)

Yarı cadı yarı insan Sabrina’nın renkli ama zor yaşamını anlatan dizi final sezonuyla yılın son günü platformdaki yerini alacak.

FİLMLER

9 Kere Leyla (4 Aralık)

Ezel Akay’ın son filmi 9 Kere Leyla, Leyla ve Âdem isimli çiftin çıkmaza giren evliliği etrafında gelişen bir kara komedi olarak tanımlanabilir. Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Elçin Sangu, Fırat Tanış ve Alican Yücesoy gibi ünlü isimlerin yer aldığı ilmin Netflix Türkiye’de büyük ilgi görmesi bekleniyor.

Mank (4 Aralık)

1941 tarihli kült film “Yurttaş Kane”in senaristi Herman J. Mankiewicz’in öyküsü o yıllarda Hollywood’un nasıl bir yer olduğunu da gözler önüne serecek. Herman J. Mankiewicz rolünde usta oyuncu Gary Oldman’ı izlemek de cabası…

The Midnight Sky (23 Aralık)

George Clooney’in hem yönetip hem başrolde yer aldığı filmde ünlü bir bilim insanı, dünyada yaşanan ve tüm hayatı tehdit eden bir felaketten habersiz olan astronotları bu karardan vazgeçirmeye çalışıyor.

Okumaya devam et

Popular