Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

3 ayda 7,2 milyar euro Türkiye’den Almanya’ya kaçtı

Alman Merkez Bankası

Alman Merkez Bankası verilerinden Alman medyasına yansıyanlara göre, temmuz-eylül ayları arasında 7,2 milyar euro Türkiye’den Almanya’ya kaçtı.

PARA NAKİT OLARAK GELDİ

“Sermaye uçuşu” tanımlamasıyla verilen haber, Alman Merkez Bankası Bundesbank’ın herkese açık verilerine dayandırıldı.

Haberde, 2018 yılının temmuz-eylül ayları arasında Türklerin, Almanya’nın güvenli limanına yaklaşık 7,2 milyar Euro getirdiği belirtildi. Hür Demokrat Parti’nin (FDP) Başkan Yardımcısı Florian Toncar, çarpıcı olan şeyin paranın nakit transferi yöntemiyle gelmesi olduğunu söyledi.

Toncar gerekçe olarak da Türkiye’de enflasyonun yükselmesi, liranın euro karşısında yüzde 50 değer kaybetmesi gibi ekonomik krizle ilgili konuları sıraladı. Toncar, Erdoğan’ın Merkez Bankası’na açtığı savaşın güveni yok ettiği ve bunun hâlâ sağlanamadığına da dikkat çekti.

PARA GÖÇÜNDE İŞLER TERSİNE DÖNDÜ

Bundesbank’ın verilerine göre ikinci çeyrekte Türkiye’den Almanya’ya akan para miktarı da 4,6 milyar euro.

Alman medyasındaki haberlerde geçmişte Almanya’dan Türkiye’ye para gittiğini, ancak artık tablonun tersine döndüğü belirtildi.

Ekonomi

Gençler iş bulma ümidini kaybediyor: 2.5 milyon genç işsiz

2 milyon 560 bin 15-34 yaş arası gencin işsiz olduğu Türkiye’de, sadece iki fakülte mezunu 1 milyonun üzerinde işsiz bulunuyor. Ekonomik kriz ve pandemi ile birlikte gençlerin iş bulma ümidi giderek azalıyor.  

BOLD – Ekonomik krizin giderek ağırlaştığı Türkiye’de gençler iş bulma ümidini her geçen gün kaybediyor. Her yıl yüz binlerce genç işsizler ordusuna katılırken, üniversite mezunlarının iş arama süresi de giderek artıyor.

ÜZÜCÜ SONUÇLARA NEDEN OLMAKTA

Genç İşsizler Platformu’nun, “İşsizlik ve İstihdam Kasım 2020 Raporu”, Türkiye’deki genç nüfusun içinde bulunduğu vahim tabloyu bir kez daha gözler önüne serdi. Platformun TÜİK ve İŞKUR verileri doğrultusunda hazırladığı rapora göre, bir yıldan fazla süredir iş arayan 15-34 yaş arası genç sayısı, 2019’da 454 bin iken 2020’de 541 bine fırladı. Üniversite mezunlarının da iş arama sürelerinin giderek uzadığı belirtilen raporda, “Uzayan iş arama süresi, KYK kredi borçlarının ödenememesine, gecikme faizi sonucu hacizlere kadar uzayan üzücü sonuçlara neden olmaktadır” denildi.

SADECE İKİ BÜYÜK FAKÜLTE MEZUNU 1 MİLYON İŞSİZ VAR

BirGün’den Mustafa M. Bildircin’e verileri değerlendiren CHP’li Fethi Açıkel, Türkiye’deki eğitim sisteminin en önemli sorunlarından birinin de eğitim ile istihdam planlaması arasındaki bağın kopukluğu olduğunu ifade etti. Açıkel, “Türkiye’de sadece iki büyük fakülte grubundan bir milyonu aşkın işsiz gencimiz iş arar duruma düştü. AKP iktidarı döneminde rekor kıran genç işsizlik sorunu, bize bilim, eğitim ve istihdam politikalarının yeni baştan gözden geçirilmesini ve mesleğe dönük eğitimin stratejik olarak ön plana çıkarılması zorunlu kılıyor” dedi.

Joe Biden’ın gelişi Recep Tayyip Erdoğan’ı yol ayrımına getirdi

Okumaya devam et

Ekonomi

Şirketler pandemi dinlemedi halkın elektrik ve gazını kesti

Koronavirüs nedeniyle işini kaybeden, geliri azalan halkı bir de elektrik ve doğal gaz şirketleri vurdu. Bu yılın ilk 6 ayında 1 milyon 655 bin 226 abonenin elektrik ve doğal gazı, borcundan dolayı kesildi.

BOLD – Elektriğe son 3 yılda yüzde 70, doğal gaza ise yüzde 80 oranında zam geldi. Bu zamların yanı sıra mart ayından beri salgınla mücadele eden halkı bir de faturalar vurdu. Borcunu ödeyemeyen 1 milyon 655 bin 226 abonenin elektrik ve doğal gazı kesildi.

3 YILDA YÜZDE 70 ZAM ALAN İŞÇİ, MEMUR YOK

Sözcü’den Başak Kaya ve Erdoğan Süzer’in haberine göre CHP’nin Enerji politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda Enerji Bakanlığı bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, “4 kişilik bir aile aylık ortalama 230 kilovatsaat elektrik kullanıyor. 2017 yılında bu ailenin faturası 101 liraydı. 2020 yılı Ekim ayı itibarıyla ise aynı tüketim faturası için 172 lira veriyor yani yüzde 70 daha fazla ödüyor. Hangi memur, işçi, asgari ücretli, emekli 3 yılda yüzde 70 zam aldı” dedi.

HAVALAR SOĞUDU, HALK NE YAPACAK?

2017’de 4 kişilik bir ailenin ortalama 125 metreküp doğal gaza karşılık 140 lira ödediğini hatırlatan Akın, “Bu aile 2020’de aynı tüketime 250 lira veriyor. 3 yılda doğal gaz faturası yüzde 80 arttı. Türkiye genelinde 2020 yılı Haziran sonu itibarıyla üretilen 176 milyon 450 bin 654 lira tutarındaki elektrik faturasında 1 milyon 199 bin 865 abonenin elektriği kesik. Gaz faturalarından dolayı da 455 bin 362 abonenin doğal gazı kesildi. Şimdi kasım ayındayız, havalar soğumaya, doğal gaz yanmaya başladı. Borç harç elektrik ve doğal gaz faturasını ödeyen, borcunu zar zor kapatan insanlarımız şimdi ne yapacak” dedi.

HAYALİ ELEKTRİK FATURALARI GÖNDERİLMİŞ

Özelleştirildikten sonra şikayetlerin ardı arkası kesilmeyen elektrik dağıtım şirketlerine yönelik kritik bir iddia daha ortaya atıldı. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da Güneydoğu illerinde elektrik dağıtımı yapan şirketin hayali elektrik faturaları düzenleyip vatandaşa gönderdiğini iddia etti. Tanal, elektrik dağıtım şirketlerinin denetlenmediğini öne sürdü.

Korona aşısı üretilmeden satıldı: Avrupa ve ABD 1 milyar doz aldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Tokat ve Amasya’da siyanürle altın aramaya verilen izin TBMM gündeminde

Tokat’ın Erbaa ve Amasya’nın Taşova ilçelerinin bir bölümünü kapsayan bölgede siyanürle altın aranmasına izin verildi. Çevreciler bu duruma tepki gösterirken CHP konuyu Meclis gündemine taşıdı.

BOLD – Tokat ve Amasya illerindeki onlarca köyün can damarı olan Kelkit Havzası, Boğalı ve Sakarat yaylalarında siyanürle altın aramaya izin verilmesine tepkiler çığ gibi büyüyor. Çevre dernekleri köylerde yaptıkları toplantılarla bölgede yaşanacak çevre felaketine karşı köylüleri uyarıyor.

ÇEVRESEL BİR FELAKET YAŞANACAK

Yeşil Erbaa Çevre Platformu’nda bir araya gelen bölge halkı, siyanür ile altın çıkarılmasıyla Kelkit Havzası, Boğalı ve Sakarat yaylalarının ölüm fermanının verildiğine, bölgede çevresel bir felaketin yaşanacağına dikkat çekti. Cumhuriyet’ten Mehmet Menekşe’nin haberine göre Yeşil Erbaa Çevre Platformu Başkanı ve sözcüsü Dr. Saffet Akkaya, Fındıcak Ahbaz Derneği’nde bilgilendirme toplantısı yaptı.

CHP KONUYU MECLİSE TAŞIDI

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz konuyu TBMM gündemine taşıyarak verdiği soru önergesinde yaşanacak çevre felaketi ile ilgili soruların yanıtlanmasını istedi. Sondajla altın araması yapılan Boğalı ve Sakarat yaylaları tescilli mera alanlarına sahip ve bölgedeki içme suyu kaynaklarının doğuş noktası. Erbaa Ovası ise 21 Temmuz 2017 tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla “Büyük Ova” ilan edildi.

Bakanlığın açıkladığı günlük yeni hasta sayısında büyük artış

Okumaya devam et

Popular