Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Yolsuzluk operasyonu yapan polisler için vur emri verilmiş

Gazeteci Adem Yavuz Arslan, 17 Aralık Yolsuzluk operasyonunun ertesi günü 18 Aralık’ta yolsuzluk operasyonunu yapan polislerin vurulması emrini verdiğini açıkladı.

Boldmedya’nın youtube yayınına katılan Aslan, “Reza Zarrab’a işadamı diyeceksek, işi rüşvetle siyasetçi, bürokrat, gazeteci satın almaktı ve bu sayede İran’ın paralarını aklama şeklindeki düzenin işlemesini sağlamaktı.” dedi.

Arslan, Erdoğan’ın İslam Alemi’nin lideri imajı için uzun yıllar yatırım yaptığını, bunun için Erol Olçak’ın çok çalıştığını ancak 17 Aralık’la birlikte bu maskenin düştüğünü ve Erdoğan’ın gerçek yüzünün ortaya çıktığını söyledi. Bunun kendisi dahil herkesi şok ettiğini ve Erdoğan iktidarının karıştığı yüz kızartıcı suçların inkar edilemez biçimde ortaya çıkmasıyla İslam Aleminin Lideri projesinin de bittiğini belirtti.

17/25 BAŞARILI OLSAYDI TREN FACİALARI OLMAZDI

Yavuz şöyle konuştu: “17/25’in en önemli ayaklarından biri Ulaştırma Bakanlığı ihaleleri etrafında dönen yolsuzluklardır. Oluşturulan Havuz’a para veren işadamlarını hatırlayın. Bu temizlik yapılsaydı bu facialar olmazdı.

17 Aralık davasında ‘rüşvetin belgesi mi olur’ lafı bitmiştir. Görüntülerle, belgelerle, tapelerle rüşvetin herşeyi tespit edilmiş.

ERDOĞAN YOLSUZLUK OPERASYONUNU YAPANLARA ATEŞ EMRİ VERDİ

17 Aralık günü Ankara’daydım ve ortalık fena karışmıştı. Erdoğan, Efgan Ala ve MİT Müsteşarıyla peş peşe toplantılar yapıyordu. Erdoğan olayın şokuyla, sıfırlama talimatları vs veriyor çocuklarına. Erdoğan o gün şöyle bir hamle yaptı. MİT Müsteşarı ve Efgan Ala ile toplantı halindeyken, Emniyet ve Jandarma’dan da yetkililer çağırdı ve ‘Ankara’ya İstanbul’dan birileri operasyon için gelirse izin vermeyin, gerekirse çatışın’ talimatı verdi.

Bürokratlar şaşırıyorlar, mahkeme kararıyla gelen polislerle nasıl çatışacaklar diye. Ankara’daki gazeteciler bilir bu olayı. Erdoğan 18 Aralık’ta çatışın talimatı verdi ve aynı talimatı İstanbul’da kendi evi için de vermişti.

Amerika’da görülen yargılamada Türkiye’nin milyonlarca dolara tuttuğu resmi avukatlar, yolsuzluk ve rüşveti kabul ettiler. Bu sırada arkalarında Türkiye Büyükelçiliği yetkilileri de vardı. Yolsuzluğu kabul edenler Türkiye Cumhuriyeti devletinin avukatlarıydı. Dolayısıyla devlet yolsuzluğu kabul etti.

Kaldı ki başka delile de gerek yok, bizzat aktör olan Reza Zarrab itirafçı olup herşeyi itiraf etti.

Genel

AKP döneminde İBB’ye milyonlarca dolara itfaiye aracı diye füze rampası sattılar

AKP’nin yönetimde olduğu 2006 yılında İBB’ye teslim edilen 90 adet füze rampasından bozma itfaiye araçları büyüklükleri nedeniyle İstanbul sokaklarında kullanılamıyor.

BOLD – Sosyal medyadan canlı yayın gerçekleştiren İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ve CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı, İBB’de geçmiş dönemde yapılan usülsüz harcamalara dair açıklamalarda bulundu. Şubaşı, AKP döneminde füze rampasında bozma itfaiye araçlarına milyonlarca lira ödendiğini söyledi.

Şubaşının bahsettiği araçlar, hacimlerinden dolayı İstanbul sokaklarında da kullanılamıyor, üstelik itfaiye istasyonlarının garajlarına da sığmıyor.

Şubaşı araçların rutin masraflarıyla ilgili de: “Yakıt tüketimi yüzde 100 ve tek bir firma ürettiği için bakım masrafı çok yüksek. Hiçbir ülkede de kullanılmıyor. Gerçekten akıl alır gibi değil” ifadelerini kullandı.

90 alınan ve tanesine AKP yönetimi döneminde 1.1 milyon dolar ödenen ‘Koca Yusuf’ adı verilen itfaiye araçlarının yerine yeni araçların alınması gündemde.

İŞLEVİNİ YERİNE GETİREMİYOR

Sözcü’de yer alan habere göre bu araçlardan 13’ünün büyüklüğü nedeniyle faal olarak kullanılamadığı, geniş alanlarda orman yangını gibi olaylara müdahale edebildiği bildirildi.

Araçların kullanım amacının fabrika yangınlarında duvar yıkmak, enkazdan yük kaldırmak olmasına rağmen satın alındıktan sonra yapılan testlerde beton kıramadığı anlaşıldı.

90 ADET ALINDI

İBB, 2004 yılında 21/b maddesine göre ilana çıkmadan davet usulü ile ihale düzenledi. Yabancı bir şirketten “6x6x6” denilen, adedi o dönemki kura göre 1 milyon 100 bin dolar olan 90 adet araç alındı.

Araçlar 2006 yılında itfaiyeye teslim edildi. Füze rampasından itfaiye araçlarına dönüştürülen bu araçların 45’inin ilk müdahale, 45’inin de arama-kurtarma aracı olarak kullanıldığı öğrenildi.

3 bin 600 litre su kapasitesi olan araçların Beyoğlu ve Fatih gibi dar sokaklı ilçelerde kullanılamadığı, her itfaiye garajına da giremediği kaydedildi. Bu tip araçlara sadece 3 personel binebiliyor.

Time dergisi 2020’nin en iyi 10 filmini seçti

 

Okumaya devam et

Genel

Vefat sayısı 4 kat artan kentte AKP’li belediyeden 5 bin yeni mezar kazımı için ihale

Pandemi öncesi günlük ortalama vefat sayısı 15 kişi olan Gaziantep’te dün 67 kişinin defnedildiği, büyükşehir belediyesinin de yeni mezarlıklar için ihale açtığı öğrenildi.

BOLD – CHP Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan, Mart 2020 öncesi günlük vefat sayısı 15 olan kentte, dün 67 kişinin defnedildiğini duyurdu. Kalkan, AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin de yeni mezarlık kazımı için ihaleye çıktığını söyledi.

Kalkan paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “2020 Mart ayında Gaziantep Valiliği günlük 15 civarında vefat olduğunu açıklamıştı. Dün Gaziantep’te defnedilen cenaze sayısı:67. Bu sayı nasıl buralara geldi? Daha sıkı önlemler almanın zamanı geldi de geçiyor. Gaziantep Büyükşehir Bel. 5 bin daha mezar kazılması için ihale yaptı.”

Hizmet Hareketi gönüllülerine hakaret ve saldırıya ‘ağır ceza’

Okumaya devam et

Genel

Kovid-19 İstanbul’da ölümleri ikiye katladı

Geçen yıllarda İstanbul’da günde ortalama 200 vefat gerçekleşirken, bu rakam koronavirüs salgını sonrası ikiye katlandı. 2018 ve 2019 yıllarında aylık 5 bin civarında olan ölümler bu yıl kasım ayında 10 bine yaklaştı.

BOLD – Koronavirüs salgının merkezi olan İstanbul’daki toplam ölüm sayısı, Kasım ayında geçtiğimiz yıllara göre 2 katına çıktı. 2018 ve 2019’da günlük ortalama 200’ler civarında olan vefat sayısı, bu kasım ayında 400’lere ulaştı.

GASİLHANELERDE CENAZE SIRASI BEKLENİYOR

Koronavirüs salgınında vaka sayılarının tekrar zirve yapması ile birlikte açıklanan vefat sayıları ile ilgili tartışmalar da yeniden gündemde. Salgının merkezi durumunda olan İstanbul’daki vaka ve vefat sayısı da bu tartışmaların odağında yer alıyor. Son olarak Küçükçekmece’deki gasilhane önünde yıkanmayı bekleyen cenazeler nedeniyle oluşan uzun kuyruk görüntüsü İstanbul’daki son durumu da özetler nitelikte. İstanbul’da son 3 yılın Kasım ayındaki vefat sayıları arasında neredeyse 2 katı ulaşan bir fark dikkat çekiyor.

VEFAT  SAYISI İKİ KATINA ÇIKTI

2018 ve 2019 yılının Kasım aylarında günlük ölüm sayısının 200’ler civarında olduğu İstanbul’da, bu yıl sayı 400’ler seviyesinde. E-Devlet uygulaması üzerinde İstanbul’daki vefat sayıları sorgulandığında 2018 yılında 1-26 Kasım arasında toplam vefat sayısı 5 bin 385 iken 2019’da aynı dönemde bu sayı 5 bin 312 oluyor. 2020 yılına gelindiğinde ise 1-26 Kasım tarihleri arasındaki toplam vefat sayısı 9 bin 828’e çıkıyor.

Koronavirüs vaka sayısı 30 bini geçti

Okumaya devam et

Popular