Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

“Saman, buğday ithal ettiniz” diyenlere bakandan cevap: Paramız var ki ithalat yapıyoruz

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Türkiye'nin tarımda daima kârlı olduğunu iddia etti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Bu ‘saman ithal ettiniz, buğday ithal ettiniz’ diyenlere karşı şunu söylüyorum: Türkiye’de para var ki ithalat yapabiliyor.” dedi.

Tarımda yıllık ihracatın 17 milyar dolar, ithalatın 12 milyar dolar olduğunu belirten Pakdemirli, Türkiye’nin tarım alanında daima karlı ülke olduğunu iddia etti.

PAKDEMİRLİ: ZARAR ETMİYORUZ

Pakdemirli, şunları söyledi: “Tarımda kendi kendimize yettiğimiz gibi herhangi bir zarar da etmiyoruz, bu alanda Avrupa’nın itici gücüyüz. Mesela buğdayda Türkiye kendi kendine yeterlidir. Samanda da 10 bin ton bizim ithalatımız, Türkiye’de tahmini ihtiyacımız 66 milyon ton. Bunun anlamı da 10 binde bir-buçukluk bir ithalat var. Yani Türkiye’nin ihtiyacının 10 binde 1,5’u saman olarak ithal edilmiş. Bunun olumsuz bir anlamı var mı? derseniz gördüğünüz gibi yok. Bu ‘Saman ithal ettiniz, buğday ithal ettiniz’ diyenlere karşı şunu söylüyorum: Türkiye’de para var ki ithalat yapabiliyor. Bizim iki tane görevimiz var. Biri üreticiyi korumak, ikincisi tüketiciyi kollamak. Bu iki görevi dengede götürmek istiyoruz.”

Et fiyatları hakkında da bilgi veren Pakdemirli, şöyle devam etti:

“Et fiyatlarında eski pahalı günlere dönüş olmaz, ancak bir miktar artış olabilir. 2019’un ikinci yarısından sonra… Bu artış, ufak bir artış olabilir. Vatandaşımızın eti yine en uygun fiyattan sofralarına getirmelerine vesile olacağız.”

Ekonomi

Lütfü Elvan: Kanun açık Merkez Bankası elbette bağımsızdır

Bütçe görüşmeleri sırasında, geleceğe dair yol haritasıyla ilgili konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan, MB başta olmak üzere denetleyici kurumların bağımsızlığını vurguladı.

BOLD – Sosyal medya hesabından istifasını açıklayan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın yerine Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğuna oturan Lütfü Elvan, piyasaya  olumlu mesajlar vermeye devam ediyor.

TBMM’deki bütçe görüşmelerinde konuşan Elvan, Merkez Bankası  (MB) başta olmak üzere ekonomiyle ilgili denetleyici kurumların bağımsızlığına vurgu yaptı.

Makro ekonomik istikrar, finansal istikrar ve fiyat istikrarına önem verdiklerini söyleyen Elvan “Yol haritamızın genel çerçevesini bunlar oluşturuyor” diye konuştu.

Önümüzdeki günlerde Adalet Bakanlığı ile sivil toplum kuruluşları ve iş dünyasıyla bir araya gelineceğinin sinyalini veren Elvan, “Gerekli düzenlemeleri yapacağız” dedi.

KAPIMIZ 24 SAAT AÇIK OLACAK

Lütfi Elvan konuşmasının devamında şunları söyledi: “Bizim de makul gördüğümüz, haklı gördüğümüz hangi konu varsa, reform niteliğinde olan her konuda gerekli adımları atacağız. İstişareye sonuna kadar açık olacağız. Hiçbir vatandaşımızın kafasında en ufak bir kaygı olmasın. Kapılarımız 24 saat açık olacak. Türkiye, yatırımcılar açısından bir cazibe merkezi olsun istiyoruz. Bu noktada atılması gereken adımları kararlılıkla atacağız” ifadelerini kullandı.

MERKEZ BANKASI KANUNU

Kurumların bağımsızlığıyla ilgili Elvan şunları kaydetti: “Merkez Bankası Kanun’u açık, elbette bağımsızdır. Bu konuda daha fazla söyleyecek bir şeyim yok.(Düzenleyici ve denetleyici kurumların bağımsızlığı) Başkanlarımıza ‘kanun ne diyorsa, neyi emrediyorsa onu yapacaksınız’ dedim.”

Berat Albayrak’ın ev hapsinden son bilgiler

Okumaya devam et

Ekonomi

İzmir’de yok pahasına satılan denize nazır araziler TBMM gündeminde

Milli Emlak İzmir’de denize nazır arazileri değerinin çok altında ve ihalesiz olarak sattı. CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, kupon arazi satışını TBMM gündemine taşıyarak arazilerin kimlere peşkeş çekildiğinin açıklanmasını istedi.

BOLD – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, İzmir’de Milli Emlak tarafından değerinin çok altında ve ihalesiz olarak satılan arazileri Meclis gündemine taşıdı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Sertel, “Devletin çok değerli arazileri değerinin çok çok altında ihalesiz olarak satılıyor ve kime satıldığı açıklanmıyor” dedi.

PEŞKEŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ

Arazi satışını gündeme getiren CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “Gazeteci arkadaşımız Murat Ağırel, İzmir, Çeşme Alaçatı’da bedeli 44 milyon TL olan 14.709 m2 arsanın 28 milyon liraya satıldığını açıkladı. Yine İzmir Selçuk’ta bedeli 241 milyon TL olan 161.223 m2 arsanın 142 milyon liraya satıldığını açıkladı. Ben de Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdim. Bu ihalesiz satışlarda devletin değerli arazilerini kimler aldı diye sorduk. Cevabını bekliyoruz. Herkesin hakkı olan devlet arazilerinin bir takım kişi veya kurumlara peşkeş çekilmesinin peşini bırakmayacağız” dedi.

İHALESİZ SATILMA GEREKÇESİ NEDİR?

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şunları sordu: “İzmir, Çeşme Alaçatı’da bedeli 44 milyon TL olan 14.709 m2 arsanın 28 milyon liraya satıldığı doğru mudur? İzmir, Çeşme Alaçatı’da satılan arsa için ihaleye çıkılmış mıdır? Bu arsa hangi kişi veya kuruma ne kadar bedelle satılmıştır? İzmir Selçuk’ta bedeli 241 milyon TL olan 161.223 m2 arsanın 142 milyon liraya satıldığı doğru mudur? İzmir Selçuk’ta satılan arsa için ihaleye çıkılmış mıdır? Bu arsa hangi kişi veya kuruma ne kadar bedelle satılmıştır? İzmir ili sınırları içerisinde ihalesiz satılan araziler hangi büyüklükte ve hangi bölgededir? İhalesiz satılan arazileri hangi kişi veya kurumlar almıştır? Arazilerin ihalesiz satılma gerekçesi nedir?”

Bir annenin zor tercihi: Bebeğinin özgürlüğü için ölümü göze aldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Varlık Barışı 7. kez yürürlüğe girdi

Resmi Gazete’de yer alan kararla birlikte Varlık Barışı yeniden yürürlüğe girdi. 30 Haziran 2021 tarihine kadar yurt dışındaki para, altın ve dövizlerini Türkiye’deki banka veya aracı kuruma bildirenlere bunların kaynağı sorulmayacak.

BOLD – Türkiye’de ilk olarak Kasım 2008’de uygulamaya konulan ve yurt dışındaki varlıkların ülke ekonomisine girmesini hedefleyen “Varlık Barışı” 7. kez yürürlüğe girdi.

PARALARI NEREDEN BULDUKLARI SORULMAYACAK

“Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını, bu maddedeki hükümler çerçevesinde, 30/6/2021 tarihine kadar Türkiye’deki banka veya aracı kuruma bildiren gerçek ve tüzel kişiler, söz konusu varlıkları serbestçe tasarruf edebilecekler.

HİÇBİR SURETTE VERGİ İNCELEMESİ YAPILMAYACAK

Bu madde kapsamında bildirilen varlıklar nedeniyle hiçbir suretle vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacak. Bu hükümden faydalanılabilmesi için birinci fıkra uyarınca bildirilen varlıkların, bildirimin yapıldığı tarihten itibaren üç ay içinde Türkiye’ye getirilmesi veya Türkiye’deki banka ya da aracı kurumlarda açılacak bir hesaba transfer edilmesi şart olacak.

CUMHURBAŞKANI İSTERSE UZATABİLECEK

Cumhurbaşkanı, bu maddede yer alan süreleri, bitim tarihlerinden itibaren her defasında altı ayı geçmeyen süreler hâlinde bir yıla kadar uzatmaya Hazine ve Maliye Bakanlığı, madde kapsamına giren varlıkların Türkiye’ye getirilmesi ve bildirimi ile işletmeye dâhil edilmelerine ilişkin hususları, bildirime esas değerlerin tespiti, bildirimin şekli, içeriği ve ekleri ile yapılacağı yeri, maddenin uygulanmasında kullanılacak bilgi ve belgeler ile uygulamaya ilişkin usul ve esasları belirlemeye yetkili olacak.

Türkiye’de gerçek vaka sayısı açıklanandan 26 kat fazla!

Okumaya devam et

Popular