Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

İçişleri Bakanı’ndan Ahmet Nesin’e tehdit: İspat etmezsen karışmam

Soylu, bir yazısı nedeniyle Ahmet Nesin'i diye tehdit etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Artı Gerçek yazarı Ahmet Nesin’in “Yoksa iltica mı edecektiniz Sayın Bakanım” başlıklı yazısını üstüne aldı ve “İspat etmezsen karışmam.” dedi.

Nesin, dünkü yazısında, “Yazdığım kişi bir bakan ama esasında Recep Tamam Erdoğan’ın gözünden düşmüş bir bakan.” demiş ve isim vermeden söz konusu bakana bazı sorular yöneltmişti.

Nesin, “Yoksa iltica mı edecektiniz Sayın Bakanım?” başlıklı yazısında şu soruları sordu:

 1. Sayın bakan, seçimlerden önce Almanya’ya eşinizle birlikte geldiniz mi?
 2. Geldiğinizde eşiniz üzerinden bir şirket kurma araştırmalarınız ve planlarınız var mıydı?
 3. Kurmak istediğiniz şirket üzerinden Almanya’da oturum almayı düşündünüz mü?
 4. Siz de eşinizin 500-600 bin civarında alacağı ev ve kurduğu şirketten sonra aldığı oturum kartı sayesinde ‘Eş durumundan oturum’ için başvuracak mıydınız?
 5. Kurulacak şirket ve alınacak ev için şehir olarak Hannover’i mi seçtiniz?
 6. Almanya Hannover’den önce Dusseldorf’ta şirket kurma girişimleriniz oldu mu?
 7. Şirketi ne tür bir ticaret üzerine kuracaksınız, sizin ya da eşinizin deneyimleri var mı?
 8. Bu tip şirketlerin devam edebilmesi ve doğal olarak da oturumunuzu garantiye alabilmek için 3 yıl devamlı para alışverişi ve girdisi-çıktısı olması gerekiyor. Bunun için elinizde yeterli sermaye var mı?
 9. Eğer ev, şirket kurma ve 3 yılı finanse edecek paranız varsa, bu parayı nasıl elde ettiniz?
 10. Almanya’da ev alabilecek miktardaki parayı şimdiden transfer ettiniz mi, ettiyseniz miktarı ne ve hangi yoldan yaptınız?
 11. Olası bir Recep Tamam Erdoğan’ın devrilmesi olasılığına karşın bu girişimleriniz hâlâ devam ediyor mu?
 12. Esas merak ettiğim, Almanya’da oturma izni alma çabalarınızın nedeni, Recep Tamam Erdoğan’ın anti-demokrat emirlerini yerine getirmek zorunda olmanız mı, yoksa Ergenekon ve kendi inisiyatifiniz doğrultusunda kimi anti-demokratik eylemlere imza atmanız mı?
 13. Diyarbakır Sur merkezli saldırılarla başlayan kanlı dönem ve devamı sizin bu kararı almanızda etkili oldu mu?”

“YÜZDE 25 DE OLSA ÜZERİME ALIYORUM”

Nesin’in yazdıklarını üzerine alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise sosyal medya hesabından bir cevap verdi.

Soylu, Twitter hesabından Nesin’in paylaştığı yazıyı alıntılayarak, “Senin kastettiğin milletvekilliğinden bakan olan 4 kişi var. % 25 de olsa üzerime alıyorum. Ben ve arkadaşlarım için adice ve müptezelce çirkin bir tezgah kuruyorsun. Senin mahkemedeki ifadeni bizatihi gelip o çirkin yüzüne bakarak dinleyeceğim İspat etmezsen karışmam…” diye yazdı.

Gündem

Avrupa Birliği’nden Kızılay’a 3,27 milyar liralık yardım

2018 yılında “Yurt dışından alınan yardımlar” kalemi “0” olan Kızılay, 2019’da yurt dışından 3.27 milyar lira yardım aldı. Kızılay, paranın Avrupa Birliği tarafından Suriyeli mülteciler için verildiğini açıkladı.

BOLD – Başkentgaz’dan aldığı 8 milyon dolarlık bağışı Ensar Vakfına verdiği ortaya çıkan Kızılay’ın AB’den Suriyeliler için 3.27 milyar liralık yardım aldığı ortaya çıktı.

KINIK DÖNEMİNDE OLAĞAN DIŞI ARTIŞ

Kızılay’ın 2013 yılında 88,1 milyon TL, 2014 yılında 74,5 milyon TL, 2015’te ise 51,5 milyon TL olan “diğer bağış ve yardımlar” adlı gelir kalemi, 2016 yılında 1 milyar 173 milyon TL’ye, 2017 yılında 2 milyar 261 milyon TL’ye, 2018 yılında ise 3 milyar 346 milyon TL’ye çıktı. Artışın olağandışı biçimde Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın göreve geldiği 2015’in ardından yaşanması ise soru işaretlerini çoğalttı. 3 yılda 65 katına çıkan bağışlar Kızılay-Başkentgaz ve Ensar Vakfı arasında kurulan üçgene benzer tezgahların kurulduğuna ilişkin şüpheleri artırıyor.

YURTDIŞINDAN GELEN PARA 38 BİN KAT ARTTI

BirGün’den Ozan Gündoğdu’nun haberine göre yeni yayımlanan Kızılay’ın 2019 mali tablolarında olağandışı gelir kalemleri oluştuğu göze çarptı. “Yurtdışından alınan yardım” kaleminden 2013’te 11 bin 972 TL, 2016’da 74 bin 250 TL, 2014, 2015, 2017 ve 2018’de 0 TL gelir elde eden Kızılay, 2019’da 3 milyar 269 milyon 558 bin 276 TL gelir elde etti. 2019’da “yurtdışından alınan yardım” kalemi, önceki 6 yılda alınan toplam yardımın 37 bin 920 katına ulaştı.

GELEN PARA AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN

Kızılay Basın Müşaviri Selahattin Bostan, söz konusu gelirin kaynağının Avrupa Birliği (AB) olduğunu, yaklaşık 3,27 milyar liralık bu paranın da Suriyeli mülteciler için Kızılay’a verildiğini ifade etti. Bostan, AB’den Kızılay’a daha önce böyle bir transfer yapılmadığını, gelen paranın 2019’a ilişkin olduğunu belirtti. Söz konusu 3,27 milyar liralık kaynak, Kızılay’ın 2019 yılındaki toplam 5 milyar 281 milyon liralık gelirinin yüzde 62’sini oluşturuyor.

2019’DA KURUMUN BÜTÇESİNİ AB YARDIMI KURTARMIŞ

Önceki yıllarda olmayan 3,27 milyar liralık AB kaynağı olduğu iddia edilen paranın 2019’da da olmaması halinde Kızılay gelirlerinin yüzde 62’sini kaybetmiş olacaktı. Buna göre tıpkı 2018’deki gibi “Yurtdışından alınan yardımlar” kaleminin “0” olması halinde kurumun gelirleri 2 milyar 11 milyon liraya düşecekti. Bu durumda ise kurumun bütçesi önceki yıla göre yüzde 56 oranında azalacaktı.

Fahrettin Altun’un evine giren maaş 4’ten 5’e çıktı

Okumaya devam et

Gündem

Aşıda zorunluluk yok ama Fahrettin Koca halk ikna edilecek

Koronavirüs aşısı 11 Aralık’tan itibaren sağlık çalışanlarından başlamak üzere uygulanacak. Sağlık Bakanı Koca, koronavirüs aşısının zorunlu olmayacağını, ancak halkı aşı olmaları konusunda ikna etmeye çalışacaklarını söyledi.

BOLD – Türkiye’de aşı sürecin nasıl işleyeceği netleşmeye başladı. 11 Aralık’tan itibaren sağlık çalışanlarından başlamak üzere uygulanmaya başlanacak aşı konusunda zorunluluk bulunmayacak.

BAKAN KOCA’DAN “ÇİN AŞISI GÜVENLİ” AÇIKLAMASI

Hürriyet’ten Ahmet Hakan’a konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sürecin nasıl işleyeceğiyle ilgili detaylı bilgiler paylaştı. Konuya “Çin aşısı, Alman aşısı, İngiliz aşısı, Amerikan aşısı” diye bakılmaması gerektiğini savunan Koca, önemli olanın ‘üretim yöntemi’ olduğunu ifade etti. Koca “Çünkü aşının yöntemi, aşının güvenilir olup olmadığını birinci dereceden etkiler” dedi.
“İki yöntem var. Birincisi inaktif virüs aşıları, ikincisi mRNA yöntemiyle üretilen aşılar” diyen Koca, ‘inaktif yöntemle üretilen aşıların daha güvenli olduğunu’ savundu. Koca, Çin aşısının da inaktif yöntemle üretildiğini söyledi.

ÇİN’DEN 50 MİLYON DOZ ALINACAK

Çin’le 50 milyon doz için anlaşma yapıldığını belirten Koca, bu aşının ‘Faz 3’ aşamasına en erken geçen aşı olduğunu aktardı. Aşının zorunlu olup olmayacağını Bilim Kurulu’nda ele aldıklarını dile getiren Koca, “Vardığımız sonuç şu oldu: Mecburiyet olmasın ama vatandaşımızı ikna edelim. Hangi aşıların hangi yöntemle üretildiğini, hangi yöntemin daha iyi bir yöntem olduğunu vatandaşımıza anlatacağız. Aşının menşeine değil de yöntemine odaklanılması gerektiğini anlatacağız” dedi.

Fahrettin Altun’un evine giren maaş 4’ten 5’e çıktı

Okumaya devam et

Gündem

İzmir’de sağlık muayenesine ters kelepçeyle götürüldüler

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının Hizmet Hareketi gönüllülerine yönelik yürüttüğü soruşturmada gözaltına alınan 66 kişinin sağlık kontrolüne ters kelepçe takılarak götürülmesi dikkat çekti.

BOLD – İzmir’de Hizmet Hareketi mensuplarının kaldığı iddia edilen evlere operasyon düzenlendi. Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerinin katıldığı operasyonda 66 kişi gözaltına alındı.

Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerinin koordinesinde başlatılan operasyonla birçok ilde 66 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar farklı hastanelerde sağlık kontrolünden geçirildi. Sağlık kontrolüne götürülen zanlılara ters kelepçe takıldığı görüldü.

Fahrettin Altun’un evine giren maaş 4’ten 5’e çıktı

Okumaya devam et

Popular