Bizimle iletişime geçiniz

Politika

“Meclis Başkanı” sıfatı ile seçim yarışı eşitlik ilkesine aykırı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili ve anayasa profesörü İbrahim Kaboğlu, Binali Yıldırım’ın “Meclis Başkanı” sıfatı ile seçim kampanyası yürütmesinin anayasaya, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) ve eşitlik ilkesine aykırı olduğunu söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım’ın Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) İstanbul Büyükşehir belediye başkanlığına aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılırken, Yıldırım’ın aday olması durumunda Meclis Başkanlığı’ndan istifa edip etmeyeceği tartışılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli’ye göre istifaya gerek yok. Ancak CHP duruma bir hayli tepkili.

ANAYASA 67. MADDE HATIRLATMASI

İbrahim Kaboğlu, anayasanın seçme, seçilme ve siyasî faaliyette bulunma haklarını düzenleyen 67. maddesi ile AİHS’nin 1 no’lu ek protokolünü hatırlattı. Serbest seçim yapılacaksa adayların eşit koşullarda yarışması gerektiğine dikkat çekti.

ANAYASA VE AİHS’YE AYKIRI

Kabaoğlu, “Şimdi bir aday milletvekili ve meclis başkanı. Bu kişinin seçim kampanyasını kırmızı plakalı araçla Meclis Başkanlığı korumalarıyla yapması durumunda diğer adaylarla eşit şartlarda yarış ortadan kalkıyor demektir. Bu ‘arkasında devlet var’ demektir. Dolayısıyla bu kesinlikle Anayasaya ve AİHS’e aykırıdır.” dedi.

KABOĞLU: MECLİS BAŞKANI TARAFSIZDIR

Anayasanın 94. maddesinin Meclis Başkanlık Divanı’yla ilgili düzenleme içerdiğini ifade eden Kabaoğlu, “Söz konusu maddenin son fıkrasında ‘TBMM Başkanı, Başkanvekilleri, üyesi bulundukları siyasî partinin veya parti grubunun Meclis içinde veya dışındaki faaliyetlerine; görevlerinin gereği olan haller dışında, Meclis tartışmalarına katılamazlar; Başkan ve oturumu yöneten Başkanvekili oy kullanamazlar’ deniliyor.” şeklinde konuştu.

EŞİTLİK İLKESİNİN BOZULACAĞI AÇIK

Kabaoğlu şunları söyledi: “Seçimlere girmesi durumunda ise kendi rengini ortaya koyacaktır. Bu durumda da Meclis Başkanlığı statüsü ve konumu sorgulanır hale gelir. Bu bakımdan hangi taraftan bakılırsa bakılsın, bu anayasaya aykırıdır. Eğer adaylığı açıklanmışsa derhal istifa etmesi gerekiyor.”

“SADECE ANAYASA’YA DEĞİL, SİYASİ ETİĞE DE AYKIRI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ise, Meclis Başkanı’nın istifa etmeden İstanbul’da Büyükşehir belediye başkanlığı seçilmek için çalışmasının Anayasa ve siyasi etiğe aykırı olduğunu vurguladı.

Erkek, “Düşünün ki TBMM Başkanı, istifa etmeden İstanbul Büyükşehir belediye başkan adayı yapıldı. Propaganda çalışması için İstanbul’a geldiğinde, İstanbul Valisi, Emniyet Müdürü, diğer devlet görevlileri TBMM Başkanı karşısında nasıl davranacaklar? TBMM Başkanı’na uygun şekilde hareket edip, emirlerini mi yerine getirecekler? Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri siyasi etik kodlarının olmamasıdır.” dedi.

ERKEK: BİNALİ YILDIRIM’I KAZANAMAYACAĞIM KORKUSU SARMIŞ

Erkek şunları söyledi: “TBMM Başkanlığı görevinden istifa etmekte bu kadar çekinmesinden, Binali Yıldırım’ı İstanbul’da belediye başkanlığı seçimini kazanamayacağı korkusunun sardığı belli. Çünkü TBMM Başkanlığı görevinden istifa ettiği anda, yeni Başkan seçilmesi için süreç başlayacak. 10 gün içinde yeni TBMM Başkanı’nın seçimi için harekete geçilecek. Binali Bey istanbul’u kazanamayacağım korkusu içinde. Bir de TBMM Başkanlığı görevini bırakmak istemiyor.”

Binali Yıldırım, ‘Meclis Başkanı’ sıfatı ile seçim kampanyası yürütecek

Politika

İletişim Başkanlığı: Berat Albayrak Varlık Fonundan affını istedi

İletişim Başkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığından istifa eden Berat Albayrak ile Arda Ermut’un ‘görevlerinden aflarını’  istediğini belirterek Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyeliklerinin sona erdiği belirtildi.

BOLD – İletişim Başkanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, görevlerinden aflarını talep eden Berat Albayrak ve Arda Ermut’un Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyeliklerinin sona erdiği bildirildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyeliğine Ahmet Burak Dağlıoğlu’nu atadığı kaydedildi.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu olan Ahmet Burak Dağlıoğlu Şubat 2020’de Yatırım Ofisi Başkanlığına atanmıştı. Üyeliği sona erdirilen Arda Ermut ise Eylül 2018’de TVF Yönetim Kurulu Üyeliğine atanmış, daha önce Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanlığı yapmıştı.

Ankara ve İstanbul başsavcıları Yargıtay üyeliğine getirildi

Okumaya devam et

Politika

Davutoğlu koronavirüse yakalandı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun koronavirüs testinin pozitif çıktığı belirtildi. Davutoğlu, “Genel durumum iyi. Çalışmalarımızı karantina süresi boyunca evimden devam ettireceğim” dedi.

BOLD – Parti Sözcüsü Serkan Özcan, Davutoğlu’nun sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.

Davutoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bugün yaptırdığım Covid-19 test sonucu pozitif çıktı. Allah’a şükürler olsun genel durumum iyi. Çalışmalarımızı karantina süresi boyunca evimden devam ettireceğim. Bütün hastalarımıza Rabbim’den acil şifa diliyorum. Lütfen önlemlere ve sağlığınıza dikkat edin” ifadelerini kullandı.

Çakıcı: Sende beni öldürtebilecek yürek var mı Bay Kemal?

Okumaya devam et

Politika

15 Temmuz’dan sonra ülkeye dönmeyen 617 kamu personeli ihraç edildi

CHP’li Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 15 Temmuz 2016’dan sonra yurtdışından dönmeyen 617 kamu görevlisinin, görevlerine son verildiğini açıkladı. Görevine son verilen personelin 507’sinin diplomatik memur olduğu belirtildi.

BOLD – CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 15 Temmuz 2016 tarihinden sonra yurtdışından dönmeyen kamu görevlilerinin sayısını sordu.

Gürer, yazılı soru önergesinde, “2017 yılında kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olduğu halde yurtdışına çıkıp dönüş süresi içerisinde dönmeyenlerin sayısı kaçtır? Bu kamu görevlileri hakkında işlem yapılmış mıdır?” sorularını yöneltti.

Gürer’in önergesini yanıtlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 15 Temmuz 2016 tarihinden sonra 617 personelin kamu görevinden çıkarıldığını, kamu görevine son verilen personelin 507’sinin diplomatik kariyer memuru olduğunu kaydetti.

Ankara ve İstanbul başsavcıları Yargıtay üyeliğine getirildi

Okumaya devam et

Popular