Bizimle iletişime geçiniz

Müzik

Yıllardır yapılan ilk politik şarkı

Sanatçılar birer birer Saray’da poz verirken Bulutsuzluk Özlemi uzun yıllar sonra yapılmış ilk politik şarkıyla karşımızda. Şarkıdaki mesajlar net ve bir klasik olmaya aday.

BOLD

HAYAT GEÇERKEN – MÜCELLA

Türk rock müziğinin köklü gruplarından Bulutsuzluk Özlemi, 2018’i yeni bir şarkıyla uğurluyor. Toplumsal sorunlara duyarlılığıyla bilinen ve “Bir Şey Yapmalı, Yaşamaya Mecbursun” gibi efsane şarkılara imza atan grubun “Hayat Geçerken / Mücella” isimli yeni şarkısı, özgürlük alanının giderek daraldığı , Türkiye’de uzun süredir yapılmış ilk politik şarkı kabul edilebilir.

ŞARKIDAKİ MESAJLAR

Şarkıda, gündelik hayata müdahalelerden, insanların normal hayatları devam ederken aniden tutuklanmalarına kadar pekçok mesaj bulunuyor. Sokaklarda kızlı erkekli dolaşanları hedef alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu sözlerine de cevap var şarkıda.

İstanbul’un Kalender Vapuru, Çınaraltı Çeşmesi, gibi güzelliklerine atıf yapılan sözlerde, geçmişteki beraber yaşama vurgu yapılıyor ve şimdiki İstanbul’da caddelerde sokaklarda polis kaynamasına vurgu yapılıyor.

“Kızıyla evine giderken Mücellayı da almışlar” sözleri ise tutuklama çılgınlığına normal bir kadın üzerinden yapılan çarpıcı bir atıf.

Şarkıda, Berat Albayrak’ın sabit saat uygulaması nedeniyle insanların karanlıkta evlerinen çıkmalarına da vurgu yapılıyor ve “Karanlık ışığa dönüşür, gelişir hayat boyun eğmez” denerek umuda da vurgu yapılıyor.

HER YER POLİS KAYNIYOR

Her yer polis kaynıyor
Caddelerde sokaklarda
Kızıyla evine giderken
Mücella’yı almışlar

sözleriyle grubun şarkısı ve tam da günümüz Türkiyesi’ni anlatıyor ve müzik-ritim olarak da klasikler arasına gireceğini gösteriyor..

“Mücella” da bize ayna tutuyor; sabahların karanlık olduğu, sabah evinde uyanan insanın akşam evinde uyuyabileceğinden şüphe ettiği bir ülke gösteriyor bize. Çare… Çare eski güzel günlerde… Zeki-Metin’li, Adile Naşit’li, Çınaraltılı günlerde… Çünkü “Karanlık ışığa dönüşür/Gelişir hayat boyun eğmez”… Elbet sürülecek motorlar maviliklere…

Kültür

Londra Caz Festivali’nde Türkiyeli sanatçılar

Alternatif müziğin ünlü isimleri “Moğollar”, “BaBa ZuLa”, “İlhan Erşahin” ve “Islandman” Londra Caz Festivali’nde yer alacaklar. Performanslar online izlenebilecek.

BOLD– Dünyanın en eski ve en saygın müzik organizasyolarından olan Londra Caz Festivali; ‘Istanbul Psychedelic’ konserlerinde ”BaBa ZuLa”, ”Moğollar”, ”İlhan Erşahin” ve ”Islandman”ı ağırlamaya hazırlanıyor.

MOĞOLLAR’DAN YENİ ALBÜM MÜJDESİ

İstanbul’un farklı lokasyonlarında İstanbul Kültür A.Ş. ‘nin desteğiyle kayda alınan performanslar, pandemi sebebiyle bu yıl online olarak yapılacak Londra Caz Festivali’nde 21 Kasım’da izlenebilecek.

Elli beşinci müzik yılını kutlayan efsanevi Moğollar’ın bu konseri aynı zamanda aralık ayında yayınlayacakları yeni albümlerinin de habercisi.

Anatolian Sun adını taşıyan albüm, dünyaca ünlü Artone Studio’larında direct – to – disc (doğrudan diske kayıt) teknolojisiyle kaydedildi. Herhangi bir düzenleme yapılmadan tek seferde ve tamamen canlı kaydedildiği için konser performansına en yakın albüm olma özelliğini taşıyan “Anatolian Sun” 11 Aralık’ta hem plak olarak hem de dijital platformlarda yayınlanacak.

Festivalle ilgili detaylı bilgiye ve Türkiyeli sanatçıların ücretsiz online performanslarına efglondonjazzfestival.org.uk adresinden ulaşabilirsiniz.

Okumaya devam et

Kültür

Gaye Su Akyol yeni EP’si ‘Yort Savul: İsyan Manifestosu’nu yayınladı

Müzisyen Gaye Su Akyol’un üç yeni şarkıdan oluşan yeni EP’si (Extended Play) “Yort Savul: İsyan Manifestosu” dijital platformlarda yerini aldı.

BOLD– Son yılları dikkat çeken ismi Gaye Su Akyol’un 3 yeni şarkıyı sevenlerine sunduğu “Yort Savul: İsyan Manifestosu” 30 Ekim’de tüm dijital platformlarda dinleyicilerle buluştu.

ALBÜMÜN İSMİ ECE AYHAN’DAN

70’lerin saykodelik müziği ile rock’ı ve progresif müziği bir araya getiren altyapısıyla dikkat çeken albüm Anadolu müziğini ve Türk müziği gamlarını ustaca birleştirmesiyle de öne çıkıyor. Albüm ismini ise şair Ece Ayhan’ın 1977’de yayımlanan ‘Yort Savul‘ adlı şiiri ve aynı adı taşıyan kitabından alıyor. “Yort savul” eskiden padişahlar yoldan geçerken hizmetçilerin halkın kenara çekilmesi için bağırarak söyledikleri “Yoldan çekilin!” anlamında bir ifade.

Okumaya devam et

Kültür

Moğollar’dan canlı kayıt yeni albüm: Anatolian Sun

Türkçe rock müziğin efsane ismi Moğollar’ın tamamı canlı kaydedilmiş şarkılardan oluşan yeni albümü “Anatolian Sun” 11 Aralık’ta müzikseverlerin beğenisine sunulacak.

BOLD– 50 yılı aşkın bir müzikal yolculuğa sahip Moğollar yepyeni bir albümle hayranlarını sevindirmeye hazırlanıyor. Prodüktörlüğünü Murat Ertel’in yaptığı albüm Haarlem’de Artone Studio’da performanslar doğrudan plağa aktarılarak kaydedildi.

CAHİT BERKAY: EN HEYECANLI İŞİMİZ

“Anatolian Sun” albümünde Cahit Berkay, Emrah Karaca, Serhat Ersöz, Taner Öngür ve Kemal Küçükbakkal’dan oluşan Moğollar’a asma davul ve bendirde Ümit Adakale eşlik etti.

Türkçe müziğin yaşayan efsanesi Cahit Berkay 16 şarkıdan oluşan albümün kayıt sürecini şu sözlerle anlattı:

“Hayatımın en heyecanlı işlerinden biri yayımlanmak üzere. Şubat ayının sonlarında Studio Artone’da çalarken plağa kayıt yapılan ‘direct to disk’ dedikleri yöntemle albüm kaydetmiştik. Yani o gün ne çaldıysak günahı ve sevabıyla aynısını dinleyeceksiniz.”

Okumaya devam et

Popular