Bizimle iletişime geçiniz

Medya

Medyada kriz: Altyazı dergisi Ocak 2019 sayısını yayımlayamadı

17 yıldır aralıksız yayınlanan efsane dergi, Ocak sayısını basamayacağını açıkladı. Medyadaki kriz bunun çok ötesinde. İşte tüm yönleriyle krize sürüklenen medya sektörü.

BOLD– Türkiye’nin en köklü sinema dergisi Altyazı, 2019 yılı ocak sayısını basamayacağını duyurdu.

17 yılı aşkın süredir aralıksız yayınlanan dergi, konuyla ilgili yaptığı duyuruda, sonraki aylarda dergiyi yayınlayabilmek için çabalarına devam ettiklerini belirtti.

Altyazı, sinema sanatına ilişkin haber ve yorumların matbu dergide yayınlanması yanında, sanatın bu dalıyla ilgili konferanslar, seminerler ve pek çok diğer etkinlik yapan önemli bir sanat grubu.

BASILAMAYAN GAZETELER VAR

Ekonomik kriz önce yerel medyayı vurmuş ve bazı gazeteler hafta sonları basılmayacaklarını açıklamışlardı.

Ardından ulusal gazeteler de sayfa sayılarını azaltma, ekleri kapatma ve personel çıkartma yoluna gittiler. Yeni Şafak sadece geçen hafta 40 kişinin işine son verdi. Habertürk basılı gazeteyi kapattı.

Demirören Grubu da Vatan gazetes’ni kapattı. Dünya gazetesi ise sayfa sayısını 24’ten 12’ye indirdi, ilave baskıları kapattı. Dünya’da 4 aydır maaşlar da aksıyor.

Yerelde yayın yapan 300’e yakın gazete ve matbaa, kağıdı karşılayacak bütçeye sahip olmadığı için kapandı. 11’e yakın yayınevi faaliyetlerine son verdi.

DİZİLER YAYINLANMIYOR

Bir diğer kriz haberi de dizi sektöründen geldi. Büyük televizyon kanallarının tamamı anlaşarak ocak ayında dizi yayınlamama kararı aldılar.

Gerekçe ise özel sektörün reklam vermeyi kesmesi nedeniyle, gelirlerin giderleri karşılamaması. Sadece TRT zarar etse de dizileri yayınlayacağını duyurdu.

Kriz sebebiyle NTV Spor kanalını kapatan Doğuş Yayın Grubu şimdi de müzik klipleri yayınlayan Kral TV’yi kapatmaya hazırlanıyor.

SİNEMA FİLMLERİ VİZYONA GİRMEDİ

Sineme sektöründe ise yapımcılar ile salon sahipleri arasında gerilim yaşanıyor. Salon sahipleri maliyetlerin yükseldiğinden, yapımcılar ise zarara sürüklendiklerinden şikâyetçi.

Bu sebeple Cem Yılmaz, Yılmaz  Erdoğan, Şahan Gökbakar gibi isimlerin hazır olan filmleri vizyondan çekildi.

Medya

Canlı yayında annesinin vefat haberini aldı

Halk TV’deki yayında annesinin vefat haberini alan sunucusu Fatih Ertürk, İyi Partili İsmail Tatlıoğlu ve gazeteci Necdet Saraç’ı ağırladığı programı terk etmek zorunda kaldı.

BOLD – Halk TV sunucu Fatih Ertürk canlı yayın sırasında acı bir haberle sarsıldı. İyi Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu ve gazeteci yazar Necdet Saraç’ı konuk alan Ertürk, canlı yayında annesinin vefat ettiği haberini aldı.

Duygu dolu anlar yaşayan Ertürk: “Aslında tabi yayın devam edecek ama ben öbür kısmında yokum çünkü annemi kaybettim. İyi akşamlar” diyerek yayını sonlandırdı. Ertürk’ün gözyaşlarına zor hakim olduğu görüldü.

Ertürk’ün ardından yayına bir başka sunucu ile devam edildi.

Meclis’te polis gerginliği: Meclis’e nasıl müdahale edebilir?

Okumaya devam et

Medya

Türk medyasının halinden sorumlu olduğunu söyleyen ROK kendisine bela okudu

İskoç aktör Sean Connery’in ölümünü işlemeyen medyaya kızan Rasim Ozan Kütahyalı, Türk medyası için, “Ne kadar da içe kapalı, boğucu” ifadelerini kullandı.

BOLD – James Bond’u ilk canlandıran Sir ünvanlı İskoç aktör Sean Connery, yaklaşık 3 hafta önce hayatını kaybetti. Ölüm haberini yeni duyan Güneş gazetesi yazarı Rasim Ozan Kütahyalı, sosyal medya hesabından öz eleştiride bulundu. Ünlü aktörün ölüm haberi üzerinden, Türk medyasının içe kapanıklığından şikayet eden Kütahyalı bu vazitetten kendisinin de sorumlu olduğunu söyledi.

İÇE KAPALI BOĞUCU

Kütahyalı’nın sosyal medya hesabından Sean Connery’nin ölümü ile ilgili yaptığı paylaşım şöyle: “Efsanelerin efsanesi büyük aktör Sean Connery 22 gün önce 31 Ekim 2020’de vefat etmiş ve benim şimdi Apple TV sayesinde haberim oldu. Allah benim belamı versin. Türk basınında da 1 yazı bile çıkmamış. Ne kadar da içe kapalı, boğucu bir medya ortamı. Ben de mesulüm bu vaziyetten.”

Erdoğan’dan konuşmasını alkışlamayan AKP’lilere sitem: Heyecan görmüyorum

Okumaya devam et

Medya

Amberin Zaman’ın annesi vefat etti: Annemi uğurlamak istiyordum

Hakkında açılan soruşturmalar nedeniyle yurtdışında yaşamak zorunda kalan Gazeteci Amberin Zaman’ın annesi Vasfiye Kalmuk, hayatını kaybetti. Annesinin Türkiye’deki cenazesine katılamayan Zaman, “Anneme sarılmak, koklamak ve uğurlamak istiyordum. Yaşattığınız zulümler, kararttığınız hayatlar, Allah sizleri affetsin. Kulların affetmesi çok zor” diye yazdı.

BOLD – Gazeteci Amberin Zaman, annesi Vasfiye Kalmuk’un vefat haberini sosyal medyadan duyurdu.

Yurtdışında olduğu için cenaze törenine katılamayacak olan Amberin Zaman, paylaştığı mesajında iktidara ve zulüm edenlere tepkisini gösterdi. Zaman, “Anneme sarılmak, koklamak ve uğurlamak istiyordum” dedi.

ALLAH BÜYÜK SİZLER İSE ZAVALLISINIZ

Zaman, şunları yazdı: “Sürekli Allah’ı ağızına alıp sürekli büyük günahlar işleyen sizler, bir gün vicdanınızla baş başa kalacaksınız. Kaldıysa vicdan tabii Allah sizleri ıslah etsin. Yasattığınız zulümler, kararttığınız hayatlar, Allah sizleri affetsin. Kulların affetmesi çok zor. Annemi kaybettim birkaç saat önce. Söyleyecek o kadar çok şey var ki. Benim mağduriyetim bir hiç yaşanan onca acı ve zulüm karşılığında. Allah Büyük. Sizler ise zavallısınız. Zavallı. Coğrafyamızın insanları, bir kez daha ne kadar içten ne kadar şefkatli olduğunuza tanık oldum.”

Davutoğlu’ndan Bahçeli’ye yolsuzluk eleştirisi: Saatini 17.25’e ayarlamıştı şimdi susuyor!

 

Okumaya devam et

Popular