Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

HSCB Genel Müdürü Kervancı’nın başını yakan Hitler videosu

HSCB Genel Müdürü Selim Kervancı’ya 5 yıl sonra Gezi soruşturması açıldı. Kervancı’nın Hürriyet yazarı Ayşe Arman’dan RT’lediği video Hitler ve Erdoğan üzerine yapılmış.

HSBC Genel Müdürü Selim Kervancı, 2013 yılında Gezi Parkı eylemleriyle ilgili sosyal medyada bir video paylaştı. Bir vatandaşın 5 yıl sonra paylaşımı şikâyet etmesi üzerine Kervancı hakkında soruşturma açıldı.

5 YIL ÖNCEKİ BİR TWEETİ BUGÜN ÖNÜNE ÇIKTI

Sözcü’den Asuman Aranca’nın haberine göre, Kervancı’nın 5 yıl önceki sosyal medya paylaşımı soruşturma konusu oldu. Kervancı, Gezi Parkı protestoları sırasında gazeteci Ayşe Arman’ın Twitter’da paylaştığı bir videoyu ‘retweet’ etti.

İddiaya göre üzerinden 5 yıl geçmiş olmasına karşın herhangi bir soruşturmaya sebep olmayan video nedeniyle bir vatandaş Kervancı’yı ihbar etti.

ERDOĞAN O TARİHTE BAŞBAKAN!

Bunun üzerine İstanbul Anadolu Başsavcılığı, Kervancı hakkında “cumhurbaşkanına hakaret” iddiası ile soruşturma başlattı.

Savcılık bu kapsamda Kervancı’nın ifadesinin alınması için emniyete yazı yazdı. Kervancı da avukatı Nazlı Kara ile birlikte 13 Eylül 2018’de İstanbul Emniyeti’ne gidip ifade verdi.

Videonun Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemde paylaşılmasına karşın soruşturmanın “cumhurbaşkanına hakaret” kapsasına alınması dikkati çekti.

Kervancı, “İlk defa bu haksız suçlama ile karşı karşıyayım.” dedi.

“VİDEONUN İÇERİĞİNİ BİLMEDEN RETWEET YAPTIM”

HSBC Genel Müdürü Kervancı polise verdiği ifadede şunları kaydetti: “Şikâyete konu videoyu hiç izlemeden, içeriğini bilmeden retweet yaptığımı belirtmek isterim. Zira Ayşe Arman takip ettiğim bir yazardır. Kendisi, ‘Hitler’in Veda Busesi, Gezi Parkı protestolarının büyümesinden yakınıyor’ isimli videoyu ‘güzel, göz at, seveceksin’ notuyla paylaştığından daha sonra izlemek amacıyla, kayıtlı durması için herhangi bir yorum ilave etmeden ve görüş beyan etmeden retweet ettim. Ancak izlemeye fırsat bulamamıştım.

Sayın Cumhurbaşkanımıza, makamına ve diğer kamu görevlilerine karşı hakaret kastım kesinlikle yoktur. Bu soruşturma nedeniyle son derece mağdurum. Şikayetçinin şahsıma ve mesleki itibarıma çirkin bir saldırıda bulunma amacıyla hareket ettiği düşüncesindeyim.”

Kervancı, Gezi Parkı protestoları sırasında Ayşe Arman’ın yanı sıra Şahin Alpay ve Ruşen Çakır’ın tweetlerini de retweet yapmış.

AYŞE ARMAN’IN VE HSCB GENEL MÜDÜRÜ’NÜN PAYLAŞTIĞI VİDEO

Gündem

Koronavirüse yakalanan memurun maaşını kestiler

Salgın sürecinde kamu görevlileri çalışmaya devam ederken, bazı kurumlarda koronavirüse yakalanan ya da temaslı olduğu için evde izolasyona alınanların maaşlarından 4’te bir oranında kesinti yapıldığı ortaya çıktı.

BOLD – Türk Büro-Sen, koronavirüs teması nedeniyle kamu görevlilerinin maaşından kesinti yapıldığını, bu nedenle kamu çalışanlarının test yaptırmaktan kaçındıkları belirtildi.

Maaş kesintisi uygulamasına derhal son verilmesini isteyen Türk Büro-Sen, şimdiye kadar yapılan kesintilerin de iade edilmesini istedi.

Cumhuriyet’in haberine göre Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Büro-Sen, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na gönderdiği yazıda, önlemlere karşın pozitif vakaların kamu personeli arasında da hızla arttığı belirtildi. Temaslı ve pozitif vakaların ev izolasyonuna tabi tutulduklarına ve 10 ile 14 gün arası idari izinli sayıldıklarına işaret edilen yazıda, “Ancak yaptığımız tespitlere göre bazı kurumlar, idari izinli sayılması gereken personelin izolasyon süresini yıllık izinden düşürmekte ve evde kalmaya mecbur olan personel bu duruma karşı gelememekte, haliyle mağdur edilmektedir” denildi.

4’TE BİR MAAŞ KESİNTİSİ

Yine bu personelin 7 günü aşan izolasyon sürelerinin “hastalık izni” gibi değerlendirildiği belirtilen yazıda şunlar vurgulandı: “Bu personelin maaşından tek hekim tarafından düzenlenmiş raporlara istinaden bir takvim yılında 7 günden fazla hastalık izni kullanılması durumunda uygulanan yüzde 25’lik kesinti yapılmıştır. Zorunlu tutulan ev izolasyonu uygulamasının, kanunda düzenlenen hastalık izni kapsamında değerlendirilmesi mümkün olmayıp, bahse konu uygulamaya derhal son verilmesi ve yaşanan mağduriyetlerin önüne geçilmesi gerekmektedir.”

Durmuş Yılmaz: 35 yıl çalıştım, eksi rezervi hiçbir zaman görmedim

Okumaya devam et

Gündem

29 sağlık çalışanı daha Kovid-19’dan hayatını kaybetti

sağlık çalışanı, ölüm, üzgün

Koronavirüs vaka sayısındaki artış sağlık çalışanlarını da olumsuz etkiliyor. İş yükleri artan sağlık çalışanları arasında can kayıpları da giderek yükseliyor. Son bir haftada 29 sağlık çalışanı daha Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

BOLD – Son bir haftada 29 sağlık çalışanı daha koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Pandeminin başından bu yana hayatını kaybeden toplam sağlık çalışanı sayısı 212’ye yükseldi.

Koronavirüs sebebiyle sağlık çalışanları ölümleri her geçen gün daha da artıyor. Türk Tabipleri Birliği’nin açıkladığı rakamlara göre son bir hafta içerisinde 29 sağlık çalışanı daha yaşamını yitirdi. “Kovid-19 meslek hastalığı kabul edilsin” diyen TTB’nin kayıtlarına göre pandeminin başından beri 212 sağlık çalışanı vefat etti.

Koronavirüs salgını yeni rekorlar kırarak yayılıyor

Okumaya devam et

Gündem

Koronavirüs salgını Türkiye’de yeni rekorlar kırarak yayılıyor

Salgın rekor kırarak artmaya devam ediyor. Son 24 saatte 193 kişi salgın nedeniyle yaşamını yitirdi, 32 bin 736 kişi ise koronavirüse yakalandı. Bakan Koca, “Kapalı ortamlarda kalabalık içinde bulunmayın” çağrısı yaptı.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 4 Aralık 2020 tarihli koronavirüs tablosunu paylaştı. Tabloya göre son 24 saatte 193 kişi salgın nedeniyle yaşamını yitirirken, 32 bin 736 kişi de koronavirüse yakalandı.

RESMİ VEFAT SAYISI 15 BİNE YAKLAŞTI

Güncel koronavirüs tablosuna göre hasta sayısı 6 bin 903 olarak açıklanırken, vaka sayısı da 32 bin 736 olarak ifade edildi. Son 24 saatte 193 vefatın kaydedildiği tabloda ağır hasta sayısının 5 bin 703 olduğu ifade edildi. Toplam hasta sayısı 527 bin 70, vefat saylısı ise 14 bin 509 oldu.

“KALABALIK ORTAMLARDA BULUNMAYIN”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün tespit edilen 6 bin 903 yeni hasta var. Ağır hasta sayısı da aktif hasta sayısı da artmaya devam ediyor. Bugünlerde en büyük bulaşma ortamı kapalı ve kalabalık mekanlar. Kapalı ortamlarda kalabalık içinde bulunmayın. Kendinizi ve sevdiklerinizi koruyun” dedi.

Büyükşehir başkanları: Vefat sayıları açıklanandan 2-3 kat fazla

Okumaya devam et

Popular