Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Murat Ülker kime “hodri meydan” dedi?

Ülker markasının sahibi Yıldız Holding, 2007 yılında dünyanın öde gelen lüks çikolata üreticisi Godiva'yı 850 milyon dolara satın almıştı.

ANALİZ– İş dünyasındaki en ilginç yılbaşı mesajı Yıldız Holding Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker’den geldi.

Çalışanlarına seslenen Ülker, 2018 için, “İşimiz açısından rüzgârın aleyhimizde estiği bir yıl oldu. Geçmişte benzeri ekonomik şartlara ‘kriz’ derdik. Bugün ise ‘hodri meydan’ diyorum.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de hükümet rahatsız olduğu için krize kriz denilemediği hakikati Ülker’in bu satırlarına da aksetti.

MURAT ÜLKER: 2019 KOLAY BİR YIL OLMAYACAK

Murat Ülker’in, çalışanlarına yönelik yeni yıl mesajı çok konuşuldu. Ülker  mesajında şunları dile getirdi:

  • “2019 yılı gerek dünya ve gerek Türkiye ekonomisi için kolay bir yıl olmayacak.
  • Hep birlikte yaptıklarımız, yapacaklarımızın ispatıdır. Yeni başarılar için ipuçları, görmesini bilene geçmişimizde yeterince var. Geçmişte benzeri ekonomik koşullara ‘kriz’ derdik. Bugün ise, ülkemizde ve dünyada yaşadığımız sürece, ‘hodri meydan’ diyorum.
  • Bu seneyi her zamankinden daha fazla çalışma ve üretme, yani olağanüstü koşullara meydan okuma yılı ilan ediyorum. Olağanüstü şartları tehdit değil fırsat olarak görerek… Her zamankinden daha cesur ve kararlı adımlar atarak… Dijital dönüşümümüzü güçlendirerek…”
DÜNYADA HAVALAR HER ZAMAN GÜNEŞLİ GİTMİYOR

Ülker bu mesajları verirken, holding çatısı altındaki Pladis, Godiva, Şok Marketler gibi şirketlerdeki gelişmelere değindi.

Dünyada da Türkiye’de de havaların her zaman güneşli seyretmediğini, ancak negatif ekonomik gelişmelere karşı köklü geçmişlerinden gelen adaptasyon ve basiret sayesinde olağanüstü durumlara uyum sağlama kabiliyetlerinin olduğunu dile getirdi.

Ülker’in gündeminde elbette, geçen ayın sonlarında netleşen kredi yapılandırması da vardı.

6,5 milyar dolar kredi borcunu uzun vadeye yaymış olması Ülker’i uçurumun eşiğinden döndürdü.

Murat Ülker, “Olağanüstü şartları tehdit değil, fırsat olarak görmeliyiz.” dedi.

“BİZİM İÇİN 2018’İN EN HAYIRLI İŞLERİNDEN BİRİYDİ”

Ünlü iş adamı omuzlarından ne kadar büyük bir yük kalktığını şu satırlarda dile getirdi:

“Ekonomide beklenmeyen gelişmelerin arifesinde iken kapsamlı bir sendikasyon anlaşmasını başarıyla tamamlamamız, grubumuz için 2018’in en hayırlı işlerinden biri oldu. Gelir ve giderlerimizin dönemsel olarak uyumlu olmasını sağlamak amacıyla kısa vadeli kredilerimizin büyük bir bölümünü, uzun vadeli tek bir sendikasyon kredisi altında topladık. Bu şekilde kredi yapımızı gerek döviz cinsi bazında ve gerekse finansman giderlerimiz ile faaliyetlerimizden elde edeceğimiz gelirlerin dönemsel uyumu açısından daha sağlıklı hale getirdik.”

Yıldız Holding’in borç yapılandırma haberleri, geçen yılın nisan ayında ekonomi medyasında gündem olmuştu. Grubun 6,5 milyar dolarlık borcunu yapılandırma isteği gündeme gelmişti.

5,5 MİLYAR DOLARLIK BORCUN VADESİ UZATILDI

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Hürriyet gazetesine verdiği röportajda kısa vadeli 400 adet kredi borcunu kapatıp uzun vadeli tek bir borca indirme talebinde bulunduklarını açıklayarak şunları söylemişti:

“Kısa vadeli 400 ayrı kredi borcumuz vardı. Bunların hepsini kapatıp uzun vadeli tek borca indirmek istedik. Bankalar, ‘Varlıklarım 6,5 milyar dolarlık borcun tamamını kapatır, üstüne de bana 15 milyar lira kalır’ deyince ikna oldu.”

Yıldız Holding​ CFO’su Mustafa Tercan ise 2018 yılı mayıs ayında yaptığı açıklamada toplam 7 milyar dolarlık borcun 5,5 milyar dolarlık kısmı için bankalarla anlaşmaya varıldığını söylemişti.

Yıldız Holding’in patronu Murat Ülker 6,5 milyar dolar kredi borcunu uzun vadeye yaydı.

Tercan, 500 milyon dolar ara ödeme ve lira düşüşüyle toplam borcun azaltıldığını belirtmişti. Yıldız Holding’in büyük bankalarla imzaladığı anlaşmaya göre, vade 4 yıl şeklinde olacak; 4 yılın sonunda finansal test yapılacak. Finansal testin sonucuna göre, kredinin iki katına çıkması mümkün olacak.

BANKALAR BİRLİĞİ’NDEN “İŞLEM TAMAM” AÇIKLAMASI

Türkiye Bankalar Birliği, 27 Aralık 2018’de yaptığı açıklamada, bazı büyük şirketlerin borç yapılandırma süreci hakkındaki son durumu paylaştı.

Açıklamada, Ülker için şu ifadelere yer verildi: “Bunlara ilavaten, gıda sektörü başta olmak üzere sanayinin çeşitli alt sektörlerinde faaliyet gösteren, ülkemizde, bölgemizde ve dünyada önemli bir yere ve markaya sahip olan Yıldız Holding A.Ş.’nin bankalarla olan sendikasyon anlaşması tek çatı altında toplanmıştır.”

Murat Ülker’in yılbaşı mesajındaki ilginç ifadeleri, kriz diyemeyen ancak “olağanüstü şartlar” diyerek meydan okuyan bu yaklaşımını, satılarına yansıyan özgüvenin biraz TBB’nin yılın kapanışında yaptığı bu açıklama ile irtibatlı olabileceği belirtiliyor.

KRİZ: BÜYÜKLERİN FIRSATI, KÜÇÜKLERİN KÂBUSU

Yılbaşı açıklamasında da belirttiği gibi zaten gelirlerinin hali hazırda yüzde 40’ı yurtdışı faaliyetlerden gelen Yıldız Holding’in, yurt içini de sağlama almasıyla ortaya çıkan özgüvenin yansımasıydı belki bu mesajdaki meydan okuma…

Olağanüstü şartları tehdit değil fırsat gördüğünü söyleyen Ülker’in patronu, aslında ekonomi ve özel sektör açısından en zor yıllardan biri olan, yüzlerce şirketin iflas ettiği, binlercesinin iflastan önce son çıkış olan konkordato durağında beklediği bir ortamda kullanıyor bu ifadeleri.

En büyüklerin yapılandırmalarla korunduğu, yandaş firmaların ihalelerle beslenerek büyütüldüğü, esnafın ve Kobi’lerin üzerine basılarak geçilen bir kriz süreci elbette birilerinin kâbusu olurken, diğerleri adına fırsata dönüşüyor.

Her krizde olduğu gibi bugünkü krizin faturasını yine en altlarda ödeniyor.

Şahenk ile Özyeğin arasına kara kedi girdi

Ekonomi

Enflasyonun artmasının ardından döviz de yükseldi

Kasım ayında yıllık enflasyonun beklentileri de aşarak yıllık yüzde 14.03 olarak gerçekleşmesi sonrası dolar arttı. Dolar 7.91’i görürken Euro da 9.56 liraya kadar çıktı.

BOLD – Enflasyonun ardından dolar da arttı. Tüketici fiyatları kasım ayında yıllık yüzde 14.03, aylık yüzde 2.3 artış kaydetti. Dolar kuru, beklentinin üzerinde açıklanan kasım ayı enflasyon verisinin ardından yükseldi.

Dün 7.86’dan kapanan dolar kuru, bugünkü işlemlere sakin bir başlangıç yaptı. Kur, Kasım ayı enflasyon verisinin açıklanmasının ardından yükselişe geçti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre tüketici fiyat endeksi beklentileri de aşarak yüzde 14.03’e çıktı. Veri sonrasında yükselişe geçerek 7.91’i gören kur daha sonra 7.90’a geriledi. Euro da 9.56’dan alıcı buldu.

Yüzde yüz engelli çocuk, okuldan atıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Beklentileri aşan enflasyon yüzde 14’ü geçti

TÜİK, enflasyon rakamlarını açıkladı. Beklentileri aşarak kasımda yüzde 2,3 artan enflasyon, yıllık bazda yüzde 14,03’e yükseldi. Gıda fiyatlarında bir yıllık artış ise yüzde 21.08 oldu. 

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayına ait enflasyon rakamlarını açıkladı. Kasım ayında TÜFE bir önceki aya göre yüzde 2,30; bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,03 oranında arttı.

GIDA FİYATLARI YÜZDE 21 ARTTI

Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, yüzde 0,99 ile giyim ve ayakkabı, yüzde 5,19 ile haberleşme ve yüzde 7,00 ile eğitim oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise, yüzde 29,42 ile çeşitli mal ve hizmetler, yüzde 21,08 ile gıda ve alkolsüz içecekler ve yüzde 18,67 ile ulaştırma oldu.

ULAŞTIRMA FİYATLARI AYLIK YÜZDE 4.5 ARTTI

Ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Kasım ayında azalış gösteren tek ana grup yüzde 0,19 ile eğitim oldu. Alkollü içecekler ve tütün ana grubunda aylık değişim olmazken, en az artış gösteren gruplar yüzde 0,12 ile haberleşme ve yüzde 0,80 ile sağlık oldu. Buna karşılık, ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Kasım ayında artışın yüksek olduğu gruplar ise sırasıyla, yüzde 4,51 ile ulaştırma, yüzde 4,16 ile gıda ve alkolsüz içecekler ve yüzde 1,69 ile ev eşyası oldu.

Gasp ettikleri Naksan’ın plastik fabrikasını yok pahasına satıyorlar

Okumaya devam et

Ekonomi

AKP 2 milyara kurulacak endüstri bölgesinin yönetimini 6 günlük şirkete verdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2 milyarlık yatırımla kurulan Filyos Endüstri Bölgesi’ni yönetecek şirketi ihale yapılmadan belirledi. İskenderun’da kurulan şirketin 6 günlük olması ise dikkat çekti.

BOLD – Zonguldak’ın Çaycuma İlçesi’ne bağlı Filyos Beldesi’nde, 1900 hektarlık alan üzerine kurulacak ve 2 milyar liralık kamu yatırımı yapılması planlanan Filyos endüstri bölgesinin yönetimi ve işletmesi tek bir bakan imzasıyla Tosyalı Holding’e verildi. İhaleyi alan şirketin 6 gün önce kurulduğu belirlendi.

“SIRADA LİMAN YÖNETİMİ VAR” İDDİASI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, başka talipli çıkmadığı için işi Tosyalı Holding’e verdiğini savundu. CHP Milletvekili Ünal Demirtaş, “Karabük Demir Çelik Fabrikası bu işe talipti. Kamuoyuna duyurulsaydı, başka talipliler de çıkardı. Milli projenin milletten gizlenerek 6 gün önce kurulmuş bir şirkete verilmesi kabul edilemez” dedi. Karadeniz’de bulunduğu iddia edilen doğalgazın lojistik üssü olacak Filyos limanının yönetiminin de Tosyalı Holdinge verileceği iddia ediliyor.

ŞİRKETİN MERKEZİ İSKENDERUN

Sözcü’den Erdoğan Süzer’e konuşan CHP Milletvekili Ünal Demirtaş, 22 Mart 2019’da İskenderun’da Fuat Tosyalı ve ortakları tarafından Tosyalı Filyos Endüstri Bölgesi Yönetici Anonim Şirketi isminde bir şirket kurulduğunu belirtti. Demirtaş, bu şirketin 6 gün sonra Filyos Endüstri Bölgesi’nin yönetici şirketi olarak yetkilendirilme talebinde bulunduğunu ve işi aldığını söyleyerek, “Şirketi İskenderun’da kuruyorlar, işi alıyorlar. Zonguldak nere, İskenderun nere” dedi.

Gasp ettikleri Naksan’ın plastik fabrikasını yok pahasına satıyorlar

Okumaya devam et

Popular