Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Almanya’dan vatandaşlarına uyarı: Sosyal medya paylaşımlarınız yüzünden Türkiye’de tutuklanabilirsiniz

Almanya Dışişleri Bakanlığı, “sosyal medya paylaşımlarınız sebebiyle Türkiye’de hapse atılabilirsiniz” uyarısında bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye seyahat etmek isteyenlere yönelik geniş kapsamlı bir uyarı yazısı yayımladı. Özellikle Hizmet Hareketi’ne yakın insanlara “sakın gitmeyin” uyarısı dikkat çekti.

EN UFAK BİR İHBAR TUTUKLANMA SEBEBİ

Bakanlığın seyahat uyarısında Hizmet Hareketi’nin sadece Türkiye’de hükümet tarafından terör örgütü olarak tanımlandığı, en ufak bir temasın ya da ihbarın tutuklanmaya neden olduğu belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı sosyal medya paylaşımlarının Türkiye’de tutuklama sebebi olabileceğine dikkat çekti.

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN SEYAHAT UYARISININ TAM ÇEVİRİSİ

Uyarı metninin tam çevirisi şöyle:

Güncel bilgi

2016 yılı temmuz ayında gerçekleşen darbe girişiminin ardından OHAL 19 Temmuz 2018’de sona erdi.
Seyahatçilere yine de siyasi olaylardan ve genellikle daha büyük kalabalıklardan uzak durmaları

Tutuklamalar/ Araştırmalar

Son iki yılda Alman vatandaşları giderek daha fazla keyfi bir şekilde gözaltına alındı. Sebebi ise sosyal medya üzerinden yapılan hükümet eleştirileri. Alman hukuk anlayışına göre ifade özgürlüğü kapsamında olan bu tür ifadeler, yine de Türkiye’deki cezai işlemlere yol açabilir.

Bunun için yabancı bir gönderinin paylaşılması veya beğenilmesi yeterli. Sosyal medyadaki kamuya açık olmayan yorumların, isimsiz ihbarlar yoluyla Türk kolluk kuvvetlerine de iletileceği varsayılmalıdır. “Cumhurbaşkanına hakaret” veya “Terör örgütü propagandası” nedeniyle (Betroffene- etkilenenler) çok yıllı hapis cezasına çarptırılabilir.

”Gülen Hareketi’yle bir kişinin bağlantısının bulunması şüphesi Türkiye’de tutuklama sebebidir. ‘Gülen Hareketi’ Türk iç politikasında ‘Fetö’ olarak adlandırılmaktadır.”

Tutuklamalar gerçekleştikten sonra Uluslararası Hukuka aykırı olarak Konsolosluğun şahısla irtibat kurmasının Türk Hükümeti tarafından ‘birkaç ay’ engellendi, uyarilar sadece Alman vatandaşlarını değil, Türkiye vatandaşlarını ya da Türkiye ile özel/kişisel bağlantıları olan kişileri de etkileyebilir.

Türkiye, AB’de de yasadışı kabul edilen IŞİD, PKK gibi örgütlerin yanında ‘Gülen Hareketi’ üyeliğini de terör örgütü üyeliğine delil saymaktadır. ‘Gülen Hareketi’ sadece Türkiye tarafından Fetö olarak adlandırılarak terörist kabul edilmektedir.

Gülen Hareketi’ne, harekete bağlı kişilere veya şirketlere, hatta üçüncü kişiler tarafından ihbar edilebilecek (kendileri farkında olmasa bile) hareketle küçük temasları olmuş kişilerin bile tutuklanma riski vardır.”

”Hollanda’da Hizmet Hareketi yurduna terör baskını” haberine yalanlama

Dünya

Trump yenilgiyi kabul etti: “Biden’ın geçiş takımı ile iş birliği yapın”

ABD’de seçim sürecinin ardından sonucu kabullenmeyen, oylara itiraz eden ABD Başkanı ve Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump’tan kaybettiğine dair ilk işaret geldi. Trump’ın ekibine, “Biden’ın geçiş takımı ile iş birliği yapın” talimatı verdi.

BOLD – Seçim sonuçlarına yaptığı başvurular  reddedilen ABD Başkanı Donald Trump, yenilgiyi kabullenmeye başladı. Trump, ekibiyle yaptığı toplantıda seçimi kazanan Joe Biden’in geçiş takımıyla iş birliği yapılması talimatını verdi.

BELGELERİ VERMEYEN MEMURA TALİMAT VERDİ

Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Trump, Biden’ın geçiş sürecini başlatmak için imzalanması gereken belgeleri vermeyen Emily Murphy isimli memura talimat verdiğini söyledi. Murphy’nin ülkesine sadık bir çalışan olduğunu söyleyen Trump, “Geçiş süreci için ilk protokolleri başlatması için talimat verdim ve kendi ekibime de geçiş süreci için iş birliği yapmalarını söyledim” dedi.

“İTİRAZLARIMIZ SÜRECEK” AÇIKLAMASI

Trump bu açıklamadan yaklaşık 4 saat sonra ise Twitter’dan yine seçimi kaybetmediğini söyledi. Trump, “Bu demek değildir ki ABD tarihinin en usulsüz seçimlerine itirazlarımız sürmeyecek. Sahte oylara boyun eğmeyeceğiz” ifadesini kullandı. Birçok Cumhuriyetçi senatör ve iş insanının Trump’a “Görevi artık devret” çağrısının ağırlık kazanmasıyla ABD Başkanı’nın bu adımı attığı tahmin ediliyor.

Alman ordusu Türk gemisine neden çıkarma yaptı

Okumaya devam et

Dünya

IRINI Komuta Merkezinden baskın hakkında ‘İyi niyetli çaba’ açıklaması

Roma’da bulunan IRINI Operasyonu Komuta Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, baskın öncesi bayrak devleti Türkiye’den onay almak için iyi niyetli çaba sarf edildiği belirtildi.

BOLD – Libya’ya yönelik yasadışı silah transferini denetlemek amacıyla kurulan IRINI Operasyonu Komuta Merkezinden, Türk bandıralı Roseline-A gemisine yapılan baskın hakkında açıklama geldi.

İtalya’nın başkenti Roma’da olan merkezin yazılı açıklamasında: “IRINI Operasyonu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 2292 ve 2526 sayılı kararlarının uygulanması çerçevesinde, ‘Roseline A’ isimli Türk bayraklı genel kargo gemisine çıktı ve Libya’ya yönelik silah ambargosuna ilişkin incelemelerde bulundu” denildi.

YASADIŞI MALZEME İZİNE RASTLANMADI

Bayrak devletinin onayını almak için iyi niyetli çaba sarf edildiği belirtilen açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı: “Bayrak devletinden cevap alamayan Alman Hamburg Fırkateyni ekibi, Bingazi Limanı’nın yaklaşık 160 deniz mili kuzeyindeki uluslararası sularda gemiye çıktı. Gemi kaptanı ve mürettebatı, gemiye çıkarma sırasında işbirliğine açık bir tavır sergiledi. Bayrak devleti, geminin incelenmesine izin vermediğini bildirdiğinde, IRINI Operasyonu, gemide hiçbir yasa dışı malzeme izine rastlanmayan arama faaliyetini durdurdu ve gemi yoluna devam etmek üzere bırakıldı.”

Açıklamada ayrıca IRINI Operasyonunun 5. kez bir gemiye çıktığı belirtildi.

NE OLDU

Avrupa Birliği (AB) misyonu bünyesinde görevli Alman askerleri, Libya açıklarında yasa dışı silah taşıdığı şüphesiyle İzmir merkezli Arkas’a ait yük gemisi Roseline-A’yı durdurdu. Baskın yapan Alman askerlerin gemide arama yapmak istemesi üzerine Türk hükumeti araya girerek engel oldu. Bunun üzerine askerlerin terk ettiği gemi Misrata limanına doğru yoluna devam etti.

Alman ordusu Türk gemisine neden çıkarma yaptı

 

Okumaya devam et

Dünya

AB, İtalya ve Almanya elçilikleri gemi baskınıyla ilgili Dışişleri’ne çağrıldı

Libya açıklarında, AB misyonu bünyesinde görevli Alman askerleri tarafından Türk gemisine yapılan baskınla ilgili Avrupa Birliği, İtalya ve Almanya elçilerine nota verildiği öğrenildi.

BOLD – Avrupa Birliği (AB) misyonu bünyesinde görevli Alman askerleri, Libya açıklarında yasa dışı silah taşıdığı şüphesiyle İzmir merkezli Arkas’a ait yük gemisi Roseline-A’yı durdurdu. Baskın yapan Alman askerlerin gemide arama yapmak istemesi üzerine Türk hükumeti araya girerek engel oldu. Bunun üzerine askerlerin terk ettiği gemi Misrata limanına doğru yoluna devam etti.

BASKIN PROTESTO EDİLDİ

Dışişleri Bakanlığından konuyla ilgili bir girişim daha geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, AB, İtalya ve Almanya’nın Türk gemisine yaptığı hukuksuz aramanın uluslararası hukuku ihlal ettiği ifade edildi.

AB, İtalya büyükelçileri ve Almanya Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, İrini Operasyonunun Türk gemisine yönelik eylemi protesto edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Ankara’daki AB, İtalya Büyükelçileri ve Almanya Maslahatgüzarı (Büyükelçi Ankara dışında olduğundan) bugün Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sedat Önal tarafından Bakanlığımıza çağrılarak, Roseline-A adlı ticari gemimize İrini Operasyonu çerçevesinde ülkemizin açık izni olmadan çıkılması ve denetlenmesi olayı protesto edilmiş ve ilgili ülkelere Nota verilmiştir.  Notamızda, olayın uluslararası hukuka aykırı olduğu ve tazminat haklarımızın da muhafaza edildiği kayıt altına alınmıştır.”

Saray’dan gemi baskınına tepki

Okumaya devam et

Popular