Bizimle iletişime geçiniz

Sinema

Netflix’in rüşdünü ispatladığı film: Roma

Netflix ilk kez “rüştünü ıspatladı” denilebilecek bir filmle karşımıza çıktı. “Bir efendinin hizmetçi güzellemesi mi?” dedirten film, liste başı gidiyor.

BOLD

Büyük Umutlar, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, Son Umut (Children of Men), Gravity-Yerçekimi gibi konsept olarak birbirinden çok farklı filmlerin altından başarıyla çıkan Meksikalı büyük usta Alfonso Cuaron, son filmiyle hayran kitlesini iyice genişletti.

2018’in son günlerine denk gelen “Roma” birçok seçkide yılın en iyi filmleri arasında gösteriliyor.

NETFLİX FİLMLERİ SİNEMA MI SORUNSALI

“Roma” Netflix için de önemli bir yapım. Netflix yapımı filmlerin festivallere alınıp alınmaması hatta “gösterime girmiş” sayılıp sayılamayacağı tartışılırken Roma, Venedik Film Festivali’nin en ses getiren filmi olmayı başararak Netflix’in bu konuda büyük bir aşama kaydetmesini sağladı.

MEXİCO CİTY’DE AYAKTA KALMA KAVGASI

Öykü adını, Meksika’nın dev başkenti Mexico City’nin Roma mahallesinden alıyor. Orada ve tam 1970 yılında, doktor Antonio ve eşi Sofia’nın biri kız dört çocukları ve halktan iki hizmetçileri, özellikle de Cleo ile olan ilişkilerini izliyoruz.

Roma çok sakin biçimde anlatılmış, neredeyse belgesel havasında gelişen bir film. Özellikle ilk dakikaların durağanlığı alışık olmayan seyirciyi zorlayabilir.

BÜYÜK RESİM VE KÜÇÜK İNSANLAR

Cuaron aynı zamanda senaryosunu da yazdığı Roma, Latin Amerika’nın diktatörlüklerle yönetildiği 70’li yılların tüm havasını taşıyor. Silahla bastırılan yürüyüşler, acımasızca öldürülen çocuklar, sokaklarda çevik kuvvetler…

Yönetmen için otobiyografik olduğu bilinen filmin belki de en güçlü yanı bu. Herkesin büyük problemlere odaklandığı zamanlarda küçük ve sıradan insanların yaşamında ne gibi trajediler yaşandığını kimse umursamaz ne de olsa…

Kültür

Bu hafta 7 film vizyona giriyor

Hafta sonu gösterimdeki 24 filmi sadece 30 bin kişinin izlediği Türkiye’deki sinema salonlarında bu hafta 2’si yerli olmak üzere 7 film vizyona girecek.

BOLD– Haftanın dikkat çeken yapımları Seyit Çolak’ın ilk gösterimini Moskova Film Festivali’nde yapan filmi “Kapan” ve Gani Rüzgar Şavata’nın Ahmet Kaya’yı anlattığı tartışmalı yapım “Ahmet İki Gözüm”.

İşte bu hafta vizyona giren filmler…

KAPAN

Onur Dilber, Münibe Millet, Serkan Altıntaş ve Sami Aksu’nun başrollerinde oynadığı filmin senaryosunu yönetmen Seyid Çolak, Güven Adıgüzel ile birlikte kaleme aldı.
Macera türündeki film; bir adada balıkçılıkla hayatlarını idame ettiren beş arkadaşın, aralarından birinin kaybolması ve vahşi bir kurdun ortaya çıkmasıyla yaşadıklarını anlatıyor.

AHMET İKİ GÖZÜM

Gani Rüzgar Şavata ve Hakan Gürtop’un yönetmenliğini üstlendiği “Ahmet İki Gözüm”, sanatçı Ahmet Kaya’nın yaşam hikayesini sinemaya uyarlıyor.
Özgür Tüzer, Aleyna Solaker, Serdar Orçin, Metin Yıldız ve Yelda Reynaud’un başrollerinde oynadığı filmin senaryosu Gönül Aktürk, İlker Barış ve Gani Rüzgar Şavata tarafından kaleme alındı.

SIRA DIŞI

Vince Vaughn, Kathryn Newton, Celeste O’Connor, Misha Osherovich ve Uriah Shelton’ın başrollerinde oynadığı gerilim filmi “Sıra Dışı” kendi halinde lise hayatını sürdüren bir genç kadın ile kasabaya korku salan bir seri katilin birbirlerinin bedenlerinde uyanmasıyla gelişen olayları konu ediniyor.

FOLLOW ME

Will Wernick’in yönetmenliğini yaptığı “Follow Me”de Holland Roden, Keegan Allen, Dimiter Marinov, Pasha D. Lychnikoff ve Denzel Whitaker gibi isimler rol aldı.
Korku ve gerilim türündeki yapım; bir sosyal medya fenomeninin yeni macerası için Moskova’ya gidişiyle yaşadığı sıra dışı olayları anlatıyor.

AZİZLER HAPİSHANESİ

Meg Alexandra, Gabz Barker ve Jess Chanliau’nun oynadığı ve Russel Owen’ın yönettiği “Azizler Hapishanesi” St. Leonards Adası’nda tecrit edilen azılı suçlular üzerinde uygulanan tıbbi deneylerin korkutucu sonuçlarını anlatıyor.

PİNOKYO

“Gomorra”, “Tale of Tales” ve “Dogman” başarılı yapımlarla tanınan Matteo Garrone, Carlo Collodi’nin klasik çocuk masalı Pinokyo’yu canlı çekimle yeniden sinema perdesine taşıyor.
Fransa, İngiltere ve İtalya ortak yapımı filmin başrollerinde ünlü oyuncu Roberto Benigni’ye Federico Lelapi, Rocco Papaleo, Massimo Ceccherini ve Marine Vacth eşlik ediyor.

ÇİFTE BELA

Marcus H. Rosenmüller’in yönettiği, Luis Vorbach, Jona Gaensslen, Margarita Broich, Marie Leuenberger ve Serkan Kaya’nın oynadığı “Çifte Bela”; keşfettiği sihirli bir ayna ile ödev ve sorumluluklar gibi istemediği şeyleri yaptırabileceği ikizine kavuşan Frido’nun, sihirli aynayı yakın arkadaşı Emil’e göstermesiyle gelişen olayları anlatıyor.

Okumaya devam et

Kültür

2021’de Netflix’te izleyeceğimiz 40 film

Film stüdyoları ile rekabet adına orijinal içerik üretmenin yanında lisans anlaşmaları da yapan Netflix 2021’de birçok önemli filmi kataloğuna ekleyecek.

BOLD- Son yıllarda Martin Scorsese, Noah Baumbach,David Fincher, Alfonso Cuarón gibi kalburüstü yönetmenlerle çalışarak çıtayı iyice yükselten Netflix, bünyesine kattığı filmlerle sinema dünyasında kendine sağlan bir yer edinmeye çalışıyor. Platform, 2020’de izleyici sayısında sağladığı büyük artışın da etkisiyle 2021’i sinema filmleri açısından çok daha parlak geçirmeyi planlıyor.

İşte Whats on Netflix’in 2021’de Netflix’te göreceğimiz 40 filmden oluşan muhteşem listesi…

2021’de Yayınlanacak Netflix Filmleri!

America: The Motion Picture

ABD’nin nasıl kurulduğunu anlatan animasyon türündeki America: The Motion Picture filminde George Washington’ı Channing Tatum seslendiriyor. Film, George Washington’ın Kral James ile savaşması için devrimcilerden bir ordu oluşturmasını anlatıyor.

Apollo 10 1/2: A Space Age Adventure

Jack Black, Zachary Levi, Glen Powell gibi isimleri bir araya getiren film, 1969 yazında gerçekleşen ilk Ay’a iniş görevinin hikâyesini astronotlar ve yer üssü ekibinin yanı sıra NASA yakınlarında yaşayan heyecanlı bir çocuğun bakış açısından da yansıtıyor.

Army of the Dead

Zack Snyder’ın yönettiği zombi filmi Army of the Dead, Las Vegas’ta bir zombi istilası sırasında soygun için karantina bölgesine giden paralı askerlerin yaşadıklarını anlatıyor.
Filmin oyuncu kadrosunda Dave Bautista, Ella Purnell, Theo Rossi ve Huma Qureshi yer alıyor.

Awake

Kimsenin anlamlandıramadığı bir fenomen dünyadaki tüm elektronik aletlerin yanı sıra insanlığın uyuyabilme yetisini de yok eder. Gina Rodriguez’in canlandırdığı Jill karakterinin kızı ise tedavinin tek çaresidir ve Jill hem kızını hem de dünyayı kurtarmak zorundadır. Filmde ayrıca Jennifer Jason Leigh, Gil Bellows, Finn Jones gibi isimler rol alıyor.

AZİZLER

Taylan Biraderler‘in yeni filmi Azizler filminde; Engin Günaydın, Haluk Bilginer, Binnur Kaya, Öner Erkan, Fatih Artman ve İrem Sak gibi birbirinden yetenekli isimler rol alıyor.

Senaryosunu Berkun Oya’nın kaleme aldığı film, gençlik yıllarının artık sonuna gelen ve hayatından hiç memnun olmayan Aziz karakterini odak noktasına alıyor. Yıllardır sevmediği bir işte çalışan Aziz, sevgilisi Burcu ile dört yıldır süren ilişkisinin ise artık sonlanması gerektiğini fark eder. Yalnız kalmaya, kendisiyle vakit geçirmeye, özgürleşmeye duyduğu ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Sonunda, en çaresiz anında, karşısına beklenmedik bir fırsat çıkar, ancak Aziz’in tehlikeli bir yalan söylemesi ve bu yalanı sürdürmesi gerektirmektedir. Katlanmak zorunda kalacağı sonuçlar, Aziz’in hayatını büsbütün değiştirecektir.

Blonde

Marilyn Monroe’nun hayatını konu alan filmde ünlü oyuncuyu Ana de Armas canlandırıyor.
Filmin oyuncu kadrosuna Oscarlı oyuncu Adrien Brody, Bobby Cannavale, Caspar Phillipson, Julianne Nicholson, Toby Huss, Sara Paxton, David Warshofsky, Lily Fisher, Evan Williams ve Xavier Samuel gibi isimler de yer alıyor.

Born to Be Murdered

Born to Be Murdered, Alicia Vikander ve John David Washington’ın hayat verdiği bir çiftin çıktıkları tatilde kendilerinin trajik sonuçları olan bir komplonun içinde bulmalarını konu alıyor. Yönetmen Ferdinando Cito Filomarino…

Bruised

Halle Berry’nin ynöetmen olarak kamera arkasına geçtiği ilk filmi olan Bruised karma dövüş sanatları alanında bir türlü dikiş tutturamayan ve yıllar önce terk ettiği 6 yaşındaki oğlu Manny ile karşılaşan Jackie’nin aniden değişen yaşamını mercek altına alıyor.

Chicken Run 2

Türkiye’de Tavuklar Firarda ismiyle gösterilen yapımın 20 yıl sonra gelen bu devam filmi Tweedy’nin çiftliğinden kaçmayı başaran Ginger ve Rocky’nin insan tehlikesinden uzakta bir adadan anakaraya döndüklerinde karşılaştıkları tehlikeleri anlatıyor.

Concrete Cowboy

Başrollerinde Idris Elba ve Stranger Things dizisiyle sevdiğimiz Caleb McLaughlin‘in yer aldığı Concrete Cowboy, Kuzey Philadelphia’da babası ile yaşayan 15 yaşındaki Cole’un hayatını konu alıyor. Filmde ayrıca Jharrel Jerome, Lorraine Toussaint, Byron Bowers, Clifford “Method Man” Smith gibi isimler de yer alıyor.

Diana: A New Musical

Broadway’de sahnelenmesi planlanan ancak pandemi nedeniyle prodüksiyonu ertelenen Diana: A New Musical, Prenses Diana’nın hayatına farklı bir pencereden bakmaya çalışıyor.

Don’t Look Up

Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Rob Morgan, Meryl Streep, Cate Blanchett, Jonah Hill, Himesh Patel, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Kid Cudi, Matthew Perry ve Tomer Sisley gibi oyunculardan oluşan devasa bir kadroyu bir araya getiren film, bir meteorun altı ay içinde Dünya’yı yok edeceğini öğrenen iki uzay bilimcinin hikâyesini anlatıyor. İnsanları yaklaşan yıkıma karşı uyarmak isteyen bu iki uzay bilimci, kötü haberi duyurabilmek için basın turuna çıkıyor.

Fear Street Trilogy

R.L. Stine’in kitaplarından uyarlanan ve Disney’in haklarını Netflix’e devrettiği Fear Street Üçlemesi‘nin ilk filmi, 1994 yılında geçen bir hikâyeye odaklanıyor ve bir grup gencin Shadyside kasabasında yaşanan korkunç olayları keşfetmesiyle başlıyor. Gençler bir süre sonra cinayetlerin esas hedefi hâline geliyor ve bu hikâyenin geçmişi 1600’lü yıllara kadar uzanıyor.

Last Letter from Your Lover

Shailene Woodley ve Felicity Jones‘u bir araya getiren bu film, gazetenin arşivini karıştırırken aşk mektuplarına denk gelen Ellie’nin hikâyesini konu ediniyor. Mektupları okumaya başlayan Ellie, mektupların birbirlerini seven bir çift tarafından yazıldığını anlar ve 1960’lı yıllarda yaşanan bu olayın gizli bir aşk hikâyesi olduğunu keşfeder. Hikâyenin içine iyice çekilen Ellie, bir süre sonra bu kişilerin kim olduğunu ve aşk hikâyelerinin nasıl sona erdiğini öğrenmeye çalışır.

Malcolm & Marie

Zendaya ve John David Washington’ın başrollerinde yer aldığı Malcolm & Marie, 2021’in en merakla beklenen filmlerinden biri. John David Washington, filminin galasından sonra kız arkadaşıyla eve dönen bir film yapımcısını canlandırıyor. Zendaya ise bu film yapımcısının kız arkadaşına hayat veriyor.

Monster

Kelvin Harrison Jr., Jennifer Hudson, Jeffrey Wright, Jharrel Jerome, Jennifer Ehle, Rakim Mayers, Nas, Tim Blake Nelson ve John David Washington gibi birbirinden önemli isimleri buluşturan Monster filmi, Kelvin Harrison Jr.’ın cinateyle suçlanan 17 yaşındaki başarılı bir öğrenciyi anlatıyor.

Moxie

Jennifer Mathieu‘nün aynı adlı romanından uyarlanan Moxie; özellikle 90’lı yıllarda oldukça etkili olan indie-punk feminist hareketi Riot Grrrl’den ilham alan genç bir kadının hikâyesini anlatacak. Texas’ta ufak bir kasabada yaşayan Vivian, annesinin 90’lı yıllarda Riot Grrrl hareketinde yer aldığını öğrenince kendi okulunda feminist bir devrim yapmaya karar verir.

Mücadele Çıkmazı

Çağatay Ulusoy’un başrolünü Emir Ali Doğrul ile paylaştığı, Mücadele Çıkmazı, izleyiciyi İstanbul’un eski binaları, sokakta koşturan çocukları, yan yana dükkanlarıyla bezeli, adına yakışır bir ara sokağına davet ediyor.

Mehmet, her gün gördüğümüz ancak gündelik hayatın telaşıyla dikkat etmediğimiz, fark edemediğimiz kağıt toplayan gençlerden biridir. Mahalledeki çöp toplama deposunu işleten Mehmet’in en büyük destekçisi ise onlara çocukluktan beri kanat geren Tahsin Baba’dır. Bir akşam iş dönüşü en yakın arkadaşı Gonzales’in çekçek çuvalından hayatlarının orta yerine 8 yaşındaki Ali isimli bir çocuk düşer. Mehmet bir yandan Ali’yi ailesine kavuşturmaya çalışırken, bir yandan da Ali ile ayrılmaz bir ikili olacaklardır.

My Father’s Dragon

My Father’s Dragon, Vahşi Ada’da tutsak edilen bir ejderhayı ararken hayal edebileceğinden çok daha fazlasını bulan küçük kaçak Elmer Elevator’ın hikâyesini anlatıyor.

Munich

Goerge Harris’in senaryosunu yazdığı Munich, II. Dünya Savaşı’nın eşiğindeki Avrupa’da geçiyor. 1938 sonbaharında Adolf Hitler Çekoslavakya’yı işgal etmeye hazırlanırken, İngiltere Başbakanı Neville Chamberlain çaresizce barışçıl bir çözüm aramaktadır. İngiliz memur Hugh Legat ve Alman diplomat Paul von Hartmann, bir acil durum konferansı için Münih’e seyahat ederler. Savaşın önlenip önlenemeyeceğini görmek için bir araya gelen bu iki eski dost, kendilerini bir siyasi komplonun merkezinde bulur.

Nickelodeon’s The Loud House

Nickelodeon-Netflix ortaklığının önemli projelerinden biri ise bir dönem herkesi ekran başına kitleyen The Loud House. 11 çocuklu büyük bir ailenin tek oğlu olan Lincoln Loud’un kaotik hayatını anlatan bu yapımın Netflix tarafından nasıl bir filmle izleyici karşısına çıkacağı merakla bekleniyor.

O2

Haute tension, The Hills Have Eyes ve Horns gibi önemli korku filmleri ile tanınan Alexandre Aja yönettiği bu hayatta kalma mücadelesi, nasıl geldiğine dair hiçbir fikri olmayan dondurucu soğukluktaki bir odada uyanan genç bir kadının hayatta kalmak için odanın çıkış yolunu bulma macerasını ekranlara yansıtacak.

The Rise of Teenage Mutant Ninja Turtles

80’li ve 90’lı yıllarda yayınlanan animasyon dizisiyle şöhret olan, sinemaya da defalarca uyarlanan Ninja Kaplumbağalar, bu sefer Netflix önderliğinde izleyiciyle buluşacak.

Pieces of a Woman

Dünya prömiyerini yaptığı 77. Venedik Film Festivali’nde yapan Pieces of a Woman, Vanessa Kirby’ye de En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandırmıştı.

Vanessa Kirby’e Shia LaBeouf’ün eşlik ettiği film, evde gerçekleşen doğumun trajik bir şekilde ters gitmesi sonucu bebeğini kaybeden ve yas tutan bir kadının acısıyla yüzleşmesini, eşi ve arasının açık olduğu annesi ile olan ilişkisinde ortaya çıkan durumları ele alıyor. Ödül sezonunda iddialı olması beklenen film, ABD’de 7 Ocak 2021’de Netflix’te yayınlanacak.

Pinocchio

Guillermo del Toro‘nun Netflix’te yayınlanacak stop-motion filmi Pinocchio‘nun seslendirme kadrosunda Ewan McGregor, Tilda Swinton, Christoph Waltz, ate Blanchett, Finn Wolfhard, John Turturro ve Tim Blake Nelson gibi önemli isimler yer alıyor.

Guillermo del Toro’nun müzikal ögeler de içeren Pinocchio filmi 1930’ların İtalya’sında, faşizmin Mussolini önderliğinde yükseldiği yıllarda geçecek ve kavrayamadığı bir dünyada kaybolan Pinocchio’nun hikâyesini anlatacak.

Red Notice

Dwayne Johnson, Gal Gadot ve Ryan Reynolds’u bir araya getiren Red Notice, dünyanın en çok aranan sanat eseri hırsızının peşine düşen bir Interpol ajanının hikâyesini anlatıyor.

Sweet Girl

Jason Momoa, Frontier dizisinden sonra Sweet Girl filmiyle yeniden Netflix’te. Momoa, filmde eşini öldürenlerden intikamını almaya ve kızını korumaya çalışan bir karakteri canlandırıyor.

The Dig

Film, II. Dünya Savaşı yaklaşırken zengin bir dulun, arazisindeki tümülüslerde kazı yapması için amatör bir arkeolog tutmasıyla yaşanan olayları masaya yatırıyor. İkilinin yaptıkları keşif, ülkenin tarihiyle yakından ilgili oluyor ve geçmişe dair bu bulgular, geleceği belirsizliğini koruyan Britanya’da büyük bir yankı uyandırıyor.

The Harder They Fall

Bu filmde Idris Elba, ailesini öldürdüğü Nat Love tarafından intikam için kovalanan eski bir mâhkum olan Rufus Buck’ı canlandıracak. Jonathan Majors ise filmde Nat Love karakterine hayat verecek. Nat Love, Rufus’u takip etmek ve intikam almak için çetesini yeniden bir araya getirecek.

The Kissing Booth 3

Netflix’in en çok izlenen film serilerinden The Kissing Booth’un üçüncü filmi, üniversiteden önceki son yazında Elle’in sakladığı sırrın yol açtığı felaketler zincirini ekrana yansıtıyor.

The Power of the Dog

Benedict Cumberbatch, Thomasin McKenzie, Kodi Smit-McPhee, Frances Conroy, Keith Carradine ve Adam Beach‘in kadrosunda yer aldığı film, Montana’da büyük bir çiftliğin sahibi olan Phil ve George Burbank kardeşleri odak noktasına alıyor. Benedict Cumberbatch, kardeşlerden huysuz ve zalim olan Phil’i canlandırıyor. Hikâye; George’un Rose ile gizlice evlendiğini duyan Phil’in, Rose’un oğlu Peter’ı bir piyon olarak kullanarak onu yok etmek için amansız bir savaş başlatmasını konu ediniyor.

The White Tiger

The White Tiger, günümüz Hindistanı’nda yoksul bir köylüden başarılı bir girişimciye dönüşen Balram Halwai isimli bir karakterin destansı ve kara mizahla dolu yükseliş öyküsünü anlatıyor.

Kurnaz ve hırslı genç kahramanımız, Amerika’dan kısa süre önce dönen Ashok’un şoförü oluyor ve onların gözüne girmeyi başarıyor. Ancak ihanetle dolu bir gecenin ardından Balram’ın, efendilerinin onu tuzağa düşürüp kendilerini kurtarmak için her türlü yozluğa başvurabileceklerini fark etmesi bardağı taşıran son damla oluyor. Her şeyini kaybetmenin eşiğinde olan Balram, bu bozuk ve eşitsiz düzene başkaldırarak patron yerine geçiyor.

There’s Someone Inside Your House

Film, Osborne Lisesi’nin son sınıf öğrencilerini odak noktasına yerleştiriyor. Bu öğrenciler, her bir kurbanının en karanlık sırrını ifşa etmeyi amaçlayan maskeli bir saldırganın hedefindedir. Aykırı bir grup, bu cinayetleri durdurabilecek tek güçtür. Durduramamaları hâlinde ise kendi sırları açığa çıkacaktır.

Thunder Force

Bridesmaids ve Can You Ever Forgive Me? filmleriyle Oscar’a aday olan Melissa McCarthy, Thunder Force filmiyle süper kahraman dünyasına atılıyor. Ben Falcone‘un yönettiği filmde Octavia Spencer, Pom Klementieff, Melissa Leo, Sarah Baker gibi isimler de rol alıyor. Filmin konusuyla ilgili detaylar şu an için gizli tutuluyor.

Tick, Tick… Boom!

Lin-Manuel Miranda‘nın yönetmenliğini üstlendiği Tick, Tick… Boom!, New York’ta garsonluk yaparken aynı zamanda kendisini üne kavuşturmasını umduğu Suberbia adında bir müzikal yazan hevesli bir tiyatro yazarı olan Jon’u odak noktasına alıyor.

To All the Boys: Always and Forever, Lara Jean

Tıpkı The Kissing Booth serisi gibi Netflix’in en çok izlenen içerikleri arasında yer alan To All the Boys serisinin son filmi To All The Boys: Always and Forever, Lara Jean, üniversite için evinden ayrılma durumuyla karşı karşıya olan Lara’nın bu süreçte Peter’la olan ilişkisini gözden geçirmesiyle yaşanan olayları mercek altına alıyor.

Trollhunters: Rise of the Titans

Guillermo del Toro‘nun yapımcıları arasında yer aldığı Trollhunters: Rise of the Titans, Arcadia Hikâyeleri üçlemesinde geçen olayların sonrasını izleyiciye aktarıyor. Bu öyküde Arcadia kahramanları, insanlığı Dünya’yı yok etmekle tehdit eden antik titanları çağırmak için kontrol edilemeyen kara büyülerini kullanan kötü niyetli Gizem Birliği’nden korumak amacıyla bir araya gelmek durumunda kalıyor.

Wendell & Wild

Henry Selick ve Jordan Peele‘ın imzasını taşıyan animasyon türündeki Wendell & Wild, Keegan Michael Key ve Jordan Peele tarafından seslendirilen iki iblis kardeşi konu alıyor. Bu iki kardeş Underworld’den kaçarak bir kasabaya gelir. Ancak burada, onları yok etmeye çalışan Kat adlı genç bir iblis avcısından kaçmaları gerekir.

Noah Baumbach’ın Yeni Filmi

Greta Gerwig ve Noah Baumbach, Netflix’te izleyici ile buluşacak yeni bir film için bir kez daha birlikte çalışmaya hazırlanıyor. Beğeniyle karşılanan son filmi Marriage Story‘de Netflix ile çalışan Noah Baumbach, bu film için Adam Driver ile yeniden bir araya geliyor. Henüz resmi olarak duyurulmayan filmin çekimlerine önümüzdeki yıl başlanacağı belirtiliyor.

Unforgiven

Happy Valley ve Gentleman Jack dizilerinin yaratıcısı Sally Wainwright’ın senaryosunu yazdığı, 2009 yılında İngiltere’de yayınlanan mini dizi Unforgiven, uzun uğraşlar sonucunda Netflix tarafından filme uyarlandı. Sandra Bullock’un başrolünde yer aldığı filmde başarılı oyuncuya Viola Davis, Aisling Franciosi ve Vincent D’Onofrio gibi isimler eşlik ediyor.

Film, şiddet suçundan 15 yıl hapis yattıktan sonra cezaevinden çıkan ve geride bırakmak zorunda kaldığı kız kardeşi ile yeniden bir araya gelmek isteyen Ruth Slater’ın hayatını konu alıyor.

96 Yazı

Her yıl ailesinin yazlığına giden Deniz, artık 16 yaşına basmış, aşka dair yeni duygular ve yeni deneyimler yaşamak istemektedir. Deniz Aslı’ya yakınlaşmaya çalışırken, aynı mahallenin ortalığı kasıp kavuran, son derece yakışıklı ve sportif genci Burak’ın da Aslı’yla ilgilendiğini fark eder. Filmde her karakterin midesinde uçuşan kelebekleri izlerken, aynı zamanda ilk kalp kırıklığına ve ergenliğin başlangıcına şahit olacağız.

Filmin başrollerinde Ece Çeşmioğlu, Fatih Şahin, Halit Özgür Sarı, Aslıhan Malbora, Süreyya Güzel ve Kubilay Tunçer yer alıyor.

Okumaya devam et

Kültür

Kültür Bakanlığı Güney Kore’den uyarlanan filmi Oscar aday adayı seçti

Nuh Tepesi, Nasipse Adayız birçok festivalde ödül almış filmler dururken Kültür Bakanlığı Güney Kore’den uyarlanan 7. Koğuştaki Mucize filmini Oscar aday adayı seçti.

BOLD– 1 Ekim 2019-30 Aralık 2020 tarihleri arasında kendi ülkesinde vizyona giren filmler arasından seçilen En İyi Uluslararası Film Oscarı aday adayları yavaş yavaş belli oluyor. Otuzdan fazla ülkenin adaylarını açıklamasının ardında Türkiye’nin de aday adayı açıklandı oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, seçici kurulu 23 film arasından 7. Koğuştaki Mucize‘yi tercih etti.

UYARLAMA FİLMDEN OSCAR ADAYI

New York Tribeca Film Festivali ve Altın Koza(2019) gibi birçok yerli ve yabancı festivalden ödülle dönen Cenk Ertürk imzalı Nuh Tepesi ve Ercan Kesal’ın Altın Koza (2020) ödüllü filmi Nasipse Adayız dururken 7. Koğuştaki Mucize’nin tercih edilmesi seçici kurulun geçmiş yıllardan ders almadığının kanıtı aynı zamanda.

Hatırlanacağı üzere Kültür Bakanlığı Seçici Kurulu daha önce Ayla ve Bağlılık – Aslı gibi filmleri çok izlenme ve yönetmenin saraya yakınlığı gibi sebeplerle aday göstermişti.

2013 Güney Kore yapımı “Miracle in Cell No. 7” filminden aynı adla uyarlanan 7. Koğuştaki Mucize filmini Mehmet Ada Öztekin yönetti. Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Celile Toyon, İlker Aksum, Mesut Akusta, Deniz Baysal, Yurdaer Okur gibi isimlerin yer aldığı filmin konusu şöyle:

1983 yılında Ege kasabasında küçük bir kız ölür. Ölen küçük kız sıkıyönetim komutanının kızıdır ve onun ölümünün sorumlusu olarak babaannesi ile yaşayan ve 7 yaşında bir kızı olan Memo görülür. Memo, her ne kadar suçsuz olduğunu anlatsa da kimse ona inanmaz. İdam cezasına çarptırılan Memo’nun yakınları adaletin sağlanması için uğraşırken, Memo ve kızı Ova’nın ise tek istediği birbirlerine kavuşabilmektir. Memo, bir mucize gerçekleşip idam cezasından kurtulabilecek midir?

Okumaya devam et

Popular