Bizimle iletişime geçiniz

Sinema

Hafta sonu için film tavsiyesi: Sır…

Babası Louis’ye bir sır verdi: “Yarın kendimi öldüreceğim!” Okul, deniz ve kardeşiyle oynadığı oyunlarla geçen hayatı o gün sonsuza dek değişti.

Bu filmi ebeveynler mutlaka seyretmeli.

Belçika-Kanada ortak yapımı Angel at Sea (Fr. Un ange a la mer) Türkiye’de “Sır” adıyla gösterildi.

2009’da Kristal Küre kazanan film, başarısız bir gıda programı çerçevesinde görevli olarak Fas’ta bulunan Fransız bir bürokratın ailesine odaklanıyor.

BAŞARISIZLIK VE DEPRESYON

Görevindeki başarısızlığın da etkisiyle ağır bir depresyon geçirmekte olan baba, iki oğlundan küçük olan Louis’ye intihar edeceğini söyler ve bunu bir sır olarak tutması konusunda da ona söz verdirir.

Çocuklukla ergenlik arasındaki o sallantılı köprüyü geçmekte olan Louis’nin bundan sonra yaşadıkları iç kanatıcıdır.

ÇOCUKLUK RÜYASININ ÇÖKÜŞÜ

“Babasını hayatta tutma” dürtüsünün oluşturduğu basınç, Louis’nin çocuklukla olan bağını bir anda bitirir. Babasının güvenini sarsmamak için kimseye açılamaz. Küçücük omuzlara konulan bu insafsız yük baba oğlu aynı girdabın içine sürüklemektedir.

Louis vaktinin neredeyse tamamını bahçedeki limon ağacının üstünde babasının penceresine bakarak nöbet tutmakla geçirmektedir. Eskiden sadece oyun oynamak için çıktığı limon ağacı…

Okul çıkışlarında abisiyle yarışmak için yaptığı koşuların amacı da değişmiştir. Her şeyin anlamı giderek farklılaşmakta çocukluğun pembe rüyası yerini kâbus grisine bırakmaktadır.

DAHA BÜYÜK ÇÖKÜŞLER BAŞLAR

Babasının “normal”e döner gibi olduğu ender anları daha büyük çöküşler takip eder. Bu krizi idare edemeyen, kimseden yardım da alamayan Louis annesinden ve kardeşinden de uzaklaşmaya başlar.

Okulda başarısızdır ve üstelik kekelemeye başlamıştır. “Sır” Louis’nin duygusal dünyasını parçalara ayırmıştır. Hikâyenin sonunda en acı bedeli de o öder.

“Sır” (Angel at The Sea) özellikle ebeveynlerin mutlaka izlemesi gereken bir film.

Kültür

Wonder Woman 1984, Türkiye vizyon tarihi 15 Ocak

25 Aralık olarak duyurulan gösterim tarihi sinemaların kapatılması üzerine bir kez daha ertelenen Wonder Woman 1984 filmi 15 Ocak 2021’de vizyonda olacak.

BOLD– Warner Bros., gişede 1 milyar doları zorlaması beklenen Wonder Woman 1984’ü ABD’de 25 Aralık 2020’de gösterime sokacağını ama aynı gün HBO Max’te de yayınlayacağını duyurarak geçtiğimiz günlerde sürpriz yapmıştı.

DUYURULAN VİZYON TARİHLERİ SALGINA BAĞLI

Birçok ülkede sinema salonlarının ne zaman açılacağı belli olmadığı için Asya, Latin Amerika ve bazı Avrupa ülkeleri için vizyon tarihi duyurmayan Warner Bros., ülkelerin muhtemel açılma politikalarına göre vizyon tarihleri ilan etti.

Şirketin açıklamasına göre Wonder Woman 1984’ün Türkiye’deki vizyon tarihi 15 Ocak 2021… Tabi bu tarih şu anki yasakların 31 Aralık’ta sona ereceği öngörülerek belirlendi. Salgının ülkedeki hızı düşünüldüğünde söz konusu gösterim tarihinin oldukça belirsiz olduğu söylenebilir.

HEM SİNEMADA HEM DİJİTALDE

Yapım şirketinin gösterim ve dijital yayını aynı anda planlamasının filmin gişe hasılatını olumsuz etkileyeceği kesin. Ancak, HBO’nun yaygın gösterime sokulmayan filmlere özel ücret talep ettiği göz önünde bulundurulursa Warner Bros.’un yine de hatırı sayılır bir kazanç elde edeceği söylenebilir. Türkiye’de henüz HBO Max olmadığı için yerli izleyicinin sinemaların yeniden açılmasını beklemesi gerekiyor.

Okumaya devam et

Kültür

Nur Sürer’den eleştiri: Sen Hülya Koçyiğit’sin, niye ihale işine girdin?

Türkiye sinemasının önemli isimlerinden Nur Sürer, ünlü oyuncuların Adalet ve Kalkınma Partisi rejimine verdiği desteği meslektaşı Hülya Koçyiğit üzerinden eleştirdi.

BOLD– Uçurtmayı Vurmasınlar, Umuda Yolculuk, Bereketli Topraklar Üzerinde gibi başarılı filmlerle sinemada haklı bir yer edinen oyuncu Nur Sürer, Adalet ve Kalkınma Partisi’yle ilişkileri sonucu yandaş hale gelen meslektaşlarının bu tavrına damadının birçok ihale almasıyla konuşulan Hülya Koçyiğit üzerinden tepki gösterdi.

HÜLYA KOÇYİĞİT’E ÜZÜLÜYORUM

YouTube’de yayın yapan Yol TV’de “Açık Konuşalım” isimli programına katılan Sürer; Koçyiğit’in, Türkan Şoray, Filiz Akın ve Fatma Girik ile birlikte “dört yapraklı yonca” olarak anıldığına işaret ederek “Niye ihale işlerine girmiş bilmiyorum. Sen Hülya Koçyiğit’sin. Sen filmlerde oynarken bakanlar sokakta misket oynuyordu.” sözleriyle sanatçıların partiler üstü kalması gerektiğini söyledi.

Nur Sürer, Hülya Koçyiğit’in geçtiğimiz günlerde yaptığı “Demokratik bir ülkede yaşıyoruz.” açıklamasına ise şu sözlerle tepki gösterdi:

“Sevdiğim bir kadındır. Çok merhametli, iyi yürekli bir kadındır, fakat onu seven biri olarak çok üzgünüm. Niçin böyle bir seçim yaptı bilmiyorum?” diyen Sürer, “Geçen gün demokratik bir ülkede yaşadığımızı söyledi. Sinirleniyorum, ancak çok da üzülüyorum.”

Nur Sürer’in Türkiye gündeminden sinema ve televizyon dünyasına birçok soruya cevap verdiği “Açık Konuşalım” programını buradan izleyebilirsiniz.

Okumaya devam et

Kültür

Live-Action ve animasyon birleşimi Tom & Jerry filminden ilk fragman

Efsane ikili Tom ve Jerry 2021’de Live-action (canlı çekim) ve animasyonu bir araya getiren yepyeni bir filmle beyaz perdeye geri dönüyor.

BOLD– William Hanna ve Joseph Barbera tarafından yaratılan Tom ve Jerry, 1940’larda başlayan yolculuğunda birçok kuşağın en sevdiği çizgi film oldu. Warner Bros tarafından yayınlanan fragmanı yayınlanan yeni film klasik çizgilerin sıcaklığını taşımasıyla birçok izleyici için hoş bir nostalji olacak.

80 YILDIR ESKİMEYEN İKİLİ

Canlı çekimlerle animasyon görüntüleri harmanlayan filmler; Space Jam, Who Framed Rogger Rabbit, The Smurfs gibi yapımlarla epeydir hayatımızda. Bu yapımlar arasına katılan Tom ve Jerry filmini Tim Story yönetiyor. Senaryosunu Kevin Costello‘nun yazdığı filmin öyküsü ise şöyle:

“Yüzyılın düğünü”ne günler kala Jerry’nin bu otele yerleşmesi, bu minik fareyle bir türlü başa çıkamayan genç düğün organizatörünün Tom’u da otele getirmesine vesile oluyor. Tom’un Jerry’yi yakalamakla görevlendirilmesi, bu ezeli düşmanları yeniden karşı karşıya getiriyor. Ortaya çıkan kapışma sadece düğünü değil, genç organizatörünün kariyerini, hatta tüm oteli tehlikeye atıyor.”

Chloë Grace Moretz, Michael Peña, Rob Delaney, Colin Jost ve Ken Jeong gibi isimlerin yer aldığı filmin 4 Mart 2021’de vizyona girmesi planlansa da pandemi nedeniyle pek çok ülkede sinema salonlarının yeniden kapanmış olması bu vizyon tarihi konusunda soru işaretleri doğuruyor.

TOM VE JERRY FRAGMANI

Okumaya devam et

Popular