Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Anayasa Mahkemesi “içtüzük” değişikliğinde iki maddeyi iptal etti

Anayasa Mahkemesi (AYM), Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) içtüzük değişikliklerinin iptaline yönelik müracaatını görüştü. Yüksek Mahkeme CHP’nin iptalini talep ettiği 9 maddeden ikisini Anayasaya aykırı bularak iptal etti.

Buna göre kanunların ve tezkerelerin oylanması sırasında, yoklama talebi için artık 20 milletvekili sayısı aranmayacak. Kanun teklifi sahibi milletvekilleri, teklifin verilmesinden 45 gün sonra genel kurulda görüşülmesini talep edebilecek.

TORBA KANUN İSTİSNAYDI, TEAMÜLE DÖNÜŞTÜ

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) son dönemde, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) etkisiz hale getirme, muhalefetin sesini kısma ve istediği yasaları denetim görevi yeterince yerine getirilemeden meclisten geçirebilmek için bir takım yollara başvuruyor.

İhtiyaç duyduğu birbiri ile alakası olmayan alanlardaki tüm düzenlemeleri istisnai bir yol olan Torba Kanun yöntemi ile meclise getiriyor.

TEMEL KANUN TAKTİĞİ İLE MUHALEFET SUSTURULUYOR

Yasaların genel kurulda yapılacak olan görüşmelerinde ise ‘temel kanun’ yöntemini kullanıyor.

Böylece kanun teklifinin geneli ve maddeleri üzerinde muhalefetin önerge verme ve konuşma haklarını kısıtlıyor. Meclis çoğunluğu ve parmak sayısı ile istediği düzenlemeyi kavgalara varan tartışmalar arasında meclisten geçiriyor.

MHP’NİN DESTEĞİ İLE İÇTÜZÜK DEĞİŞTİRİLDİ

AKP, pratikte uyguladığı bu yöntemlerin yasal zeminini de hazırlamak için yaptığı içtüzük değişikliklerini Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) de desteğini alarak yasalaştırmıştı.

CHP, yapılan değişikliğin muhalefetin sesini kesen, denetim olanağını ortadan kaldıran, muhalefetin gündeme ilişkin konuları dile getirmesini engelleyen, yasama faaliyetlerini işlevsiz hale getiren bir düzenleme olduğunu belirterek AYM’ye gitti.

TBMM İçtüzüğü’nde yapılan değişiklikten ikisi iptal edildi.

9 MADDEDEN İKİSİNİ İPTAL ETTİ

CHP’li 120 milletvekilinin imzası ile 9 madde üzerinden yapılan başvurunun 2 maddesine ilişkin talep AYM tarafından kabul edildi.

İçtüzüğün, yoklama ve kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu gündemine alınması usulünü belirleyen bazı hükümleri iptal edildi. AYM’nin kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

45 GÜN SONRA GENEL KURULA GELEBİLECEK

Karara göre, kanun tekliflerinin esas komisyonlara havale edilmesinin ardından geçen 45 günün sonunda teklif sahipleri, teklifin Genel Kurul gündemine alınmasını isteyebilecek.

Talepler her hafta salı günü bir tane olmak üzere işleme alınacak.

YOKLAMA İÇİN 20 VEKİL ŞARTI KALKTI

Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı verdiği ikinci hüküm ise içtüzükteki yoklama usulüne ilişkin oldu.

TBMM Genel Kurulu birleşiminde tezkerelerin ve kanunların oylanması esnasında, işaret ile oylamaya geçilirken en az 20 milletvekilinin ayağa kalkması veya önerge vermesi, yoklama istemenin şartı olarak sunuluyordu.

İptal edilen bu maddeyle Meclis’te yoklama yapılması için herhangi bir milletvekili sayısına ihtiyaç duyulmayacak.

Binali Yıldırım, ‘Meclis Başkanı’ sıfatı ile seçim kampanyası yürütecek

Politika

AKP’den kendi kalesine gol! 128 milyar dolar tartışması yeniden alevlendi

AKP’yi, köşeye sıkıştıran muhalif söylem ve kampanyalarından kurtarmak için hazırlanan çizgi filmdeki ‘128 milyar dolar nerede’ sorusu bumeranga dönüştü. Sönmeye yüz tutan rezerv tartışması sosyal medyada yeniden alevlendi.

BOLD – AKP’nin sosyal medya hesabı üzerinden dün, ‘Yarın saat 14.00’te’ uyarısı CHP’yi hedef alan çizgi film çıktı.

AKP resmi sosyal medya hesabından paylaşılan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Faik Öztrak’ı hedef alan çizgi film, istenen etkiyi yaratmadı. Aksine ‘128 milyar dolar nerede’ sorusunu yeniden gündeme taşıdı.

‘Yalan Üretim Merkezi’ başlığıyla servis edilen çizgi filmde Kılıçdaroğlu ve Öztrak karikatürize ediliyor. Fakat çizgi filmde geçen ‘128 milyar dolar nerede’ sorusu ise sönmekte olan tartışmayı yeniden alevlendirdi.

BİZ SİZİ BEDAVA REZİL EDERİZ

Sosyal medyada kısa sürede 70 bine yakın paylaşım yapıldı. Çizgi filme tepkisini dile getiren Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, “Resmen milyonlarca lira para harcayıp kendi kendilerini rezil ediyorlar! Sevgili Demirtaş’ın sözünü hatırladım; “rezil olmak için bu kadar para harcamanıza gerek yok biz sizi bedavaya rezil ederiz” ifadelerin kullandı.

Kılıçdaroğlu da kendisini hedef alan çizgi filme tepkisini şöyle dile getirdi, “Bekleyin ve görün, asıl Z kuşağı sizi çizgi film yapacak.”

BUMERANGA DÖNÜŞTÜ

AKP kampanyalarının bumerang etkisi yaptığına dikkat çeken gazeteci Mustafa Hoş da: “Eskiden propaganda yaptıkları zaman öyle ya da böyle bir etkisi olurdu. Şimdi bir etki yaratmak bir yana itiraf gibi bumeranga dönüşüyor” diye konuştu.

YORUM YOK

Gazeteci Zeynep Gürcanlı, bir tespitine yer vererek, ” AKP adı ve logosunun altına ‘Yalan Üretim Merkezi’ yazmışlar Sadece tespit. yorum yok” dedi.

Erdoğan gücü Soylu’ya mı devretti? ‘KHK out’ ‘Genelge in’

Okumaya devam et

Politika

Akşener’den Kılıçdaroğlu’na ‘128 milyar dolar’ cevabı

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun ‘128 milyar dolar’ paylaşımına sosyal medyadan cevap verdi. Akşener, “Milletimizin hazinesine uzanan elleri takipteyiz Kemal Bey. İktidar istediği kadar kaçsın, istediği kadar saklansın yılmadan kovalamaya devam” dedi.

BOLD – İyi Parti Genel Başkanı Akşener, Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Bu ülkenin 128 milyar doları ve bir de damadı kayboldu Meral Hanım. Soruyoruz, farklı farklı yanıtlar alıyoruz; siz nerede olduklarını biliyor musunuz?” tweetine cevap verdi.

Kılıçdaroğlu’nun tweetini alıntılayan Akşener, “Biz de milletimizin hazinesine uzanan elleri takipteyiz Kemal Bey. İktidar istediği kadar kaçsın, istediği kadar saklansın yılmadan kovalamaya devam” paylaşımı yaptı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu etiketleyen Akşener, “Sayın Karamollaoğlu sizde yeni bir bilgi var mı?” dedi.

Erdoğan imzalı İnsan Hakları Planı bir haftada ‘çöp’ oldu

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan’a “Suç örgütünün bir numarası” diyen Erdoğdu’ya jet hızında soruşturma

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP iktidarı tarafından dinlendiğini, takip ve tehdit edildiğini açıklayan CHP’li Aykut Erdoğdu hakkında suç duyurusunda bulundu. Erdoğan, “Tek muradım vatana ihanet suçundan yargılanmanız” diyen Erdoğdu’ya 250 bin liralık da tazminat davası açtı. Ankara Başsavcılığı, Erdoğdu hakkında jet hızıyla soruşturma başlattı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktidar tarafından özel hayatının takip edilip şantaj yapıldığı iddiasında bulunan CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu hakkında Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Erdoğan’ın öğleden önce yaptığı yaptığı suç duyurusu üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla soruşturma başlattı. Başsavcılık, şu açıklamayı yaptı: “27. Dönem milletvekili Aykut Erdoğdu’nun 04/05/2021 tarihinde Twitter’dan yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanına hakaret teşkil eden sözler sarf ettiği iddiasıyla, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan vekili tarafından verilen şikayet dilekçesi üzerine soruşturma başlatılmıştır.”

Erdoğan, CHP’li Erdoğdu hakkında kişilik haklarına saldırı yaptığı gerekçesiyle 250 bin TL’lik tazminat davası da açtı.

MURADIM VATANA İHANETTEN YARGILANMANIZ

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, iktidar kontrolündeki ATV ve Sabah grubundan muhabirlerin arkadaşlarını arayarak kendisine şantaj yaptıklarını iddia etti. Dinlendiğini, takip ve tehdit edildiğini belirten Erdoğdu, Erdoğan’a yönelik “Bu yazdıklarımın doğrudan ilk muhatabı Erdoğan’dır. Diğer siyasi yöneticiler cürümleri kadar üzerlerine alınsınlar. Siz milyonlarca insanı mağdur eden ve vicdanın kırıntısı bile olmayan bu canavar düzenin kurucusunuz… Siz bu suç örgütünün bir numarasısınız… Benim tek muradım bir gün sizin yargılanabileceğiniz tek suç olan Vatana İhanet suçuyla yargılanmanız… Bu sayede bir daha kimse bu suçları işlemeye kalkışmasın” dedi.

Özel hayatı didik didik edilen CHP’li vekil Erdoğan’a patladı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0