Bizimle iletişime geçiniz

Politika

CHP-İyi Parti ittifakında meclis üyeliği hesapları

CHP lideri Kılıçdaroğlu ile İyi Parti lideri Akşener yerel seçimde de ittifak yapma kararı aldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile İyi Parti seçim ittifakında, Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) kurduğu Cumhur İttifakı’nın güçlü olduğu illerde daha fazla il ve belediye meclis üyeleği alabilme hesapları yapılıyor.

KAHRAMANMARAŞ’TA ADAY TARTIŞMASI

İyi Parti özellikle sağ seçmenin belirleyici olduğu Kahramanmaraş, Sivas ve Yozgat gibi illerde kendi adaylarının desteklenmesinin daha doğru olacağı görüşünde.

31 Mart yerel seçimlerine yönelik CHP-İyi Parti işbirliği kapsamı giderek genişlerken, kazanma ihtimalinin daha düşük olduğu illerde, meclis üyeliği sandalye sayısı artırma hesapları yapılıyor. Kahramanmaraş’ta Ali Öztunç isminin açıklanması bu hesapları yeniden masaya getirdi.

GÜÇ KAYBETTİRME POLİTİKASI

İyi Parti, CHP’nin, Kahramanmaraş için açıkladığı Ali Öztunç isminin, merkez sağdan oy alamayacağı görüşünde. İyi Parti, Cumhur İttifakı’nın 24 Haziran’da Kahramanmaraş’ta yüzde 74,8 oy aldığına dikkat çekerek, Kahramanmaraş ve benzer illerde, Cumhur İttifakı’ndan oy alabilecek ‘sağ kimlikli’ adaylarla seçime gidilmesini istiyor.

ANTAKYA İLÇESİNE İTİRAZ VAR

İyi Parti, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nde CHP’nin adayına destek verecek. Ancak Hatay’ın Antakya ilçesine ilişkin de itirazı bulunuyor. CHP’nin Antakya adayı Hikmet Hatunoğlu’na parti tabanından da tepkiler geldiği yönünde haberler kamuoyuna yansımıştı.

İyi Parti, milliyetçi muhafazakâr tabandan oy alamayacağını düşündüğü Hatunoğlu’nun değiştirilmesini ya da kendi adaylarının desteklenmesini istiyor.

CHP, Ankara’ya karşılık İyi Parti’ye 10 ilçe verecek

AÇIKLANAN ADAY SAYISI 632’YE ULAŞTI

CHP’nin dün açıkladığı 102 aday ile şimdiye kadar açıklanan aday sayısı 632’ye ulaştı. CHP’nin dün açıkladığı 102 isim arasında İstanbul, İzmir ve Ankara’nın hiçbir ilçesi yer almadı.

İyi Parti ile ilçeler üzerinde yapılan görüşmelerin sürmesi sebebiyle üç büyük şehrin ilçe adaylarının bir sonraki parti meclisi toplantısında açıklanabileceği belirtiliyor.

15 BÜYÜKŞEHİR 28 İL AÇIKLANDI

CHP bugüne kadar 15 büyükşehir (İstanbul, Ankara Adana, Aydın, Eskişehir, Hatay, Malatya, Muğla, Tekirdağ, Antalya, Mardin, Mersin, Bursa, Kahramanmaraş ve Van) ile 28 il belediyesi (Ardahan, Artvin, Ağrı, Batman, Bayburt, Bingöl, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Edirne, Erzincan, Iğdır, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Karaman, Kırşehir, Kütahya Niğde, Sinop, Sivas, Tunceli ve Uşak’ı) açıkladı.

5 BÜYÜKŞEHİR DAHA AÇILANACAK

CHP, İyi Parti ile işbirliği kapsamında 10 büyükşehirde aday çıkarmayacak. Buna göre CHP bundan sonra İzmir, Şanlıurfa, Erzurum, Ordu ve Diyarbakır adaylarını açıklayacak.

ADAYLIK ŞAHSİ MESELEM OLAMAZ

CHP Parti Meclisi dün yaptığı toplantıda, resmen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi için Ahmet Akın’ın adaylığını geri çekti. Balıkesir parti tabanının daha önce adaylığın geri çekileceği söylentilerine tepkisi olmuştu.

Yazılı açıklama yapan Milletvekili Ahmet Akın, “Benden fedakârlık yapmam isteniyorsa, ülkem için, milletim için, vatanım için gözümü kırpmadan fedakarlık yapacağımdan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Adaylık benim şahsi meselem olamaz.” ifadelerini kullandı.

CHP GAZİANTEP İL YÖNETİMİ GÖREVDEN ALINDI

CHP Gaziantep İl Yönetimi, Genel Merkez kararıyla görevden alındı. Karar CHP Merkez Yürütme Kurulu tarafından İl Başkanı Hayri Sucu’ya iletildi.

CHP il yönetimi görevden alınma gerekçesini, İyi Parti ittifakında en azından bir merkez ilçenin kendilerine bırakılmamasına gösterdikleri tepki olarak açıkladı.

CHP ile İyi Parti 21 büyükşehirde anlaştı

Politika

AKP’nin ‘Yalan Üretim Merkezi’ yayından kaldırıldı!

AKP, resmi Twitter hesabından yayımladığı ve CHP ile Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan ‘Yalan Üretim Merkezi’ videosunu yayından kaldırmak zorunda kaldı.

BOLD – AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Tanıtım ve Medya Başkanı Hamza Dağ, ‘Yalan Üretim Merkezi’ videosunun silinmesiyle ilgili Twitter’da açıklama yaptı. Dağ, parti olarak siyasette seviyeli muhalefetin oluşması için adım attıklarını savundu. Siyasette yalanın ulaştığı boyuta dikkat çektiklerini öne sürerek amaçlarına ulaştıklarını aktardı. Dağ, “Bundan sonrasında da bilgi ve belgeye dayalı, seviyenin korunduğu, aziz milletimize sadece gerçeklerle konuşacakları bir zemin istiyoruz” dedi.

FİLMİN SONU SANDIKTA HEZİMET

CHP’de ise Parti Sözcüsü Faik Öztrak, videonun silinmesiyle ilgili yaptığı paylaşımda gençlere seslendi. “Spoiler vermek istemem ama bu filmin sonu sandıkta hezimet” ifadelerini kullandı. CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan da AKP’li Hamza Dağ’ın açıklamasını paylaştı. “Yanlıştan dönülmesi, hakikate gelinmesi, kötülüğün ve karalamanın bırakılması yeni bir başlangıç olur umarım. Memleketin gerçeklerini konuşalım. Mesela 128 milyar dolar nerede” diye sordu.

BEKLEYİN GÖRÜN!

Animasyon videoda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte CHP Sözcüsü Faik Öztrak yer alıyordu. Çok sayıda AKP’li milletvekili tarafından da paylaşılan videoya CHP lideri Kılıçdaroğlu da dahil olmak üzere CHP’liler tarafından yanıt verildi. Kılıçdaroğlu da Twitter’dan paylaştığı bir videoda, “Bekleyin ve görün, asıl Z kuşağı önümüzdeki seçimlerde sizi çizgi film yapacak” dedi.

AKP’nin animasyon videosunda Kılıçdaroğlu’na “128 milyar dolar nerede” sorusunun tekrar ettirilmesi sebebiyle de söz konusu soru “#128MilyarDolarNerede” etiketiyle Twitter’da çok konuşulan gündemler arasına girdi.

Okumaya devam et

Politika

Devlet Bahçeli sinyali verdi: MHP’den ‘tek başına iktidar’ mesajı

Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı MHP, resmi internet sitesinden ‘tek başına iktidar’ mesajı yayınladı. Devlet Bahçeli’nin fotoğrafıyla verilen mesajda, “Türkiye’nin sorunlar yumağından kurtulması için tek yol kalmıştır. O da Milliyetçi Hareket Partisi’nin iktidarıdır” denildi.

BOLD – AKP’nin Cumhur İttifakı ortağı MHP, resmi sitesinden tek başına iktidar mesajı paylaştı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin fotoğrafıyla yapılan paylaşımda Türkiye’nin sorunlar yumağında olduğu belirtildi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sözlerinin paylaşıldığı ilanda “Türkiye’nin sorunlar yumağından kurtulması için tek yolun MHP iktidarı” olduğu kaydedildi.

Sitenin ana sayfasında yayınlanan mesajda, “Türkiye’nin sorunlar yumağından kurtulması için tek yol kalmıştır. O da Milliyetçi Hareket Partisi’nin iktidarıdır” denildi.

Mehmet Ağar’ın sessiz kaldığı suçlamaya jandarmadan yalanlama geldi

Okumaya devam et

Politika

Milli Eğitim’in ‘Hayalindeki Çin’

Milli Eğitim Bakanlığının ortaokullarda düzenlediği “Hayalimdeki Çin Resim Yarışması’na, Türkiye’ye sığınan ve 5 yıldır ailesinden haber alamayan Doğu Türkistanlılar tepki gösterdi.

BOLD – Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü “Hayalimdeki Çin” adlı bir resim yarışması düzenledi. Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı tarafından organize edilen yarışma, 3-5 Mayıs 2021 tarihleri arasında Türkiye geneli resmi/özel ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler arasında yapıldı. Cengiz Mete imzalı resmi belgede yarışmanın ücretsiz ve gönüllülük esasına göre yapılması belirtildi.

Çin’in Sincan bölgesinden kaçıp Türkiye’ye sığınan Uygur Türkleri ve insan hakları savunucuları MEB’in düzenlediği bu yarışmaya akıl olmaz olarak değerlendirdi. İstanbul’da yaşayan ve ailesinden 5 yıldır haber alamayan Ömer Hamdullah, “Kızlarım Çin ’de Türk olduğu için alıkonuluyor artık bu duruma bir son verin yalvarıyorum. Orada Çinlileştirmeye izin vermeyin vatandaşlarınızı. yüreğimdeki acı gün geçtikçe büyüyor, sabrım tükendi.” dedi. 

“TOPLU TECAVÜZE UĞRADIM”

Sincan’daki gizli gözaltı merkezinde 9 ay kalan ve daha sonra kaçıp Amerika’ya sığınan Tursunay Ziyabudun, maskeli Çinli erkeklerin “her gece” hücrelerden kadınları çıkarıp tecavüz ettiklerini, kendisinin de işkence gördüğünü ve üç farklı zamanda iki-üç kişinin toplu tecavüzüne uğradığını söylemişti.

Üç ay önce BBC’ye konuşan Ziyavudun yaşadığı anı şöyle anlatmıştı: “Polis üniforması değil, takım elbise giyiyorlardı. Bazen gece yarısından sonra hücrelere geliyor, istedikleri kadınları seçiyor ve hiçbir gözetim kamerasının olmadığı ‘kara oda’ adı verilen odaya götürüyorlardı.”

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0