Bizimle iletişime geçiniz

Politika

CHP-İyi Parti ittifakında meclis üyeliği hesapları

CHP lideri Kılıçdaroğlu ile İyi Parti lideri Akşener yerel seçimde de ittifak yapma kararı aldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile İyi Parti seçim ittifakında, Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) kurduğu Cumhur İttifakı’nın güçlü olduğu illerde daha fazla il ve belediye meclis üyeleği alabilme hesapları yapılıyor.

KAHRAMANMARAŞ’TA ADAY TARTIŞMASI

İyi Parti özellikle sağ seçmenin belirleyici olduğu Kahramanmaraş, Sivas ve Yozgat gibi illerde kendi adaylarının desteklenmesinin daha doğru olacağı görüşünde.

31 Mart yerel seçimlerine yönelik CHP-İyi Parti işbirliği kapsamı giderek genişlerken, kazanma ihtimalinin daha düşük olduğu illerde, meclis üyeliği sandalye sayısı artırma hesapları yapılıyor. Kahramanmaraş’ta Ali Öztunç isminin açıklanması bu hesapları yeniden masaya getirdi.

GÜÇ KAYBETTİRME POLİTİKASI

İyi Parti, CHP’nin, Kahramanmaraş için açıkladığı Ali Öztunç isminin, merkez sağdan oy alamayacağı görüşünde. İyi Parti, Cumhur İttifakı’nın 24 Haziran’da Kahramanmaraş’ta yüzde 74,8 oy aldığına dikkat çekerek, Kahramanmaraş ve benzer illerde, Cumhur İttifakı’ndan oy alabilecek ‘sağ kimlikli’ adaylarla seçime gidilmesini istiyor.

ANTAKYA İLÇESİNE İTİRAZ VAR

İyi Parti, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nde CHP’nin adayına destek verecek. Ancak Hatay’ın Antakya ilçesine ilişkin de itirazı bulunuyor. CHP’nin Antakya adayı Hikmet Hatunoğlu’na parti tabanından da tepkiler geldiği yönünde haberler kamuoyuna yansımıştı.

İyi Parti, milliyetçi muhafazakâr tabandan oy alamayacağını düşündüğü Hatunoğlu’nun değiştirilmesini ya da kendi adaylarının desteklenmesini istiyor.

CHP, Ankara’ya karşılık İyi Parti’ye 10 ilçe verecek

AÇIKLANAN ADAY SAYISI 632’YE ULAŞTI

CHP’nin dün açıkladığı 102 aday ile şimdiye kadar açıklanan aday sayısı 632’ye ulaştı. CHP’nin dün açıkladığı 102 isim arasında İstanbul, İzmir ve Ankara’nın hiçbir ilçesi yer almadı.

İyi Parti ile ilçeler üzerinde yapılan görüşmelerin sürmesi sebebiyle üç büyük şehrin ilçe adaylarının bir sonraki parti meclisi toplantısında açıklanabileceği belirtiliyor.

15 BÜYÜKŞEHİR 28 İL AÇIKLANDI

CHP bugüne kadar 15 büyükşehir (İstanbul, Ankara Adana, Aydın, Eskişehir, Hatay, Malatya, Muğla, Tekirdağ, Antalya, Mardin, Mersin, Bursa, Kahramanmaraş ve Van) ile 28 il belediyesi (Ardahan, Artvin, Ağrı, Batman, Bayburt, Bingöl, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Edirne, Erzincan, Iğdır, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Karaman, Kırşehir, Kütahya Niğde, Sinop, Sivas, Tunceli ve Uşak’ı) açıkladı.

5 BÜYÜKŞEHİR DAHA AÇILANACAK

CHP, İyi Parti ile işbirliği kapsamında 10 büyükşehirde aday çıkarmayacak. Buna göre CHP bundan sonra İzmir, Şanlıurfa, Erzurum, Ordu ve Diyarbakır adaylarını açıklayacak.

ADAYLIK ŞAHSİ MESELEM OLAMAZ

CHP Parti Meclisi dün yaptığı toplantıda, resmen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi için Ahmet Akın’ın adaylığını geri çekti. Balıkesir parti tabanının daha önce adaylığın geri çekileceği söylentilerine tepkisi olmuştu.

Yazılı açıklama yapan Milletvekili Ahmet Akın, “Benden fedakârlık yapmam isteniyorsa, ülkem için, milletim için, vatanım için gözümü kırpmadan fedakarlık yapacağımdan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Adaylık benim şahsi meselem olamaz.” ifadelerini kullandı.

CHP GAZİANTEP İL YÖNETİMİ GÖREVDEN ALINDI

CHP Gaziantep İl Yönetimi, Genel Merkez kararıyla görevden alındı. Karar CHP Merkez Yürütme Kurulu tarafından İl Başkanı Hayri Sucu’ya iletildi.

CHP il yönetimi görevden alınma gerekçesini, İyi Parti ittifakında en azından bir merkez ilçenin kendilerine bırakılmamasına gösterdikleri tepki olarak açıkladı.

CHP ile İyi Parti 21 büyükşehirde anlaştı

Politika

Akşener: İktidar seçime gitmek mecburiyetinde kalacak 2023’e götüremez

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, AKP’nin Cumhurbaşkanlığı sistemiyle Türkiye’yi taşıyamadığını belirterek, “Dolayısıyla seçime gitmek mecburiyetinde kalacak. Bugünkü sistemle 2023’e götüremez” dedi.

BOLD – Meral Akşener, parti çalışmaları kapsamında gittiği Trabzon’da Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’ı ziyareti sırasında erken seçim tartışmasıyla ilgili konuştu.

Akşener şunları söyledi:

BUGÜNKÜ SİSTEMLE 2023’E GÖTÜREMEZ

“Şimdi anlaşılıyor ki bu noktaya adım atma imkanları yok. Çünkü Sayın Arınç, Sayın Cemil Çiçek, onların yaptığı konuşmaların üzerine 3 gün sonra Sayın Erdoğan’ın rencide olması enteresan bir durum. Böyle bir durumda iktidar partisi bu sistemle partileri taşıyamıyor, bu sistemde Türkiye’yi taşıyamıyor. Dolayısıyla seçime gitmek mecburiyetinde kalacak. 2023’e götüremez, bugünkü sistemle.

DEMOKRASİNİN ÖZELLİĞİ SEÇİMDİR

Gitmeyi ister mi? İstemeyebilir. Ama İyileştirilmiş, Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçme konusunda bir adım söz konusu değilse, o zaman da muhalefet partileri olarak ‘Bunu taşıyamıyor Türkiye, bu yanlış bir sistem oldu. Bu sistemle Türkiye nefes alır’ diyoruz. İhmal edilen bir de seçmen var. Muhalefet erken seçim ister ama sayı yetmiyor. Paraya ihtiyacı var Türkiye’nin yatırım gelmiyor bu sistemle de gelmez. Onun için seçimle çıkılır. Demokrasinin özelliği seçimdir, seçmenin iradesidir.”

AKP’li vekilin araba gafının faturası tutanak memuruna kesildi

Okumaya devam et

Politika

AKP’li vekilin araba gafının faturası tutanak memuruna kesildi

Nilgün Ök

“18 yıl önce araba yoktu” sözü ile gündem olan AKP Milletvekili Nilgün Ök’ün gafının faturası tutanak memuruna kesildi. Ök’ün aslında “Yerli araba yoktu” dediğini bildiren Meclis Başkanlığı, sözü tutanağa geçiren görevlinin istifa ettiğini duyurdu.

BOLD – TBMM Başkanlığı, “18 yıl önce Türkiye’de araba yoktu” diyen AKP Milletvekili Nilgün Ök’ün aslında “Yerli araba yoktu” dediğini belirterek, sözleri tutanağa geçiren görevlinin istifa ettiğini duyurdu.

RESMİ KAYITLAR “18 YIL ÖNCE TÜRKİYE’DE ARABA MI VARDI?” ŞEKLİNDE

TBMM’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2021 bütçe görüşmeleri sırasında AKP Denizli Milletvekili Nilgün Ök’ün, 18 yıl önce Türkiye’deki arabalara ilişkin sarf ettiği sözler gündemdeki yerini hâlâ koruyor. Meclis’in resmi tutanaklarına göre Ök, “18 yıl önce Türkiye’de araba mı vardı?” dedi. Bu ifadeleri kamuoyunda tartışma oluşturan Ök, “Yerli araba yoktu” dediğini söyleyerek Meclis Başkanlığı’na başvurdu. Meclis Başkanlığı’nın yaptığı açıklamada Nilgün Ök’ün “Yerli araba” dediği belirtilerek, sorumlu memurun istifa ettiği bildirildi.

SORUMLULUĞU ÜSTLENEREK İSTİFA ETTİ

Bütçe görüşmeleri sırasında bir vekile ait ifadelerin tutanakta değiştirildiğine ilişkin iddialarla ilgili inceleme başlatıldığı belirtilen açıklamada, “TBMM Tutanak Hizmetleri Başkanlığı bünyesinde yapılan değerlendirmede, incelenmemiş tutanak üzerinde bir değişiklik yapıldığı, bir kaç saat içinde ise ses kayıtlarının incelenmesi neticesinde tutanağın ilk haline döndürüldüğü tespit edilmiştir. İncelenmemiş tutanak üzerinde değişiklik işlemini yapan Tutanak Hizmetleri Başkan Yardımcısı, söz konusu işlemle ilgili sorumluluğu üstlenerek görevinden istifa etmiştir” denildi.

 

Hizmet Hareketi gönüllülerine hakaret ve saldırıya ‘ağır ceza’

Okumaya devam et

Politika

İletişim Başkanlığı: Berat Albayrak Varlık Fonundan affını istedi

İletişim Başkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığından istifa eden Berat Albayrak ile Arda Ermut’un ‘görevlerinden aflarını’  istediğini belirterek Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyeliklerinin sona erdiği belirtildi.

BOLD – İletişim Başkanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, görevlerinden aflarını talep eden Berat Albayrak ve Arda Ermut’un Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyeliklerinin sona erdiği bildirildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyeliğine Ahmet Burak Dağlıoğlu’nu atadığı kaydedildi.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu olan Ahmet Burak Dağlıoğlu Şubat 2020’de Yatırım Ofisi Başkanlığına atanmıştı. Üyeliği sona erdirilen Arda Ermut ise Eylül 2018’de TVF Yönetim Kurulu Üyeliğine atanmış, daha önce Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanlığı yapmıştı.

Ankara ve İstanbul başsavcıları Yargıtay üyeliğine getirildi

Okumaya devam et

Popular