Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

WSJ: Türkiye, IŞİD ile mücadele için ABD’den kapsamlı yardım istiyor

BOLD- ABD’nin önde gelen gazetelerinden The Wall Street Journal (WSJ), Türkiye’nin IŞİD ile mücadelede Amerikan güçlerinden yardım istediğini yazdı.

WSJ’ye konuşan Amerikalı yetkililer, Türkiye’nin IŞİD’e karşı hava saldırısı, lojistik ve ulaşım konusunda destek talebinde bulunduğu ifade etti.

TALEPLERİ TAM OLARAK KARŞILANMAZSA ABD DAHA FAZLA MÜDAHALE EDECEK

İsmi açıklanmayan yetkililere göre Türkiye’nin ABD’den istediği taleplerin ‘tam olarak karşılanması’ durumunda Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilmesi yerine olaylara daha fazla müdahale etmek zorunda kalacak.

Amerikalı yetkililer Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yapılacak herhangi bir operasyonda Türk askerlerinin hareket kapasitesinin yetersiz kalabileceğini ifade etti.

Aynı yetkililer Türkiye’nin IŞID ile mücadele kapsamında yapacağı hava harekatında da yetersiz kalabileceğine dikkat çekti. 

“TÜRKİYE’NİN TALEPLERİ, BAŞKAN TRUMP’IN SURİYE POLİTİKASINA ZARAR VEREBİLİR”

Türkiye taleplerinin ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme planına zarar verebileceği ifade edildi.

Türkiye’nin Suriye konusundaki kapsamlı talepleri ABD Savunma Bakanlığı’nda (Pentagon) şüpheyle karşılandı. Durumu görüşmek üzere Pentagon’dan bazı yetkililerin salı günü Ankara’da bir dizi görüşmeler yapması bekleniyor.

Trump yönetimi ABD’nin şu an için Suriye politikasında herhangi bir değişlikliğe gitmediğini belirtti.

POMPEO’NUN AÇIKLAMASI ANKARA’NIN TEPKİSİNE SEBEP OLDU?

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Türklerin Suriye’de Kürtleri kıyıma uğratmamasını güvence altına almaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Pompeo’nun açıklamasına Ankara tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı, “PYD-YPG’nin Kürtlerle özdeşleştirilmesini ve terörle mücadeleyi bir topluluğu hedef almak gibi yansıtmayı kabul edilemez” bulduğunu açıkladı.

Pompeo, ayrıca Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin gelecek hafta Türkiye’ye geleceğini de açıkladı.

ABD: Türkler Kürtleri kıyıma uğratmasın diye uğraşıyoruz

 

Dünya

Telefonları kasıtlı olarak yavaşlattığı iddia edilen Apple’a Avrupa’da 180 milyon euroluk dava

Avrupa’da bir tüketici derneği, kullanıcıları yeni modellere teşvik etmek amacıyla iPhone’ları kasıtlı olarak yavaşlattığı iddiasıyla Amerikan teknoloji devi Apple’a 180 milyon euroluk dava açacağını açıkladı.

BOLD – Apple, Mart ayında ABD’de açılan bir davada davacılarla uzlaşmaya gitmiş ve 500 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti. Şirket geçen ay da benzer bir davada 113 milyon dolar tazminat ödemişti.

Euroconsumers adlı tüketici derneği, dünkü açıklamasında Belçika ve İspanya’daki dava başvurularının ardından birkaç hafta içinde İtalya ve Portekiz’de de dava açılacağını duyurdu.

Dernek 2014-2020 yılları arasında satılan toplam üç milyon adet iPhone 6, 6 Plus, 6 S ve 6 S Plus’un her biri için 60’ar euro ödeme yapılmasını istiyor.

Apple 2017’de eski iPhone’ların bataryalarının aniden bitmesini engellemek için yapılan güncellemelerin cihazları yavaşlattığını kabul etmişti.

Apple’dan yeni davalarla ilgili olarak yapılan açıklamada ise “Müşterilerimizi yeni modellere teşvik için asla herhangi bir Apple ürününün ömrünü kısaltmayız ya da kullanıcı deneyimini zayıflatmayız” denildi.

BM karar aldı: Kenevir ‘en tehlikeli uyuşturucular’ listesinden çıkarıldı

Okumaya devam et

Dünya

ABD’de 3 eski başkan kamera karşısında Kovid-19 aşısı olacak

ABD’nin eski başkanları, kamera karşısında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olmaya gönüllü olduklarını açıkladı. Obama, Bush ve Clinton, aşı için kamera karşısına geçecek.

BOLD – Eski başkanlar Barack Obama, George W. Bush ve Bill Clinton, Kovid-19’a karşı ABD Gıda ve İlaç İdaresinin (FDA) onayladığı aşıyı kamera karşısında yaptıracaklarını belirtti.

Obama, Bush ve Clinton’ın kamera karşısında aşı olarak halk arasında farkındalığı arttırmayı ve aşının güvenilir olduğunu kanıtlamayı hedeflediği ifade edildi.

Obama, ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci’yle daha önceden çalıştığını ve kendisine çok güvendiğini belirtti. Fauci’nin “güvenilir” dediği aşıyı hemen yaptıracağını ifade eden Obama, bunu televizyon ekranlarında yapacağını ya da kaydedeceğini söyledi.

Bush’un özel kalem müdürü Freddy Ford, Fauci ve Beyaz Saray Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücünde yer alan Doktor Deborah Birx ile temasa geçtiklerini kaydederek, Bush’un kameralar önünde aşıyı olabileceğini belirtti.

Clinton’ın basın sekreteri Angel Urena de eski Başkan’ın halkı teşvik etmek için kamuoyu önünde aşı olmayı istediğini ifade etti.

Putin’in talimatıyla Rusya’da toplu aşılama gelecek hafta başlıyor

Okumaya devam et

Dünya

Fransa’da 76 camiye inceleme: Bazıları kapatılabilir

Fransa’da bir öğretmenin kafasının kesilerek öldürülmesinin ardından sertleştirilen önlemler çerçevesinde 76 caminin kontrol edileceği açıklandı. Bazı camilerin kapatılmasının söz konusu olduğu belirtiliyor.

BOLD – Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, öğretmen Samuel Paty’nin kafasının kesilerek öldürülmesinden yedi hafta sonra ülkede radikalleşmeye zemin hazırladığından şüphelenilen 76 camide inceleme yapılacağını açıkladı.

Darmanin, Twitter hesabından “yetkililerin önümüzdeki günlerde ayrılıkçılara karşı kapsamlı ve eşi daha önce görülmemiş bir eylem başlatacağı” ve “bazı camilerin kapatılabileceği” mesajını paylaştı.

Söz konusu camilerden 16’sının Paris bölgesinde, diğer 60’ının ise Fransa’nın çeşitli bölgelerinde olduğu belirtiliyor.

Kontrol edilecek camiler arasında Türkiye bağlantılı Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne bağlı camilerin olup olmadığı ise şimdilik bilinmiyor.

RTL Radyosuna konuşan bakan, 2 bin 600 dini merkezden 76’sının şüphe çektiğini, dolayısıyla genel bir radikalleşmeden bahsetmediklerini ifade etti.

CAMİLERE VE DERNEKLERE BASKILAR ARTTI

Fransa’da, 16 Ekim’de Samuel Paty isimli öğretmenin öldürülmesinin ardından Müslüman derneklere ve camilere baskınlar ve baskılar arttı.

Darmanin, 3 Kasım’da yaptığı açıklamada, Emmanuel Macron’un Cumhurbaşkanlığı görevine gelmesinden bu yana son 3 yılda 43 caminin kapatıldığını kaydetmişti.

Macron yönetimin hazırladığı ve 9 Aralık’ta Bakanlar Kuruluna sunulacak “İslamcı ayrılıkçı” yasa tasarısı ile camilerin finansmanının daha sıkı şekilde denetlenmesi, Müslümanlar üzerindeki baskıyla Müslüman derneklerin kontrolünün artırılması, din görevlilerinin yurt dışından gelmesinin engellenmesi hedefleniyor.

47 yaşındaki Samuel Paty, 16 Ekim’de Paris’in banliyölerinden birinde bulunan okulunun yakınlarında, sınıfta ifade özgürlüğünü anlatırken Muhammed Peygamber karikatürlerini gösterdiği gerekçesiyle 18 yaşındaki bir Çeçen kökenli tarafından öldürülmüştü.

Pompeo-Çavuşoğlu kavgasında müttefikler ABD’yi destekledi

Okumaya devam et

Popular