Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

YPG, Rusya arabuluculuğunda Esad yönetimi ile anlaşmaya çalışıyor

ABD’nin çekileceğini açıklamasının ardından Suriye’nin kuzeyini denetimi altında tutan YPG, Rusya arabuluculuğunda Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile anlaşmanın yollarını arıyor.

RUSYA, YPG İLE ESAD ARASINDA ARABULUCULUK YAPIYOR 

Reuters Haber Ajansı’na konuşan YPG’den Badran Jia Kurd, Moskova’da Rusya’ya Esad ile anlaşmak için bir yol haritası sunduklarını ve bu teklife Rusya’nın cevabını beklediklerini belirtti.

Rusya’nın YPG’nin arabuluculuk teklifini kabul ettiği ifade ediliyor.

Daha önce Suriye’den kısa süre içinde çekileceklerini belirten ABD Başkanı Donald Trump, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Amerikan askerlerinin yavaş ve “belirli bir süre içinde” çekileceğini ifade etmişti.

YPG, Amerikan askerlerinin çekilmesinin ardından oluşan boşluğu Türkiye sınırına rejime bağlı askerleri konuşlandırarak doldurmayı planlıyor.

YPG’den Badran Jia Kurd, Reuters Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Zararı ne olursa olsun, Amerikalılar itiraz etse bile, son karar Şam ile bir anlaşmaya varmak. Rusya, Şam ile yeni ufuklar açmak için gayret sarf ediyor. Bizim görüşümüz, bizim onlardan (Rusya) edindiğimiz izlenim bu.” dedi.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI YETKİLİSİ: SURİYE’DEN ÇEKİLMEK İÇİN KESİN TAKVİM YOK 

Bu arada üst düzey bir Amerikan Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Suriye’den askerleri çekmek için kesin bir takvimlerinin bulunmadığını ancak Suriye’de süresiz olarak kalmayı da düşünmediklerini belirtti.

İsminin açıklanmasını istemeyen Amerikalı yetkili, “(Geri çekilme) Şu şekilde yapılacak ki biz, müttefiklerimiz ve partnerlerimiz İŞİD üzerindeki baskıyı bu süre içinde devam ettireceğiz. Teröristler için bir boşluk oluşturmayacağız.” diye konuştu.

Yetkili ancak Suriye’de askeri olarak süresiz kalma niyetlerinin de olmadığını sözlerine ekledi.

ABD’Lİ ÜST DÜZEY HEYET ANKARA’YA GELİYOR 

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Salı günü Ankara’da Türk yetkililerle biraraya gelecek. Bolton’a ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ve Amerika’nın Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey de eşlik edecek.

Brett McGurk’un istifasının ardından James Jeffrey’nin ABD’nin İŞİD ile mücadele özel temsilciliği görevini de üstlendiği belirtildi.

WSJ: Türkiye, IŞİD ile mücadele için ABD’den kapsamlı yardım istiyor

Dünya

Yunan mevkidaşından Çavuşoğlu’na canlı yayında yaptırım tehdidi

Yunan Dışişleri Bakanı Dendias’ın ortak basın toplantısında Türkiye’yi yaptırımla tehdit etmesi, AB ile yakalanan olumlu havaya rağmen Doğu Akdeniz konusunda buzların erimediğini gösterdi.

BOLD – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias ikili görüşme sonrası basın toplantısı düzenledi. Akdeniz ülkeleri Libya ve Mısır’daki temasları sonrası Türkiye’ye gelen Dendias ile Çavuşoğlu’nun yaptıkları basın toplantısında gergin anlar yaşandı.

DENDİAS YAPTIRIM OLUR DEDİ

Dendias’ın, “Türkiye eğer bizim egemenlik haklarımızı ihlal etmeye devam ederse o zaman yaptırımlar gündeme gelecektir” sözlerine Çavuşoğlu tepki gösterdi.

Yunan Bakanın ithamlarının ağır olduğunu belirten Çavuşoğlu: “Basın önünde benim ve milletime ağır ithamlarda bulunursanız ben de bunun cevabını vermek zorundayım. Türkiye’nin Yunanistan’ın egemenlik haklarını ihlal ettiği söylemini kabul etmemiz mümkün değildir. Türkiye’ye yönelik ithamlar kabul edilemez. Türkiye kendi haklarını ve Kıbrıs Türk halklarının haklarını korumaya muktedirdir. Batı Trakya azınlığı, Türk’üm diyorsa Türk’tür. Bunu böyle kabul etmek zorundasınız. Geçmişte de Türkiye’de böyle bazı sorunlar oldu. Kürtlere sen Kürt değilsin Türk’sün oldu ama geçmişte kaldı” dedi.

DENDİAS’TAN ÇAVUŞOĞLU’NA YANIT

Dendias Çavuşoğlu’na cevap olarak ise “Tahmin ettiğim kadarıyla sizin çalışma arkadaşlarınız kraldan daha fazla kralcı. Doğu Akdeniz’de hiçbir şey olmuyormuş gibi davranamam, Türkiye hem Ege hem de Doğu Akdeniz’de ihlallerde bulunuyor” diye konuştu.

Çavuşoğlu Yunan mevkidaşına, “Türkiye Doğu Akdeniz’de BM’ye kaydettiği kıta sahanlığı içinde faaliyetlerini sürdürmüştür” diyerek cevap verdi.

BUZLAR ERİMEDİ

Bu toplantı Türkiye’nin Doğu Akdeniz politikası yüzünden iki ülke arasındaki buzların henüz erimediğini gösterdi.

Yunan Bakan aslında Doğu Akdeniz, mülteci krizi, Kıbrıs ve Ege’deki sorunlar başta olmak üzere iki ülke arasındaki tüm başlıkları masaya yatırmak için geldi. Ancak Yunan Bakanın egemenlik vurgusu iki ülke arasında kronik sorunları gün yüzüne çıkardı. Dendias’ın Doğu Akdeniz sorununu sert bir dille gündeme getirmesi Çavuşoğlu’nun Batı Türkleri kartını oynamaya zorladı.

Son AB Liderler Zirvesi’nden Türkiye’ye yaptırım kararının çıkmaması, Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi teklifi ve mülteci krizi konusunda AB’nin Türkiye’nin isteklerine olumlu yanıt vermesi, AB ile Türkiye’nin arasını düzeltti. Gergin toplantının bu olumlu havayı dağıtım dağıtmayacağı AB Liderlerinin tepkileri sonrası netlik kazanacak.

Erdoğan selamı da kesti: CHP’ye kapatma davası mı geliyor?

Okumaya devam et

Dünya

ABD’den Rusya’ya yeni yaptırımlar: 10 Rus diplomat sınır dışı edilecek

ABD yönetimi, Rusya’nın ABD başkanlık ‘seçimlerine müdahale etmesi’ gerekçesiyle Moskova’ya uygulanacak yeni yaptırımları duyurdu. 10 Rus diplomatın sınır dışı edilmesi kararlaştırıldı. Rusya bağlantılı 24 kurum ve kuruluş da ABD’nin yaptırım listesine eklendi.

BOLD – ABD yönetimi, Kasım 2020 ‘seçimlerine müdahale ettiği’ ve ‘Amerikan kamu kurumlarına yönelik kötü niyetli siber saldırılarda’ bulunduğu sebebiyle Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar açıkladı. Beyaz Saray’ın resmi sitesinden açıklanan yaptırımlar kapsamında Washington’da görev yapan 10 Rus diplomatın sınır dışı edilmesine karar verildiği duyurulurken, Rusya bağlantılı 24 kurum ve kuruluş da ABD’nin yaptırım listesine eklendi.

Geçen ay Biden’in Putin’in bir “katil” olduğunu düşündüğünü söylemesinin ardından ABD-Rusya ilişkileri daha da gerilmişti. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov geçen hafta gazetecilere verdiği demeçte, “Amerika’nın eylemlerinin düşmanlığı ve öngörülemezliği, bizi genel olarak en kötü senaryolara karşı hazırlıklı olmaya zorluyor” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

Mısır’la görüşmeler hızlandı, bakan yardımcıları Mısır yolcusu 

Türkiye ile Mısır arasındaki normalleşme adımları kapsamında başlatılan görüşmeler hızlandı. Türkiye’den dışişleri bakan yardımcıları görüşmelerde bulunmak için Mısır’a gidiyor. Yakın bir gelecekte Mısır Devlet Başkanı Sisi ile AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da görüşmesi bekleniyor.

BOLD – Mısır’la ilişkiler konusunda açıklamada bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Dışişleri Bakan yardımcılarının Mısır’a gittiklerini söyledi. Çavuşoğlu, görüşmelerin devam etmesi konusunda her iki ülkenin de kararlı olduklarını kaydetti.

DAVET MISIR’DAN GELDİ

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, “Mısır Türkiye’den bir heyeti davet etti. Mayıs başında bir heyet Mısır’a gidecek” dedi. Bakan Çavuşoğlu, Mısır ile normalleşme adımlarında yol haritasının belli olup olmadığı sorusuna da “Önce istihbaratlar arası açılan kanallardan sonra şimdi Dışişleri Bakanlıkları kanalları ile bunun devam etmesi konusunda Mısır ile kararlıyız” diye yanıt verdi.

ABD’ye gönderilen Fethullah Gülen dosyasında neler var?

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0