Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Bakan Turhan’dan garip açıklama: Tren kazalarında TCDD’nin kusuru yok

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 2018 yılında gerçekleşen sekiz ölümlü tren kazasından dördüyle ilgili yapılan tahkikatta TCDD’nin kusurunun bulunmadığını açıkladı.

13 Aralık 2018 tarihinde Ankara’da 9 kişinin hayatını kaybettiği, 92 kişinin yaralandığı yüksek hızlı tren kazasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, verdiği soru önergesiyle 2018 yılında yaşanan tren kazalarını TBMM gündemine taşıdı.

Özel, Ulaştırma Bakanı Turhan’ın cevaplaması üzerine verdiği önergesinde tren kazalarında alınabilecek önlemler ve kazalarda TCDD’nin sorumluluğuna ilişkin sorular yöneltti.

CHP’li Özel’in soru önergesini cevaplayan Bakan Turhan, 2018 yılı içerisinde demiryollarında toplam 8 adet ölümlü kazanın meydana geldiğini ve tahkikatı yapılan 4 kazada TCDD’nin kusurunun bulunmadığını vurguladı.

BAKAN TURHAN: 2003’E GÖRE 2018’DE KAZALAR AZALDI

Bakan Cahit Turhan, tren kazalarına ilişkin soruya 2003 yılındaki kazalardan örnekler verecek cevapladı.

Turan, 2003 yılında hemzemin geçit sayısının 4 bin 520 adet olduğunu, 2018 yılında bu sayının 2 bin 909’a düşürüldüğünü ifade etti.

Turhan, 2003 yılında kontrollü hemzemin geçit sayısının 558 olduğunu, 2018 yılında ise bu sayının bin 45’e yükseldiğini aktardı.

Bakan Turan, yapılan çalışmalar kapsamında 2003 yılı öncesine oranla kaza sayısının yüzde 88 oranında, yaşamını yitiren insan sayısının ise yüzde 76 oranında azaldığını kaydetti.

ÖZGÜR ÖZEL: BAKAN TURHAN’A GÖRE KAZALARDAKİ SORUMLULUK ÖLENLERDE

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın verdiği cevapları değerlendiren CHP’li Özel, 2018 yılında Çorlu ve Ankara’da yaşanan ölümlü kazalarda demir yollarının güvenirliğinin sorgulandığını belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) kazaların önlenmesi konusunda sorumluluğunun tartışma konusu olduğunu vurgulayan Özel, “Tahkikatı tamamlanan 4 kazada TCDD’nin kusurunun bulunmamış olması, yapılan tahkikatların ne kadar güvenilir olduğu sorusunu akıllara getirmektedir. Ulaştırma Bakanlığı, adeta hatayı ölenlere atmıştır” ifadesini kullandı.

Eski TCDD yetkilisi: Kazayı ölen makinistlere yıkacaklar

Gündem

İstifa eden Berat Albayrak, Erdoğan’ın vekilliğine devam ediyor

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tartışmalı istifasında, sağlık problemleri sebebiyle çalışmaya devam edemeyeceğini açıklamıştı. Albayrak’ın Türkiye Varlık Fonundaki (TVF) görevine devam ettiği ortaya çıktı.

BOLD – Berat Albayrak, sadece instagram üzerinden duyurabildiği yazılı bir metinle istifasını açıkladı. O metinde Albayrak istifa gerekçesi olarak sağlık problemleri yaşadığını ileri sürmüştü.

Ne var ki, sağlık problemleri yaşadığını belirten Albayrak’ın Cumhuriyet’in haberine göre Türkiye Varlık Fonunda’ki yönetim kurulu başkan vekilliği görevinden istifa etmediği ve görevinin devam ettiği ortaya çıktı.

Gazeteye açıklama yapan Türkiye Varlık Fonu Albayrak’ın konumunda bir değişiklik olmadığını belirtti. Türkiye Varlık Fonu, 2016 yılında kuruldu. Başkanlığını AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı fon, günümüzde 8 farklı sektörden 23 şirket, 2 lisans ve taşınmazlardan oluşan varlık portföyüne sahip.

Okumaya devam et

Gündem

‘Babasının rütbeleri söküldüğü’ için ihraç edilen Astsubay Yavuz Çetin gözaltına alındı

KHK ile ihraç edilen Hava Astsubay Kıdemli Çavuş Yavuz Çetin, İstanbul merkezli 21 ilde düzenlenen operasyonda bugün Malatya’da gözaltına alındı.  Nisan 2019’da açığa alınan Çetin, emekli asker olan babasının rütbelerinin sökülmesi nedeniyle TSK’dan ihraç edilmişti.

BOLD – İstanbul merkezli 21 ilde düzenlenen operasyonla TSK’da görevli 70 muvazzaf ve ihraç asker gözaltına alındı. Kronos’un haberine göre Astsubay Kıdemli Çavuş Yavuz Çetin de operasyon kapsamında Malatya’da gözaltına alındı. Nisan 2019’da gerekçe gösterilmeden açığa alınan Hava Astsubay Kıdemli Çavuş Yavuz Çetin’in babası da kendisinden bir hafta sonra rütbeleri sökülerek mesleğinden ihraç edilmişti. Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Yavuz Çetin’in ihraç gerekçesini “babasının rütbelerinin sökülmesi” olarak göstermişti.

Eski Astsubay Yavuz Çetin, ihracıyla ilgili şunları söylemişti. “Başka bir şey bulup da atsalar bu kadar gülünç olmazdı belki. Bildiğiniz hayvan çiftliği. Dünyanın hiçbir köşesinde bir kişiyi bir yakını, akrabası, ailesi yüzünden cezalandıramazsınız. (Suçun Şahsiliği İlkesi) Ancak TSK hukuk tanımazlığını o kadar ileri bir boyuta taşıdı ki bununla alakalı yazılı bir savunma bile istedi. Babamın oğlu olduğum için yaptığım savunma kabul görülmeyip; babanı sevmezdik seni de sevmiyoruz denilerek ihraç edildim. Oysa ki savunmamda Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin kardeşinin ihraç olduğunu ama onun bakan olabildiğini belirtmiştim. Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli’nin kardeşinin 15 Temmuz’dan dolayı 141 kez ağırlaştırılmış müebbet aldığını yazmıştım. Astsubaylık, Bakanlıktan daha kritik bir görev olduğu için benim bu görevde bulunmam sakıncalı görüldü.”

4 yıldır babasız olan 3 kardeşin annesi gözaltına alındı

Okumaya devam et

Gündem

Siyah maske gitti, Atatürk fotoğrafı geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 10 Kasım paylaşımı sosyal medyada tepkiyle karşılandı. İlk paylaşımında siyah bir maske kullanan Koca, tepkiler üzerine ikinci bir paylaşım yapıp Atatürk fotoğrafı kullandı.

BOLD – 10 Kasım sebebiyle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşım tepki çekti. Koca Atatürk’ü andığı paylaşımında “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü 82 yıl önce bugün kaybettik. Cumhuriyetimizin her kuşağı, onun öncülük ettiği Milli Mücadeleden ilham aldı. Dayanışma ve beraberlik ruhuna ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde onu saygıyla anıyoruz” ifadelerine yer verdi. Ne var ki, görselde Atatürk fotoğrafına yer vermezken, siyah bir maske kullanmayı tercih etti.

Bu paylaşım sosyal medyada tepki çekince Bakan Koca ikinci bir paylaşımda bulundu.  Paylaşımında aynı ifadelere yer veren Koca, siyah maske yerine bu sefer Atatürk’ün fotoğrafını kullandı.

Diğer yandan Koca’nın ilk paylaşımı daha önce bazı isimlerin ölüm yıldönümlerinde yaptığı paylaşımlarla da kıyaslandı. Koca’nın Turgut Özal ve Necmettin Erbakan’ı anarken fotoğraf kullanması dikkatleri çekti.

Okumaya devam et

Popular