Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Cemaat tutukluları için bebek çorabı bulundurmak suç

Hizmet Hareketi’ne yönelik soruşturmada tutuklanan Emrah Şanlıtürk “bebeğinin çorabını bulundurmak” suçlamasıyla soruşturma geçirdi.

BOLD- Sincan 1 Nolu Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi idaresi keyfi kararlar alıyor. Hak ihlallerinden birine Hizmet Hareketi soruşturmalarında tutuklanan Emrah Şanlıtürk maruz kaldı.

BEBEĞİNİN HATIRASI OLARAK SAKLIYORDU

Eşi hamileyken tutuklanan Emrah Şanlıtürk, bebeğini ilk kez 26 günlükken görebildi. Bebeğinin çorabını hatıra olsun diye alan Şanlıtürk, cezaevi aramasında çorap bulununca soruşturma geçirdi.

Şanlıtürk 2018 yılında yaşanan olayı şöyle anlattı:

“Gözaltına alındığımda eşim 6 aylık hamileydi. Çocuğumu ilk gördüğümde 26 günlüktü. O açık görüşte kızımın patiğini almıştım çaktırmadan, 8 ay onu koklayarak geçirdim. Aramada çorabı buldular, tutanaktaki kısım tarihe geçer; Suça konu bir adet pembe bebek çorabı.”

“1 ADET KIZ ÇORABI MUHAFAZA ALTINA ALINDI”

Olayla ilgili tutanakta, arama sırasında bulunan kız çorabının görevli memurlar tarafından muhafaza altına alındığı belirtilerek şöyle deniyor:

“Ceza İnfaz Kurumumuzda 19/02/2018 tarihinde A-12-35 nolu odada Silahlı Terör Örgütü Kurma veya Yönetme (FETÖ/PYD) suçundan tutuklu olarak kalmakta olan Emrah ŞANLITÜRK’ün oda araması esnasında giysi dolabında 1 adet kız çocuğu çorabı tespit edilmiş olup, görevli memurlar tarafından muhafaza altına alınmış olduğu, 19/2/2018 tarihli Kısmi Arama Tutanağından anlaşılmakla; 5275 sayılı Kanun’un 37 ve 47/4 maddeleri ile İnfaz Tüzüğünün 143/ maddesine göre olay ile ilgili disiplin soruşturması yapılacağından,

Yukarıda tarafınıza isnat edilen suç (olay) ile ilgili olarak en geç 3 gün içerisinde yazılı veya sözlü olarak savunmanızı vermeniz gerektiği, bu süre içerisinde savunma vermediğiniz takdirde savunma hakkınızdan vazgeçmiş sayılacağınız hususu tebliğ olunur. 20/02/2018”

CEZAEVLERİNDE YOĞUN HAK KISITLAMALARI VAR

15 Temmuz’dan sonra cezaevlerinde yoğun hak kısıtlamaları başladı. Hizmet Hareketi ile ilgili soruşturmalar ve Kürt tutuklulara yönelik yoğunlaşan hak ihlallerinde, giysi kısıtlaması, fotoğraf ve kitap kısıtlaması yoğun biçimde uygulanıyor.

Kış şartlarına rağmen tutuklu ve hükümlülerin yazlık kıyafetlerle kışı geçirmek zorunda bırakıldığına dair çok sayıda şikâyet bulunuyor.

Koğuş arkadaşı Ahmet Altan’la Silivri anılarını yazdı

Gündem

Ankara’dan sonra İstanbul’da da 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı getirildi

Koronavirüsle mücadele kapsamında, İstanbul ve Ankara’da saat 10.00 – 16.00 saatleri dışında 65 yaş ve üzeri vatandaşlara sokağa çıkma kısıtlaması getirildi.

BOLD – Ankara’da 65 yaş ve üstü vatandaşlara sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar her gün 10:00-16:00 saatleri arasında sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilecekler. Bu saatler dışında ise 65 yaş ve üstü vatandaşların sokağa çıkmasının kısıtlanmasına karar verildi.

İSTANBUL’A DA KISITLAMA GETİRİLDİ

İstanbul Valiliğinden de benzer bir karar geldi. Perşembe günü başlayacak uygulamadan sağlık görevlileri, esnaf ve çalışan kesim muaf tutuldu. Kısıtlamaya uymayanların para cezasıyla cezalandırılacağı açıklandı.

İstanbul Valiliğinden konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 10.11.2020 Salı günü saat: 19:00 Vali Yardımcısı Niyazi Erten başkanlığında toplanmıştır.

Koranavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları, İçişleri Bakanlığının genelgeleri doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

Bilindiği üzere dünyada halen Kovid-­19 salgını ve vaka artışları devam etmekte olup özellikle Avrupa kıtasında salgının seyrinde bir yükselme yaşandığı görülmektedir.

Ülkemizde içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlenmektedir.

Bu bağlamda; Koronavirüs (Kovid­-19) hastalığının solunum yolundan damlacık suretiyle yayılması, cisim yüzeylerinden el teması vb. yollarla bulaşabilmesi dikkate alınarak insanların çok yakın mesafede bir arada bulunarak hastalığın bulaşma riskini arttırdığı değerlendirilerek;

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 10.06.2020 tarihli ve 56 no’lu kararında 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın her gün 10:00 ­20:00 saatleri arasında sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabileceklerine karar verilmişti, salgınla mücadelede gelinen aşamada bu husus tekrar değerlendirilmiş olup, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın her gün 10:00-­16:00 saatleri arasında sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarıya çıkabileceklerine, bu saatler dışında 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sokağa çıkmasının kısıtlanmasına, 10:00­-16:00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızdan,

– Kamu görevinin niteliği mevcut durumun aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında hizmetine ihtiyaç duyulacak başta doktorlar, sağlık çalışanları, eczacılar, seçimle iş başına gelmiş kamu görevlileri, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri vb. olmak üzere kamu görevlileri,

– İşletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, çiftçi, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan durumlarını aktif sigortalılıklarını gösteren SGK hizmet belgesi, vergi kaydı, şirket yetki belgesi, oda veya birlik kimliğinden biriyle belgeleyenler ile meslek odaları başkanlarının muaf tutulmasına,

Kararın uygulamasına 12.11.2020 Perşembe gününden itibaren başlanmasına, Kaymakamlarımız ve ilgili kurumlarımızca konu hakkında gerekli hassasiyet gösterilerek, kararın eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanmasına, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, Karar verilmiştir.”

Okumaya devam et

Gündem

Resmi rakamlara göre koronavirüsten hayatını kaybedenlerinin sayısı 11 bini geçti

Koronavirüs

Sağlık Bakanlığının açıkladığı günlük koronavirüs verilerine göre, bugün 87 kişi hayatını kaybetti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da ağır hasta sayısındaki artışa dikkat çekti.

BOLD – Sağlık Bakanlığı güncel koronavirüs verilerini ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, bugün hayatını kaybeden 87 kişiyle beraber toplam can kaybı 11 bin 59’a yükseldi.
Son 24 saatte yapılan 146 bin 198 test sonucuna göre ise 2 bin 529 yeni hasta tespit edildi. Böylece toplam hasta sayısı 399 bin 360 oldu.

Bugün iyileşen 2 bin 215 kişiyle birlikte toplam iyileşen toplam hasta sayısı 342 bin 501’e yükseldi. Toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 4.2, toplam ağır hasta sayısının ise 3 bin 1 olduğu açıklandı. Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 53.5, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 69.9 ve ventilatör doluluk oranı yüzde 34.9 olarak duyuruldu.

AĞIR HASTA SAYISINA DİKKAT ÇEKTİ

Verileri sosyal medya hesabından değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şunları söyledi: “Bugün tespit edilen 2.529 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımız 3.000’i geçti. Kayıplarımızı azaltmak için hasta ve ağır hasta sayısını azaltmak zorundayız. Buna ancak birlik ve beraberlik içinde mücadele ederek, tedbirlere uyarak ulaşabiliriz. Maske takın.”

BioNTech ve Pfizer’in bulduğu koronavirüs aşısının fiyatı da belli oldu

Okumaya devam et

Gündem

İfadeye çağrılan muhabirin takipçileri muhalif amcayı merak etti: İçeride ifade veriyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden aniden istifa eden Berat Albayrak’ın tercihini vatandaşa soran muhabir ile röportajı veren yaşlı amca karakolluk oldu.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın ani istifa kararı bir anda gündemi değiştirdi. Tüm Türkiye’nin konuştuğu olay sokağın da gündeminde. Dün sosyal medyada dolaşıma giren bir sokak röportajı sosyal mecralarda çok konuşuldu. Bugün o röportajı yapan muhabir ve röportajı veren amca ile ilgili ilginç bir gelime yaşandı.

İFADEYE ÇAĞRILDILAR

Berat Albayrak’ın istifasına ilişkin sokak röportajı yapan Kendine Muhabir isimli YouTube kanalına verdiği “Çok isabetli bir şey yapmış. Onlar aile şirketiydi, kayınpederi yönlendirmiştir” cevabıyla sosyal medyada gündem olan yurttaş ve kanal sahibi ifadeye çağrıldı.

İfadeye çağrıldığını sosyal medya hesabından duyuran Kendine Muhabir isimli kanalın sahibi ev muhabiri: “Şu röportajdan dolayı, an itibariyle ifadeye çağrıldım. Halka mikrofon uzatılmasından, vatandaşın fikirlerini, görüşlerini duymaktan (doğru veya yanlış) kim neden rahatsız olur. Gençlerimiz, değerlerimiz birer birer avuçlarımızın içinden kayıp giderken susarsam namerdim!” dedi.

ACABA RÖPORTAJ VERENE NE OLDU?

Öte yandan, muhabirin takipçileri, hükumete yönelik eleştirileriyle muhalif sosyal medya kullanıcılarının beğenisini kazanan amcanın akıbetini merak etti. Muhabir “Acaba röportaj verene ne oldu? Bir bilgi var mı?” diye soran bir kullanıcıya “İçeride ifade veriyor” yanıtı verdi.

Vatandaşın gözünden Cemaat operasyonları: Bankanın önünden geçeni içeri atıyorlar

Okumaya devam et

Popular