Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

CHP’li Eren Erdem tahliye edildi

Eren Erdem haftada iki gün polise imza verecek.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 27’nci dönem milletvekili Eren Erdem, Karşı gazetesi genel yayın yönetmenliği yaptığı dönemde 17/25 Aralık 2013 yolsuzluk ve rüşvet soruşturmaları ile ilgili ses kayıtlarını yayımladığı gerekçesiyle tutuklu olarak yargılandığı davada tahliye edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede Eren Erdem hakkında “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek” ve “gizliliğin ihlali” suçlarından 8,5 yıldan 19 yıla kadar hapis istendi.

DURUŞMAYA SEGBİS İLE KATILDI

CHP’li Eren Erdem, Çağlayan’da bulunan İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 12 sanıklı davaya tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılıyla katıldı.

Duruşmada, biri tutuklu 4 sanık daha hazır bulundu. Aralarında Oyuncu Levent Üzümcü ile yazar İhsan Eliaçık’ın da bulunduğu 6 kişi “tanık” olarak dinlendi.

17/25 ARALIK YOLSUZLUK VE RÜŞVET SORUŞTURMASI YAYIMLAMAK SUÇ SAYILDI

Gazeteci Eren Erdem, kapatılan Karşı gazetesi genel yayın yönetmenliği yaptığı dönemde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetinin bakanları Egemen Bağış, Muammer Güler, Erdoğan Bayraktar, Zafer Çağlayan’ın yanısıra bakanların çocuklarının şüpheli olarak yer aldığı 17/25 Aralık 2013 yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının telefon ses kayıtlarını yayımladığı gerekçesiyle tutuklu yargılanıyordu.

İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada oyuncu Levent Üzümcü ve Yazar İhsan Eliaçık’ın tanık olarak dinlenmesinin ardından duruşma savcısı, yargılamanın esas hakkında mütalaasını açıkladı.

Savcı mütalaasında dosyada sanık olarak yer alan gazeteciler Değer Özergün, Ufuk Emin Köroğlu, Mehmet Aydoğmuş, Murat Kazancı ve Emrah Direk’in firari olmaları sebebiyle dosyalarının ayrılmasını talep etti.

Eren Erdem hakkında, “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek” ve “gizliliğin ihlali” suçlarından 19 yıla kadar hapsini istedi. Savcı, “soruşturmanın gizliliğini ihlal etmek” suçundan ise, suçun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle Erdem’in beraatını, diğer sanıklar Emre Erciş ve Onur Kala’nın farklı suçlardan değişik oranlarda hapis cezalarına çarptırılmalarını istedi.

Ayrıca aynı dosyada sanık olarak yer alan Turan Ababey, Mehmet Bozkurt ve Kutlu Esendemir’in ise ‘örgüte üye olmamakla birlikte bilerek isteyerek yardım etme’ suçundan ayrı ayrı beraatlerine karar verilmesi talep etti.

Savcının mütalaasının ardından söz alan Eren Erdem, “İki celsede de mahkeme dosyasına terör örgütüne yardım ettiğime dair kanıt olmadığı ortadadır. Deliller tamamlanmıştır. Eylem yoktur. İddia vardır. Kanıt, belge yoktur. Kimse, ‘Şunu yaptı’ diyememiştir. Özgürlüğümü talep ediyorum. 7 aydır tutukluyum. Tutuksuz olarak esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanda bulunmak istiyorum. Tahliyemi talep ediyorum.” dedi.

ERDEM’E ŞARTLI TAHLİYE

23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, toplanan delillerin durum, yargılamanın geldiği nokta ve Erdem’in geçirdiği tutukluluk süresini göz önünde bulundurarak, sanık tarafından karartılacak delilin bulunmaması gerekçeleriyle tahliyesine karar verdi.

Erdem’in, yurtdışına çıkış yasağı ve haftada iki gün polis karakoluna imza atmasına karar veren mahkeme heyeti, sanık Onur Kala’nın ise tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Mahkeme heyeti duruşmayı 1 Mart’a erteledi.

ELİAÇIK: YAZILARIMA MÜDAHALE EDİLMEDİ

Duruşmaya tanık olarak katılan Yazar İhsan Eliaçık, Eren Erdem ve Turan Ababey’in teklifte bulunması üzerine Karşı Gazetesi’ne haftada bir gün yazdığını anlattı.

Gazetede dört yazısının yayımlandığını ifade eden Eliaçık, yazılarına müdahale edilmediğini aksine işadamı Ali Ağaoğlu’nun inşaat reklamını görünce, “Bu gazetede yazmam.” diyerek bıraktığını anlattı. Mahkeme heyetinin sorusu üzerine Eliaçık, Erdem’in cemaat ile bağlantısının olmadığını söyledi.

ÜZÜMCÜ: ERDEM ONURLU BİR İNSAN, EVİNE HARAM LOKMA GÖTÜRMEDİ

Oyuncu Levent Üzümcü ise Erdem’in kendisini Karşı gazetes’nin kuruluş aşamasında aradığını ve yazarlık teklif ettiğini anlattı.

Erdem’in teklifini kabul ettiğini anlatan Üzümcü, gazete kapanana kadar hafta üç kez yazı yazdığını belirtti.

Gazetedeki yazılarına hiçbir zaman müdahale edilmediğini vurgulayan Üzümcü, Erdem’in onurlu bir insan olduğunu ve evine haram lokma götürmediğini ifade etti.

Ayrıca Üzümcü, Erdem’in cemaat ile bir bağına şahit olmadığını aktardı.

Bahçeli’nin 17/25’le ilgili öngörülerinin tamamı tuttu

Gündem

Ankesörden sonra şimdi de sabit telefon: 47 eski askeri öğrenci hakkında gözaltı kararı

15 Temmuz bahanesiyle eski askeri öğrencilere yönelik oluşturulan mağduriyetlerin ardı arkası kesilmiyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 47 eski askeri öğrenci hakkında gözaltı kararı verildi. Savcılık, kontörlü sabit telefon üzerinden yapılan görüşmeleri dosyaya delil diye koydu.  

BOLD – Hizmet hareketine yönelik 15 Temmuz bahanesiyle yapılan operasyonlar sürüyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, hizmet hareketi mensubu iddiasıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na yönelik başlatılan soruşturma kapsamında, 47 eski askeri öğrenci hakkında gözaltı kararı verildi.

SORUŞTURMA NEDENİ KONTÖRLÜ SABİT TELEFON İLE GÖRÜŞMEK

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, Terör Suçları Soruşturma Bürosunca, Kara Kuvvetleri Komutanlığı mahrem hizmetler yapılanmasıyla irtibatı olduğu anlaşıldığı ve kontörlü sabit telefon üzerinden sivil imamlarıyla iletişim sağladıkları öne sürülen şüpheliler hakkında soruşturma başlatıldığı belirtildi. Açıklamada, daha önce ilişiği kesilmiş 47 askeri öğrenci hakkında Ankara merkezli 17 ilde gözaltı kararı verildiği bildirildi. Şüphelilerin yakalanmasına yönelik işlemlere Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince devam ediliyor.

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ayda 17 maaş alıyor

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye’nin davası: Biber gazıyla öldürülen Metin Öğretmen’in davası 10 yıl sonra başlıyor

Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı sırasında Artvin Hopa’ya yaptığı ziyaret öncesi protesto eylemlerinde polisin sıktığı biber gazı nedeniyle hayata veda eden öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin dava, 10 yıl sonra başlıyor. Oğul Lokumcu, “Bu dava Hopa’nın ve Türkiye’nin davası” diyor.

BOLD – Artvin Hopa’da 31 Mayıs 2011’de dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’a yönelik protestoyu engellemek için polisin sıktığı biber gazı eğitimci Metin Lokumcu’nun ölümüne neden oldu. Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre Lokumcu’nun oğlu Ulaş Lokumcu, babasının en büyük hayalinin insanca yaşam olduğunu söyledi. Lokumcu, “Bu dava Hopa’nın ve Türkiye’nin davası. Artık biber gazından insanlar ölmesin. Davayı kazanırsak biber gazının bir silah olduğunu gösterebiliriz ve belki içeriğini değiştirebiliriz” dedi. Lokumcu, babasının ölümünün ardından Lokumcu soyadının Rize’de fişlendiğini de söyledi. Dava güvenlik gerekçesiyle Hopa’dan Trabzon’a kaçırılmıştı. Ulaş Lokumcu, Trabzon 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek davaya katılım çağrısında bulundu.

KAMU GÜVENLİĞİ BAHANESİ

Dönemin Başbakanı Erdoğan’ın 31 Mayıs 2011 günü Hopa’da yapacağı miting öncesi HES’lere karşı eylem yapan gruba çok sert müdahale edilmiş, olaylar sırasında polisin sıktığı biber gazı nedeniyle fenalaşan Metin Lokumcu yaşamını yitirmişti. Dönemin Artvin İl Emniyet Müdürü Muhsin Armağan ve Hopa İlçe Emniyet Müdürü’nün de aralarında bulunduğu 13 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması, 24 Aralık 2020 tarihinde Hopa’da görülecekti. Ancak duruşmaya saatler kala, dava “kamu güvenliği” gerekçesiyle Trabzon Asliye Ceza Mahkemesine taşındı.

BİBER GAZI KİMYASAL BİR SİLAH

Yarınki duruşma öncesi konuşan Ulaş Lokumcu, “2020’ye kadar resmen dava yok sayıldı. Sanki araştırma yapılmamış, herhangi bir bulgu bulunmamış gibi.. Hukuki mücadelemiz 10 yıldır devam ediyor. 10 yıl sonra ilk duruşmanın görülecek olması buruk bir sevinç yarattı. Amacımız, biber gazının bir kimyasal silah olduğu ve insanları öldürebileceğini ispatlamak. Elimizde bilimsel kanıt da var” dedi. Davanın Türkiye’de emsal olmasını istediklerini anlatan Lokumcu, “Destek olmak isteyen herkesi oraya bekliyoruz. Emri verenlerin daha yukarıda olduğunu biliyoruz. Onların da yargılanmasını istiyoruz. Babam emekli bir öğretmendi. Geleceğe güzel nesiller yetiştirmek istiyordu. Duyarlı insanlar yetiştirmek istiyordu. Hayali bu topraklarda insanca yaşamdı” diye konuştu.

BUNLAR İLK RAPORLAR

Dava avukatlarından Meriç Eyüboğlu, Türk Tabipleri Birliği ve Adli Tıp Genel Kurulu’nun 2012 tarihli raporlarıyla Lokumcu’nun ölümü ile kullanılan kimyasal gazlar arasında somut bir ilişki tespit edildiğini anımsattı. Eyüp-oğlu, “Bunlar aynı zamanda, gaz kullanımına, bu gazların öldürücülüğüne ilişkin ilk raporlar. Toplumsal olaylarda kimyasal gaz kullanımının yasaklanmasına ilişkin özellikle Gezi’den sonra yükselen talepler zamanla azalmıştı. Metin Lokumcu davası, bu talebin yeniden gündeme getirmesi açısından önemli” dedi. Davanın Trabzon’a taşınmasını değerlendiren Eyüboğlu, “Bu bir devlet geleneği. Bu davaya Hopalıların sahip çıkması, toplum tarafından sahiplenilmesi engellenmek isteniyor. Ayrıca cezasızlıkla sonuçlanacak bir süreci başlatmış oluyorlar. Ama Fizan’da da olsa bu davaya giderdik. Görev savma kabilinden bir iddianameyle karşı karşıyayız. Görev savma kabilinden bir yargılama olmaması için her türlü hukuki hazırlığı yaptık” diye konuştu.

Okumaya devam et

Gündem

Diyarbakır Valiliğinin patates izdihamı paniği: Göründüğü gibi değil

Patates dağıtımı sırasında oluşan izdiham görüntülerdeki gibi bir dağıtım şeklinin olmadığını açıklayan Valilik, çuvallardan almak için yarışan ihtiyaç sahiplerini provokatörlükle suçladı.

BOLD – Şanlıurfa’daki izdiham görüntülerinin ardından, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesine bağlı Muradiye Mahallesi’nde de dağıtılan ücretsiz patatesin neden olduğu izdiham, dün basına yansıdı.

Görüntülerde, vatandaşlar patates çuvallarını almak için birbirleriyle yarışıyor.

Görüntüler Diyarbakır Valiliğini rahatsız etti. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerdeki gibi bir dağıtım yönteminin olmadığını belirten Valilik ihtiyaç sahibi vatandaşları suçladı.

Valilik açıklamasına şu ifadeleri kullandı: “Bağlar ilçemizde 369 ton yemeklik patates dağıtımına başlanmıştır. 17 Nisan’da dağıtımına başlanan yemeklik patates aynı gün bin 355 aileye dağıtılmıştır. Görüntülere yansıdığı gibi bir dağıtım yöntemimiz kesinlikle yoktur.”

ÇUVALLARI AŞAĞI ATTILAR

İzdihama provokasyonun neden olduğunun belirtildiği açıklamanın devamı şöyle: “Bu hassasiyetimize rağmen, Bağlar ilçemiz Muradiye Mahallesi’nde dağıtım yapılırken, provokasyon yapmak isteyen 4-5 kişi, dağıtım aracını ısrarla takip etmiş ve eve dağıtım esnasında kamyonun üzerine çıkarak kalan on beş çuvalı aşağıya atmışlardır. Dağıtım yapan personel, vatandaşlarla arasında herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan olay yerinden ayrılmıştır. Konu ile ilgili tahkikat yapılmaktadır.”

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0