Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Suriyeli mülteci bir genç kızı Kanada’nın yıldızı yapan başarı hikâyesi

Bombardıman altında tamamlamaya çalıştığı eğitim hayatını Kanada’da sürdürdü. Havacılık sektörü için geliştirdiği cihazla daha 21 yaşında Kanada’nın gözdesi oldu.

BOLD- Ermeni asıllı 21 yaşındaki Suriyeli mülteci Shoushi Bakarian, Kanada’da havacılık endüstrisi alanında çalıştığı dernekte küçük pervaneli uçaklar için yenilenebilir enerji sağlayan bir cihaz geliştirdi.

Bakarian’la ilgili uluslararası medyada çıkan haberleri derledik.

LİSE EĞİTİMİNİ ANAOKULUNDAKİ MİNİK SANDAYELERDE OTURARAK TAMAMLADI 

Ermeni asıllı Shoushi Bakarian, Halep’te doğmuş ve büyümüş. Ülkedeki iç savaş yaşadığı şehre ulaşınca hayatı bir anda değişmiş. 11 ve 12’inci sınıfı savaş dolayısıyla su ve elektriğin bulunmadığı Halep’te tamamlamış.

Okuduğu lisenin üzerinden roketler ve bombalar geçerken eğitimine devam etmek zorunda kalmış. 

Halep’teki okul binaları cephe hattında bulunduğu için bir anaokulu binasında lise eğitimine devam etmiş ve anaokulu öğrencilerinin kullandığı minik sandalyelerde oturmuş.

2015 yılında Halep’teki savaş kızışınca durum daha da kötüleşmeye başlamış ve elektriksiz, susuz ve internetsiz kalmışlar.

KANADA’DA ÜNİVERSİTEYE GİDERKEN McDONALD’S’TA ÇALIŞTI  

Annesinin bir sağlık sorunu nedeniyle ameliyat olması gerekince Lübnan’a geçmişler ve oradan da Kanada’ya.

Shoushi Bakarian, babası Antaranik, annesi Ani ve kendinden 3 yaş büyük ablası Meghri ile 2015 yılı Aralık ayında Kanada’ya ulaşmış. Bakarian, 2016 yılı başlarında Kanada’da daimi oturum hakkı almış.

Geçinebilmek için aile fertlerinin tamamı Kanada’da çalışmaya başlamış. Shoushi de McDonald’s’da iş bulmuş ve üniversiteye devam ederken yarı zamanlı olarak çalışmış.  

Shoushi, Montreal’deki Concordia Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümüne kayıt yaptırmış. Üniversitede havacılığa ve yenilenebilir enerji sistemlerine ilgi duymuş ve bu alanda çalışmaya başlamış.

Montreal’de Arapça, Ermenice ve İngilizce’ye ek olarak dördüncü dilini, Fransızca’yı öğrenmiş.

2016’DA GİRDİĞİ DERNEKTE 2 YILDA YÖNETİCİLİK POZİSYONUNA GELDİ 

2018 yılı başlarında, fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik alanında eğitim veren ve pilot yetiştiren “Stratos Havacılık” adlı kar amacı gütmeyen bir dernekte çalışmalara başlamış.

Shoushi için yaptığı çalışmalarda yoğunlaşmak, hayatta kalmak ve zor hayat koşullarını unutmak için bir yol olmuş.

Kısa sürede dernekte ön plana çıkmış ve 21 yaşında derneğin yöneticilerinden birisi olmuş.

2018 yılı yaz ayı başlarında, havacılık ve uzay mühendisliği alanında eğitim gören öğrencilere, girişimcilere ve yetenekli gençlere yardımcı olmak için “Stratos Uzay ve Havacılık Laboratuvarının” kurulmasına öncülük etmiş.

Laboratuvar ve kaynakları, havacılık ve uzay mühendisliği alanında araştırma ve geliştirme yapan herkese açık.

Laboratuvarda geliştirilen ürünler Stratos Havacılık tarafından piyasaya sürülüyor. Elde edilen gelir ise öğrencilere eğitim yardımı olarak dağıtılıyor.

SHOUSHİ, YENİLENEBİLİR ENERJİ SAĞLAYAN BİR CİHAZ GELİŞTİRDİ 

Shoushi Bakarian, yaptığı çalışmalar ile Cessna tipi küçük pervaneli uçaklara 5 voltluk enerji sağlayan “Ventus” adlı yenilenebilir enerji sağlayan bir cihaz geliştirmiş.

Cihaz, sadece havanın mekanik enerjisini kullanarak uçak kabinini 3-5 derece soğutabiliyor. Ayrıca telefon, tablet GPS cihazları ve diğer havacılık aletlerini şart etmek için USB aracılığıyla 5 voltluk enerji sağlıyor.

6 inçlik bir silindir içine yerleştirilen “Ventus” adlı cihazı uçağa monte etmek için uçağın kabininde hiçbir yenileme yapılmasına da gerek bulunmuyor.

Kayıtlı çalışan Suriyeli sayısı sadece 27 bin 930

Gündem

Ümit Nağmelerinden Kadir Gecesine özel ilahi: Ya Mekke

Ümit Nağmeleri, Kadir Gecesi için özel bestelediği Ya Mekke ilahisini paylaştı. Ümit Nağmelerinin YouTube kanalından paylaşılan kliple birlikte takipçilerinin Kadir Gecesi tebrik edildi.

BOLD – Ümit Nağmelerinin duası şöyle: “Rahman olandan rahmetin sağanak sağanak yağdığı, dergah-ı Zat-ı Uluhiyyetinde birlerin bin eylendiği, bir dileğe binler lütufla cevap verildiği bu mübarek gecenin yüzü suyu hürmetine, tüm mazlumların dualarının kabul olması, masum ve mağdurların fereç ve mahreç bulması duasıyla leyle-i kadirinizi tebrik ederiz.”

Okumaya devam et

Gündem

Kadir Gecesine özel program

Kur’an-ı Kerim’in yeryüzüne indirilmeye başlandığı bin aydan hayırlı Kadir Gecesi, bu gece idrak edilecek. İlahiyatçı İsmail Büyükçelebi’nin katılacağı Hizmetten’in Youtube hesabında Kadir Gecesine özel bir yayın yapılacak.

BOLD – 11 ayın sultanı Ramazan ayının son günleri yaklaşırken, Kadir Gecesi bir kez daha hanelerimize ve gönüllerimize teşrif ediyor.

Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başladığı, Efendimiz(sav)‘in nübüvvetle vazifelendirildiği bu mübarek gecenin feyzinden, bereketinden istifade etmek için Hizmetten.com Youtube hesabından Kadir Gecesi Özel canlı program yayınlanacak.

Barış Cem Kaya’nın sunumuyla canlı yayınlanacak programın konuğu İlahiyatçı Yazar İsmail Büyükçelebi, Kadir Gecesi’nin önemini anlatacak.

Bu akşam Avrupa saatiyle 22.00’de Türkiye saati ile 23.00’te başlayacak olan program Hizmetten Youtube kanalı ve Hotbird uydusunda bulunan MC EU TV’den eş zamanlı yayınlanacak.

Okumaya devam et

Gündem

İzmir Başsavcılığından skandal hukuksuzluk: 4 yaşındaki çocuğu iddianameye koydu

İzmir’de savcı, Türk Silahlı Kuvvetleri mensubuna yönelik ankesörden aranma iddiasıyla F.Ö. hakkında hazırladığı iddianameye 4 yaşındaki çocuğun kimlik bilgilerini de koydu. Aile bilgilerini iddianameye koyan savcı, hiçbir gerekçe de göstermedi.

BOLD – İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmekte olan bir soruşturmada, TSK mensubu olduğu belirlenen F.Ö. adlı kişinin ankesörlü telefonla çeşitli zamanlarda arandığı iddia edildi.

Cumhuriyet’in haberine göre soruşturma kapsamında hakkında iddianame düzenlenen F.Ö.’nün ankesörlü telefonla ardışık olarak arandığı tarihlere, görüşmelerin sürelerine, aramaların hangi şehirden yapıldığına ve tasniflenmiş ardışık arama gruplarına yer verildi.

Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianamede tek şüpheli olarak F.Ö.’nün ismi bulunurken, Özbudak soyadlı aileye mensup kişilerin de ardışık arama tablosunda yer aldığı görüldü.

2007 yılında Jandarma Genel Komutanlığı’ndan Kıdemli Yüzbaşı olarak emekli olan Avukat Coşkun Özbudak’ın da Aralık 2015’de şüpheli F.Ö. ile ardışık arandığı iddiasıyla savcılığın aile bilgilerini iddianameye koyduğu belirtildi.

ÇOCUKLARIN BİLGİLERİ İDDİANAMEDE

İddianamede Coşkun Özbudak hakkında herhangi bir soruşturma bilgisi bulunmazken, Özbudak’ın eşinin, birisi dört yaşında üç çocuğunun, yengesinin ve on iki yaşındaki yeğeninin T.C. numaraları ile kimlik bilgileri gerekçesiz olarak iddianameye konuldu.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Konuyu yargıya taşıyan Avukat Coşkun Özbudak, “Bir soruşturma kapsamında elde edilen fakat o soruşturmayla ilgisi bulunmayan kişilere ait olan bilgi, veri ve kayıtların ifşasının kamu görevlileri açısından suç teşkil ettiği gibi, hak ihlali oluşturuyor” dedi. Suç duyurusunda bulunan Özbudak, kendisinin ve aralarında 4 yaşındaki çocuğunun da olduğu altı aile bireyinin F.Ö hakkındaki soruşturmayla bir ilgisi olmadığını, anılan kişiyle hiçbir ilişkileri bulunmadığını kaydetti. İddianameye imza atan Cumhuriyet Savcısı olmak üzere tüm sorumlular hakkında soruşturma başlatılmasını talep etti. Özbudak, ayrıca şahsına ve aile bireylerine ait bilgilerin dosyadan çıkartılması talebiyle de F.Ö hakkındaki davaya bakan mahkemeye dilekçe verdi.

OHAL KALKSA DA DEVAM EDİYOR

Özbudak, şunları söyledi: “OHAL KHK’larının da sağladığı yasal alt yapıyla özellikle FETÖ ve benzeri soruşturmalarda inisiyatifi kolluk ele alıyor ve çoğunlukla teknik veriler içerdiğinden soruşturma dosyasının savcılar tarafından dikkatle incelenmiyor. Böylelikle de kolluk fezlekelerinin aynen iddianameye dönüştürülüyor. Her ne kadar OHAL kalksa da yarattığı alışkanlığı devam ediyor, mağduriyetler de artırıyor.”

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0