Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Bolton Türkiye’den ayrıldı, taraflardan farklı açıklamalar yapıldı

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton (solda), Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile görüştü

BOLD- Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın arasında bu sabah Ankara’da yapılan kritik Suriye görüşmesinin ardından farklı açıklamalar yapıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Bolton ile görüşmemesi ise dikkat çekti.

Görüşme sonrası açıklamada bulunan Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Garrett Marquis, ABD’nin Suriye’den çekilmesi konusunda yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini ancak tarafların henüz uzlaşamadığı mesajını verdi.

Marquis, Erdoğan’ın Bolton ile görüşmemesine ilişkin ise “Türk yetkililer, yerel seçim dönemi ve grup toplantısı nedeniyle Erdoğan’ın Bolton ile görüşmediğini söyledi.” açıklamasında bulundu.

TARAFLARDAN FARKLI AÇIKLAMALAR

Marquis de gazetecilere yaptığı açıklamada, Ankara’da yaşanan ‘görüşme krizini’ anlattı.

NBC News’un haberine göre Marquis, görüşmenin ardından Erdoğan’ın Kalın’ı aradığını ve Bolton’a selamlarını ilettiğini söyledi. Erdoğan, Bolton’la görüşmeye vakit ayıramayacağını, çünkü grup toplantısı için Meclis’e gittiğini belirtti. Türk yetkililer, Erdoğan’ın Bolton ile görüşeceğini daha önceden teyit etmediklerini söyledi.

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg, Ankara’daki gelişmeleri “Erdoğan Trump’ın danışmanı Bolton’la görüşmeyi reddetti” başlığı ile duyurdu.

Haberde Erdoğan’ın “ABD’nin Suriye’deki Kürt grupların desteklenmesi yönündeki talebine” sert tepki göstererek, “Önceden planlı bir Meclis konuşmasını kullandı.” ifadelerine yer verildi.

PYD: Türkiye ile savaşmaya hazırız

ERDOĞAN, TBMM’DE BOLTON’U SERT BİR DİLLE ELEŞTİRDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Kahraman askerlerimiz tarafından söndürülen IŞİD balonu sayesinde, Suriye hızla bu beladan kurtulma sürecine girdi. Ancak, Bolton’ın İsrail’den verdiği mesajı bizim kabullenmemiz, bunu yutmamız mümkün değildir.” şeklinde eleştirilerde bulunmuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump’a, Türklerin ABD’nin Suriye’deki ortaklarını koruyacağını söylediğini dile getirmişti. Ancak Erdoğan’ın bugün TBMM’de yaptığı konuşmada, “Aynı şekilde IŞİD ile birlikte PYD, YPG gibi bu terör örgütlerine yönelik de adımlarımızı atmakta kararlıyız.” ifadelerini kullanması dikkat çekti.

“ZATEN BOLTON’IN MUHATABI İBRAHİM KALIN BEY!”

Grup konuşmasından sonra bir gazetecinin, “Bolton gelmeden önce bazı mesajlar verdi. Bu da Türkiye’nin doğal olarak tepkisini çekti. Onunla bir görüşme öngörülüyor muydu, mesajları üzerine mi iptal oldu?” sorusu üzerine Erdoğan, “Bolton’ın zaten muhatabı İbrahim Kalın Bey. Dolayısıyla İbrahim Kalın Bey kendisiyle görüşme yapacaktı. Biz eğer gerekli görürsek böyle bir talebe biz de ‘evet’ diyebilirdik. Ama İbrahim Kalın Bey, ondan sonra Genelkurmay Başkanımız, onlar görüşmeleri zaten yaptılar. Bizim tabii şu anda yoğun mesaimiz var. Böyle bir şeye şu anda gerek yok.” diye konuştu.

Erdoğan’ın New York Times için kaleme aldığı bir makalede Suriye’deki Kürtler için yumuşak bir üslup kullanması dikkat çekti.

Pompeo: Erdoğan, ABD’nin Suriye’deki ortaklarını koruyacak

Dünya

Erdoğan’dan Biden’a tebrik ve Trump’a teşekkür

ABD’deki seçimler sonrası yeni başkan seçilen Joe Biden’ı tebrik etmemesi merak konusu olan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni başkanı sonunda tebrik etti.

BOLD – Demokrat Joe Biden ve Cumhuriyetçi Donald Trump arasında kıyasıya geçen başkanlık yarışının kazananı Joe Biden oldu. 3 Kasım Salı günü oy verme işleminin ardından başlayan oy sayımı haftasonu son buldu. Birçok yönden tarihe geçen seçim sonrası Türkiye’den kazanan adaya tebrik gitmemesi tartışma konusu oldu.

Dün gerçekleştirilen AKP MYK toplantısı sonrası konuşan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, seçimlerin ardından yaşanan tartışmaları da takip ettiklerini, ABD’den seçim sonuçlarına dair gelecek resmi bir açıklamanın ardından kazanan adayın tebrik edileceğini söylemişti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sonunda ABD’nin yeni başkanı Joe Biden’ı tebrik etti. Erdoğan mesajında şu ifadelere yer verdi: “Sayın Seçilmiş Başkan, seçim sonuçlarının, dost ve müttefik Amerika Birleşik Devletleri halkı için hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Başkan Yardımcılığınız sırasında da birçok vesileyle görüştüğümüz gibi, Türkiye-ABD ilişkileri köklü temellere dayanan stratejik bir nitelik taşımaktadır.

ORTAK ÇIKARLARA VURGU

Günümüzde küresel ve bölgesel düzeyde karşılaştığımız sınamalar, ortak çıkarlar ve değerlere dayalı bu ilişkilerimizi daha da geliştirmemizi ve güçlendirmemizi gerekli kılmaktadır.

Önümüzdeki dönemde ABD Yönetimiyle bu doğrultuda yakın çalışma hususundaki kararlılığımızı tekrarlıyor, ülkelerimiz arasındaki güçlü işbirliği ve müttefiklik bağının bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de dünya barışına hayati katkılar sunmaya devam edeceğine inanıyorum.

Seçim başarınızı tebrik ediyor, Amerika Birleşik Devletleri halkının barış ve refahı için en içten dileklerimi iletiyorum.”

BİR MESAJ DA TRUMP’A

Erdoğan, ABD’de başkanlık seçimini kaybeden mevcut Başkan Donald Trump’a da bir mesaj gönderdi.

Erdoğan mesajında şu ifadeleri kullandı: “Sayın Başkan, ülkenizde gerçekleştirilen seçimlerin, dost ve müttefik Amerika Birleşik Devletleri halkı için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Resmî seçim sonuçları ne şekilde tecelli ederse etsin, son dört yıllık Başkanlık döneminizde, Türkiye-ABD ilişkilerinin ortak çıkar ve değerlerimiz temelinde gelişmesi için ortaya koyduğunuz samimi ve kararlı vizyon için teşekkür ederim.

Ülkelerimiz arasındaki tarihi dostluk, ortaklık ve müttefiklik ilişkilerinin bu güçlü zemin üzerinde daha da ilerletilmesi karşılıklı çıkarlarımızın bir gereğiolup, Türkiye olarak önümüzdeki dönemde de bu yönde her türlü çabayı sarfedeceğimizden emin olmanızı isterim.

Bu vesileyle, her zamanki sıcak dostluğunuz için bir kez daha içtenlikle teşekkür eder, Amerika Birleşik Devletleri halkının barış ve refahı için en içten dileklerimi iletirim”

Avrupa’daki terör saldırılarını lanetleyen Gülen’in mesajını kilise cemaati ayakta alkışladı

 

Okumaya devam et

Dünya

BioNTech ve Pfizer’in bulduğu koronavirüs aşısının fiyatı da belli oldu

Prof. Dr. Uğur Şahin’in CEO’su olduğu BioNTech ve Pfizer tarafından geliştirilen 2 dozluk koronavirüs aşısının ABD’deki fiyatı 39 dolar (318 lira) olacağı öğrenildi.

BOLD – Alman BioNTech CEO’su ve kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, ABD’li ilaç devi Pfizer ile geliştirdikleri Kovid-19 aşısının Ekim ortası veya Kasım başı yasal onay için hazır olacağını belirtti. Dünyaya umut olan aşının fiyatı da belli oldu.

BioNTech ve Pfizer tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı hakkında ABD ile yapılan anlaşmada bir doz aşının 19,5 dolar (159 lira) olacağı ifade edildi.

Pfizer, ABD Hükumeti ile Temmuz ayında 1,95 milyar dolarlık anlaşma imzaladı. İki doz halinde uygulanan bu aşının ABD’deki fiyatlandırılmasında iki dozunun fiyatının 318 lira olacağı bildirildi.

Almanya Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, aşının 2021’in ilk çeyreğinden önce alınmayacağı ifade edildi. Açıklamada, “Olumlu bir risk-fayda oranının teyit edilebileceği varsayılırsa, ilk onayların en erken 2021’in ilk çeyreğinde gelmesi bekleniyor” denildi.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre, Pfizer ve BioNTech’in aşısı dünya çapı klinik denemelerdeki 34 aşıdan biri. Aşı için piyasa öncesi son aşama 30 bin kişilik Faz 3 denemelerine Temmuz’da başladı.

Trump’ın müjdesini verdiği aşıyı Prof. Dr. Uğur Şahin ‘mükemmele yakın’ diye sundu

Okumaya devam et

Dünya

Korkutan gelişme: Kovid-19 mutasyona uğradı, dünyaya yayılıyor

Kovid-19 mutasyona uğrayıp vizonlara, onlardan da insanlara bulaştı. Cluster-5 adı verilen yeni tip koronavirüs sebebiyle on binlerce vizon itlaf edilmeye başlandı. İtlaf görüntüleri tepkilere sebep olurken İngiltere, hastalığın ortaya çıktığı Danimarka’ya sınırlarını kapattı.

BOLD – İlk resmi Kovid-19 vakası, Çin’de 31 Aralık 2019’da açıklanmıştı. Yaklaşık 11 ayda 1 milyon 260 bininin üzerinde insan hayatını kaybederken hasta sayısı 51 milyonu geçti.

Dünya aşı haberiyle biraz rahatlarken, Danimarka’dan yayılan yeni virüs şok etkisi yaptı. İlk kez Danimarka’da vizon çiftliklerinde görülen ve mutasyona uğramış koronavirüs, kısa süre sonra İtalya, Hollanda, İspanya ve İsveç’in ardından ABD’de de görüldü.

Yapılan resmi açıklamada, vizonlarda rastlanan Covid-19 türünün klinik görünümü, ağırlığı ve bulaşıcılığının koronavirüsün diğer türleriyle benzerlik gösterdiği ancak daha önce gözlemlenmeyen mutasyon terkibine rastlandığı vurgulandı.

YENİ KORONAVİRİSÜN ADI CLUSTER-5

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, ise “Durum çok çok ciddi. Virüs vizonlarda mutasyona uğradı ve insanlara geçti. Danimarka’da çiftliklerdeki tüm vizonlar uyutulacak. Damızlık vizonlar da dahil. Bu zorunlu bir karar. Kendi nüfusumuza karşı büyük bir sorumluluğumuz var, ancak şu anda bulunan mutasyonla, dünyanın geri kalanı için de daha büyük bir sorumluluğumuz oluştu” diyerek tehlikenin büyüklüğüne dikkat çekti.

HAYVANLARI İTLAF GÖRÜNTÜLERİ TEPKİ ÇEKTİ

Resmi olarak ‘Cluster-5 virüs’ olarak adlandırılan yeni koronavirüsün görüldüğü vizonların itlafına Danimarka’da bugün itibariyle başlandı. İtlaf edilen hayvanlar, açılan devasa çukurlara kamyonlar ve kepçelerle dolduruldu. Ajansların dünyaya servis ettiği itlaf fotoğrafları ise görenleri hayrete düşürdü.

MİLYONLARCA VİZON İTLAF EDİLECEK

İtlaf çalışmalarına sağlık ekiplerinin yanı sıra ordu da yardımcı olurken sadece Danimarka’da 17 milyon vizonun itlaf edileceği belirtiliyor. Diğer yandan beş ay önce Danimarka’da virüs sebebiyle 11 bin vizon itlaf edilmişti. Ayrıca ABD’de 10 bin vizon virüs sebebiyle ölürken, İspanya’da ise, yüzde 90’ına koronavirüs bulaştıktan sonra 92 binden fazla vizon itlaf edildi.

İngiltere hükümeti ise Danimarka’dan gelecek tüm ziyaretçilere sınırlarını kapattığını açıkladı. İngiliz vatandaşları ya da ülkede oturum izni bulunan kişiler de, Danimarka’dan dönüşte 14 gün karantinada kalmak zorunda kalacaklar.

 

Okumaya devam et

Popular