Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Grup toplantılarının gündemi Bolton ve Suriye harekâtı

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin TBMM Grubu’na hitap etti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un, Kürtlerin hedef alınma endişesi açıklaması ve ardından Ankara’ya gelişi siyasetin gündemindeydi. Liderler grup toplantılarında konuya ilişkin mesajlar verdiler.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bolton’un yanlış yaptığını belirtirken, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli ise, “Türkiye ne yapacağını sana mı soracak?” diye tepki gösterdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise iktidarın Suriye krizinden oy devşirme amacında olduğunu ileri sürdü.

AKP lideri Erdoğan (ortada) partisinin TBMM Grup Toplantısı’na katıldı.

ERDOĞAN: BOLTON YANLIŞ YAPMIŞTIR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz bu terör örgütü mensuplarını ister Kürt vatandaşlarımızın içinden çıkmış olsun ister Arapların ister Türklerin içinden çıksın biz gereğini yaparız. Yani terörist olacak ‘işte bunlar Kürt bunlara dokunmayın’ böyle bir şey olamaz. Nerden çıkarsa çıksın eğer teröristse gereğini yaparız. Bu konuyla ilgili olarak John Bolton yanlış yapmıştır. Kim böyle düşünüyorsa çok ciddi bir yanlış içindedir.” dedi.

OPERASYON HAZIRLIKLARI TAMAM

Trump’ın Suriye konusuna bakış açısı ve buradan çekilme konusundaki kararlığının kendilerinin refarans noktası olmaya devam ettiğini belirten Erdoğan, “Biz Sayın Başkan (Trump) ile vardığımız anlaşma gereğince askeri harekât için hazırlıklarımızı büyük ölçüde tamamladık. PYD YPG gibi bu terör örgütlerine yönelik de adımlarımızı atmakta kararlıyız. Çok yakında Suriye topraklarındaki terör örgütlerini etkisiz hale getirmek için harekete geçeceğiz.” ifadelerini kullandı.

BAHÇELİ: TÜRKİYE NE YAPACAĞINI SANA MI SORACAK?

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanın skandal bir açıklamaya imza attığını belirtti.

Bahçeli, “ABD’nin Suriye’den çekilmesinin taktik mi, stratejik mi olduğu netlik kazanmadı. Türkiye bağımsız ve egemen bir devlet olarak neyi nasıl yapacağını sana ve patronlarına mı soracaktı? Bu nasıl bir küstahlıktır?” dedi.

“ABD’NİN BİR YERE GİTMEYE NİYETİ YOK”

Bahçeli, Esad ile YPG arasında yeşeren temas trafiğinde ABD rolünün ne olduğunun gizemini muhafaza ettiğini belirtti.

MHP lideri, “ABD acaba Türkiye ve Suriye’nin sıcak çatışmaya girmesi için kumpas mı hazırlamaktadır? ABD’nin çekilme kararı oyundur, stratejik oyalamadır. ABD’nin bir yere gittiği falan yoktur, gitmeye de niyeti yoktur.” ifadelerini kullandı.

SURİYE KRİZİNDEN OY DEVŞİRMEYE ÇALIŞIYORLAR

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise, “Türkiye, Suriye’de çözüm istemiyor. Suriye’de halkların, kendi demokratik yönetimlerini inşa etmesini istemiyor. Suriye’de kriz ve çatışma sürsün ki, iktidar da bu krizden, çatışmadan nemalansın, oy devşirsin. Tek amaçları, tek düşündükleri kendi koltukları.” değerlendirmesinde bulundu.

İKTİDAR IŞİD İLE PETROL TİCARETİ YAPIYOR

Buldan, “İktidar sözcüleri çıkmış, IŞİD’le mücadeleden söz ediyor! Siz mi IŞİD’le mücadele ediyorsunuz? Kim inanır ki buna? IŞİD’le petrol ticaretini tüm dünya biliyor ki beraber yapıyorsunuz. Kimi kandırıyorsunuz? IŞİD’i bitiren Suriye Demokratik Güçleri’dir. Bunu bütün dünya bunu bilmesine rağmen çıkıp böyle bir müdahaleden bahsetmenize kimse inanmaz” şeklinde konuştu.

ÖZTRAK: TÜRKİYE’Yİ EMİR ERİ GİBİ GÖSTERDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sözcüsü Faik Öztrak, Bolton’un İsrail ziyaretinde yaptığı açıklamayı eleştirmişti.

Bolton, “Türkiye’yi İsrail Başbakanı’na seçim malzemesi yapan, bir emir eri gibi gösteren danışmana ne yapılır?” diye sormuştu.

ABD: Türkler Kürtleri kıyıma uğratmasın diye uğraşıyoruz

Politika

CHP’li Toprak’tan damat için “Niye gittiği anlaşıldı” yorumu

İktidarın “Dövizdeki artış, enflasyonu yükseltti” yorumlarına tepki gösteren CHP’li Erdoğan Toprak, eski bakan Berat Albayrak’ın döviz kuruna ilişkin sözlerini hatırlatarak, “Niye gittiği anlaşıldı” dedi.

BOLD – CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, yüzde 14,3 olarak açıklanan kasım ayı yıllık enflasyon ve yüzde 23 olarak açıklanan üretici enflasyonunun ardından iktidarın söylemlerini eleştirdi.

GÖREVDEN AFFEDİLDİ AMA MİLLET AFFETMİYOR

AKP iktidarının, “Dövizdeki artış, enflasyonu yükseltti” şeklindeki değerlendirmelerine dikkat çeken CHP’li Toprak, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, kura ilişkin ifadelerini hatırlatarak, “‘Kurdaki artış önemsiz, dövize bakmıyorum’ diyen bir ekonomi bakanı vardı, görevden affedildi, ama millet affetmiyor! Niye gittiği anlaşıldı” dedi.

Koronavirüs salgını Türkiye’de yeni rekorlar kırarak yayılıyor

Okumaya devam et

Politika

Büyükşehir başkanları: Vefat sayıları açıklanandan 2-3 kat fazla

CHP’li 10 Büyükşehir Belediye Başkanının yaptığı toplantıda koronavirüs vakaları ve ölümleriyle ilgili sayıların doğru olmadığı bilgisi gündeme geldi. Büyükşehir belediye başkanları, kendi ellerindeki bulaşıcı hastalık kaynaklı ölüm sayılarının açıklanan verilerden 2-3 kat daha fazla olduğunu açıkladı.

BOLD – CHP’li 10 Büyükşehir Belediye Başkanı, koronavirüs nedeniyle video konferans yoluyla yapılan toplantıda bir araya geldi. Toplantıya kısa bir süre önce Kovid-19 tedavisi gördüğü hastaneden taburcu olan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek tedavisi nedeniyle katılamadı.

Toplantıda ülkenin toplam nüfusunun yüzde 49’unun yaşadığı kentleri yöneten Büyükşehir Belediye Başkanlarının yaptığı ortak açıklamada, “Kurumlarımıza yansıyan günlük vefat rakamlarıyla, merkezi yönetimin her akşam yayınladığı sayılar arasında 2-3 kata varan farkları tespit etmek zorunda kalmanın huzursuzluğunu yaşıyoruz” denildi.

Açıklamada, toplum sağlığının korunması için 2 ya da 3 haftalık kapanmanın zorunlu olduğu belirtildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş’ın imzasının bulunduğu açıklama şöyle:

“Türkiye nüfusunun yüzde 49’unun yaşadığı 11 Büyükşehir Belediyesi’nin Başkanları olarak, Kovid-19’la verilen topyekûn mücadelede, devletin tüm kurumlarıyla birlikte çalışmaya hazır olduğumuzu her fırsatta dile getirdik. Son dönemde vaka, hasta ve vefat sayılarında yaşanan artış ile bu rakamlar üzerinde oluşan ‘bilgi kirliliğini’ üzüntüyle, endişeyle takip etmekteyiz. Kurumlarımıza yansıyan günlük vefat rakamlarıyla, merkezi yönetimin her akşam yayınladığı sayılar arasında 2-3 kata varan farkları tespit etmek zorunda kalmanın huzursuzluğunu yaşıyoruz.

HER EVDEN CENAZE KALKMAYA BAŞLADI

Artık neredeyse her eve giren bu virüsle ve sonuçlarıyla ilgili gerçekleri, tüm çıplaklığıyla kamuoyuyla paylaşmak, her kamu görevlisinin sorumluluğundadır. Bu sorumluluk duygusundan uzak durmanın ne kamusal anlamda ne de vicdani olarak anlaşılır bir yanı yoktur. Her evden bir cenazenin kalkmaya başladığı böylesi bir süreçte, kamu idarecilerini, gerçekleri tüm çıplaklığıyla paylaşmaları konusunda kararlılığa davet ediyoruz.

MERKEZİ YÖNETİM SOSYAL DEVLETİN GEREĞİNİ YERİNE GETİRMELİ

Aynı kararlılığın; toplumun pandemiden olumsuz etkilenen tüm kesimlerine yapılması zorunlu olan maddi yardım, destek ve teşvikler gibi konularda da gösterilmesi zorunludur. Merkezi yönetimi, sosyal devlet olmanın bütün gereklerini yerine getirmeye ve tüm kurumlarını bu konuda seferberlik duygusuyla sürecin içine katmaya davet ediyoruz. Toplum sağlığının korunması açısından, bilim insanlarının önerileri doğrultusunda, 2 ya da 3 haftalık bir kapanmanın elzem olduğu noktasında görüş birliği içinde olduğumuzu tüm kamuoyuna duyurmayı bir borç biliyoruz.”

Kemal Kılıçdaroğlu: Takip edildiğimi gayet iyi biliyorum

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na: Haddini bilmesi lazım

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı. Kılıçdaroğlu’na açtığı tazminat davası için “Haddini bilmesi lazım. Bu ülkede cumhurbaşkanı ve makamına nasıl konuşulur nasıl oraya mesajlar verilir bunu öğrenmesi lazım” dedi. Erdoğan, koronavirüs aşısını örnek olmak için kendisinin de vurduracağını söyledi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazını kıldığı cami önünde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu’na açtığı son tazminat davasıyla ilgili konuşan Erdoğan, “Şu anda Cumhurbaşkanlığı makamında olan bir kişi olarak her şeyden önce eleştiri değil hakaret seviyesine çıkan ifadeleri nedeniyle hukuk içinde bu kişiye gerekli hesap sorulmalıdır. Avukatlarım da şu anda hukuk dairesinde gereken neyse bunun hesabını bu şahsa soruyorlar. Çünkü edep denilen bir şey var, haddini bilmesi lazım. Bu ülkede cumhurbaşkanı ve makamına nasıl konuşulur nasıl oraya mesajlar verilir bunu öğrenmesi lazım” ifadesini kullandı.

Koronavirüs aşısını kendisinin de yaptıracağını belirten Erdoğan, “Çeşitlilik ilkesi var. Uğur Bey (Şahin) ile bizzat görüştüm. Olay sadece Çin değil Rusya ile de görüşmeler var. Bu konuyla ilgili şahsen aşı olma konusunda sıkıntım söz konusu değil. Sağlığın söz konusu olduğu yerde bizler de ne gerekiyorsa yapmak durumundayız. Sağlık için gerekeni yapar, örnek olurum” dedi.

Koronavirüs aşısının mucitleri Şahin ile Türeci: Henüz aşı olmadık

Okumaya devam et

Popular