Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Pompeo: Erdoğan, ABD’nin Suriye’deki ortaklarını koruyacak

BOLD- ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump’a, Türklerin ABD’nin Suriye’deki ortaklarını koruyacağını söylediğini belirtti.

Ortadoğu ülkelerine yapacağı ziyaret öncesi CNBC kanalına konuşan Pompeo, ‘ABD destekli Suriyeli Kürt güçlerinin hedef alınmayacağı konusunda Erdoğan’a güvenilip güvenilmeyeceğine dair soruya, “Erdoğan, Başkan Trump’a, Türklerin bizim çıkışımızdan sonra IŞİD’le mücadeleyi sürdürecekleri ve IŞİD’e karşı birlikte savaştığımız kampanyamıza yardım eden tarafların korunmasını sağlama yönünde güvence verdi.” cevabını verdi.

POMPEO: TÜRKİYE’DEN KÜRTLERİN KIYIMA UĞRATILMAMASI İÇİN GÜVENCE ALMAYA ÇALIŞIYORUZ

Pompeo geçen hafta Suriye’den çekilme kararıyla ilgili konuşurken, “ABD, Türklerin Suriye’de Kürtleri kıyıma uğratmamasını güvence altına almaya çalışıyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Bugün Türkiye’de bulunan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, İsrail’de yaptığı açıklamada, Suriye’deki 2 bin Amerikan askerinin çekilmesi için bölgedeki Kürt güçlerin güvenliğinin ön koşul olduğunu dile getirmişti.

Erdoğan’ın New York Times için kaleme aldığı bir makalede Suriye’deki Kürtler için yumuşak bir üslup kullanması dikkat çekti.

Erdoğan, New York Times’a yazdı: Trump haklı Türkiye bu işi halledebilir

Dünya

AB Liderler Zirvesi öncesi Türkiye’den Yunanistan’a ‘ön şartsız diyalog’ mesajı

Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerilimin ele alınacağı AB Liderler Zirvesi öncesi Oruç Reis Araştırma Gemisi’ni Antalya Limanı’na çeken Ankara, Atina’ya ön koşulsuz diyalog çağrısı yaptı.

BOLD – Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan’ın, istikşafi görüşmelerin yeniden başlatılacağı tarihin belirlenmesi konusunda, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin sahada olduğu gerekçesiyle geri adım attığını hatırlatarak, Türkiye’nin bugüne kadar olduğu gibi, Oruç Reis’in Antalya Limanı’na dönmesinin ardından da Yunanistan’la ön koşulsuz diyaloğa açık yaklaşımını sürdüreceğini bildirdi.

Türkiye’nin başından beri Yunanistan’la ön şartsız diyalogdan yana olduğunu belirten Aksoy, “Nitekim, Yunanistan ile istikşafi görüşmelerin yeniden başlatılması konusunda mutabakata varılmış ancak Yunanistan’ın Oruç Reis’in sahada olduğu gerekçesiyle geri adım atması nedeniyle görüşme tarihi belirlenememiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

Aksoy, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, Oruç Reis’in Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini tamamlayarak, 29 Kasım’da Antalya’ya döndüğünü duyurduğunu hatırlatarak “Türkiye bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ön koşulsuz diyaloğa açık yaklaşımını sürdürecektir.” ifadesini kullandı.

10-11 Aralık tarihlerinde Brüksel’de düzenlenecek yılın son liderler zirvesinde Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı görüşülecek. AB, Türkiye’nin bölgedeki doğal gaz arama faaliyetlerini “yasadışı” olarak nitelendirerek Türkiye ile yaşanan anlaşmazlıkta Yunanistan ve Güney Kıbrıs’a tam destek açıklaması yapmıştı.

Oruç Reis AB zirvesi öncesi Antalya Limanı’na geri döndü

Okumaya devam et

Dünya

NATO’da Türkiye’nin etkisini azaltacak plana Almanya ve Fransa’dan destek geldi

NATO’da Türkiye’nin rahatsız olacağı düzenlemeleri de kapsayan reform planına Almanya ve Fransa’dan tam destek geldi. Bu arada NATO Dışişleri Bakanları toplantısında Pompeo ve Çavuşoğlu arasında karşılıklı sert suçlamalar yapıldı.

BOLD – NATO’ya üye 30 ülke dışişleri bakanları, dün NATO Genel Merkezi’ne video konferans yöntemiyle bağlanarak, sanal bir toplantı gerçekleştirdi. NATO Dışişleri Bakanları Toplantısının ikinci gün oturumu bugün devam edecek.

NATO’da reform planıyla ilgili Salı günü başlayan resmi görüşmelerin ardından ortak bir açıklama yapan Almanya ve Fransa dışişleri bakanları NATO’nun modernleştirilmesini öngören yeni stratejik konsepte tam destek verdiklerini açıkladı. Planlanan değişiklikler arasında vetonun zorlaştırılması da var.

Uzmanların NATO’nın yeni yapılanmasıyla ilgili hazırladığı önerilere “sınırsız” destek verdiklerini vurgulayan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, güvenlik ve savunma politikaları güçlendirilirken buna ittifakın “merkezi transatlantik platformu” özelliğinin de dahil olduğuna dikkat çekti.

Maas ve Le Drian, NATO içinde güvenlik politikalarında yalnız hareket ettiği için eleştirilen Türkiye’den ise doğrudan bahsetmedi, ancak ortak açıklamada, ortak değer ve ilkelerin önemine işaret edildi ve “21’inci yüzyılda güvenlik gelecekteki zorluklara karşı ortak yanıtlar bulup bulamayacağınıza bağlıdır” denildi.

REFORM PLANINDA NELER VAR?

NATO’daki işbirliğini iyileştirmeyi ve daha hızlı kararlar alınmasını öngören reform planı, uzmanların hazırladığı 138 öneriden oluşuyor. Ancak sunulan önerilerde Türkiye’nin karşı çıkabileceği düşünülen maddeler var. Bunlardan biri NATO üyesi olmayan AB ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarının NATO zirveleri çerçevesinde yapılan görüşmelere davet edilmesi. Bu ülkeler arasında Güney Kıbrıs’ın da bulunması nedeniyle bu önerinin Türkiye’yi rahatsız edeceği düşünülüyor.

Türkiye’nin karşı çıkabileceği düşünülen bir diğer öneri de NATO’da alınan ortak kararların veto edilmesinin zorlaştırılması. İttifak içindeki karar alma sürecinin hızlandırılması için yapılan öneri, siyasi görüşmelerin artırılmasını ve görüşmelerin sadece NATO merkezinde değil üye ülkelerde de yapılmasını kapsıyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tarafından görevlendirilen eski Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere ve eski ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell eş başkanlığındaki bağımsız grup, “NATO’nun nasıl daha güçlü hale gelebileceği” hakkında hazırladıkları 138 tavsiye içeren 67 sayfalık raporu sunmuştu.

NATO dışişleri bakanları toplantısında Salı günü görüşülmeye başlayan planla ilgili nihai kararı ise NATO devlet ve hükümet başkanları verecek. NATO dışişleri bakanlarının ilk kez tartıştığı rapor Perşembe günü kamuoyuna duyurulacak.

POMPEO VE ÇAVUŞOĞLU ARASINDA KARŞILIKLI SUÇLAMALAR

Dışişleri bakanları toplantısında ABD ve Türkiye karşılıklı olarak birbirine sert ifadeler kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ankara’yı, Akdeniz’de müttefikleriyle gerginliği arttırmak ve Rus yapımı bir hava savunma sistemi alarak adeta Kremlin’e hediye vermekle suçladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, Pompeo’yu, ‘Avrupalı müttefiklere telefon açıp Türkiye karşıtı bir cephede toplamak, bölgesel çatışmalarda körü körüne Yunanistan’dan yana taraf tutmak ve Türkiye’ye Patriot hava savunma sistemi satmayı reddetmekle’ suçladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Ayrıca Çavuşoğlu, Türkiye’nin IŞİD’le savaştığı bir ortamda ABD’nin Suriye’deki “terörist oluşumları” desteklediğini yine ABD ile Fransa’nın Dağlık Karabağ’da Ermenistan’a destek vererek çatışmayı daha da kötüleştirdiğini dile getirdi.

“DOĞU AKDENİZ MEKANİZMASI BAŞARILI OLDU”

Dışişleri Bakanları’nın sanal buluşmasının ardından bir basın toplantısı düzenleyen Genel Sekreter Stoltenberg, Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’deki krizi yatıştırmak ve askeri bir kazayı önlemek amacıyla kurdukları “ayrıştırma usulleri mekanizmasının” başarılı olduğunu açıkladı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg

Stoltenberg, tansiyonun yatışmasının yanı sıra sorunun da çözümü için bu mekanizmayı güçlendirmeyi planladıklarını söyledi.

Doğu Akdeniz’de iki NATO üyesi ülke arasında “doğrudan iletişim kanallarını” açtıklarını ve böylece her iki tarafın planladığı pek çok askeri operasyonun iptal edildiğini kaydeden Stoltenberg, “Doğu Akdeniz gerginliğine NATO’nun bulduğu çözüm mekanizması gösterdi ki, oturup konuştuğumuzda tansiyonu düşürmeyi ve güven yaratmayı başarıyoruz. Mekanizma kuruldu, çalışıyor. Karşılıklı bilgi değişimi var, iletişim kanalları açık. Bugün her iki bakana da bu mekanizmayı daha da güçlendirmek için hazır olduğumuzu söyledim” dedi.

NATO’da Türkiye’nin etkisini azaltacak reform planı

Okumaya devam et

Dünya

ABD Adalet Bakanı Barr, Trump’la ters düştü: Seçim sonucunu etkileyecek bir hile bulamadık

ABD Adalet Bakanı Willam Barr, Başkan Donald Trump’la seçim sonuçları konusunda ters düştü. Barr “Şimdiye dek, seçim sonuçlarını etkileyebilecek düzeyde bir sahtecilik görmedik” dedi.

BOLD – ABD’de 3 Kasım’da yapılan seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre seçimleri kaybeden Başkan Donald Trump, hile yapıldığını iddia ediyor ve hala yenilgiyi kabul etmiş değil. Barr’ın açıklamaları, yenilgiyi kabul etmeyen Trump’a büyük bir darbe olarak görülüyor.

3 Kasım’daki seçimlerden beri, Trump temelsiz yaygın seçim hilesi iddialarında bulunuyor ve Trump’ın hukuk ekibi, Biden’ın seçilmesi için uluslararası bir komplo düzenlendiği iddialarını dile getiriyor. Ancak Trump’ın kampanya ekibi hukuki itirazlardan bir sonuç alamadı.

Adalet Bakanı Barr, Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, oy verme makinelerinin oyların Biden’a gitmesi için önceden programlandığı iddialarına atfen “Sistem genelinde bir hile iddiası oldu ve bu da makinelerin seçim sonuçlarını etkilemek için programlandığıydı” dedi.

“İDDİALARI DESTEKLEYECEK KANIT YOK”

Barr, Adalet ve İç Güvenlik Bakanlıkları’nın bu iddiayı araştırdığını ve “şu ana dek bunu destekleyecek herhangi bir şey görmediklerini” belirtti.

Adalet Bakanı Barr aldıkları suç duyuruları ile bilgileri, savcıların ve Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) incelediğini; ancak seçimlerin sonucunu değiştirecek bir delile rastlamadıklarını söyledi.

Barr, “Seçimde farklı bir sonucun ortaya çıkmasına yol açabilecek ölçüde bir usulsüzlük bugüne kadar görmedik” dedi.

Adalet Bakanı William Barr Başkan Trump’a çok yakın isimlerden biri olarak biliniyor.

TRUMP EKİBİNDEN ADALET BAKANI BARR’A TEPKİ

Barr’ın açıklamalarına tepki gösteren Trump kampanyasının avukatları Rudy Giuliani ve Jenna Ellis ise yaptıkları ortak açıklamada, “Adalet Bakanı’na tüm saygımızla, fikirleri önemli seçim usulsüzlükleri ve sistemik hile kanıtlarına yönelik bilgi ya da soruşturmadan mahrum görünüyor” dedi.

Barr seçimde hile yapılmadığını söyleyen ilk üst düzey ABD’li yetkili değil.

ABD Sibergüvenlik ve Altyapı Güvenliği Kurumu’nun Başkanı Chris Krebs de, Trump’ın hile iddialarına karşı çıkmasından sonra görevden alınmıştı. Krebs “2020 seçimlerinin Amerikan tarihinin en güvenli seçimi olduğunu” söylemişti.

AKP’nin ABD’de kayıt dışı lobicilik yapan bir ismi daha yargı önünde: Imaad Zuberi

Okumaya devam et

Popular