Gündem

Türkiye demokrasi liginde 110’uncu sıraya düştü

The Economist dergisinin demokrasi endeksine göre Türkiye, 110. sırada yer aldı ve en çok gerileyen ülkelerden oldu.

İngiltere’nin önde gelen dergilerinden The Economist’in demokrasi endeksinde Türkiye 10 sıra gerileyerek 167 ülke arasında 110’uncu sırada yer aldı.

Derginin her sene ülkelerin demokrasi performanslarını farklı göstergeler aracılığıyla ölçtüğü endekste 0 ile 10 arasında puan veriliyor. Ülkelerin seçim süreçleri ve çoğulculuk, hükümetin işlerliği, siyasal katılım, demokratik siyasi kültür ve özgürlükler puanlarda belirleyici oluyor.

TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ 2016’DAN BU YANA ÇOK HIZLI GERİLEDİ

Endekse göre en demokratik ülkeler sırasıyla Norveç, İzlanda ve İsveç. Son sıralarda ise Kuzey Kore, Suriye ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti yer aldı.

Türkiye, İtalya’nın ardından 2018 yılında en çok gerileyen ülke oldu. Listede 100’üncü sıradan 110’uncu sıraya düşen Türkiye’nin demokrasi puanı ise 4,37. 2013 yılı öncesinde bu puan 5,70 dolaylarındaydı. 2016’dan bu yana Türkiye’nin puanında hızlı bir düşüş gözleniyor.

OTORİTERLİĞİN KIYISINDA

Economist, ülkeleri puanlamanın yanı sıra kategorilere de ayırdı. Ülkeler ‘tam demokrasi,’ ‘kusurlu demokrasi,’ ‘hibrit rejim’ ve ‘otoriter rejim’ diye sınıflandırıldı.

Türkiye ise ‘hibrit rejim’ kategorisinde yer alıyor ancak ‘otoriter rejimler’e daha yakın bir noktada. Puanın 4’ün altına inmesi halinde Türkiye otoriter ülkeler kategorisinde yer alacak.

Türkiye’yle eşdeğer puana sahip ülkeler arasında Ukrayna, Zambiya, Mali, Tanzanya, Madagaskar, Honduras ve Bolivya var.

GERİLEMENİN GEREKÇESİ ERDOĞAN

Dergi, Türkiye’deki gerilemenin gerekçeleri olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeterince denetlenememesi, 2018’deki seçimlerin OHAL’de gerçekleşmesi ve seçimlerin adil olmamasını gösterdi.

Türkiye’nin Macaristan ve Polonya ile birlikte demokratik kurumların altının oyulduğu ülkeler arasında gösterildiği dergide, “Türkiye’nin skoru altı yıldır üst üste düştü, zira Tayyip Erdoğan elindeki gücün kısıtlamalarının çoğunu ortadan kaldırdı.” ifadesine yer verildi.

TÜSİAD hukuk ve demokrasiyi krizde hatırladı

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version