Bizimle iletişime geçiniz

Politika

HDP’nin Mardin Büyükşehir adayı yine Ahmet Türk oldu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Saruhan Oluç, aralarında Van ve Mardin Büyükşehir Belediyesi adaylarının da olduğu, 2’si büyükşehir, 3’ü il olmak üzere 41 belediye başkan adayını açıkladı.

MARDİN ADAYLARI AHMET TÜRK İLE FİGEN ALTINDAĞ

Bugün HDP’nin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sürerken yapılan açıklamaya göre, Mardin Büyükşehir Belediyesi eş başkan adayları Ahmet Türk ve Figen Altındağ oldu. Van Büyükşehir belediye başkanlığına ise Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı aday gösterildi.

BÜYÜKŞEHİRLER MASADA

Saruhan Oluç, aday açıklama takvimini bu ayın sonuna kadar tamamlamayı planladıklarını söyledi. Oluç, Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Adana gibi büyükşehirin ise masada olduğunu kaydetti. “Konuşuyoruz, tartışıyoruz yarın ya da öbür gün bunları açıklayacağız.” dedi.

HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, 41 belediye başkan adayının isimlerini açıkladı.

MUŞ’TA SIRRI SAKIK ADAY

HDP daha önce Kars’ta Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen ve Hatice Orhankazi isimlerini aday olarak açıklamıştı. Muş’ta Sibel Genç-Sırrı Sakık, Batman’da Songül Korkmaz-Sabri Özdemir, Bitlis’te ise Zekiye İlbasan-Faruk İşler aday yapıldı.

KÜRT PARTİLERİN İTTİFAKI

7 Kürt partisinin HDP çatısı altında seçimlere gireceğini de hatırlatan Saruhan Oluç, ilk kez farklı Kürt siyasi partileri ve hareketleri ile birlikte bir seçim ittifakı kurulduğunu kaydetti. “Bu halkın talebi ve ısrarıydı.” diyen Oluç, ittifak ile girilecek yerlerde belediyelerin ittifaklar tarafından yönetileceğini söyledi.

OY FARKI KADAR SEÇMEN KAYDIRILIYOR

Şırnak, İdil ve Halfeti için gündeme gelen seçmen kaydırmalara da değinen Saruhan Oluç, bu yerlerde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile HDP arasındaki oy farkı kadar seçmen kaydırmalar yaşandığını dile getirdi.

Oluç, “Yapılan seçim hilesidir. YSK’ye başvuru yaptık. YSK iktidarın bu adımları karşısında güvenli bir seçim için tedbir almalıdır. Aksi olursa bu hilelere ortak olmuş olurlar.” dedi.

İŞTE HDP BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI

Van Büyükşehir Belediyesi: Bedia Özgökçe Ertan-Mustafa Avcı
Van/İpekyolu: Azim Yacan-Şehzade Kurt
Van/Edremit: Gülcan Kaçmaz Sağyiğit-Seyfettin İtah
Van/Özalp: Dilan Öğrenci-Yakup Almaç
Van/Çaldıran: Leyla Adsak-Faruk Denir
Van/Başkale: Şengül Polat-Erkan Acar
Van/Gürpınar: Rojbin Akdağ-Kemal Güler
Van/Gevaş: Melek Arapoğlu-Veysi Şeker
Mardin Büyükşehir Belediyesi: Ahmet Türk-Figen Altındağ
Nusaybin: Semire Nergiz-Ferhat Kut
Kızıltepe: Nülifer Elik Yılmaz-Salih Kuday
Derik: Mülkiye Esmez-Mehmet Şerif Kıran
Kars : Ayhan Bilgen-Hatice Orhankazi
Muş: Sibel Genç-Sırrı Sakık
Bulanık: Eylem Suruca-Adnan Topçu
Malazgirt: Gülay Çelik-Erdal Çakar
Varto: Ülkü Baytaş-Gıyasettin Aydemir
Batman: Songül Korkmaz-Sabri Özdemir
Bitlis: Zekiye İlbasan-Faruk İşler
Tatvan: Serap Çakmak-Habip Yeşiltepe
Hakkari/Yüksekova: Remziye Yaşar-İrfan Sarı
Çukurca: Hevidar Ertunç-Ebubekir Kanat
Şemdinili: Felem Aker-Sami Beşer
Büyükçiftlik: Gülcan Ceylan-Emin Bulgan
Ağrı/Doğubeyazıt: Yıldız Acar-Cesim Çakçı
Diyadin: Hazal Aras-İhsan Yenigün
Malatya/Arvguvan: Seda Gültüten-İlhan Yıldız,
Şırnak/Cizre: Mehmet Ziriğ-Berivan Kutlu
Silopi: Adalet Fidan – Sülayman Şavluk
İdil: Songül Erdem-Niyazi Çevrim
Fındık Beldesi: Ahmet İmre-Sevim İmre
Uludere: Selahattin Ürün-Feride Yaman
Diyarbakır/Sur: Filiz Buluttekin-Cemal Özdemir
Bağlar: Zübeyda Zümrüt-Zeyat Ceylan
Yenişehir: Belgin Diken-İbrahim Çiçek
Lice: Salime Zingil-Tarık Mercan
Silvan: Naşide Toprak-Abbas Hilmi Azizoğlu
Bismil: Gülşen Özer-Orhan Ayaz
Eğil: Gülistan Ensarioğlu-Mustafa Akkul
Bingöl/Karlıova: Evin Özen-Özkan Bingöl
Erzincan/Çağlayan: Özlem Demir-Veli Pınar Çağlayan

HDP’li Ayhan Bilgen: Ahmet kazanırsa zafer, Mehmet kazanırsa ihanet!

Politika

Koronaya karşı dut pekmezi öneren AKP’nin doktor milletvekili koronaya yakalandı

“Kovid-19 Mart’ın 15’inden sonra tamamen kaybolur” diyen ve dut pekmezi yenmesini öneren AKP Ordu Milletvekili Opr. Dr. Şenel Yediyıldız, koronaya yakalandı. AKP’li vekil, hastanede tedavi altına alındı.

BOLD – Mart ayının başlarında yaptığı açıklamada, “Kovid-19 Mart’ın 15’inden sonra tamamen kaybolur” diyen AKP Ordu Milletvekili Opr. Dr. Şenel Yediyıldız, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Kovid-19 testinin pozitif çıktığını duyurdu.

SOSYAL MEDYA HESABINDAN DUYURDU

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre sosyal medya hesabından açıklama yapan Ordu Milletvekili Yediyıldız, 10 gün önce şikayetlerini başladığını ancak testinin negatif çıktığını belirterek, “10 gün önce başlayan şikayetlerim üzerine yaptırdığım Kovid-19 test sonuçları negatif çıkmasına rağmen Meclis Hastanesi’nde yapılan tetkiklerimde bilgisayarlı tomografi bulgusu nedeniyle yüksek ateş olduğu tespit edilmiş ve şikayetlerim neticesinde perşembe günü Ankara Şehir Hastanesinde tedavi altına alınmış bulunmaktayım. Genel durumum gayet iyi” dedi.

HALKA DUT PEKMEZİ YEMELERİNİ TAVSİYE ETMİŞTİ

Türkiye’de koronavirüs vakaları henüz görülmediği Mart ayının başlarında açıklama yapan Yediyıldız, “Kovid-19, Mart ayının 15’inden sonra tamamen ortadan kaybolur ve hayat normale döner diye düşünüyorum” diye konuşmuş daha sonra da halka dut pekmezi yemelerini tavsiye etmişti.

18 yıl önce 8 altın alabilen emekli bugün sadece 2 tane alabiliyor

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan’dan Katar yorumu: Para paradır

Borsa İstanbul hisselerinin Katar’a devrine ilişkin Kılıçdaroğlu’nun eleştirilerine değinen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktidarı Katar’ın diğer Avrupa ülkelerindeki yatırımlarını anlatarak savundu.

BOLD – Kabine toplantısı sonrası konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Borsa İstanbul’un yüzde 10’nun Katar Yatırım Otoritesine satılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Devre ilişkin CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun eleştirilerine değinen Erdoğan, Borsa İstanbul’un yüzde 10’nun 2019 yılına kadar Avrupa İmar ve Yatırım Bankasının elinde bulunduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu’nun ‘Ülkenin tapusunu da Katar’a verin’ sözlerini hatırlatan Erdoğan, Katar’ın Almanya ve diğer Avrupa ülkelerindeki yatırımlarını hatırlatarak: “Paranın rengi dini yoktur para paradır” ifadelerini kullandı.

Haftaiçi 21.00-05.00 saatleri arasıyla haftasonu tam gün sokağa çıkmak yasak

Okumaya devam et

Politika

AKP’nin kurucularından Albayrak: Her türlü gayri meşru işi yap…

AKP’nin kurucu milletvekillerinden Kemal Albayrak, bazı siyasilerin ‘tövbe-i nasuh’ önerisini eleştirdi. “Her türlü gayri meşru işleri yap, sessiz kal, zulümler, yanlış güce uygun kararlar ver, bunun çözümü adalettir” dedi. 

BOLD – AKP’nin kurucu milletvekillerinden olan Kemal Albayrak, partisini sert sözlerle eleştirdi. Partinin kölelik kültürüne dayalı bir sistemle yönetildiğini öne süren Albayrak, “Tartışamıyorlar çünkü korku var. Korku düşünce yaratmaz, düşüncenin olmadığı bir yerde kölelik vardır” dedi.

TÖVBEYİ NASUH ÖNERİSİNİ ELEŞTİRDİ

Sözcü gazetesine yaptığı açıklamada Albayrak, bazı siyasilerin ‘tövbe-i nasuh’ önerdiğini belirtip, “Siyasette tövbe-i nasuh olmaz. Tövbe, yaratıcıya yapılır. Her türlü gayri meşru işleri yap, sessiz kal, zulümler, yanlış güce uygun kararlar ver, bunun çözümü adalettir” şeklinde konuştu.

TARTIŞMAKTAN KORKUYORLAR

Albayrak, Metraj Prodüksiyon isimli firmanın kurulduğu gün ile bugün ki AKP arasındaki farkla ilgili sorusuna, “Çok şey söylenebilir. ‘Akıl, bilim, hukuk, demokrasi’ dediler, oligarşiye yöneldiler. ‘Kaynaştıracağız’ dediler ayrıştırma yarattılar. Yargıyı ve devleti intikam aracı olarak kullandılar. Ekonomide çöküşe gittiler” dedi. AKP’nin kölelik kültürüne dayalı bir sistemle yönetildiğini belirten Albayrak, “Tartışamıyorlar çünkü korku var. Korku düşünce yaratmaz, düşüncenin olmadığı bir yerde kölelik vardır” dedi.

Koronavirüste sağlık çalışanı ölümleri de zirve yaptı

Okumaya devam et

Popular