Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Rutkay Aziz Erdoğan’a sordu: Ben mi faşistim, Mozart mı?

Sanatçı Rutkay Aziz

Oyuncu Rutkay Aziz, Erdoğan’ın “Cumhurbaşkanını Mozart dinlemeye zorlamak faşistliğin dik alasıdır.” sözlerine ilişkin, “Faşizmin ne olduğu o zaman tam bilinemiyor. Ben mi faşist oluyorum bu durumda Mozart mı?” diye sordu.

Erdoğan’ın “Cumhurbaşkanı bir Mozart, bir Beethoven dinlesin. Belki iyi gelir.” sözleri nedeniyle hedef aldığı Rutkay Aziz’den cevap geldi.

AZİZ: BEN İNSANLIK ADINA MOZART’I KORUMAKTAN YANAYIM

Aziz, Erdoğan’ın, “Bu ülkenin meşrebi ve duruşu belli olan cumhurbaşkanını Mozart dinlemeye zorlamak faşistliğin dik alasıdır” sözleri için, “Faşizmin ne olduğu o zaman tam bilinemiyor. Ben mi faşist oluyorum bu durumda Mozart mı oluyor faşist? Böyle bir durum varsa ben insanlık adına Mozart’ı korumaktan yanayım.” dedi.

Oyuncu, aslında Erdoğan’a bir şey önermediğini belirterek şunları söyledi: “Sadece bana Erdoğan’ın Fazıl Say konserine gideceği söylendi, bu konuda ne düşündüğüm soruldu. Ben de ‘Çok iyi olur, Mozart ve Beethowen dinler, iyi gelir’ dedim.”

“KİM ELEŞTİREL BİR YAKLAŞIM İÇİNDEYSE MÜSVEDDE OLUYOR”

Erdoğan’ın sanatçılarla ilgili sık sık ‘müsvedde’ ifadesi kullanmasını da değerlendiren Aziz, “Sanata ve kültür hayatımıza nasıl baktıklarının göstergesidir. Bu Metin’le (Akpınar) başladı Müjdat’la (Gezen), başka arkadaşlarla devam ediyor.

Sayın Cumhurbaşkanı, Metin’e ve Müjdat’a ‘sanatçı müsveddeleri’ derken aslında ucu açık bir laf ediyor. Yani muhalefette kim varsa, kim eleştirel bir yaklaşım içindeyse bunlar demek ki müsvedde oluyor. Kim müsvedde, kim değil bunu halk zaten belli bir yerde kendisi getirip, koyuyor. Bunun ötesinde daha fazla muhatap tutmanın bir anlamı yoktur kendilerini.” diye konuştu.

Genco Erkal: Türkiye’de padişahlık kuruldu, Saray’da hallediliyor her şey

Gündem

Muhalif basın istenmiyor: Van’da 40 gün içinde 5 gazeteci tutuklandı

Van’da 40 günde 5 gazetecinin tutuklanmasına siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinden tepki geldi. Açıklamalarda muhalif basının tutuklamalarla terbiye edilmek istendiğinin altı çizildi.

BOLD – OHAL’in 4 yıldır sürdüğü Van’da son 40 günde 5 gazeteci tutuklandı. Muhalif basının AKP tarafından susturulmak istendiğini vurgulayan sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler, gazetecilerin tutuklanmasına tepki gösterdi.

KÖYLÜLERİN HELİKOPTERDEN ATILMASI BÜYÜK SES GETİRDİ

Mezopotamya Ajansı (MA) Van bürosuna bağlı muhabirler Adnan Bilen ve Cemil Uğur ile birlikte Jinnews muhabiri Şehbiran Abi ve gazeteci Nazan Sala, Van’ın Çatak ilçesinde Osman Şiban ile birlikte Servet Turgut’un helikopterden atıldığını belgeleriyle haber yaptı. Ardından 4 gazeteci gözaltına alındı ve 9 Ekim’de tutuklandı.

24 Kasım’da ise yine Mezopotamya Ajansı muhabirlerinden Dindar Karataş, evinde gözaltına alındı ve yaptığı haberler gerekçe gösterilerek tutuklandı. Her iki olayın ardından Mezopotamya Ajansı bürosunda arama yapılarak, gazetecilik faaliyetlerinin sürdürüldüğü araç ve gereçlere el konuldu.

STK’LARDAN TUTUKLAMALARA ORTAK TEPKİ

Muhalif basına yönelik tutuklamalara tepki gösteren İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) Genel Başkan Yardımcısı Menice Gülmez, “Kendisi gibi düşünmeyen gazetecileri gözaltına almak insafsızca bir yaklaşım. Son zamanlarda özellikle Van genelinde gazetecilerin gözaltına alınması kabul edilemez bir durum” dedi. Gülmez, gerçeklerin vatandaşlardan saklanmak istendiğini belirterek “Sürekli gözaltılar ve tutuklamalara maruz bırakmaları, Van halkının gerçekleri görmesini engelleme çabasından başka bir şey değildir. Basın çalışanlarının gözaltına alınmasının hiçbir gerekçesi olamaz” diye konuştu.

“AKP ve MHP bloğu yapılan hukuksuzlukları toplumun görmesini istemiyor” diyen HDP Van İl Eşbaşkanı Ökkeş Kava ise tutuklamaların altında helikopterden atma haberinin olduğunu ileri sürdü. Kava, “En son yaşanan işkenceleri yalnızca özgür basın gün yüzüne çıkardı. Bu yüzden özgür basının sesini kesmek istiyorlar. Van’da 5 özgür basın çalışanı tutuklandı. Bunun tek bir sebebi var; O da helikopterden atılan yurttaşların haberini yapmalarıdır. Gazetecilerin yaptıkları bu haber, tüm toplum ve dünya gördü. Bu yüzden gazetecilere dönük bir nefret ve kin duyulmaya başlandı” ifadelerini kullandı.

GELECEK PARTİSİ TUTUKLU GAZETECİLERE ÖZGÜRLÜK İSTEDİ

Tutuklamalara bir tepki de Gelecek Partisi Van İl Başkanı Abdulhekim Karabıyık’tan geldi. Tutuklu gazetecilerin tamamına özgürlük isteyen Karabıyık “Gazeteciler, insanların düşüncelerini ve beklentilerini kaleme aldıklarında, onları gözaltına alıp tutuklarsanız ülkede demokrasiden bahsetmek mümkün değil. Hem yerel çapta hem de ulusal çapta fikirlerinden dolayı tutuklanan gazetecilerin bir an evvel tahliyelerini istiyoruz. Türkiye’de fikirler özgür olsun” diye seslendi.

Türkiye’yi gazeteciler için “açık bir hapishane” olduğunu dile getiren İnsan Hakları Derneği Van Şube Başkanı Murat Melet ise “Muhalif basın terbiye edilmeye çalışılıyor. Ajansta çalışan gazetecileri aslında gözaltına alınıp daha sonra tutuklanması, özel bir politikanın sonucudur. Bir ülkede eğer gazeteciler ya da haber ajansları haberlerini özgür bir biçimde yazamıyorlarsa, kalemleri özgür değilse o ülkede insan hakları, demokrasi ve özgürlükten söz edemeyiz.” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Gündem

Asker ve polise operasyon: 104 kişi gözaltına alındı

İzmir’de asker ve polislere yönelik iki ayrı operasyon gerçekleştirildi. Ankesörlü telefonlarla görüştükleri iddiasıyla 70’i muvazzaf 82 TSK mensubu hakkında gözaltı kararı verildi. İkinci operasyonda ise Emniyet’ten ihraç edilmiş 41 polis gözaltına alındı.

BOLD – İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla TSK ve emniyet mensuplarına yönelik çok sayıda ilde operasyon gerçekleştirildi.

Ankesörlü veya büfe telefonlarından arandıkları iddiasıyla tamamı uzman çavuş rütbesinde olmak üzere 70’i muvazzaf 82 şüpheliye yönelik gözaltı kararı verildi. Polis ve jandarma ekiplerince İzmir merkezli 39 ilde gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda 63 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin 60’ının Jandarma Genel Komutanlığı, 16’sının Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 5’inin Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 1’inin Deniz Kuvvetleri Komutanlığında görev yaptığı belirtildi.

Hürriyet’in haberine göre İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının iltisak iddiasıyla aralarında albay, yarbay ve binbaşı gibi üst rütbede subayların da bulunduğu toplam 848 askeri personelin ihraç işleminin başlatılması için bu konuda hazırlanan delilerin ilgili komutanlıklara gönderildiği kaydedildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının, 44 eski polis memuru hakkında da gözaltı kararı verdiği öğrenildi. Şüphelilerden 41’i, İzmir Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince İzmir, İstanbul, Amasya, Denizli, Balıkesir ve Afyonkarahisar’da gözaltına alındı.

ESKİ EMNİYET MÜDÜRÜNÜN OĞLU DA GÖZALTINDA

Ankara’da da Bylock kullanıcısı oldukları iddiasıyla 20 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Operasyonda 12 zanlı gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında tutuklu eski Bingöl Emniyet Müdürü Ercan Taştekin’in oğlunun da bulunduğu belirtildi.

Diyanet Vakfı esnafa acımadı: Kiralara yüzde 12 zam!

Okumaya devam et

Gündem

Resmi Gazete’de yayımlandı: 12 bin sözleşmeli sağlıkçı alınacak

Sağlık personelinin pandemi sürecinde yetersiz kalması nedeniyle bakanlık 12 bin sözleşmeli sağlık personeli alacak. Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre adaylar tercihlerini, 1-7 Aralık tarihleri arasında ÖSYM’nin internet sitesinden yapacak.

BOLD – Sağlık Bakanlığı, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile 7 bini hemşire olmak üzere 12 bin sözleşmeli sağlık personeli alacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeylerinde tercih yapılabilecek sözleşmeli sağlık personeli pozisyonlarının ve başvuru şartlarının bulunduğu KPSS-2020/14 Tercih Kılavuzu, ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden yayımlanacak. Adaylar tercihlerini, 1-7 Aralık tarihleri arasında tercih kılavuzunda belirtilen kurallara göre ÖSYM’nin internet sitesinden TC kimlik numarası ve şifresini girerek yapacak. ÖSYM’ye veya Sağlık Bakanlığına posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak.

Katar’ın Borsa İstanbul hisseleri için ne kadar ödediği belli oldu

Okumaya devam et

Popular