Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Jerusalem Post: Türkiye ve İsrail seçime gidiyor, liderlerin söz düellosu artabilir

 İsrail’de yayınlanan Jerusalem Post gazetesi, “bir zamanlar güvenilir müttefik” diye nitelediği iki ülke arasında ilişkilerin daha da kötüye gittiğini ve bu trendin geriye dönmesi yönünde bir işaret olmadığını belirtti.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET HÂLÂ GÜÇLÜ 

Gazete, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun İsrail Başbakanı Binjamin Netanyahu’yu “modern zamanların soğuk kanlı katili, binlerce masum Filistinlinin katliamında sorumlusu ve plajlarda çocukları bombalayan” olarak suçladığını yazdı.

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun da buna karşılık Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı “Kürt köylerinde kadın ve çocukları öldüren orduyu yönetmekle” itham ettiğini belirtti.

Jerusalem Post, diplomatik ilişkilerdeki soğukluğa rağmen iki ülke arasındaki ticaretin hala güçlü olduğunu vurguladı.

ÜLKELER SEÇİME GİDERKEN SÖZ DÜELLOSU DAHA DA SERTLEŞECEK

“Söz Savaşı: İsrail ve Türkiye çarpışma temayülünde” başlığıyla yayınlanan makalede, iki ülke arasındaki söz düellosunun gelecek aylarda her 2 ülkenin seçime gidecek olması nedeniyle daha da sertleşeceği belirtildi.

ABD’de yaşayan Türkiye uzmanı Selim Sazak, liderler arasındaki söz savaşının seçime giderken ülkelerindeki sağ kesimden gelen baskı nedeniyle devam edeceğini ifade etti.  

“MİLLİYETÇİ SÖYLEMLER İKİ KATINA ÇIKABİLİR”

Gazete, yerel seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin milliyetçi oylara ihtiyacı olduğunu belirtti.

Netanyahu’nun ise Nisan ayında yapılacak genel seçimler öncesinde Hamas ile Gazze konusunda ateşkes yaptığı için baskı altında olduğunu kaydetti.

Selim Sazak, “Netanyahu ve Erdoğan’ın her ikisinin milliyetçi söylemlerinin iki katına çıkmasını beliyorum.” dedi.

İstanbul Şehir Üniversitesi’nden Doç. Dr. Muzaffer Şenel de mevcut olan söylemin daha da yoğunlaşmasını bekliyor. Şenel, “Her iki lider de popülist liderler olarak bu çatışmayı tüketim aracı yaptı. Bunun arkasında siyasi bir irade var.” diye konuştu.

Yine bir seçim öncesi İsrail’le kavga çıktı

Dünya

Akdeniz’de mülteci faciası: Biri bebek 6 mülteci can verdi

Akdeniz’de mültecileri taşıyan bot battı. İkiye bölünen bottan denize düşen 110 mülteci kurtarıldı. Ancak 1’i henüz altı aylık bebek olmak üzere 6 mülteci hayatını kaybetti.

BOLD – Umut yolculuğunda bir facia daha yaşandı. Libya açıklarında mültecileri taşıyan botun ikiye bölünüp batması sebebiyle 6 göçmen öldü. 110 mülteci ise ölümden döndü.

BİR MÜLTECİ FACİASI DAHA

İtalyan Sahil Güvenlik Komutanlığının verdiği bilgiye göre Libya arama-kurtarma bölgesi içindeki alanda zor durumda bulunan mülteci botu, sabah saatlerinde Avrupa Sınır Koruma Ajansı’na (FRONTEX) ait devriye uçağı tarafından fark edildi. Durumun haber verilmesi üzerine Open Arms gemisi bölgede kurtarma operasyonu başlattı.

KURTARMA OPERASYONUNDA BOT İKİYE BÖLÜNDÜ

Open Arms’ın sosyal medya hesabından verdiği bilgiye göre ise, Libya’daki Sabratha Antik Kenti’nin 30 mil açığında batmak üzere olan bottaki mültecileri kurtarmak için operasyon düzenlendi. Operasyon sırasında ikiye ayrılan bottan denize düşen mültecilerden 110’u Open Arms ekiplerince kurtarıldı. Bununla birlikte 1’i 6 aylık bebek olmak üzere 6 mülteci ise hayatını kaybetti.

Okumaya devam et

Dünya

Joe Biden’in maaşı aylık 33 bin 333 dolar olacak

46. ABD Başkanı seçilen Joe Biden, aylık 33 bin 333 dolar maaş alacak. Buna ek gelirler dahil olmazken Beyaz Saray’ı yeniden dekore etmesi için de 100.000 dolarlık bütçesi bulunuyor.

BOLD – Zorlu bir seçim sürecinden geçen ABD’nin 46. başkanı seçilen Joe Biden’ın alacağı maaş belli oldu. Business Insider, Biden’ın aylık 33 bin 333 dolar kazanacağını ve buna ek gelirlerin dahil olmadığını yazdı.

SEYAHAT BÜTÇESİ 100 BİN DOLAR

Kanunun belirlediği kurallara ABD başkanı yılda 400.000 dolar kazanıyor. Başkan ayrıca her yıl 50.000 dolar harcama ödeneği alıyor, bu parayı bitiremezse kanunen hazineye geri iade ediliyor. 100.000 dolar vergilendirilemez seyahat bütçesi var ve diğer ekstra harcamalar için yıllık 19.000 dolar alacak. Ayrıca isterse Beyaz Saray’ı yeniden dekore etmek için 100.000 dolarlık bütçesi var. Obama bu parayı kullanmamıştı.

EN SON 2001 YILINDA ZAM YAPILMIŞTI

Sözcü’de Tayfun Hopalı’nın haberine göre George Washington’un 1789’da ilk başkan olduğundan beri Amerika’da başkanların sadece 5 kez maaşı arttı. En son 2001 yılında başkanlık maaşı ikiye katlanarak 200.000 dolardan 400.000 dolara çıkarıldı. Görev sürelerinin sonunda başkanlar, yıllık yaklaşık 200.000 dolar emekli maaşı, sağlık hizmetleri, ücretli resmi seyahat ve bir ofis hizmeti alıyor.

Almanya MİT’e çalışan Diyanet ve Ülkücü derneklerin peşini bırakmıyor

Okumaya devam et

Dünya

Almanya MİT’e çalışan Diyanet ve Ülkücü derneklerin peşini bırakmıyor

Almanya’da MİT’e bilgi toplayan Türk diaspora örgütü UID, Diyanet ve Ülkücü örgütler yeniden gündemde. Kuzey Ren-Vestfalya İçişleri Bakanı Reul, eyaletin MİT’in öncelikli hedefinde olduğunu söyledi.

BOLD – Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti İçişleri Bakanı Herbert Reul, Uluslararası Demokratlar Birliği (UID), Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve Ülkücü ocak ve derneklerin Milli İstihbarat Teşkilatına (MİT) veri taşıdığını söyledi.

Türk istihbarat örgütü MİT’in Almanya’da yaşayan muhalifleri fişlediğini söyleyen Reul, Almanya ve özellikle de Kuzey Ren-Vestfalya (NRW) eyaletinin MİT’in öncelikli hedefinde olduğunu söyledi.

GENİŞ ÇAPLI AĞ

İçişleri Bakanı Reul, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’da etki alanı oluşturabilmek için AKP’ye yakınlığıyla bilinen Uluslararası Demokratlar Birliği (UID), DİTİB ve Ülkücü dernek ve ocakları gibi çeşitli imkanlara sahip olduğunu belirtti. Reul “Bu şahıs ve örgütlerden oluşan geniş çaplı ağ sadece Türk Hükumeti için bilgi toplamıyor, ayrıca istihbarat kurumu MİT’e bilgi taşıma için de kullanılabiliyor” diye konuştu.

ALMANYA MİT’İN ODAK ÜLKESİ

Alman iç istihbarat teşkilatı BfV’nin geçen Temmuz’da yayınlanan yıllık raporunda, Almanya’nın MİT’in odak ülkelerinden biri olduğuna ve Türk istihbaratının odağında PKK, Gülen yapılanması ve muhaliflerin bulunduğuna işaret edildi.

Öte yandan ülkücülüğün Erdoğan Milliyetçiliği olduğunu düşünen bazı Alman siyasetçiler ülkücü dernek ve ocakların kapatılması gerektiğini düşünüyor. DW’ye konuşan İktidarın büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) Federal Meclis İçişleri Komisyonu Üyesi Christoph de Vries de Ülkücülerin yasaklanmasının şart olduğu görüşünde.

Almanya’da Ülkücü Hareket’e yasak geliyor: Erdoğan milliyetçiliğinin bu ülkede yeri yok!

Okumaya devam et

Popular