Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Plastik poşetten Hazine’ye 6,5 milyar lira gelecek

Plastik poşetlerin paralı hale getirilmesi hazinenin yeni gelir kapısı oldu. Çevre söyleminin altından yine rant çıktı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ücretli poşet uygulamasından yıllık yaklaşık 6,5 milyar liralık bir gelir elde edileceğini söyledi. Karaca, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2019 bütçesi 2,5 milyar lira. Yani Bakanlığın bütçesinin 3 katı oranında bir gelir elde edilecek.” dedi.

BOLD- CHP Genel Başkan Yardımcısı Karaca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulamaya koyulan ücretli poşet uygulamasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

15 KURUŞU HAZİNE’YE AKTARILIYOR

Karaca, plastik poşetlerin 2019 başında 25 kuruşa satılmaya başlandığını söyledi.

Karaca, “Bu 25 kuruştan satılan poşetin 15 kuruşu genel bütçeye, yani Hazine’ye, yani Saray’ın bütçesine aktarılacak. Bakanın verdiği rakamlara göre yıllık yaklaşık olarak 6,5 milyar liralık bir gelir elde edilecek. Çevre Bakanlığı’nın 2019 bütçesi 2,5 milyar dolar. Yani bakanlığın bütçesinin 3 katı oranında bir gelir elde edilecek buradan.” diye konuştu.

PLASTİK AMBALAJ VE KAPLAR NE OLACAK?

Plastik poşetlerin gerçekten çevreye çok ciddi zarar verdiğini, ancak sadece plastik poşetlerin değil plastik ambalajların da çevreye zararlı olduğunu kaydeden Karaca, “Bunun için sadece plastik poşetlerden değil plastik ambalajlardan da kurtulmanın yollarının aranması gerektiğini belirttik.” dedi.

Gülizar Biçer Karaca

Halen marketlerden satılan ürünlerin büyük bölümü plastik ambalaj ve kaplarda bulunuyor.

Yoğurttan, et ürünlerine; süt ürünlerinden kuru baklagillere, meşrubatlardan, içme sularına, çikolata ve şekerleme ürünlerinden, deterjan çeşitlerine kadar akla gelen her türlü ürün plastik poşet, kap veya ambalajlarda satılıyor.

Uzmanlara göre plastik poşetlerin paralı hale getirilmesinin, diğer ürünler için düzenleme yapılmadığı takdirde çevreye ciddi faydası olmayacak. Sadece hazine ve parekende sektörü için yeni bir gelir kapısı açılmış olacak.

HER POŞET 25 KURUŞ DEĞİL

Plastik poşetlerin 25 kuruşa satıldığı bilgisi de gerçeği yansıtmıyor. İndirim marketlerinde poşetler bu fiyattan satılırken, süper marketler farklı fiyat politikaları uyguluyor. Büyük marketlerde fiyat 40 kuruşa çıkıyor.

Hazır giyim sektöründe plastik poşet 50 kuruştan satılıyor.

Ücretli poşet uygulamasına vatandaşların bulduğu ilginç yöntemler

Ekonomi

Enflasyonun artmasının ardından döviz de yükseldi

Kasım ayında yıllık enflasyonun beklentileri de aşarak yıllık yüzde 14.03 olarak gerçekleşmesi sonrası dolar arttı. Dolar 7.91’i görürken Euro da 9.56 liraya kadar çıktı.

BOLD – Enflasyonun ardından dolar da arttı. Tüketici fiyatları kasım ayında yıllık yüzde 14.03, aylık yüzde 2.3 artış kaydetti. Dolar kuru, beklentinin üzerinde açıklanan kasım ayı enflasyon verisinin ardından yükseldi.

Dün 7.86’dan kapanan dolar kuru, bugünkü işlemlere sakin bir başlangıç yaptı. Kur, Kasım ayı enflasyon verisinin açıklanmasının ardından yükselişe geçti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre tüketici fiyat endeksi beklentileri de aşarak yüzde 14.03’e çıktı. Veri sonrasında yükselişe geçerek 7.91’i gören kur daha sonra 7.90’a geriledi. Euro da 9.56’dan alıcı buldu.

Yüzde yüz engelli çocuk, okuldan atıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Beklentileri aşan enflasyon yüzde 14’ü geçti

TÜİK, enflasyon rakamlarını açıkladı. Beklentileri aşarak kasımda yüzde 2,3 artan enflasyon, yıllık bazda yüzde 14,03’e yükseldi. Gıda fiyatlarında bir yıllık artış ise yüzde 21.08 oldu. 

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayına ait enflasyon rakamlarını açıkladı. Kasım ayında TÜFE bir önceki aya göre yüzde 2,30; bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,03 oranında arttı.

GIDA FİYATLARI YÜZDE 21 ARTTI

Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, yüzde 0,99 ile giyim ve ayakkabı, yüzde 5,19 ile haberleşme ve yüzde 7,00 ile eğitim oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise, yüzde 29,42 ile çeşitli mal ve hizmetler, yüzde 21,08 ile gıda ve alkolsüz içecekler ve yüzde 18,67 ile ulaştırma oldu.

ULAŞTIRMA FİYATLARI AYLIK YÜZDE 4.5 ARTTI

Ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Kasım ayında azalış gösteren tek ana grup yüzde 0,19 ile eğitim oldu. Alkollü içecekler ve tütün ana grubunda aylık değişim olmazken, en az artış gösteren gruplar yüzde 0,12 ile haberleşme ve yüzde 0,80 ile sağlık oldu. Buna karşılık, ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Kasım ayında artışın yüksek olduğu gruplar ise sırasıyla, yüzde 4,51 ile ulaştırma, yüzde 4,16 ile gıda ve alkolsüz içecekler ve yüzde 1,69 ile ev eşyası oldu.

Gasp ettikleri Naksan’ın plastik fabrikasını yok pahasına satıyorlar

Okumaya devam et

Ekonomi

AKP 2 milyara kurulacak endüstri bölgesinin yönetimini 6 günlük şirkete verdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2 milyarlık yatırımla kurulan Filyos Endüstri Bölgesi’ni yönetecek şirketi ihale yapılmadan belirledi. İskenderun’da kurulan şirketin 6 günlük olması ise dikkat çekti.

BOLD – Zonguldak’ın Çaycuma İlçesi’ne bağlı Filyos Beldesi’nde, 1900 hektarlık alan üzerine kurulacak ve 2 milyar liralık kamu yatırımı yapılması planlanan Filyos endüstri bölgesinin yönetimi ve işletmesi tek bir bakan imzasıyla Tosyalı Holding’e verildi. İhaleyi alan şirketin 6 gün önce kurulduğu belirlendi.

“SIRADA LİMAN YÖNETİMİ VAR” İDDİASI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, başka talipli çıkmadığı için işi Tosyalı Holding’e verdiğini savundu. CHP Milletvekili Ünal Demirtaş, “Karabük Demir Çelik Fabrikası bu işe talipti. Kamuoyuna duyurulsaydı, başka talipliler de çıkardı. Milli projenin milletten gizlenerek 6 gün önce kurulmuş bir şirkete verilmesi kabul edilemez” dedi. Karadeniz’de bulunduğu iddia edilen doğalgazın lojistik üssü olacak Filyos limanının yönetiminin de Tosyalı Holdinge verileceği iddia ediliyor.

ŞİRKETİN MERKEZİ İSKENDERUN

Sözcü’den Erdoğan Süzer’e konuşan CHP Milletvekili Ünal Demirtaş, 22 Mart 2019’da İskenderun’da Fuat Tosyalı ve ortakları tarafından Tosyalı Filyos Endüstri Bölgesi Yönetici Anonim Şirketi isminde bir şirket kurulduğunu belirtti. Demirtaş, bu şirketin 6 gün sonra Filyos Endüstri Bölgesi’nin yönetici şirketi olarak yetkilendirilme talebinde bulunduğunu ve işi aldığını söyleyerek, “Şirketi İskenderun’da kuruyorlar, işi alıyorlar. Zonguldak nere, İskenderun nere” dedi.

Gasp ettikleri Naksan’ın plastik fabrikasını yok pahasına satıyorlar

Okumaya devam et

Popular