Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Suriye’deki gelişmeler üzerine Türkiye ile Rusya arasındaki görüşmeler arttı

Türk ve Rus Savunma Bakanları, Suriye’deki durumu telefon görüşmesinde değerlendirdi.

Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu arasındaki telefon görüşmesinde Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’de durumun değerlendirildiği ve diğer bölgesel güvenlik konularının ele alındığı belirtildi.

İDLİB’DE DURUM KRİTİK: TÜRKİYE BÖLGENİN KONTROLÜNÜ KAYBETMEK ÜZERE 

Rusya ve Türkiye, eylül ayında İdlib konusunda bir mutabakata varmış ve Suriye ordusunun bölgeye yapacağı saldırı askıya alınmıştı. Ancak son günlerde İdlib’deki radikal gruplar Türkiye destekli muhalif gruplara saldırılarını artırdı.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, El-Nusra uzantısı Hayat Tahrir Eş-Şam grubunun kritik önemdeki birkaç kasabayı ele geçirmesi durumunda tüm İdlib’de kontrolü sağlayacağını açıklamıştı.

Türkiye’nin İdlib’de bulunan yaklaşık 10 civarındaki gözlem noktası da çatışmalar nedeniyle risk altında.

RUSLAR, TÜRKİYE’NİN OPERASYON DÜZENLEYECEĞİ MENBİÇ’TE GÖRÜLDÜ  

Rus askeri polisi son günlerde Türkiye’nin operasyon düzenleyeceğini açıkladığı Menbiç bölgesinde devriye gezerken görüntülenmişti.

Salı günü ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton Ankara’ya gelmiş ve Türkiye’den Suriye’deki Kürt gruplara saldırmayacağı konusunda garantiler almaya çalışmıştı. Ancak görüşmeler başarısızlıkla sonuçlanmış ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın randevu vermemesi üzerine John Bolton Ankara’dan ayrılmıştı.

Bu arada Kremlin, Perşembe günü yaptığı açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın bir tarihte Rusya’da bir araya geleceğini duyurmuştu. Görüşmenin zamanı konusunda ise net tarih verilmedi.

Suriye: Türkiye’nin muhtemel operasyonuna karşı Kürtlerle iletişim halindeyiz

Dünya

Merkel: AB-Türkiye ilişkilerinde beklenen ilerleme sağlanamadı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB Dönem Başkanlığı çerçevesinde yaptığı konuşmada, ekim ayındaki zirveden bu yana Türkiye ile ilişkilerde birçok zorluklar ve engeller olduğunu belirtti. “Türkiye ile ilişkilerde maalesef istediğimiz gibi bir ilerleme olmadı” dedi.

BOLD – Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’ye yönelik yaptırımların da gündeme gelmesinin beklendiği 10-11 Aralık’ta yapılacak Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesi öncesinde Türkiye’ye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Merkel, Federal Meclis tarafından organize edilen Almanya’nın AB dönem başkanlığına ilişkin toplantıda, ekim ayındaki zirveden bu yana Türkiye ile ilişkilerde birçok zorluklar ve engeller olduğunu belirterek, “Türkiye ile ilişkilerde maalesef istediğimiz gibi bir ilerleme olmadı” dedi.

“İYİ BİR İŞARET”

Aralıkta yapılacak AB zirvesinde Türkiye konusunun gündemde olacağının altını çizen Merkel, tartışmanın nasıl sonuçlanacağını beklediklerini vurguladı.

Angela Merkel, Türkiye’nin sismik araştırma gemisi Oruç Reis’i Antalya’ya çekmesini ise “iyi bir işaret” olarak nitelendirdi. Ancak Merkel Türkiye’nin Kıbrıs açıklarında sondaj faaliyetlerini sürdürdüğüne de dikkat çekti. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerinin “çok agresif” veya “kışkırtıcı” bir karakteri olduğunu ifade etti.

ORUÇ REİS, AB ZİRVESİ ÖNCESİ LİMANA ÇEKİLDİ

Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri Avrupa Birliği’nde (AB) tartışmalara neden olan Oruç Reis’in görev süresinin sona ermesiyle birlikte AB liderler zirvesi öncesinde Antalya Limanı’na geri dönmesi dikkat çekmişti.

10-11 Aralık tarihlerinde Brüksel’de düzenlenecek yılın son liderler zirvesinde Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı görüşülecek. AB, Türkiye’nin bölgedeki doğal gaz arama faaliyetlerini “yasadışı” olarak nitelendirerek Türkiye ile yaşanan anlaşmazlıkta Yunanistan ve Güney Kıbrıs’a tam destek açıklaması yapmıştı.

Arama faaliyetlerinin yasadışı olduğu suçlamasını geri çeviren Ankara ise sismik araştırma yapılan bölgelerin kendi kıta sahanlığı içinde olduğunu savunuyor.

ATILACAK ADIMLAR TÜRKİYE’YE BAĞLI

Oruç Reis’in Antalya Limanı’na çekilmesi sonrasında açıklamalarda bulunan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, “AB liderleri, tek bir açıklama ya da hamle üzerinden hareket etmeyecek. Değerlendirme sürecinde, belirlenen süre zarfındaki davranışlar ve açıklamalar göz önünde bulundurulacak.” ifadesini kullanmıştı.

AB’nin bu zaman zarfında, Doğu Akdeniz’deki gelişmelere ilişkin bir konferans hazırlığını da yürüttüğünü anımsatan Stano, aralık zirvesinde ise atılacak adımların, Türkiye’nin faaliyetleriyle bağlantılı olacağını belirtmişti.

Oruç Reis AB zirvesi öncesi Antalya Limanı’na geri döndü

Okumaya devam et

Dünya

Bir İranlı komutan daha Irak’ta suikastla öldürüldü iddiası

RT Arabic televizyonu, İran Devrim Muhafızlarının komutanlarından Müslim Şahdan’ın, Irak’ın Suriye sınırı yakınlarında insansız hava aracıyla düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü iddia etti.

BOLD – Dünya bir süredir İran nükleer programının başındaki Muhsin Fahriza’nın uğradığı suikast sonucu öldürülmesini konuşuyor.

İran Devrim Muhafızları komutanı Müslim Şahdan’ın da Irak’ta öldürüldüğü iddia edildi. İddianın sahibi RT Arabic televizyonu Iraklı kaynaklara dayandırdığı haberinde, Şahdan’ın, Irak’ta Suriye sınırı yakınlarında öldürüldüğünü bildirdi.

Al-Arabiya televizyonu da Şahdan’ın dün akşam saatlerinde Irak-Suriye sınırındaki El-Kaim sınır kapısından geçtikten sonra aracına insansız hava aracıyla bir saldırı düzenlendiğini aktardı. Saldırıda Şahdan dışında aynı araçta olan 3 kişinin daha hayatını kaybettiği ifade edildi.

Öte yandan Lübnan merkezli Al-Mayadeen televizyonuna konuşan kaynaklar, Şahdan’ın öldürüldüğü iddiasını yalanladı

İran Devrim Muhafızları komutanlarından Kasım Süleymani de geçen sene Irak’ta uğradı suikast sonucu öldürüldü.

Tarlası kundaklanan KHK’lı öğretmen için 7 saatte 30 bin TL

Okumaya devam et

Dünya

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelere karşı iklim davası AİHM’de kabul edildi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), yaşları 8 ile 21 arasında değişen altı Portekizli çocuk ve gencin, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 33 ülkeye karşı iklim krizine neden oldukları gerekçesiyle geçen eylül ayında açtığı davayı görüşmeyi kabul etti. Dava AİHM’de öncelikli olarak görüşülecek.

BOLD – Strasbourg’daki mahkeme, konunun önemi ve yanıtlanması gereken soruların aciliyeti nedeniyle davaya öncelik tanındığını ve şikayet edilen ülkelerin, önümüzdeki şubat ayına dek savunmalarını mahkemeye sunmaları gerektiğini bildirdi.

Portekiz’in başkenti Lizbon ile Leitia kentlerinde yaşayan gençler, söz konusu davayı açma sebebi olarak, 2017 yılında ülkede 110 kişinin ölümüne neden olan orman yangınlarını gösteriyor.

Bilim insanlarının, yaşanan bu felakete iklim değişikliğinin neden olduğu tezini onayladığını ifade eden davacılar, söz konusu şikayetlerini Global Legal Action Network (GLAN) isimli sivil toplum kuruluşunun yardımı ile kaleme almıştı.

Dava metninde gençler, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin yanı sıra Türkiye, Norveç, Rusya, İngiltere, İsviçre ve Ukrayna’yı, iklim krizini büyütmek ve kendi nesillerinin geleceğini tehlikeye atmakla suçluyor.

GLAN tarafından “örneği olmayan dava” olarak nitelendirilen davanın amacı, AİHM tarafından davalı 33 ülkenin ulusal iklim hedefleri için daha ciddi adımlar atmaya ve hem ülkelerin hem de bu ülkelerdeki uluslararası şirketlerin emisyonlarını azaltmaya zorlanması olarak ifade ediliyor.

Salgın tahliyesi: Elektronik kelepçe ile eve gönderiliyorlar

Okumaya devam et

Popular