Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

HDP’li Leyla Güven’e uluslararası destek

Tutuklu Leyla Güven 65 gündür açlık grevinde.

Tutuklu bulunduğu Diyabarkır Kapalı Cezaevi’nde 65 gündür açlık grevinde bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e uluslararası destek geldi.

Avrupa ve Ortadoğulu parlamenterler ile aralarında Prof. Immanuel Wallerstein, Prof. David Graeber, Prof. Norman Paech, Denis O’Hearn, Prof Kariane Westrheim, Isabel Kaeser gibi dünya çapında önemli gibi önemli isimlerin de bulunduğu 100 akademisyen, siyasetçi, gazeteci ve aktivistten destek geldi.

150’DEN FAZLA MAHKUM AÇLIK GREVİ YAPIYOR

Akademisyenler, Abdullah Öcalan ve tüm siyasi tutsaklar üzerindeki tecridin son bulması çağrısı yaptı. Açıklamada, “150’den fazla mahkum da dayanışma için açlık grevine katıldı. Ayrıca 14 Kürt siyasetçi de Fransa’nın Strazburg şehrinde açlık grevine devam ediyor. Tecride derhal son verilsin ki açlık grevleri son bulsun.” denildi.

260 BİN KİŞİ CEZAEVİNDE

Türkiye hapishanelerinde insan sayısının 260 bine ulaştığının belirtildiği açıklamada, “İnsan hakları kuruluşları, tutuklulara karşı insan hakları ihlallerinin arttığını bildiriyorlar. Hücrede tecrit bu ihlallerin en ağırlarından biridir. Türkiye’yi Mandela Kuralları’na uymaya çağırıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

PARLAMENTERLERDEN DESTEK

Kıbrıs’ta gerçekleştirilen “Orta Doğu ve Doğu Akdeniz-Aktif Bir Yanardağ” başlıklı konferansta Leyla Güven ve tecride karşı başlattığı açlık grevi gündeme geldi. Konferansa katılan Avrupa ve Ortadoğulu parlamenterler ile diğer konuklar Güven’le dayanışma içinde olduklarını ifade ettikleri bir açıklama yayımladı.

“LEYLA GÜVEN’İN SAĞLIĞINDAN ENDİŞELİYİZ”

Açıklamada, “Leyla Güven, 7 Kasım 2018’den bu yana Türk Hükümeti’nin Abdullah Öcalan’a uyguladığı hukuksuz tecridi protesto etmek için açlık grevine başladı. Güven’in sağlığı hızla kötüleşiyor. Önemli oranda kilo kaybetti. Leyla Güven’in beyin tümörü var, gerekli ilaçları ancak tok karınla alması gerektiğinden ilaçlarını da alamıyor. Güven’in sağlığının kötüleşmesinden dolayı çok endişeliyiz.” denildi.

HDP’ye yönelik saldırılar Meclis gündeminde

HDP’LİLER GÜVEN İÇİN CEZAEVİNE YÜRÜDÜ

Bu arada Leyla Güven’in tutuklu bulunduğu Diyarbakır’daki cezaevine yürüyen HDP’li vekiller ve yüzü aşkın partiliye polis müdahale etti. Polis katılımcıları darp ederken, çok sayıda kişiyi de gözaltına aldı.

Polisin müdahalesinden HDP’li vekiller de nasibini aldı.

POLİS VEKİLLERİ DARP ETTİ

Polis müdahalesi sırasında HDP’li vekiller Semra Güzel, Remziye Tosun, Saliha Aydeniz ve Musa Farisoğulları ile çok sayıda kadın, polis tarafından darp edildi. Bunun üzerine HDP’li vekiller Remziye Tosun, Saliha Aydeniz ve Musa Farisoğulları, Karacadağ Caddesi üzerinde yolu trafiğe kapatarak, oturma eylemi gerçekleştirdi.

GÜVEN’İN TALEBİ TALEBİMİZDİR

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel ise tüm engellemelere rağmen, çok sayıda vatandaş ile birlikte Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gitti. Güzel, polis müdahalesinin hukuksuzluk olduğunu belirterek, “Bu ülkede hukuk değil, hukuksuzluk işliyor. Leyla Güven’in talepleri talebimizdir. Taleplere derhal cevap verilmelidir. Açlık grevleri sonucu yaşanacak olumsuzluklardan iktidar sorumludur.” dedi.

 

Gündem

Bilim Kurulu Üyesi, devam eden ev ziyaretlerinden yakındı

Bilim Kurulu üyesi Tevfik Özlü, alınan önlemlerle birlikte kamusal alanların kontrol edilebildiğini savunarak, asıl tehlikenin yasaklar sonrasında kafe, restoranda bir araya gelemeyenlerin evlerde toplanmaları olduğuna dikkat çekti.

BOLD – Bilim Kurulu üyesi Tevfik Özlü, bulaştırma hızını artıran kafeler ve restoranları kapattıklarını belirterek, asıl tehlikenin ev içi ziyaretler olduğunu açıkladı. Özlü, vatandaşları bu konularda bilinçli olmaya çağırdı.

YENİ TEDBİRLER ALINABİLİR

Sağlık Bakanlığı Korona virüs Bilim Kurulu üyesi Tevfik Özlü, CNN Türk’te katıldığı programda koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında yeni alınan önlemleri ve son durumu değerlendirdi. Alınan tedbirlerinin sonuçlarını ancak önümüzdeki hafta sonu anlayabiliriz diyen Prof. Dr. Özlü, bu sonuçlar sonrası salgın seyrine göre yeni kararlar alınabileceğini belirtti.

KAMUSAL ALANLAR KONTROL EDİLEBİLİYOR

Kamusal alanları kontrol edebildiklerini ifade eden Özlü, “Şu anda restoran ve kafelerde paket servise geçilmiş gibi görünüyor. 20 yaş altı ve 65 yaş üstü sokağa çıkmıyor. Haftasonu yasağı da etkili gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

EVLERDEKİ TOPLANMALAR TEDBİRLERİN GÜCÜNÜ AZALTIR

Denetleyemeyen alanlar da bulunduğunu söyleyen Özlü, “Evlerde kendi içinde toplanmaları bilmiyoruz. Yani restoranda ve kafede bir araya gelemeyenlerin evlerde toplanması, birlikte film seyretmesi, maç izlemesi ve sohbet etmesi bu tedbirlerin gücünü azaltacaktır. Vatandaşlar bu konuda bilinçli davranırsa, tedbirlerden sonuç alırız” dedi.

Vaka ve can kaybında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşıldı

Okumaya devam et

Gündem

İstanbul’daki Kovid-19 ölümleri yine Türkiye genelini geçti

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de son 24 saatte 177 kişinin koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıklarken; sadece İstanbul’da bulaşıcı hastalık nedeniyle 179 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi.

BOLD – İstanbul’da bugün bulaşıcı hastalık nedeniyle 179 kişi yaşamını yitirdi. Bu rakam yine Sağlık Bakanlığının açıkladığı Türkiye geneli koronavirüs kaynaklı ölüm rakamını geçti.

Sözcü’nün İBB Mezarlıklar Müdürlüğü kaynaklarından edindiği bilgiye göre, İstanbul’da bugün hayatını kaybeden kişilerin toplam sayısı ise 397 oldu. ‘Bulaşıcı hastalık’ kodu ile sağlık kurumlarından İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığı’na bildirilen can kaybı sayısı 179 oldu. Sağlık Bakanlığı’nın bugün açıkladığı verilerine göre, son 24 saatte Türkiye’de 177 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Hizmet Hareketi gönüllülerine hakaret ve saldırıya ‘ağır ceza’

Okumaya devam et

Gündem

Vaka ve can kaybında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşıldı

Türkiye’de koronavirüs salgını giderek yayılıyor. Günlük vaka sayısı 30 bin sınırına dayanırken, ağır hasta sayısı da 5 bine yaklaştı. Bakan Koca’nın açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre bugün Kovid-19’dan dolayı 177 kişi yaşamını yitirdi.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı resmi verilere göre bugün 29 bin 845 kişiye vaka, 6 bin 592 kişiye koronavirüs hasta (Kovid-19) tanısı konuldu. İlk vakanın açıklandığı 17 Mart’tan bu yana vaka ve can kaybında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşılırken, bugün 177 kişi de yaşamını yitirdi.

TOPLAM ÖLEN SAYISI 13 BİN 191’E ULAŞTI

Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’nun güncel verilerini, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından paylaştı. Koca, Türkiye’de koronavirüs nedeniyle 177 kişinin daha yaşamını yitirdiğini, 29 bin 845 kişiye vaka, 6 bin 592 kişiye koronavirüs hastası teşhisi konuldu. Koronavirüs nedeniyle toplam 13 bin 191 kişi yaşamını yitirirken, koronavirüs hasta sayısı 481 bin 198’e yükseldi. Bugün iyileşen sayısı 3 bin 845 oldu.

AĞIR HASTA SAYISI 4 BİN 816’YA ÇIKTI

Verilere göre, toplam test sayısı 18 milyon 72 bin 981 olurken, toplam ağır hasta sayısı 4 bin 816 olarak kayıtlara geçti. Toplam iyileşen hasta sayısı 392 bin 616, bugünkü test sayısı da 171 bin 113 oldu. Verilerle ilgili açıklama yapan Bakan Koca, “Bugün tespit edilen 6.592 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımız 5.000’e yaklaştı. Kayıplarımız artıyor. Tedbirlere sıkı uyarsak kısıtlama olmadan da mücadele edebiliriz. Yoksa kısıtlamalar kaçınılmaz olur. En güvenli yer evimizdir” dedi.

Türkiye’nin 27 Kasım 2020 güncel koronavirüs tablosu ise şöyle:

Okumaya devam et

Popular