Dünya

İdlib’de radikal gruplar kontrolü tamamen ele geçirdi

El-Kaide bağlantılı Hayat Tahrir Eş-Şam grubu, 9 gün süren saldırıları sonrasında İdlib’de kontrolü tamamen sağladı. Türkiye destekli muhalif gruplar, bölgenin kontrolünü tamamen Hayat Tahrir Eş-Şam’a veren teslim anlaşmasını kabul etti.

EYLÜL AYINDAKİ TÜRKİYE-RUSYA ANLAŞMASI TEHLİKEYE GİRDİ 

Hayat Tahrir Eş-Şam, böylece Suriye’de muhaliflerin kontrolünde olan son bölgenin kontrolünü ele geçirmiş oldu.

Türkiye destekli muhaliflerin kabul ettiği teslim anlaşmasına göre İdlib ve çevresindeki kırsal bölgelerde Hayat Tahrir Eş-Şam tarafından sivil bir yönetim kurulacak. Bu yönetim muhaliflerin kontrolündeki bölgeleri de yönetecek.

Anlaşma, Rusya ve Türkiye’nin eylül ayında İdlib konusundaki mutabakatını da tehlikeye düşürüyor. Eylül ayında varılan mutabakat sonrası Suriye ordusu bölgeye yapacağı saldırıyı askıya almıştı.

İdlib’de 9 gün devam eden çatışmalar sonrasında Hayat Tahrir Eş-Şam, Türkiye destekli muhalif grupların elindeki 20 kadar köy ve kasabayı almıştı.

İDLİB’E SURİYE ORDUSUNUN BİR SALDIRISI BÜYÜK BİR GÖÇ DALGASINI TETİKLEYEBİLİR 

Bölgede Suriye’nin diğer bölgelerinden gelenlerle birlikte yaklaşık 3 milyon kişi yaşıyor.

İdlib’in radikal gruplar tarafından ele geçirilmesi, Suriye ve Rusya tarafından bir saldırı için bahane olarak kullanılmasından korkuluyor.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi sorumlusu Rami Abdurrahman, İdlib’de artık radikal grupların güçlü duruma geldiğini belirtti ve ekledi, “Bu (durum) Rusya destekli hükümetin Hayat Tahrir Eş-Şam kontrolündeki bölgeyi ele geçirmek için bir saldırısını kolaylaştırıyor.”  

İdlib’e yönelik Suriye Ordusu’nun bir saldırı düzenlemesi durumunda bölgeden Türkiye’ye büyük bir göçün yaşanabileceği belirtiliyor.

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI: GEREĞİNİ YAPACAĞIZ 

İdlib’deki gelişmeler sonrası Türkiye ve Rusya arasındaki diplomasi trafiği de arttı.

Türk ve Rus savunma bakanları geçtiğimiz günlerde bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Türkiye’nin İdlib’de yaklaşık 10 civarında askeri gözlem noktası bulunuyor.

Gelişmeler sonrası bir açıklama yapan Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya’nın varlığına tehdit oluşturan unsurlar için gereğinin yapılacağını bildirdi.

Açıklamada, “İdlib, Suriye’nin en önemli terör üslerinden biri haline gelmiştir. Rusya, varlığına tehdit oluşturmaya başlayan bu konuda gerekli adımları atacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Suriye’deki gelişmeler üzerine Türkiye ile Rusya arasındaki görüşmeler arttı

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version