Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Poşet yasağı AKP’nin seçim kampanyasıyla eşgüdümlü yapılmış

Vatandaşa parayla poşet satan hükümet seçim promosyonu olarak bez torba ve file dağıtacak.

Erdoğan’ın geçen ay açıkladığı “seçimde sokaklara afiş asmayacağız” sözünün sırrı ortaya çıktı. Meclis’ten poşet yasası geçirilirken, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) fileleri de hazırlanmış.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yaptığı açıklamada, naylon poşetlere karşı seçim için milyonlarca bez torba ve file hazırladıklarını açıkladı.

“AFİŞ, BAYRAK ASMAYACAĞIZ” SÖZÜNÜN SEBEBİ ANLAŞILDI

Erdoğan, partisinin bunları ücretsiz dağıtacağını söyledi. Böylece Erdoğan’ın geçen ay açıkladığı, “Bu seçimde sokaklara afiş, bayrak, flama asmayacağız.” açıklamasının sırrı ortaya çıkmış oldu.

Vatandaş halen naylon alışveriş poşeti için marketlere 25 kuruş ödüyor. 25 kuruşun 15 kuruşu Çevre ve Orman Bakanlığı’na aktarılıyor. Bu durumda hükümet, naylon poşet satışından kazandığı parayla, vatandaşa bez ve file torba promosyonu hazırlamış olacak. İşin özü, çevre düşmanı poşet satarak, çevreci seçim malzemesi dağıtılacak.

KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 1 MİLYON BEZ TORBA DAĞITACAK

Erdoğan ayrıca file imalatı için de kenevir üretileceğini açıkladı. Bu açıklamalar, sosyal medyada gündem oldu. Vatandaşlar, gazeteciler ve ekonomistler uygulamaya tepki gösteren mesajlar attı. Bu arada AKP’li Konya belediyesi de seçim öncesi 1 milyon bez torba dağıtacağını duyurdu.

Vergi uzmanı Ozan Bingöl, “25 kuruşluk poşetin 15 kuruşu çevre bakanlığı payı, o paydan gelen meblağı bez torbaya ayır, o bez torbayı da tekrar vatandaşa dağıt. 15 kuruşa seçimlik bez torba alıyoruz…” ifadesini kullandı.

Gazeteci Emre Deveci ise “Poşeti 25 kuruşa vatandaşa sat, 15 kuruşunu Hazine’ye aktar, Hazine’den aldığın parayla da vatandaşa milyonlarca bez torba dağıtıp seçim kampanyası yap. Ne güzel memleket!” diyerek tepkisini dile getirdi.

İNŞALLAH KENDİ CEBİNİZDEN ÖDERSİNİZ!

Aylin Kotil, Erdoğan’ın, poşet yasağına uygun olarak seçim sürecinde halka bez torba dağıtacaklarını açıkladığını belirterek, “Geçen seçimlerde biz Beyoğlu’nda dağıttık ama kendi cebimizden. İnşallah siz de ballı ihaleyle devlet kasasından değil, cebinizden ödersiniz.” ifadelerini kullandı.

Avukat Erhan Kaya ise “Ne güzel memleket. Poşetten aldığın 15 kuruş vergi ile parti propagandası yap! Olması gereken toplanan poşet vergisi ile hakla ücretsiz bez torba dağıtılmasıdır.” dedi.

Plastik poşetten Hazine’ye 6,5 milyar lira gelecek

Ekonomi

Tam kapanmada açılan pazarlar lebalep doldu

Planlama yapılmadan geçilen tam kapanmada ortaya çıkan heba olan meyve ve sebze görüntülerinin ardından pazarlar hizmete açıldı. Halkın akın ettiği pazarlar lebalep dolarken, koronavirüsle mücadele tedbirleri hiçe sayıldı.

BOLD – Koronavirüsle mücadele kapsamında tam kapanmaya gidildi. Tam kapanmada açılan kapalı semt pazarlarında yoğun kalabalıklar oluştu. Pazarlarda koronavirüs tedbirleri hiçe sayıldı.

Adana’da kapalı olan semt pazarları İçişleri Bakanlığı genelgesi kapsamında birçok noktada kuruldu. Halk soluğu pazarlarda aldı ancak tedbirler hiçe sayıldı. Bazı kişilerin meyve- sebze tezgâhlarında mesafe kurallarını ihlal ederek alışveriş yapması dikkat çekti. Yoğun kalabalığın oluştuğu pazarda birçok kişi ise alışveriş yapmadan pazar yerini terk etti. Pazar yerlerindeki kalabalıkla ilgili denetim yapılmamasına birçok kişi tepki gösterdi.

İzmir Başsavcılığından skandal hukuksuzluk: 4 yaşındaki çocuğu iddianameye koydu

Okumaya devam et

Ekonomi

İngiltere Merkez Bankası uyardı: Paranızı kaybetmeye hazırsanız kriptoya yatırın

İngiltere Merkez Bankasından kripto para yatırımcılarına kritik bir uyarı geldi. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, ”Tüm paranızı kaybetmeye hazırsanız kripto paralara yatırın” dedi.

BOLD – Dijital para piyasalarıyla ilgili tartışmalara her geçen gün yenileri ekleniyor. Türkiye’de Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in 2 milyar dolar kripto varlıkla yurt dışına kaçmasının ardından kripto parayla ilgili bir uyarı da İngiltere’den geldi.

GERÇEK BİR DEĞERİ BULUNMUYOR

Basın toplantısında konuşan İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, “Eğer tüm paranızı kaybetmeye hazırsanız kripto paralara yatırın” ifadelerini kullandı. Bailey, “Benim için kripto ve para yan yana gelmeyecek iki kelime. Bu kripto paraların gerçek bir değeri bulunmuyor” diye konuştu.

Paraları tüketen TRT kasayı doldurmak için bandrole sarıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Paraları tüketen TRT kasayı doldurmak için bandrole sarıldı

İktidarı öven dizilere yüz milyonlarca liralık kaynak aktaran TRT, elektrik faturalarından sonra gözünü bandrol ücretlerine dikti. Cep telefonu ithalatında dijital olarak ödenen bandrol ücretlerinin fiziki olarak alınmadığını öne süren TRT yönetimi, bu ücretleri sanki hiç ödenmemişçesine 3 katı ve faiziyle almak için milyonlarca liralık icra davası açtı.

BOLD – Yayın politikası, kadrolaşma ve yaptığı yüksek harcamalarla yıllardır eleştirilerin odağında olan TRT, bandroller üzerinden yeni gelirler elde etmek için harekete geçti.

İthal edilen cep telefonlarından bandrol parası alan TRT, dijital bandrol uygulamasına geçildiği dönemde fiziki olarak bandrol almayan onlarca şirkete yüz milyonlarca liralık icra davası açtı. Geçmiş yıllarda bandrol paralarını ödeyen şirketler, en az 3 kat ceza ve faiziyle yeniden talep edilen bandrol ücretlerinden dolayı şok yaşıyor.

TRT ÖDENEN VERGİLERİ YENİDEN TALEP EDİYOR

Cep telefonlarının piyasada tüketiciye satışından önce bandrol ve etiket gibi ödemek zorunda oldukları yükümlülükler bulunuyor. Kanunla belirlenmiş bu vergiler, gümrük işlemleri sırasında ithalatçı tarafından gerçekleştiriliyor. Yüzde 10 oranında alınan bandrol vergileri ödenmezse, cihazların gümrükten çıkışına izin verilmiyor. Fiziki olarak daha önce alınan bu bandroller, 2 yıl önce alınan kararla dijital hale getirildi. İthalatçı online sistem üzerinden verdiği bandrol ücreti ile fiziki bandrole gerek kalmadan gümrük işlemlerini bitiriyor. Bunu kendi çıkarına kullanmak isteyen TRT de ilgili kanuna atıfta bulunarak fiziki bandrol alınmadığı gerekçesiyle şirketlere davalar açmaya başladı.

BİLİRKİŞİ DE ŞİRKETLERİ HAKLI BULDU

Sözcü’nün haberine göre, giderleri katlanarak artan TRT, bu yolla en azından açıklarını kapatmak istiyor. Prodüksiyon ve yapım işleri on milyonlarca lira tutan diziler çeken TRT’nin, bandrollerle büyük gelir peşinde olduğu ifade ediliyor. Mahkemeye taşınan bandrol konusunda şirketler daha önce ödeme yaptıklarını ifade ederken, bu durum bilirkişi raporlarına da yansıdı. TRT de yaptığı savunmalarda dijital olarak bandrol ödemelerinin yapıldığını kabul ederken, fiziki olarak alınmamasını bahane ederek, alacağında ısrar ediyor.

TALEP EDİLEN RAKAMLAR 30-40 MİLYON LİRA

TRT, geçmişe yönelik bandrol ücretleri ile ilgili ilk önce şirketlere ihbarname gönderiyor. 3 kat ceza ve faiziyle istenen bandrol ücretini daha önce ödediği için “hata yapılmıştır” diye ihbarnameyi dikkate almayan şirketlere icra takibi başlatılıyor. Hesapları bloke olma riskiyle karşı karşıya kalan şirketler, TRT’nin ciddi şekilde bu parayı istediğini anlıyor. Bazı şirketlere 30-40 milyon TL borç çıkarılması sonrası, bunalıma giren bazı yetkililerin intiharı dahi düşündüğü belirtiliyor.

 

Bayramda evden çıkmak yasak ama köprüden geçiş ücretsiz

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0