Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Poşet yasağı AKP’nin seçim kampanyasıyla eşgüdümlü yapılmış

Vatandaşa parayla poşet satan hükümet seçim promosyonu olarak bez torba ve file dağıtacak.

Erdoğan’ın geçen ay açıkladığı “seçimde sokaklara afiş asmayacağız” sözünün sırrı ortaya çıktı. Meclis’ten poşet yasası geçirilirken, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) fileleri de hazırlanmış.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yaptığı açıklamada, naylon poşetlere karşı seçim için milyonlarca bez torba ve file hazırladıklarını açıkladı.

“AFİŞ, BAYRAK ASMAYACAĞIZ” SÖZÜNÜN SEBEBİ ANLAŞILDI

Erdoğan, partisinin bunları ücretsiz dağıtacağını söyledi. Böylece Erdoğan’ın geçen ay açıkladığı, “Bu seçimde sokaklara afiş, bayrak, flama asmayacağız.” açıklamasının sırrı ortaya çıkmış oldu.

Vatandaş halen naylon alışveriş poşeti için marketlere 25 kuruş ödüyor. 25 kuruşun 15 kuruşu Çevre ve Orman Bakanlığı’na aktarılıyor. Bu durumda hükümet, naylon poşet satışından kazandığı parayla, vatandaşa bez ve file torba promosyonu hazırlamış olacak. İşin özü, çevre düşmanı poşet satarak, çevreci seçim malzemesi dağıtılacak.

KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 1 MİLYON BEZ TORBA DAĞITACAK

Erdoğan ayrıca file imalatı için de kenevir üretileceğini açıkladı. Bu açıklamalar, sosyal medyada gündem oldu. Vatandaşlar, gazeteciler ve ekonomistler uygulamaya tepki gösteren mesajlar attı. Bu arada AKP’li Konya belediyesi de seçim öncesi 1 milyon bez torba dağıtacağını duyurdu.

Vergi uzmanı Ozan Bingöl, “25 kuruşluk poşetin 15 kuruşu çevre bakanlığı payı, o paydan gelen meblağı bez torbaya ayır, o bez torbayı da tekrar vatandaşa dağıt. 15 kuruşa seçimlik bez torba alıyoruz…” ifadesini kullandı.

Gazeteci Emre Deveci ise “Poşeti 25 kuruşa vatandaşa sat, 15 kuruşunu Hazine’ye aktar, Hazine’den aldığın parayla da vatandaşa milyonlarca bez torba dağıtıp seçim kampanyası yap. Ne güzel memleket!” diyerek tepkisini dile getirdi.

İNŞALLAH KENDİ CEBİNİZDEN ÖDERSİNİZ!

Aylin Kotil, Erdoğan’ın, poşet yasağına uygun olarak seçim sürecinde halka bez torba dağıtacaklarını açıkladığını belirterek, “Geçen seçimlerde biz Beyoğlu’nda dağıttık ama kendi cebimizden. İnşallah siz de ballı ihaleyle devlet kasasından değil, cebinizden ödersiniz.” ifadelerini kullandı.

Avukat Erhan Kaya ise “Ne güzel memleket. Poşetten aldığın 15 kuruş vergi ile parti propagandası yap! Olması gereken toplanan poşet vergisi ile hakla ücretsiz bez torba dağıtılmasıdır.” dedi.

Plastik poşetten Hazine’ye 6,5 milyar lira gelecek

Ekonomi

Hükumet halktan gelecek yıl 922 milyar lira vergi toplayacak

2021 bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. 2021 bütçe giderleri 1 trilyon 346,1 milyar lira, bütçe gelirleri 1 trilyon 101,1 milyar lira olarak öngörüldü. Bütçenin 922,7 milyar liralık kısmını ise halktan toplanacak vergiler oluşturacak.  

BOLD – 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2019 yılı Kesin Hesap Kanun Teklifi de görüşülerek kabul edildi. Bütçede gelecek yıl için 922.7 milyar lira vergi geliri bekleniyor.

PLANLANAN BÜTÇE AÇIĞI 245 MİLYAR LİRA

2021 bütçesinin giderleri 1 trilyon 346,1 milyar lira, faiz hariç giderler 1 trilyon 166,6 milyar lira, bütçe gelirleri 1 trilyon 101,1 milyar lira, vergi gelirleri 922,7 milyar lira, bütçe açığı 245 milyar lira olarak öngörüldü. Genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine 1 trilyon 223,5 milyar lira, özel bütçeli idarelere 119,9 milyar lira, düzenleyici ve denetleyici kurumlara da 2,7 milyar lira ödenek verildi.

ÖTV VERGİSİ GELİRİ 213.7 MİLYAR LİRA

2021 yılı bütçesinde vergi gelirleri ise şöyle sıralandı: “Gelir vergisi 195,3 milyar lira, Kurumlar Vergisi 105,2 milyar lira, Özel Tüketim Vergisi 213,7 milyar lira, dahilde alınan KDV 70,6 milyar lira, ithalatta alınan KDV 194,9 milyar lira, Motorlu Taşıtlar Vergisi 18,5 milyar lira, BSMV 28,5 milyar lira, Damga Vergisi 23,8 milyar lira, harçlar 34,4 milyar lira, diğer vergiler 37,9 milyar lira.”

Vaka ve can kaybında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşıldı

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Ekonomik Güven Endeksi’nde düşüş başladı

Nisan ayında dip seviyeleri gördükten sonra üst üste 6 aydır yükselen Ekonomik Güven Endeksi gerilemeye başladı. TÜİK verilerine göre Ekonomik Güven Endeksi Kasım ayında aylık bazda yüzde 3.5 gerileyerek 89.5 olarak gerçekleşti.

BOLD – Salgınla birlikte nisan ayında tarihi dip seviyeleri gördükten sonra üst üste 6 aydır yükselen Ekonomik Güven Endeksi, kasım ayında yüzde 3.5 geriledi ve 89.5 puan olarak gerçekleşti.

DİĞER ENDEKSLER DE DÜŞTÜ

Ekonomik Güven Endeksi geçen ay yüzde 4.8 artışla 92.8 puana çıkmıştı. Ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı. Perakende ticaret sektörü güven endeksi aynı seviyede kalarak 95.0 değerini aldı.

EN BÜYÜK DÜŞÜŞ İNŞAAT SEKTÖRÜNDE

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre, tüketici güven endeksi bir önceki aya göre kasım ayında yüzde 2.2 oranında azalarak 80.1 değerini, reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre yüzde 2.1 oranında azalarak 107.4 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2.8 oranında azalarak 77.5 değerini, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 5.7 oranında azalarak 79 değerini aldı.

Vaka ve can kaybında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Halk dövizden vazgeçmiyor

Ekonomi yönetimindeki değişim ve reform söylemlerine rağmen, halk TL yerine döviz almaya devam ediyor. Merkez Bankası verilerine göre, son 3 haftada döviz hesapları 7,1 milyar dolar arttı.

BOLD – Merkez Bankası verilerine göre, yurt içinde yerleşik yatırımcıların bankalardaki döviz hesabı 2 milyar 386 milyon dolarlık artış kaydetti. Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alındığı 6 Kasım’dan bu yana ise döviz hesaplarındaki artış 7,1 milyar dolara ulaştı. Döviz hesaplarındaki toplam tutar 228 milyar 164 milyon dolar ile rekor kırarken, Türkiye’deki toplam döviz hesapları ise 256 milyar doları aştı.

ATILAN ADIMLAR GÜVEN OLUŞTURMADI

Ekonomistlere göre dövize talebin en önemli nedeni yüksek enflasyon ve Türk Lirası’na (TL) olan güvensizlik. DW Türkçe’den Aram Ekin Duran’a konuşan Yeditepe Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysel Ulusoy, son birkaç haftada TL’nin yabancı para birimleri karşısında yüzde 3-4 düzeyinde değer kazandığına, buna karşın dövize yönelimin sürdüğüne işaret etti. Hem tüketicilerin hem de şirketlerin dolar ve euro almaya devam ederek ekonomiye güvenmediklerini bir kez daha gösterdiğini dile getiren Prof. Ulusoy, “İnsanlar da kurumlar da Türkiye’deki yüksek enflasyondan kendini korumaya çalışıyor. Hükumetin attığı adımlar ise güven oluşturmaya yetmiyor” dedi.

DÖVİZE TALEP ARTIYOR

Daha faiz artırılmadan önce AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve yeni ekonomi yönetiminden gelen “piyasa dostu” açıklamalarla dolar kurunun 8,50’den 7,70’e düştüğüne işaret eden Alnus Yatırım Araştırma Müdürü Yunus Kaya, faiz artırımı sonrasında dolar kurundaki düşüşün bir miktar daha devam etmesine rağmen kalıcı olamadığını söyledi. Merkez Bankası’nın 20 Kasım haftasına ait yabancı para mevduatı verilerinin de gösterdiği gibi dövize olan talebin artarak devam ettiğini dile getiren Kaya, “Yalnızca son birkaç günde 1,5 milyar dolarlık yeni alım yapıldığını görüyoruz” dedi. Kaya, dövize olan aşırı talebin önemli nedenlerinden birinin de Türk şirketlerinin yüksek dış borcu olduğunu kaydetti.

YABANCI SERMAYE ÇIKIŞI SÜRÜYOR

Türk Lirası değer kaybederken, Türkiye’den yabancı sermaye çıkışının da sürdüğünü söyleyen Kaya, 2020’nin ilk 10 ayında Türkiye piyasalarından çıkış yapan yabancı sermaye miktarının 13 milyar doları aştığına dikkat çekti. Merkez Bankası’nın net rezervlerinin uzun süredir ekside olduğunu hatırlatan Kaya, “Hem Merkez Bankası hem kamu bankaları kurdaki yükselişi durdurmaya çalışırken, son 1 yılda 120 milyar dolarlık döviz satışı yaptılar. Ama şimdi dövize ihtiyacımız olduğunda ne yapacağız sorusu hala yerinde duruyor” dedi.

Tayyip Erdoğan’ın paralel ordusu: Sayıları 29 bini geçti

Okumaya devam et

Popular