Bizimle iletişime geçiniz

Politika

“Seçim siyaset değil” tartışması

Meclis Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, istifa tartışmasına yeni bir boyut kazandırdı. Seçimin bir siyasi faaliyet olmadığını iddia etti. “Herkes istifa etsin ben de edeyim” dedi. Muhalefetten Yıldırım’a tepki geldi.

Anayasa’nın 94’üncü maddesindeki düzenlemenin yasama faaliyetleriyle ilgili olduğu yorumunu yapan Yıldırım, “94’üncü maddeye göre ‘siyasi faaliyetler yapılamaz.’ Bizim burada yaptığımız bir siyasi faaliyet yok. Seçim bir siyasi faaliyet değildir” dedi.

HEP BERABER İSTİFA EDELİM

Yıldırım, “Bir hukuksuzluk iddiası varsa gideceği merci YSK’dır. YSK önüne konu geldiğinde kararını verecektir” ifadelerini kullandı. Eşitsizlik eleştirilerine ise “Madem öyle, bütün seçime girecekler bulundukları görevleri bıraksınlar. Hep beraber bırakalım, o zaman hiçbir tartışma kalmaz” şeklinde cevap verdi.

ÜLKEYİ NASIL YÖNETTİĞİNİN İPUCU

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Yıldırım’ın açıklamalarının Başbakanlık yapmış bir kimsenin söyleyeceği sözler olmadığını belirtti. Özkoç, “Seçim siyasi bir faaliyettir. ‘Seçim faaliyeti siyasi değildir’ demek, Yıldırım’ın bugüne kadar geldiği makamlarda ülkeyi nasıl yönettiğiyle ilgili ipucu veriyor” dedi.

ASIL DERDİ KOLKUTSUZ KALMA KORKUSU

‘Üzüm üzüme baka baka kararır’ atasözünü hatırlatan Özkoç, “O da Sayın Cumhurbaşkanı ile o kadar beraber ki birbirine baka baka kararıyorlar. ‘Bütün yetkiler bizim elimizde olsun’ istiyorlar. Hem Meclis Başkanı hem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olayım istiyor. Ama asıl derdi koltuksuz kalma korkusu” şeklinde konuştu.

PARTİ FAALİYETİ SİYASET DEĞİLSE NEDİR?

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen ise “Parti faaliyeti de siyaset değilse nedir siyasal olan? Meclis’teki tartışmalarda bile oturumu yönetenin görüş beyan etmemesi gibi bir hassasiyetle düzenlenmiş bir mevzuatın yanına, seçim kampanyasını siyasi faaliyet saymama yaklaşımı, insanların hukuk metinlerini okuma biçimlerini hafife almaktır” dedi.

YSK MAZBATASINI VERMEYEBİLİR

Bilgen şunları dile getirdi: “17 Şubat’a kadar müeyyidesi olmayan bir Anayasa hükmü ile karşı karşıyayız. Adaylıkların kesinleşmesinden sonra YSK bu konuda bir söz söylemez, somut bir tavır ortaya koymazsa geriye bir tek seçenek kalır o da bir kaostur. Eğer Sayın Yıldırım belediyeyi kazanırsa mazbatanın verilmemesi ihtimalidir. Bu kaosu kimsenin göze almaması gerekir.”

BU TESPİTE EKLENECEK BİRŞEY YOK

İYİ Parti İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ ise, Binali Yıldırım’ın, ‘seçim bir siyasi faaliyet değildir’ sözlerini twitter hesabından paylaştı. “Binali Yıldırım: “Seçim siyasi faaliyet değil” demiş. Bu tespite eklenecek bir şey yok” yorumunu yaptı.

BU SÖZ SİYASETİN DEĞİL TABEBETİN KONUSU

CHP’li Muharrem İnce de Yıldırım’a sosyal medyadan cevap verdi: “Seçim bir siyasi faaliyet değildir, sözü siyasetin değil tababetin inceleme konusu olmalıdır. Ruh Sağlığı yasa önerisi bir an önce yasalaşmalı ve bu tür sözler söyleyenlerin ruh sağlığının yerinde olup olmadığı incelenmelidir” ifadelerini kullandı.

Politika

Türkeş’in oğlu MHP yönetimi topa tuttu

Babalar gününde babası Alparslan Türkeş için yaptığı paylaşımda MHP yönetimini ağır bir dille eleştiren Kutalmış Türkeş’ten MHP’lileri hedef alan yeni bir paylaşım geldi.

BOLD – MHP Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in oğlu Kutalmış Türkeş, MHP yönetimini topa tuttu. Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım’ı kasteden Kutalmış Türkeş, Yıldırım için “Türkeş’in resmini ayaklar altına alan” ifadelerini kullandı.

TÜRKEŞ’İN KÖPEĞİ OLURDU

Yıldırım hakkında ağır ifadeler kullanan Türkeş paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Eğer birisi Alparslan Türkeş’e ‘Buda kılıklı’ deseydi; o Türkeş’in dava arkadaşı değil, ancak köpeği olurdu! İşte bu yüzden Türkeş’e hakaret ederek MHP tabelasını ve Türkeş’in resmini ayakları altında çiğneyen, Türkçe konuşamayan Yaşar Yıldırım MHP başkan yardımcısı şuan!”

Kutalmış Türkeş, Babalar Günü’nde de babası Alparslan Türkeş’i şu ifadelerle andı: “Senin sayende hüküm sürüp utanmadan bize meydan okuyanlar var! Merak etme babaların babası, ardından korkunç bir intikam alacaklar var!”

MHP Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in eşi Seval Türkeş de, Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik Alaattin Çakıcı tarafından kaleme alınan mektup sonrası CHP Liderini arayarak parti yönetiminin tutumundan duyduğu rahatsızlığı iletmişti.

Ekrem İmamoğlu’na suikast son anda önlendi

 

Okumaya devam et

Politika

Milli Araştırmanın anketinden sürpriz sonuç: Yüzde 51,5’le birinci

Sosyal medyada gündem olan Milli Araştırmanın yaptığı son seçim anketine göre, Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy verirsiniz sorusuna yanıt verenlerin yüzde 51’i Fatih Erbakan dedi.

BOLD – Milli Araştırma son anket çalışmasını kamuoyuyla paylaştı. Sosyal medyayı sallayan ankete göre, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 . sırada yer buldu. Ankette yüzde 51 oy oranıyla birici sırada Fatih Erbakan yer aldı. Erbakan’ın en yakın rakibi ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş.

Yavaş’ı yüzde 19,5’lik oy oranıyla Erdoğan takip ediyor. Erdoğan’ın ardından da yüzde 2,5’le Muharrem İnce yer alıyor.

Sosyal medyayı sallayan anket sonuçları, kısa sürede binlerce kişi tarafından paylaşıldı.

Dünya devi sosyal medya şirketlerine aba altından sopa gösterdi

Okumaya devam et

Politika

Dünya devi sosyal medya şirketlerine aba altından sopa gösterdi

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sosyal medya yasası sonrası Türkiye’de temsilcilik açmayan şirketlere üstü örtülü mesajlar verdi. Erdoğan, “Sosyal medya şirketleri iyi niyetli çabalarımıza gönüllü destek vermezlerse Türkiye her şartta vatandaşının hukukunu korumayı sürdürecek” dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TRT World Forum’a video mesajla katılarak sosyal medyayla ilgili açıklamalarda bulundu.

Sosyal medya üzerindeki denetimleri savunan Erdoğan, “Hiçbir denetimin olmadığı, keyfiliklere açık, hukukun dışında bir alan olarak algılandığında dijitalleşmenin bizi götüreceği yer faşizmdir” ifadesini kullandı

Erdoğan şunları söyledi:

“Sosyal medya Sınırsız özgürlük başlığı altında tamamen denetimsiz bir alan oluşturularak mağduriyetlerin oluşmasına sebebiyet veriliyor. Dijitalleşme, özgürlüğün alanını genişletirken yeni adaletsizliklere, haksızlıklara, yeni ötekileştirmelere yol açmamalıdır. Sosyal medya sınırsız özgürlük başlığı altında tamamen denetimsiz bir alan oluşturularak mağduriyetlerin oluşmasına sebebiyet veriliyor. Kötülük yapanın, suç işleyenin yanına kar kaldığı bir düzenin adı özgürlük olamaz.

SOSYAL MEDYA ŞİRKETLERİNE MESAJ

Devletlerin vatandaşlarını korumak için attığı iyi niyetli adımlar özgürlüklere müdahale parantezine alınıp akim bırakılmaya çalışılıyor. Sosyal medya şirketleri iyi niyetli çabalarımıza gönüllü destek vermezlerse Türkiye her şartta vatandaşının hukukunu korumayı sürdürecek

Uluslararası medya Avrupa’daki olaylarda üç maymunu oynadılar. Fransa’nın medyaya ablukası karşısında eleştirel tek cümle kurmadılar. Basın özgürlüğü kılıfı altında sergilenen nobran tavra bir dur denilmezse, bunun acısını Avrupa ile beraber tüm insanlık çekecektir.”

SOSYAL MEDYA ŞİRKETLERİNE CEZA KESİLMİŞTİ

Temmuz ayında Meclis’ten geçen 7253 sayılı sosyal medya yasası gereği temsilci bildiriminde bulunmayan Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube ve TikTok gibi sosyal ağ sağlayıcılarına 10’ar milyon lira ceza kesilmişti.

Tek kişilik hücrede gardiyan dayağına takipsizlik kararı

Okumaya devam et

Popular