Bizimle iletişime geçiniz

Medya

44 bin işsizi tribüne doldurup “müjdeli haber” diye yayınladılar

Urfa’da bin kişilik işe 44 bin kişi başvurunca, olay stadyuma taşındı. Stadyum dolusu işsizin haberini yandaş medyanın veriş biçimi “pes” dedirtti.

BOLD- Şanlıurfa’da işsizliğin sembollerinden biri olabilecek tarihi bir fotoğraf çekildi. Binlerce işsizin çaresizliğini anlatan fotoğrafı hükümete yakın Karar Gazetesi “müjde” ve “coşku” diye sundu.

Şanlıurfa Milli Eğitim İl Müdürlüğü, okullarda geçici olarak 9 ay görevlendirmek üzere temizlikçi ilanı verdi. Bin kişinin alınacağı ilana 44 bin kişi başvurdu.

Urfa’daki işsizliğin boyutlarını gözler önüne seren olayda çaresiz kalan İş-Kur yetkilileri, başvuranların yoğunluğu nedeniyle Şanlıurfa Spor’un stadyumuna taşıdı konuyu.

İşin herhangi bir vasıf gerektirmemesi nedeniyle 44 bin kişi arasından kura çekilmesine karar verildi. Tribünleri dolduran 44 bin işsiz, çaresizlik içinde kurayı izledi.

TRİBÜNLERDE COŞKU VARMIŞ

Hükümete yakın Karar Gazetesi ise olayı “coşku” ve “müjde” arasında haberleştirdi.

Karar’da fotoğrafın üstüne aynen şöyle yazıldı:

“11 Nisan Stadyumu’nun tribünlerinde yerini alan başvuru sahipleri noter huzurunda çekilen kurayı nefeslerini tutarak izledi.”

Habere başlık ise “TRİBÜNDE COŞKU VAR AMA ŞANLIURFASPOR İÇİN DEĞİL” şeklinde kullanıldı. İşsizlerin çaresiz bakışları haberde “coşku” olarak yansıtıldı.

Haberin devamında şöyle dendi:

“Şanlıurfa’da, İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki okullarda 9 ay temizlik yapmak üzere bin kişilik kontenjan açıldı. İlana büyük ilgi gösteren vatandaşlar, İş-Kur İl Müdürlüğü’ne akın etti. Başvurular 44 bin kişiyi bulunca kura çekimine karar verildi. İlk bin kişilik listeye giren isimler büyük mutluluk yaşadı.”

GÜNÜN MÜJDE HABERİ

İşsizlerle adeta dalga geçen bu haberin hemen altına ise “Günün müjde haberi” başlıklı başka bir haber yerleştirildi. Haberde müjde olarak şöyle dendi:

“Hükümetin seçim yolunda vatandaşı rahatlatan ‘güzel haberleri’ ardı ardına geliyor. Televizyona fazladan 6 taksit. ”

SARAY ZİYARETİ

Karar Gazetesi’nin yazarları toplu halde “bize ilan vermiyorlar” diye yazmışlardı. Ardından, gazetenin yöneticileri Mustafa Karaalioğlu, Yusuf Ziya Cömert ve Akif Beki, Saray’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmişlerdi.

Medya

Türkiye’deki tutuklu gazeteciler ABD’de konferansta konuşulacak

ABD’de California Üniversitesinin ev sahipliğinde yapılacak konferansta Türkiye’deki tutuklu gazetecilerin durumu konuşulacak. 5 farklı ülkeden 5 gazeteci, Türkiye’de medyanın yaşadığı çöküşü anlatacak. 

BOLD –  California Üniversitesinin ev sahipliğinde 5 farklı ülkeden 5 gazetecinin katılacağı konferansta Türkiye’deki tutuklu gazetecilerin durumu gündeme gelecek.

15 Mayıs Cumartesi günü Türkiye saatiyle 19.00’da yapılacak konferansın başlığı “Türkiye: Gazeteciler için en büyük hapishane” olacak. Toplantıda sürgündeki gazeteciler Ergun Babahan, Abdullah Bozkurt ile ABD’den Bill Tammeus, Güney Afrika’dan Amina Frense ile Yunanistan’dan Thomas Sideris konuşmacı olarak yer alacak.

Türkiye Gazeteciler Sendikasının verilerine göre Türkiye’de halen 43 gazeteci görüşlerinden dolayı cezaevlerinde tutuklu bulunuyor. Onlarca gazeteci ise haberlerinden ya da sosyal medyadaki açıkladığı görüşlerinden dolayı yargılanıyor.

ABD’de aşılananlara maske zorunluluğu kaldırılıyor

Okumaya devam et

Medya

Bir Zamanlar Kıbrıs’ta Rumları öven TRT’ye tepki: Geri zekalı mısınız?

Yaptığı tarihi dizilerdeki çarpıtmaları nedeniyle çok sayıda eleştiri alan TRT’ye bir tepki de Rauf Denktaş’ın eski danışmanlarından Sabahattin İsmail’den geldi. İsmail, eli kanlı, Rum katillerin TRT’de yayınlanan “Bir Zamanlar Kıbrıs” isimli dizide kahraman gibi gösterildiğini öne sürdü.

BOLD – Rauf Denktaş’ın eski danışmanı Sabahattin İsmail, TRT’ye “Bir Zamanlar Kıbrıs” dizisi nedeniyle tepki gösterdi. İsmail, dizinin çarpıtmalarla dolu olduğunu öne sürdü.

FRAGMANA TEPKİ GÖSTERDİ

TRT’de yayınlanmaya başlayan “Bir Zamanlar Kıbrıs” dizisi, eleştirilere neden oldu. KKTC direnişinde yaşanan bazı çatışmaların, dizide çarptırıldığı yönündeki iddialar diziyi tartışma konusu haline getirdi. KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın eski danışmanı Sabahattin İsmail, dizinin yeni bölüm fragmanına tepki göstererek Twitter’dan paylaşımda bulundu.

“GERİ ZEKALI MISINIZ?”

İsmail, fragmanda Denktaş’ın başına Nikos Sampson tarafından silah tutulduğu gösterilen sahneye ilişkin şunları söyledi: “Geri zekalı mısınız? Samson kim ki Denktaş’ın kafasına silah dayayacak Utanmadan bir de ‘Gerçek bir varoluş hikayesi’ diyorsunuz! Devlet galası bu saçmalıklar için miydi? Bu dizi varoluş mücadelemizi değil, insanları arkadan vuran sivilleri katleden eli kanlı katil Sampson’u aklama ve kahraman yapmak için mi yapıldı? Korkak katil bir yığın yalanla davası için korkmadan mücadele eden Liderimiz Denktaş’ı silahla kaçıran bir kahraman olarak gösteriliyor.”

Kurumlar sefaleti üç maymunu oynayarak gizlemeye çalışıyor

Okumaya devam et

Medya

BirGün bunu da mı görecektik?

Muhalif ve insan haklarına duyarlı olduğu iddiasıyla yayın yapan BirGün gazetesinin, Furkan Vakfı üyelerine camide biber gazlı saldırı haberinde kullandığı ‘gerici’ ifadesi şaşkınlık yarattı.

BOLD – Gaziantep’te itikaf ibadeti geleneğini sürdürmek isteyen Furkan Vakfı üyeleri, dün polis engeliyle karşılaştı. Pandemi bahanesiyle camiyi basan polis, postallarıyla camiye girmeye çalışırken, onlara vakıf üyeleri engel oldu. Botlarını çıkararak tekrar camiye dalan polis, oruçlu cemaatin yüzüne biber gazı sıktı. Müdahale sonrası 50 vakıf üyesi gözaltına alındı. Polisin camide ibadet etmek isteyenlere yönelik sert müdahalesi büyük tepki topladı.

Basında da geniş yer bulan olay BirGün gazetesinde, en az polis baskını kadar tepki çeken bir başlıkla servis edildi. Gazete haberi sosyal medya hesabından: “Camide itikaf yapmak isteyen gerici Furkan Vakfı üyelerine polisten biber gazlı müdahale” olarak duyurdu.

AKP’Yİ BESLEYEN DİL

İnsan hakları konusunda duyarlı olduğu iddiası taşıyan gazeteye HDP’li Hüda Kaya’dan çok sert tepki geldi. Kaya paylaşımında: “Bu nasıl bir muhalefet dilidir? Bu rezil AKP zihniyetini bu dil besliyor. Böyle iktidara bu dil ile mi muhalefet edilir? Gericilik sadece dincilikte yoktur. Her ideolojinin, her yapının bağnazlığı bir gericiliktir” ifadelerini kullandı.

ELİMİZDE BİR ŞEY KALMAZ

CHP İstanbul Milletvekili Cihangir İslam da vakıf üyelerine geçmiş olsun dileklerinin ardından BirGün’ün başlığını eleştiren bir paylaşımda bulundu. İslam, “Bir arada yaşamanın, sivil toplumu güçlendirmenin, toplum sözleşmesinin önündeki en büyük engel ideolojik dilin ve kavramların ‘öteki’ye dayatılması. Bu dil gazeteciliği teslim aldığında elimizde ‘Pravda ve Al Ahram’lardan gayrı bir şey kalmaz” dedi.

SAKINCALI DİL

BirGün’ün dilini gazetecilik açısından sakıncalı bulan gazeteci Cünety Akman da, “Birgün’ün “gerici” sıfatını kullandığı o sosyal medya paylaşımı siyaseti boşverelim gazetecilik açısından da hatalı. Başkalarının olası hatası bu hatayı ortadan kaldırmıyor” dedi.

Denize girecek kadar Almancam var

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0