Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Yandaş firmanın kataloğu “ihale şartnamesi” oldu

TEDAŞ’ın açtığı 2,4 milyon liralık ihalenin şartnamesinin, yandaş bir firmanın kataloğu dikkate alınarak hazırlandığı ortaya çıktı.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) döneminde partiye yakın isimlere yeni servet kazandırma metoduna dönüşen “adrese teslim” ihalelerden birine de Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) imza attı.

TEDAŞ’ın açtığı “Eğitim ve sertifikasyon eğitimi malzeme alımı” ihalesi için kurumca hazırlanan şartnamenin, “yandaş” olarak tanımlanan hükümete yakın bir firmanın kataloğu üzerinden hazırlandığı ortaya çıktı.

MALİYET, PİYASA ŞARTLARINA GÖRE DEĞİL, YANDAŞ FİRMALARIN VERİLERİ ÜZERİNDEN HESAPLANDI

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre, 2,4 milyon liralık ihaleye katılmak için Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) üzerinden doküman indiren 5 firmadan 4’ü “Şartlarımız tutmuyor.” diyerek ihaleye katılmaktan vazgeçti.

Sadece 1 firma ihaleye katıldı. Maliyet de bu firmayla bağlantılı olan 2 ayrı firmanın verileri üzerinden hesaplandı. Sayıştay, “Güven sarsıldı, eşitlik ihlal edildi.” dedi.

İHALEYE BAŞVURAN 3 FİRMA DA AKRABA

Sayıştay’ın TEDAŞ raporunda yer alan ihaleyle ilgili şu bilgilere yer verildi:

“İhaleye, bir tek firmanın yan kuruluşları olan 3 firma başvurdu. Maliyet, piyasa şartlarına göre değil, bu bir firmanın yönlendirmesiyle verilen rakamlar üzerinde hesaplandı. Firmaların biri ithalatçı, diğeri bu ithalatçı firmanın yan şirketi, bir diğeri ise aynı ithalatçı firmanın Ankara bayisi çıktı. 29.12.2017 tarihinde bu firmayla sözleşme imzalandı.

İhale dökümanının, mevzuat kurallarına uygun ve rekabetçi bir anlayışla düzenlenmemesinden dolayı 5 istekli adayından sadece biri ihaleye teklif verdi. Teknik şartnamelerde tariflenen ürün bilgileri ile yaklaşık maliyetin oluşturulmasında kullanılan bilgilerin yüklenici firmanın ürün katalog bilgileriyle içerik olarak örtüşmesi, teknik şartnamenin bu katalog bilgileri üzerinden hazırlandığı izlenimine yol açtı.

Kamu İhale Kanunu’na (KİK) aykırı bu işlem nedeniyle ihalelerde saydamlık, rekabet, eşit muamele, güvenirlik, gizlilik, kamuoyu denetimi ve kaynakların verimli kullanılması ilkeleri ihlal edildi.”

“KAMU YÖNETİCİLERİ DİLEDİĞİ GİBİ DAVRANAMAZ”

Kamuya ait kaynakların tüm toplumunun ortak değeri olduğuna vurgu yapan Sayıştay, “Kamu yöneticileri toplumun ortak değeri olan kamusal kaynakların kullanılmasında dilediği gibi davranmaz. Bu kaynakların etkin ve verimli biçimde kullanılmasını sağlamak için birçok ilke benimsenmiştir. Bu ilkeler arasında şeffaflık, eşit muamele ve rekabet ilkeleri sayılabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Tirebolu Belediyesi, AKP teşkilatını maaşa bağlamış

Gündem

Aşıda zorunluluk yok ama Fahrettin Koca halk ikna edilecek

Koronavirüs aşısı 11 Aralık’tan itibaren sağlık çalışanlarından başlamak üzere uygulanacak. Sağlık Bakanı Koca, koronavirüs aşısının zorunlu olmayacağını, ancak halkı aşı olmaları konusunda ikna etmeye çalışacaklarını söyledi.

BOLD – Türkiye’de aşı sürecin nasıl işleyeceği netleşmeye başladı. 11 Aralık’tan itibaren sağlık çalışanlarından başlamak üzere uygulanmaya başlanacak aşı konusunda zorunluluk bulunmayacak.

BAKAN KOCA’DAN “ÇİN AŞISI GÜVENLİ” AÇIKLAMASI

Hürriyet’ten Ahmet Hakan’a konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sürecin nasıl işleyeceğiyle ilgili detaylı bilgiler paylaştı. Konuya “Çin aşısı, Alman aşısı, İngiliz aşısı, Amerikan aşısı” diye bakılmaması gerektiğini savunan Koca, önemli olanın ‘üretim yöntemi’ olduğunu ifade etti. Koca “Çünkü aşının yöntemi, aşının güvenilir olup olmadığını birinci dereceden etkiler” dedi.
“İki yöntem var. Birincisi inaktif virüs aşıları, ikincisi mRNA yöntemiyle üretilen aşılar” diyen Koca, ‘inaktif yöntemle üretilen aşıların daha güvenli olduğunu’ savundu. Koca, Çin aşısının da inaktif yöntemle üretildiğini söyledi.

ÇİN’DEN 50 MİLYON DOZ ALINACAK

Çin’le 50 milyon doz için anlaşma yapıldığını belirten Koca, bu aşının ‘Faz 3’ aşamasına en erken geçen aşı olduğunu aktardı. Aşının zorunlu olup olmayacağını Bilim Kurulu’nda ele aldıklarını dile getiren Koca, “Vardığımız sonuç şu oldu: Mecburiyet olmasın ama vatandaşımızı ikna edelim. Hangi aşıların hangi yöntemle üretildiğini, hangi yöntemin daha iyi bir yöntem olduğunu vatandaşımıza anlatacağız. Aşının menşeine değil de yöntemine odaklanılması gerektiğini anlatacağız” dedi.

Fahrettin Altun’un evine giren maaş 4’ten 5’e çıktı

Okumaya devam et

Gündem

İzmir’de sağlık muayenesine ters kelepçeyle götürüldüler

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının Hizmet Hareketi gönüllülerine yönelik yürüttüğü soruşturmada gözaltına alınan 66 kişinin sağlık kontrolüne ters kelepçe takılarak götürülmesi dikkat çekti.

BOLD – İzmir’de Hizmet Hareketi mensuplarının kaldığı iddia edilen evlere operasyon düzenlendi. Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerinin katıldığı operasyonda 66 kişi gözaltına alındı.

Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerinin koordinesinde başlatılan operasyonla birçok ilde 66 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar farklı hastanelerde sağlık kontrolünden geçirildi. Sağlık kontrolüne götürülen zanlılara ters kelepçe takıldığı görüldü.

Fahrettin Altun’un evine giren maaş 4’ten 5’e çıktı

Okumaya devam et

Gündem

AKP’yi vekilin yeğeni için açılan kadroyu mahkeme iptal etti

Pamukkale Üniversitesinde AKP Denizli Milletvekili Şahin Tin’in yeğeni Yasemin Tin Arslan için oluşturulan ve kendisinin tanımlandığı kadro, mahkeme tarafından telafisi güç veya imkansız zararların ortaya çıkabileceği gerekçesiyle iptal edildi. 

BOLD – AKP’li vekilin yeğeni için Pamukkale Üniversitesinde adrese teslim açılan kadroyu mahkeme durdurdu. Mahkeme ilanda getirilen ek koşulun sübjektif ve kişiyi tanımlar nitelikte olduğu belirtildi.

RAKİPLERİNİN BAŞVURULARI REDDEDİLDİ

Pamukkale Üniversitesi Hemşirelik Bölüm Başkanlığı, “İhtiyacımız var” diyerek norm dışı kadro talebinde bulundu. Hemşirelik Esasları Anabilim Dalı için yapılan başvuruların tümü “Ek koşulları taşımıyor” gerekçesiyle reddedildi. Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre sadece AKP Denizli Milletvekili Şahin Tin’in yeğeni Yasemin Tin Arslan “Ek koşulu taşıyor” denilip işe alındı. Bunun üzerine başvurusu kabul edilmeyen mağdurlar yargıya başvurdu.

MAHKEME: KOŞULLAR KİŞİYİ TANIMLAR NİTELİKTE

Atamanın, ‘bilimsel kaliteyi artırmak amacına yönelik belirlenmediği’ tespitine yer verilen Denizli İdare Mahkemesi kararında, “Dava konusu ilanda yer alan ek koşulun genel ve objektif nitelikte olmadığı ve ilanda getirilen ek koşulun sübjektif ve kişiyi tanımlar nitelikte olduğu anlaşılmış, dava sürecinde belirtilen kadroya 30/01/2020 tarihinde atandığı anlaşıldığından, davalı idarece tesis edilen işlemlerde telafisi güç veya imkansız zararların ortaya çıkabileceği de açıktır” denildi.

“MAHKEMENİN DUR DEMESİ ÖNEMLİ”

Türkiye Hemşireler Derneği Genel Başkanı Sevilay Şenol Çelik, hemşirelik kadrosuna uzmanlık alanı dışında yapılan atamaya mahkemenin “dur” demesinin önemli olduğunu vurguladı ve “Bu tür usulsüz atamalar hem hastaların nitelikli ve güvenli hemşirelik bakım alma hakkını, hem de öğretim elemanların ve öğrencilerin nitelikli eğitim alma hakkını ihlal etmektedir” dedi.

Tutuklu gazeteci yazar Zafer Özcan: Açıkçası hiç bu kadar verimli bir dönem geçirmemiştim

Okumaya devam et

Popular