Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

İstanbul banliyö hatlarında neler dönüyor?

İstanbul banliyö hatlarının yapım işi 13 yıldır bitirilemedi. Önceki gün kazayla gündeme gelen hat şimdi telaşla seçime yetiştirilmeye çalışılıyor.

Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci-Halkalı demiryolu hatlarının inşası, defalarca tarih verilmesine rağmen 13 yıldır bitirilemiyor. Halen yandaş müteahhitler Kolin-Cengiz-Kalyon tarafından devam ettirilen inşaat şimdi telaşla yerel seçimlere yetiştirilmeye çalışılıyor. Uzmanlar ise önceki gün iki demiryolu aracının çarpışmasıyla gündeme gelen hatta, yeni bir demiryolu faciası yaşanmasından endişe ediyor.

BOLD- İstanbul banliyö hatları diye bilinen ve Marmaray bağlantı hatlarını oluşturan Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci-Halkalı demiryolu hatları, önceki gün iki demiryolu aracının çarpışmasıyla bir kez daha gündeme geldi.

Yapım işini yandaş Kolin-Cengiz-Kalyon firmalarının üstlendiği hatta 2 demiryolu aracı çarpıştı. Kazada 3 işçi yaralandı. Kaza mahalli; 2013’ten beri işletilmeyen banliyö hattının bir parçası olup ilginç bir hikayeye sahip. Bir türlü bitirilemeyen hattın hikâyesini, Hüseyin Karaaslan, Twitter hesabında anlattı:

ŞARK EKSPRESİNİN BAŞLANGICI

Söz konusu hat, meşhur Şark Ekspresi’nin başlangıcını oluşturuyor. Osmanlı’nın ve Türkiye’nin batıya açılan kapısı olarak nam salmış. 1883’ten beri kesintisiz olarak işlemiş olsa da uzun zamandır işletilmiyor ve artık kötü bir şöhrete sahip.

Marmaray projesi kapsamında yer alan ve iyileştirme çalışmaları sebebiyle yapımı süren banliyö hatlarının bir türlü devreye sokulamaması İstanbul halkının tepkisini çekiyor. Sürecin başlangıcıysa aslında 2006’ya dek uzanmakta…

İLK İHALEYİ ALAN FİRMA VAZGEÇTİ

2006’da CR1 adı altında ihalesi yapılan Gebze-Halkalı banliyö hatlarının iyileştirilmesi işini Alstom-Marubeni-Doğuş’un oluşturduğu konsorsiyum (AMD) yaklaşık 863 milyon euroluk teklifle aldı ve sözleşmesi 2007’de imzalandı.

İşin o zamanlar 48 ayda bitmesi planlanıyordu, ancak henüz çok küçük bir kısmı bitmişken konsorsiyum sözleşmeyi “işi mevcut şartlarda yürütemeyeceği” gerekçesiyle 2010 yılında tek taraflı feshetti ve süreç uluslar arası tahkime kadar taşındı.

Fesihle ilgili sürecin durumu belirsizliğini koruyor. Öte yandan Devlet Demiryolları (TCDD) ve Devlet Liman ve Havameydanları İşletmesi (DLH) arasındaki protokol, kanuna aykırı devir işlemlerinin olduğu iddiasıyla yargıya da taşınmış ve çetrefilli bir süreç sonunda karar ancak 2010 yılının sonunda verilmişti.

YENİ İHALEYİ 150 MİLYON FAZLASINA YANDAŞLAR ALDI

Bütün bu gelişmelerin ardından bu kez CR3 adıyla ikinci kez çıkılan hattın ihalesini yaklaşık 1 milyar euroluk teklifle “OHL ve Dimetronic” ortak girişimi yani Kolin-Cengiz-Kalyon ekibi kazandı. İhale 150 milyon euro daha fazla teklifle alınmış oldu.

3 Kasım 2011’de başlanan işin sonunda hattın hizmete alınma tarihi 18 Haziran 2015 olarak belirlenmişti.

Ancak 29 Ekim 2013’te Marmaray’ın tüp geçit kısmı açılmış olmasına rağmen bu iş bir türlü sonuçlanamadı. 2013 yılından itibaren banliyö hatlarının işlemesine ara verilmiş olup çalışmalar sürmekteyken, firmanın ek ödenek talebiyle 2014 ağustos ayında iş bir kez daha durduruldu.

13 Ocak’ta Gebze-Halkalı hattında çalışma yapan buraj makinesinin çartığı katener ağır hasar görmüştü.

YANDAŞLAR DA İSYAN BAYRAĞI AÇTI

Buna rağmen ilan edilen açılış tarihinin geçerli olduğu ifade edilmişti. İkinci kez, firmalar sözleşme yönetiminden doğan koşullardan tatmin olmadıklarını ilan etti. Sonuçta iş elbette öngörülen tarihte bitmemiş oldu.

Çok az bir kısmı tamamlandı olan yine vatandaşa oldu.

KAZANIN SEBEBİ SEÇİM TELAŞI MI?

Buna rağmen 2018 sonunda bitmesi öngörülen proje yine ertelendi ve muhtemelen önümüzdeki yerel seçimlere yetiştirilmesi için çalışmalar aceleyle sürüyor ve kazanın bu acelecilikten kaynaklanıp kaynaklanmadığı şu an muamma.

Son olarak sözleşmenin avro üstünden yapılması ve son dönemde meydana gelen kur artışının bütçeye ek yük getirip getirmeyeceği de sorgulanması gereken bir diğer önemli mesele. Özetle Marmaray’ın bir parçası olan proje 2006’dan beri 13 senedir tamamlanamadı ve birçok soru işareti barındırıyor.

GECİKMENİN MALİYETİ NEDİR?

Hüseyin Karaaslan, sıralı tweetlerini şu sorularla tamamlıyor:

“Projenin maliyetinin ne kadar öngörüldüğü, ne kadara gerçekleştiği, gecikmeden ötürü ne kadar ekonomik zarar oluştuğu sorularını sormak gerek. Soruların cevaplarını yakın zamanda alıp alamayacağımızdan bağımsız olarak işin yerel seçimlere yetişememesi halinde, İstanbul Banliyö Hatları bir daha açılır mı merak ediyorum. Aceleyle açılsa bile 1 ay önceki Ankara faciasının benzerini yaşar mıyız; sormadan edemiyorum.”

Yine sinyalizasyon yok yine kaza!

Ekonomi

Avrupalı turist 2014’ten beri Türkiye’den kaçıyor

Ekonomik krizde bütün umudunu turizmden gelecek paraya bağlayan AKP Hükumeti, Avrupalı turistleri etkilemek için her yolu deniyor. Ancak, Türkiye İstatistik Kurum verilerine göre Avrupalılar 2014 yılından bu yana Türkiye’den kaçıyor.

BOLD – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 6 Mayıs’ta Almanya’da “Turistin görebileceği herkesi aşılayacağız” sözleri Türkiye’de yaşayanlardan büyük tepki çekti. Arkasından 14 Mayıs’ta Kültür ve Turizm Bakanlığı reklam filminde turizm çalışanlarına takılan maskelere İngilizce olarak ‘Aşılandım keyfini çıkar’ yazdı.  Tepkiler üzerine bu reklam yayından kaldırıldı.

ARAPLARA GÖRE SEKTÖR ŞEKİLLENDİ

Birgün gazetesinden Ozan Gündoğdu’nun haberine göre Avrupalı turistler sadece Kovid-19 pandemisiyle Türkiye’den kaçmadı. 2010’lu yılların başından itibaren Avrupalı turistler Türkiye’ye olan ilgisini kaybetti. Türkiye’de turizm sektörü giderek artan oranda Körfez Ülkeleri’nden gelen turistlere göre organize edildiği için AB üyesi ülkelerinden gelen turistler çekildi.

AVRUPALI TURİSTİN DERDİ DEMOKRASİ VE GÜVENLİK

TÜİK Turizm İstatistikleri başlıklı çalışmasına göre 2019’da Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısı 2011’e kıyasla yüzde 44 oranında artış kaydetmiş durumda. 2011’de yabancı turist sayısı 31,3 milyonken, 2019’da bu sayı 45,1 milyona kadar çıktı. Bu haliyle 2019’daki turist sayısında rekor kırılmış oldu. Ancak turist sayısının yüzde 44 arttığı aynı dönemde Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısı yüzde 2,7 oranında azaldı. 2011’de bu ülkelerde 15,6 milyon turist Türkiye’ye gelirken, turist sayısında rekor kırılan 2019’da aynı ülkelerden gelen turist sayısı 15,2 milyona geriledi.

2014 YILINDA 16,4 MİLYON, 2017 YILINDA 9.9 MİLYON AVRUPALI GELDİ

Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısı rekoru 2014’te kırıldı. O yıl bu bölgeden Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısı 16,4 milyona ulaştı. İlerleyen 3 yılda bu sayı 10 milyonun altına kadar indi. 2017’de aynı bölgeden gelen yabancı turist sayısı 9,9 milyona düşmüştü. 2017’den itibaren TL’nin sert şekilde değer kaybetmesiyle birlikte Türkiye “ucuz tatil fırsatı” olarak değerlendirildi ve Avrupalı işçi sınıfının yeniden ilgisini çekmeye başladı. 2017’den sonra Avrupalı turistlerin ilgisi toparlanmaya başladıysa da 2014 sayılarına ulaşılamadı. 2020’ye gelindiğinde ise tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi turist sayısının dibi görmesine neden oldu.

Okumaya devam et

Ekonomi

29 bin esnaf kepenk kapattı, işsiz sayısı 9 milyonu aştı, icra dosyaları patladı…

Pandemi nedeniyle getirilen kısıtlamalar ve verilmeyen destekler nedeniyle dayanacak gücü kalmayan 29 bin esnaf daha bu yılın ilk üç ayında kepenk kapattı. İşsiz sayısı 9 milyonu aşarken, icra dosyası sayısında ise patlama yaşanıyor.

BOLD – Salgının derinleştirdiği ekonomik kriz, icra ve iflas dosyalarını patlattı. İcra dairelerine günlük gelen dosya sayısı 1100’ü aştı. 2021’in ilk çeyreğinde işyerini kapatan esnaf sayısı yüzde 11 artışla 29 bin 37’ye yükseldi.

KEPENK KAPATAN ESNAF SAYISI ARTIYOR

Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’ın haberine göre icra dairelerine günlük gelen icra ve iflas dosya sayısı 1100’i aşarken hem esnaf hem şirketlerde iflaslar artışa geçti. Borçla ayakta kalmaya çalışanlar ise aldıkları kredileri ödeyememe riskiyle karşı karşıya. Pandemi ile 2020 yılında 99 bin 588 esnaf kapandı. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) verilerine göre, kapısına kilit vuran esnaf sayısı bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artışla 29 bin 37’ye yükseldi. Aynı dönemde kuruluş için tescil başvurusu yapan esnaf sayısı da 1869 adetlik azalışla 80 bin 121’e geriledi.

ŞİRKETLER TASFİYE OLUYOR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği verilerine göre, yılın ilk çeyreğinde tasfiye olan şirket sayısı yüzde 3.2’lik artışla 4 bin 620’ye çıkarken, aynı dönemde 2 bin 694 şirket de kapısına kilit vurdu. Yılın birinci çeyreğinde kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2’ye yakın artışla 7 bin 616’ya yükseldi.

İŞSİZ SAYISI 9 MİLYONU GEÇTİ

Şirket ve esnaf sayılarındaki kapanmalar artınca işsiz kalanların sayısı da çığ gibi büyüyor. Mart 2021 döneminde mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı 9 milyon 204 bine yükseldi. Bu dönemde gemiyi yüzdürmek için borca sarılan binlerce işletme, borcunu döndüremediği için batıyor. 2020’nin ilk çeyreğinde toplam KOBİ kredileri 662 milyar 540 milyon TL iken bu rakam bu yıl aynı dönemde 879 milyar 284 milyon TL’ye yükseldi.

SORUNLU KREDİ MİKTARI 533 MİLYAR LİRA

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) sorunlu kredilerin takibe düşme sürelerini 90 gün yerine 180 güne çıkaran düzenlemesi 30 Haziran’da bitiyor. BDDK bu yolla kredilerin batmasını önlerken adeta bilançolarda yüzdürülmesini sağladı. Bankaların takibe düşmüş alacakları sene başından bu yana 150 milyar lira seviyesine adeta demirledi. Takipteki kredilere yakın izlemedekiler de eklendiğinde bankalar bilançolarında halihazırda 533 milyar liralık sorunlu kredi tutarını yönetiyor.

‘Paketçi MİT’ Libya’da kaçırılan 7 Türk için kılını kıpırdatmadı

Okumaya devam et

Ekonomi

Bitcoin çöküyor altın yükseliyor

Tesla’nın sahibi Elon Musk’ın twitleri sonrası düşüşe geçen bitcoin 43 bin dolara kadar geriledi. Güvenli liman olarak görülen altının onsu ise 1.853 dolar direncini de kırdı. Gram altında yeni fiyat hedefi 550 lira olarak çizildi.

BOLD – Kripto para bitcoin bir haftada yatırımcısını yüzde 27 kaybettirdi. Yatırımcılar, dünyanın en zengin iş adamlarından Elon Musk’ın sosyal medya mesajlarıyla değeri bir inip bir çıkan dijital paralardan çıkıyor. Oynaklığı az olan yatırım araçlarına yönelen yatırımcılar sarı metal denen altına yöneliyor.

2 BİN DOLAR ÖNCESİ ALTIN TOPLUYORLAR

Analistlere göre dijital paralardan çekilen yatırımcılar dünya ve Türkiye piyasalarında altın almaya başladı. Altının ons fiyatının geçen sene 2 bin 30 dolara kadar çıktığına dikkat çeken uzmanlar, son bir aydır 1.700 dolardan 1.850 dolara çıkan ons fiyatında altın alanların kâr ettiğine işaret ediyor. Uzmanlar, 2 bin doların altındaki her seviyenin sarı metalde alım fırsatı olduğuna işaret ediyor.

ÇEYREK 820 LİRAYI GÖRDÜ

Dolar/TL’deki 8,50 seviyesinde 8,33 seviyesine düşüşe rağmen altının ons fiyatındaki artış Kapalıçarşı’daki fiyatları yükseltti. Çeyrek altın 820 liraya ulaştı. Yarım altın 1.633 liraya çıkarken, Cumhuriyet altına 3 bin 253 liraya kuyumcularda alıcı buluyor.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0