Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

İstanbul banliyö hatlarında neler dönüyor?

İstanbul banliyö hatlarının yapım işi 13 yıldır bitirilemedi. Önceki gün kazayla gündeme gelen hat şimdi telaşla seçime yetiştirilmeye çalışılıyor.

Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci-Halkalı demiryolu hatlarının inşası, defalarca tarih verilmesine rağmen 13 yıldır bitirilemiyor. Halen yandaş müteahhitler Kolin-Cengiz-Kalyon tarafından devam ettirilen inşaat şimdi telaşla yerel seçimlere yetiştirilmeye çalışılıyor. Uzmanlar ise önceki gün iki demiryolu aracının çarpışmasıyla gündeme gelen hatta, yeni bir demiryolu faciası yaşanmasından endişe ediyor.

BOLD- İstanbul banliyö hatları diye bilinen ve Marmaray bağlantı hatlarını oluşturan Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci-Halkalı demiryolu hatları, önceki gün iki demiryolu aracının çarpışmasıyla bir kez daha gündeme geldi.

Yapım işini yandaş Kolin-Cengiz-Kalyon firmalarının üstlendiği hatta 2 demiryolu aracı çarpıştı. Kazada 3 işçi yaralandı. Kaza mahalli; 2013’ten beri işletilmeyen banliyö hattının bir parçası olup ilginç bir hikayeye sahip. Bir türlü bitirilemeyen hattın hikâyesini, Hüseyin Karaaslan, Twitter hesabında anlattı:

ŞARK EKSPRESİNİN BAŞLANGICI

Söz konusu hat, meşhur Şark Ekspresi’nin başlangıcını oluşturuyor. Osmanlı’nın ve Türkiye’nin batıya açılan kapısı olarak nam salmış. 1883’ten beri kesintisiz olarak işlemiş olsa da uzun zamandır işletilmiyor ve artık kötü bir şöhrete sahip.

Marmaray projesi kapsamında yer alan ve iyileştirme çalışmaları sebebiyle yapımı süren banliyö hatlarının bir türlü devreye sokulamaması İstanbul halkının tepkisini çekiyor. Sürecin başlangıcıysa aslında 2006’ya dek uzanmakta…

İLK İHALEYİ ALAN FİRMA VAZGEÇTİ

2006’da CR1 adı altında ihalesi yapılan Gebze-Halkalı banliyö hatlarının iyileştirilmesi işini Alstom-Marubeni-Doğuş’un oluşturduğu konsorsiyum (AMD) yaklaşık 863 milyon euroluk teklifle aldı ve sözleşmesi 2007’de imzalandı.

İşin o zamanlar 48 ayda bitmesi planlanıyordu, ancak henüz çok küçük bir kısmı bitmişken konsorsiyum sözleşmeyi “işi mevcut şartlarda yürütemeyeceği” gerekçesiyle 2010 yılında tek taraflı feshetti ve süreç uluslar arası tahkime kadar taşındı.

Fesihle ilgili sürecin durumu belirsizliğini koruyor. Öte yandan Devlet Demiryolları (TCDD) ve Devlet Liman ve Havameydanları İşletmesi (DLH) arasındaki protokol, kanuna aykırı devir işlemlerinin olduğu iddiasıyla yargıya da taşınmış ve çetrefilli bir süreç sonunda karar ancak 2010 yılının sonunda verilmişti.

YENİ İHALEYİ 150 MİLYON FAZLASINA YANDAŞLAR ALDI

Bütün bu gelişmelerin ardından bu kez CR3 adıyla ikinci kez çıkılan hattın ihalesini yaklaşık 1 milyar euroluk teklifle “OHL ve Dimetronic” ortak girişimi yani Kolin-Cengiz-Kalyon ekibi kazandı. İhale 150 milyon euro daha fazla teklifle alınmış oldu.

3 Kasım 2011’de başlanan işin sonunda hattın hizmete alınma tarihi 18 Haziran 2015 olarak belirlenmişti.

Ancak 29 Ekim 2013’te Marmaray’ın tüp geçit kısmı açılmış olmasına rağmen bu iş bir türlü sonuçlanamadı. 2013 yılından itibaren banliyö hatlarının işlemesine ara verilmiş olup çalışmalar sürmekteyken, firmanın ek ödenek talebiyle 2014 ağustos ayında iş bir kez daha durduruldu.

13 Ocak’ta Gebze-Halkalı hattında çalışma yapan buraj makinesinin çartığı katener ağır hasar görmüştü.

YANDAŞLAR DA İSYAN BAYRAĞI AÇTI

Buna rağmen ilan edilen açılış tarihinin geçerli olduğu ifade edilmişti. İkinci kez, firmalar sözleşme yönetiminden doğan koşullardan tatmin olmadıklarını ilan etti. Sonuçta iş elbette öngörülen tarihte bitmemiş oldu.

Çok az bir kısmı tamamlandı olan yine vatandaşa oldu.

KAZANIN SEBEBİ SEÇİM TELAŞI MI?

Buna rağmen 2018 sonunda bitmesi öngörülen proje yine ertelendi ve muhtemelen önümüzdeki yerel seçimlere yetiştirilmesi için çalışmalar aceleyle sürüyor ve kazanın bu acelecilikten kaynaklanıp kaynaklanmadığı şu an muamma.

Son olarak sözleşmenin avro üstünden yapılması ve son dönemde meydana gelen kur artışının bütçeye ek yük getirip getirmeyeceği de sorgulanması gereken bir diğer önemli mesele. Özetle Marmaray’ın bir parçası olan proje 2006’dan beri 13 senedir tamamlanamadı ve birçok soru işareti barındırıyor.

GECİKMENİN MALİYETİ NEDİR?

Hüseyin Karaaslan, sıralı tweetlerini şu sorularla tamamlıyor:

“Projenin maliyetinin ne kadar öngörüldüğü, ne kadara gerçekleştiği, gecikmeden ötürü ne kadar ekonomik zarar oluştuğu sorularını sormak gerek. Soruların cevaplarını yakın zamanda alıp alamayacağımızdan bağımsız olarak işin yerel seçimlere yetişememesi halinde, İstanbul Banliyö Hatları bir daha açılır mı merak ediyorum. Aceleyle açılsa bile 1 ay önceki Ankara faciasının benzerini yaşar mıyız; sormadan edemiyorum.”

Yine sinyalizasyon yok yine kaza!

Okumaya devam et
Reklamlar

Ekonomi

AKP ülkeyi aldığı yere getirdi: Enflasyon 15 yıl öncesine döndü

Enflasyon yüzde 14,03 olarak yılın en yüksek seviyesine çıkarak 2005 yılından bu yana en yüksek kasım ayı enflasyonu olarak kayıtlara geçti. Yıllık gıda enflasyonu yüzde 21’i aşarken ekmeğin ana maddesi un fiyatları ise bir yılda yüzde 28 zamlandı.

BOLD – Türkiye istatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endeksi verilerini açıkladı. Buna göre enflasyon kasımda yüzde 2,3 olurken yıllık bazda yüzde 14,03 olarak açıklandı. TÜİK rakamlarına göre yılbaşından bu yana en yüksek artış gerçekleşirken 2005 yılından bu yana en yüksek kasım ayı enflasyonu kayıtlara geçmiş oldu.

ÜRETİCİ FİYAT ENDEKSİ YÜZDE 23’E ÇIKTI

Geçen yılın son çeyreğinde düşük seyreden enflasyon bu yıl baz etkisi nedeniyle görünümün yüksek olmasına neden oluyor. Kasım ayındaki aylık enflasyon yüzde 2,3. Ancak baz etkisi nedeniyle yıllık enflasyon ekimde yüzde 11,89’dan, kasımda yüzde 14,03’e kadar yükseldi. Üretici fiyat endeksindeki rekor artış devam ediyor. Artan döviz kuru nedeniyle girdi maliyetlerinde oluşan fiyat artışı üretici fiyatlarını yukarı çekmiyor. Kasımda üretici fiyat endeksi yüzde 4,08 artarken yıllık bazda 23,11’a çıktı. Üretici fiyatlarındaki bu artışın önümüzdeki aylarda enflasyona yansımasının daha fazla olması bekleniyor.

YÜKSEK ENFLASYON FAİZİ DAHA DA YÜKSELTECEK

Yüksek enflasyon sonrası 24 Aralık’taki TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı son açıklanan enflasyon verileriyle önem kazandı. Eğer kasım ayı enflasyonu bu denli yüksek çıkmasaydı, PPK’nin 24 Aralık’ta faiz artırması beklenmeyecekti. TCMB verilerine göre mayıs ayında ihtiyaç kredisi faizleri ortalama yüzde 8,27’ydi. Şimdi bu oran yüzde 21,23’e çıkmış durumda. Tüm kredi faizlerinde benzer oranda yükselişler söz konusu. Borcunu yapılandırmak isteyen herkes şimdi çok daha yüksek faizle borcunu döndürecek. Faizler artırılmazsa bu sefer de döviz kuru yeniden yukarı yönlü yolculuğuna başlayacak.

Fahrettin Altun’un evine giren maaş 4’ten 5’e çıktı

Okumaya devam et

Ekonomi

Enflasyonun artmasının ardından döviz de yükseldi

Kasım ayında yıllık enflasyonun beklentileri de aşarak yıllık yüzde 14.03 olarak gerçekleşmesi sonrası dolar arttı. Dolar 7.91’i görürken Euro da 9.56 liraya kadar çıktı.

BOLD – Enflasyonun ardından dolar da arttı. Tüketici fiyatları kasım ayında yıllık yüzde 14.03, aylık yüzde 2.3 artış kaydetti. Dolar kuru, beklentinin üzerinde açıklanan kasım ayı enflasyon verisinin ardından yükseldi.

Dün 7.86’dan kapanan dolar kuru, bugünkü işlemlere sakin bir başlangıç yaptı. Kur, Kasım ayı enflasyon verisinin açıklanmasının ardından yükselişe geçti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre tüketici fiyat endeksi beklentileri de aşarak yüzde 14.03’e çıktı. Veri sonrasında yükselişe geçerek 7.91’i gören kur daha sonra 7.90’a geriledi. Euro da 9.56’dan alıcı buldu.

Yüzde yüz engelli çocuk, okuldan atıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Beklentileri aşan enflasyon yüzde 14’ü geçti

TÜİK, enflasyon rakamlarını açıkladı. Beklentileri aşarak kasımda yüzde 2,3 artan enflasyon, yıllık bazda yüzde 14,03’e yükseldi. Gıda fiyatlarında bir yıllık artış ise yüzde 21.08 oldu. 

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayına ait enflasyon rakamlarını açıkladı. Kasım ayında TÜFE bir önceki aya göre yüzde 2,30; bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,03 oranında arttı.

GIDA FİYATLARI YÜZDE 21 ARTTI

Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, yüzde 0,99 ile giyim ve ayakkabı, yüzde 5,19 ile haberleşme ve yüzde 7,00 ile eğitim oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise, yüzde 29,42 ile çeşitli mal ve hizmetler, yüzde 21,08 ile gıda ve alkolsüz içecekler ve yüzde 18,67 ile ulaştırma oldu.

ULAŞTIRMA FİYATLARI AYLIK YÜZDE 4.5 ARTTI

Ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Kasım ayında azalış gösteren tek ana grup yüzde 0,19 ile eğitim oldu. Alkollü içecekler ve tütün ana grubunda aylık değişim olmazken, en az artış gösteren gruplar yüzde 0,12 ile haberleşme ve yüzde 0,80 ile sağlık oldu. Buna karşılık, ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Kasım ayında artışın yüksek olduğu gruplar ise sırasıyla, yüzde 4,51 ile ulaştırma, yüzde 4,16 ile gıda ve alkolsüz içecekler ve yüzde 1,69 ile ev eşyası oldu.

Gasp ettikleri Naksan’ın plastik fabrikasını yok pahasına satıyorlar

Okumaya devam et

Popular