Dünya

Trump, Türkiye-Suriye sınırında güvenlik şeridinden taviz vermiyor

New York (BOLD)- ABD Başkanı Donald Trump bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesi ile ilgili ayrıntıları açıkladı. Başkan Trump yine Suriye’de oluşturulmak istenen güvenlik şeridine vurgu yaptı.

Twitter üzerinden açıklamada bulunan Başkan Trump, “IŞİD’in kalıntılarıyla mücadeledeki son iki haftalık başarımız ve 32 km (20 mil)  güvenli bölgenin oluşturulması dahil tüm meselelerde nerede durduğumuzu bildirmek üzere Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuştum. Ayrıca ABD ile Türkiye arasındaki ekonomik gelişmeler hakkında da konuştuk. Büyük ölçüde genişleme potansiyeli var.” ifadelerini kullandı.

Başkan Trump dün Twitter üzerinden Türkiye’yi tehdit etmişti: “Kürtlere saldırması halinde ekonomik açıdan Türkiye’yi mahvederiz.”

Beyaz Saray, Trump ile Erdoğan arasında geçen telefon konuşması hakkında açıklamada bulundu.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, “Başkan Türkiye’nin Suriye’nin kuzey doğusundaki güvenlik kaygıları konusunda birlikte çalışma arzusunu belirtti.” dedi. 

TRUMP, ERDOĞAN’DAN KÜRTLERE ZARAR VERMEMESİNİ İSTEDİ 

Beyaz Saray açıklamasının tamamı ise şöyle: “Başkan Trump, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuştu. İki lider çok sayıda ikili konuyu görüştü, bunlar arasında ABD askerleri Suriye’den ayrılırken devam eden işbirliği ve gelecekteki işbirliğiyle ilgili konular yer aldı. Başkan, Türkiye’nin Suriye’nin kuzey doğusundaki güvenlik kaygıları konusunda birlikte çalışma arzusunu belirtti ve Türkiye’nin Kürtler ve IŞİD’i Suriye Demokratik Güçleri’yle birlikte bozguna uğrattığı diğer kuvvetlere kötü muamele etmemesinin ABD için önemini vurguladı. Türkiye ile  Suriye konusunda istişarelere devam etmek amacıyla (Genelkurmay Başkanı) Orgeneral Dunford, Türk Genelkurmay Başkanı’yla bir araya gelecek.”

“MİLLİ GÜVENLİĞİ TEHDİT EDEN TERÖR ÖRGÜTLERİ İLE MÜCADELE” VURGUSU

Trump- Erdoğan görüşmesine ilişkin ilk açıklama Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılmıştı.

Açıklamada Erdoğan, Trump’a Suriye’den çekilme kararını memnuniyetle karşıladıklarını ifade edip, Türkiye’nin ABD’ye her türlü desteğe hazır olduğunu bildirdi.

“TÜRKİYE’NİN KÜRTLERLE SORUNU YOK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Kürtlerle hiçbir sorunu olmadığını, milli güvenliğe tehdit oluşturan terör örgütleri ile mücadelenin amaçlandığına dikkat çekti.

Trump ile Erdoğan telefonda görüştü

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version