Bizimle iletişime geçiniz

Politika

“Türkiye’de insan hakları ihlali olmadığından emin misiniz Leyla Hanım!”

Leyla Şahin 28 Şubat döneminde başörtüsü mağduriyetinin sembol isimlerinden biriydi.

28 Şubat 1997’de Milli Güvenlik Kurulu (MGK) bildirisi ile demokrasinin askıya alındığı dönemde başörtüsü yasağına karşı mücadele veren Leyla Şahin halihazırda AKP Genel Başkan Yardımcısı koltuğunda. Leyla Şahin yasakçı ve baskıcı dönemin mağduru olmasına rağmen bugün sebep oldukları insan hakları ihlalleri için “Bir-iki olay bile gösteremiyorlar.” diyebildi. 

BOLD- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta’nın “bir-iki tane olay bile yok” diyerek insan hakları ihlallerini hafife almasına tepki gösterdi.

Başörtüsü mağduriyetlerinin simge ismi, AKP Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, “İnsan hakları ihlali denilince somut bir-iki tane olay bile gündeme getiremiyorlar. Türkiye’de insan hakları ihlalleri olduğunu söylemek aslında abesle iştigaldir. Sonuçta hukuk ve kanunlar herkes için geçerlidir. Türkiye bir hukuk devletidir.” demişti.

KATİLLERİ BIRAKIP GAZETECİLERİ TUTUKLUYORLAR

Usta’ya tepki göseteren CHP’li Gökçen, “Kibir kulelerinden çıkmayanlar katilleri serbest bırakılan kadınları, tutuklanan gazetecileri, adalet arayan anneleri, işsiz kalan gençleri görmüyorlar. Cezaevlerindeki ihlal iddialarını bilip gözlerini yumanlar, KHK’lar ile tasfiye edilenleri sivil ölüme mahkûm ediyor.” ifadelerini kullandı.

Gökçen, “İnsan hakları ihlallerinin görmezden gelinmesi, bunlar yokmuş gibi söylemlerde bulunulması ihlallerin fâilinin kim olduğunu açıkça gösteriyor.” dedi.

İNSAN HAKLARI KOMİSYONU SÖZCÜLÜĞÜ YAPTI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen ise, şunları söyledi: “Geçmiş dönemde Mecliste İnsan Hakları Komisyonunda sözcülük yapmış, şimdi 1.Partinin insan haklarından sorumlu yöneticisi pozisyonundaki bir milletvekili kalkmış diyor ki ‘Türkiye’de insan hakları sorunları’ yok.”

“Cezaevinde saçlarımızdan fırça yapıp özgürlüğün resmini çizdik”

SORUN YOKSA KOMİSYONA NİYE İHTİYAÇ VAR?

Bilgen, “İnsan hakları sorunları yoksa Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na neden ihtiyaç var? Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na neden ihtiyaç var? Neden orada binlerce personel çalıştırılıyor? Yaşadığımız sürecin ciddiyetiyle, siyasetin söylemleri arasındaki çelişki kabul edilebilir düzeyde değil.” diye konuştu.

EMİN MİSİNİZ LEYLA HANIM?

Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur, bugün “Emin misiniz Leyla Hanım?” başlıklı bir yazı yazdı.

Oğur, Şahin’in açıklaması için, “Hayal kırıklığının esas sebebi bu sözleri isminin başında AK Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı yazan birinin söylemesi de değil, Leyla Şahin Usta’nın söylemesi.” yorumunu yaptı.

BÖŞÖRTÜSÜ AYRIMCILIĞININ SİMGE İSMİYDİ

Oğur, “Şimdi devlet gücünü ellerinden kaybedince ortalıklarda hak, hukuk diye dolaşan, geçmişe dair de en ufak bir özeleştiri vermeyen pek çoklarının zamanında hararetle desteklediği ya da görmezden geldiği Türkiye tarihinin en utanç verici ayrımcılıklarından biriydi başörtüsü yasağı, o ayrımcılığın simge ismi ise Leyla Şahin’di” diye yazdı.

10 YIL ÖNCE LEYLA HANIMIN YANINDA İDİLER

Oğur şu ifadeleri kullandı: “Acaba 10 yıl önce devletin ve AİHM’in karşısında Leyla Hanım’ın yanında dururken abesle iştigal etmeyen Uluslararası Af Örgütü, Mazlumder, İHD ve liberal demokrat isimler, 2019 yılında Türkiye’de insan hakları ihlalleri üzerine kalın raporlar yayınlayıp, hukuksuzluklardan şikayet ederken abesle mi iştigal etmiş oluyorlar?”

Politika

Erdoğan bu sefer de böyle ‘helallik’ istedi

Uluslararası kuruluşlara göre, pandemide en etkin desteği veren hükumet olduklarını ileri süren Erdoğan, esnaftan inancı ve kültürü gereği ‘helallik’ istediğinin altını çizdi.

BOLD – Kabine Toplantısı sonrası kameraların karşısına geçen AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni alınan önlemleri anlattı. Erdoğan, konuşmasında pandemi sürecinde yapılan ve yeni yapılacak ekonomik yardımların detayından bahsetti.

YİNE HELALLİK İSTEDİ

Hükumetin pandemi sürecindeki performansını değerlendiren Erdoğan, “Türkiye’nin hem vatandaşına hem de iş dünyasına en ciddi ve etkin destekleri sağlayan ülke olduğu bir hakikattir. Bunu biz söylemiyoruz, uluslararası kuruluşlar ifade ediyor. Tüm bunlara rağmen gönlü buruk kalan vatandaşlarımız varsa onlardan helallik istememiz de inancımızın ve kültürümüzün bir gereğidir” dedi.

4,622 MİLYARLIK DESTEK PAKETİ

Esnaflarımıza yönelik yeni bir destek programı müjdesi açıklayacağını söyleyen Erdoğan: “Bu hibe programıyla işlerine ara vermiş olan esnaflarımıza 2 grup halinde destek olmayı planlıyoruz. Birinci grupta kahvehane kafe, düğün salonları, kantinler kırtasiyeler, internet kafeler, lunaparklar gibi işletmeler yer alıyor. 235 bine ulaşan bu işletmelere bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemesi yapılacak” diye konuştu.

2. GRUBA 3’ER BİN LİRA

Erdoğan açıklamalarının devamında: “İkinci grupta ise, kaporta, sıhhı tesisatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, oyuncak ve kozmetik, camcılar, çilingirler, kalaycılar, tuhafiyeciler yer almaktadır. Bu gruba daha önceki destek ödemelerinden yer alan Lokanta berber taksici minibüsçüler ile pazarcılar da dahildir. Toplamda 1 milyon 150 bini aşkın işletmemizi kapsayan bu gruba bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi vereceğiz. İki ayrı grup halinde 4 milyar 622 milyon liralık kaynağı karşılıksız olarak veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Büyük şirketler içinde nefes kredisi adı altında adım atılacağını söyleyen Erdoğan, “Detayları Hazine ve Maliye Bakanlığınca açıklanacak bu programların hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Mehmet Ağar, Sedat Peker’e karşı büyük kozunu oynadı

Okumaya devam et

Politika

Muharrem İnce’nin Memleket Partisi resmen kuruldu

CHP’nin 2018 seçimlerindeki Cumhurbaşkanı adayı eski Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin liderliğindeki Memleket Partisi resmen kuruldu. Partinin Genel Başkanvekili ve Sözcüsü kısa süre önce CHP’den istifa eden Gaye Usluer olurken, CHP’den istifa eden diğer 3 milletvekili de genel başkan yardımcısı yapıldı.

BOLD – Muharrem İnce, partinin kuruluş dilekçesini bugün sabah saatlerinde İçişleri Bakanlığına sundu.

Muharrem İnce’nin liderliğinde resmî kuruluşu gerçekleştirilen Memleket Partisi Kurucular Kurulu üyeleri parti organları seçimi için toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada Muharrem İnce’nin oy birliği ile genel başkan seçildiği, CHP’den ayrılan Gaye Usluer’in Genel Başkanvekili, Hakkı Akalın’ın ise Genel Sekreterliğe getirildiği belirtildi.

CHP’den istifa eden milletvekilleri Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Avni Aksoy ve Özcan Özel, genel başkan yardımcılığı görevine getirildi. Nurdan Demirbağ ile Serhat Galip de diğer genel başkan yardımcıları oldu.

Memleket Partisinin logosu.

Partide genel başkan danışmanları ise 13 kişiden oluştu. İnce’nin danışmanlığını yapacak isimler şöyle: Yusuf Sel, Alper Karaoğlan, Gürbüz Evren, Bilin Neyaptı, Mehmet Kazancıoğlu, Burak Hasar, İlkay Yıldırım, Ali Tunç Can, Kerem Donat, Mahir Bakan, Özlem Güzey Kocataş, Meryem Şengül Kala ve Ahmet Özalp.

MEMLEKET PARTİSİ MYK ÜYELERİ

Mevlüt Dudu (Genel Sekreter Yardımcısı )
Mert Ünlü (Genel Sekreter Yardımcısı )
Serkan Ufuk Akgün ( Genel Sayman)
Nejat Elaldı ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Ali Rıza Büyükuslu ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
İpek Özkal Sayan ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Serkan İleri ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Çiğdem Bayraktar Ör ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Fatih Pala ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Özgün Öztunç ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Asuman Ali Güven ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Burak Savtur ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Süleyman Ergüner ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)

Cezaevlerinde aşı bilmecesi: 14 günde 4 kişi koronadan öldü

Okumaya devam et

Politika

Muhalefet sorunca Soylu savcılığa başvurdu: Sedat Peker’in iddiaları araştırılsın

Sedat Peker’in Youtube’de yayınladığı iddiaları muhalefetin de gündeme getirmesi üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu avukatı aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından iddiaları araştırmasını istedi. Soylu, Peker hakkında hakaret ve iftira iddiasıyla suç duyurusunda da bulundu.

BOLD – Süleyman Soylu’nun avukatı tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan başvuruda, Sedat Peker’in açıklamalarının dedikodudan ibaret asılsız iddialar olduğu öne sürüldü.

Organize suç örgütü elebaşı Sedat Peker’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla ilgili iddialarında yeni bir gelişme yaşandı. Peker’in iddialarını yazılı açıklamayla yalanlayan İçişleri Bakanı Soylu’nun avukatı bugün Ankara Başsavcılığına başvurarak iddiaların araştırılmasını istedi.

Dilekçede, Sedat Peker ve ve örgüt üyelerine yönelik başlatılan soruşturmadan kısa süre önce polis tarafından operasyon yapıldığı hatırlatıldı. Soylu’nun bilgisi dahilinde yapılan operasyon sonrası Sedat Peker’in algı yapmaya yönelik uydurma videolar yayınladığı savunulan dilekçede “Peker’in videolarıyla Süleyman Soylu ve aile bireylerinin yıpratılması, netice de kolluk kuvvetlerinin moral ve motivasyonunun olumsuz olarak etkilenmesinin amaçlandığı çok açıktır” denildi.

Dilekçede, “Gelinen aşama şüphelinin bu uydurma senaryolara dayalı tüm hakaret ve iftiraları ile ilgili Sayın Başsavcılığınızca kapsamlı araştırma ve soruşturma yapılmasını talep etme zorunluluğu hasıl olmuştur” denildi.

Dilekçede, şunlar kaydedildi: “Söz konusu videoda iddia edilen, DYP Genel Başkanlığı adaylığı sürecinde müvekkilimin kongre salonuna, teşkilat binalarına sokulmadığı, şüphelinin de o süreçte müvekkilime yardım ettiği, şüpheliye korumanın müvekkilim tarafından verildiği, hakkında dosya hazırlandığına dair müvekkilim tarafından şüpheliye haber verildiği, müvekkilimin İstanbul’u kendisinin yönetmediğini, başkaları tarafından yönetildiğini söylediği, şüphelinin yurt dışına kaçışı sürecinde haber aldığı, yurt dışından dönüşüne dair kendisine söz verildiği iddiaların araştırılmasını talep ediyoruz.”

Anne öldü, baba 4 yıldır hapiste, geride ise 2 çocuk kaldı!

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0