Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Venezuela, Türkiye’den sonra Wikipedia’yı yasaklayan 2’nci ülke oldu

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro yerine ülkedeki muhalefet lideri Juan Guaidó’yu ülkenin lideri olarak gösteren online ansiklopedi sitesi Wikipedia’nın bütün versiyonlarını yasakladı.

Böylece Venezuela, Türkiye’den sonra dünyada Wikipedia’yı yasaklayan ikinci ülke oldu.

VENEZUELA EKONOMİK KRİZLE BOĞUŞUYOR 

Dijital ortamdaki kısıtlamaları ve sansür uygulamalarını takip eden NetBlocks, 12 Ocak itibarıyla ülkenin en büyük internet altyapı sağlayıcısı CANTV’nin Wikipedia’nın bütün dillerdeki internet sitelerine erişimi kapattığını açıkladı. Venezuela’daki farklı internet hizmet sağlayıcıları üzerinden 150 farklı noktadan 60 bin kez yapılan deneme sonucunda yasağın doğrulandığı belirtildi.

2013 yılında iktidara gelen Devlet Başkanı Nicolas Maduro geçen yıl yapılan tartışmalı seçimi de kazandı. Ancak ülke büyük bir ekonomik krizle boğuşuyor.

Venezuela’da yaklaşık 16 milyon kişinin internete erişimi bulunuyor. Wikipedia’nın sitesi ülkede her ay ortalama 60 milyon kez görüntüleniyor.

NetBlocks’a göre yasak kararı, Ulusal Meclis Başkanı ve muhalefet lideri Juan Guaidó’nun Wikipedia’da Maduro’nun yerine ülkenin 51. devlet başkanı olarak gösterilmesi üzerine alındı.

TÜRKİYE, DÜNYADA WİKİPEDİA’YI YASAKLAYAN İLK ÜLKE OLDU 

Türkiye, 2017 yılı Nisan ayında Wikipedia’daki Ankara-IŞİD bağlantıları üzerine maddeler ve Erdoğan’ın 15 Temmuz dolayısıyla “kendi kendine darbe yapan liderler” arasında gösterilmesi dolayısıyla yasaklanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro son 1 yılda 3 defa görüştü.

Venezuela ile Türkiye arasındaki ilişkiler son yıllarda arttı. ABD’nin Maduro rejimi ile altın ve petrol ticaretini yasaklamasına rağmen Türkiye, Venezuela’dan ithal edilen altının rafinaj işlemlerini yaparak külçeye dönüştürülmesini sağlıyor.

Erdoğan ve Maduro’nun karşılıklı ziyaretindeki artarken, Maduro’nun İstanbul Kapalıçarşı’da Nusret’te pahalı biftek ziyafeti sosyal medyada gündem olmuştu.

Netflix’te, Suudi Arabistan veliaht prensi sansürü

 

Dünya

Telefonları kasıtlı olarak yavaşlattığı iddia edilen Apple’a Avrupa’da 180 milyon euroluk dava

Avrupa’da bir tüketici derneği, kullanıcıları yeni modellere teşvik etmek amacıyla iPhone’ları kasıtlı olarak yavaşlattığı iddiasıyla Amerikan teknoloji devi Apple’a 180 milyon euroluk dava açacağını açıkladı.

BOLD – Apple, Mart ayında ABD’de açılan bir davada davacılarla uzlaşmaya gitmiş ve 500 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti. Şirket geçen ay da benzer bir davada 113 milyon dolar tazminat ödemişti.

Euroconsumers adlı tüketici derneği, dünkü açıklamasında Belçika ve İspanya’daki dava başvurularının ardından birkaç hafta içinde İtalya ve Portekiz’de de dava açılacağını duyurdu.

Dernek 2014-2020 yılları arasında satılan toplam üç milyon adet iPhone 6, 6 Plus, 6 S ve 6 S Plus’un her biri için 60’ar euro ödeme yapılmasını istiyor.

Apple 2017’de eski iPhone’ların bataryalarının aniden bitmesini engellemek için yapılan güncellemelerin cihazları yavaşlattığını kabul etmişti.

Apple’dan yeni davalarla ilgili olarak yapılan açıklamada ise “Müşterilerimizi yeni modellere teşvik için asla herhangi bir Apple ürününün ömrünü kısaltmayız ya da kullanıcı deneyimini zayıflatmayız” denildi.

BM karar aldı: Kenevir ‘en tehlikeli uyuşturucular’ listesinden çıkarıldı

Okumaya devam et

Dünya

ABD’de 3 eski başkan kamera karşısında Kovid-19 aşısı olacak

ABD’nin eski başkanları, kamera karşısında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olmaya gönüllü olduklarını açıkladı. Obama, Bush ve Clinton, aşı için kamera karşısına geçecek.

BOLD – Eski başkanlar Barack Obama, George W. Bush ve Bill Clinton, Kovid-19’a karşı ABD Gıda ve İlaç İdaresinin (FDA) onayladığı aşıyı kamera karşısında yaptıracaklarını belirtti.

Obama, Bush ve Clinton’ın kamera karşısında aşı olarak halk arasında farkındalığı arttırmayı ve aşının güvenilir olduğunu kanıtlamayı hedeflediği ifade edildi.

Obama, ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci’yle daha önceden çalıştığını ve kendisine çok güvendiğini belirtti. Fauci’nin “güvenilir” dediği aşıyı hemen yaptıracağını ifade eden Obama, bunu televizyon ekranlarında yapacağını ya da kaydedeceğini söyledi.

Bush’un özel kalem müdürü Freddy Ford, Fauci ve Beyaz Saray Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücünde yer alan Doktor Deborah Birx ile temasa geçtiklerini kaydederek, Bush’un kameralar önünde aşıyı olabileceğini belirtti.

Clinton’ın basın sekreteri Angel Urena de eski Başkan’ın halkı teşvik etmek için kamuoyu önünde aşı olmayı istediğini ifade etti.

Putin’in talimatıyla Rusya’da toplu aşılama gelecek hafta başlıyor

Okumaya devam et

Dünya

Fransa’da 76 camiye inceleme: Bazıları kapatılabilir

Fransa’da bir öğretmenin kafasının kesilerek öldürülmesinin ardından sertleştirilen önlemler çerçevesinde 76 caminin kontrol edileceği açıklandı. Bazı camilerin kapatılmasının söz konusu olduğu belirtiliyor.

BOLD – Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, öğretmen Samuel Paty’nin kafasının kesilerek öldürülmesinden yedi hafta sonra ülkede radikalleşmeye zemin hazırladığından şüphelenilen 76 camide inceleme yapılacağını açıkladı.

Darmanin, Twitter hesabından “yetkililerin önümüzdeki günlerde ayrılıkçılara karşı kapsamlı ve eşi daha önce görülmemiş bir eylem başlatacağı” ve “bazı camilerin kapatılabileceği” mesajını paylaştı.

Söz konusu camilerden 16’sının Paris bölgesinde, diğer 60’ının ise Fransa’nın çeşitli bölgelerinde olduğu belirtiliyor.

Kontrol edilecek camiler arasında Türkiye bağlantılı Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne bağlı camilerin olup olmadığı ise şimdilik bilinmiyor.

RTL Radyosuna konuşan bakan, 2 bin 600 dini merkezden 76’sının şüphe çektiğini, dolayısıyla genel bir radikalleşmeden bahsetmediklerini ifade etti.

CAMİLERE VE DERNEKLERE BASKILAR ARTTI

Fransa’da, 16 Ekim’de Samuel Paty isimli öğretmenin öldürülmesinin ardından Müslüman derneklere ve camilere baskınlar ve baskılar arttı.

Darmanin, 3 Kasım’da yaptığı açıklamada, Emmanuel Macron’un Cumhurbaşkanlığı görevine gelmesinden bu yana son 3 yılda 43 caminin kapatıldığını kaydetmişti.

Macron yönetimin hazırladığı ve 9 Aralık’ta Bakanlar Kuruluna sunulacak “İslamcı ayrılıkçı” yasa tasarısı ile camilerin finansmanının daha sıkı şekilde denetlenmesi, Müslümanlar üzerindeki baskıyla Müslüman derneklerin kontrolünün artırılması, din görevlilerinin yurt dışından gelmesinin engellenmesi hedefleniyor.

47 yaşındaki Samuel Paty, 16 Ekim’de Paris’in banliyölerinden birinde bulunan okulunun yakınlarında, sınıfta ifade özgürlüğünü anlatırken Muhammed Peygamber karikatürlerini gösterdiği gerekçesiyle 18 yaşındaki bir Çeçen kökenli tarafından öldürülmüştü.

Pompeo-Çavuşoğlu kavgasında müttefikler ABD’yi destekledi

Okumaya devam et

Popular