Politika

6 ay önce lağvedilen müdürlük 3 Ocak’ta genelge yayımladı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanlığı sisteminin Türkiye’ye uymadığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmesi ile birlikte Maliye Bakanlığı’na bağlı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü lağvedilmişti. Ancak söz konusu müdürlüğün resmi yazışmalara devam ettiği, kararlar aldığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, kapatılan bir müdürlüğün 6 aydır resmi faaliyetlerine devam etmesinin rejimin yürütülemediği, devletin yönetilemediği anlamına geldiğini söyledi.

BÜTÇE VE MALİ KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Son günlerde yaptığı açıklamalarla gündem olan Özgür Özel, bu defa da kapatılan bir müdürlüğün 6 aydır faaliyette olduğunu açıkladı.

Özel, anayasa değişikliğinin 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimi’nin ardından yürürlüğe girdiğine işaret ederek, “Temmuz ayında mülga edilen Maliye Bakanlığı’na bağlı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü 6 aya rağmen faaliyetlerine devam etmektedir.” dedi.

TEK ADAM REJİMİNİN GETİRDİKLERİ

Özel, “Halen mülga bir genel müdürlük adına yazışmalar yapılıyor, kararlar alınıyor olması bu rejimin yürütülemediğini ve devletin yönetilemediğini de gözler önüne sermektedir.” ifadesini kullandı.

Özel, “Tek adam rejiminin getirdikleri, vaat ettikleri ve planladıkları; bizzat bu rejimi değiştiren Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), onun genel başkanı ve ekibi tarafından tam olarak anlaşılamamıştır.” şeklinde konuştu.

MÜLGA GENEL MÜDÜRLÜK TARAFINDAN GENELGE YAYIMLANDI

“AKP tamamen hâkim oldukları bürokraside ve devlette de bu rejim değişikliğine geçişi gerçekleştirememektedir.” diyen Özel, şunları kaydetti: “3 Ocak 2019 günü Bakan Yardımcısı Osman Dinçbaş imzasıyla hazırlanan seyahat kartı konulu genelgenin, mülga genel müdürlük tarafından yayımlandığı görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

DEVLET İŞLEYİŞİ ALLAK BULLAK

Özel sözlerini şöyle noktaladı: “Rejim değişikliğini anlatırken, bürokratik sistemin hızlanacağını savunan iktidar partisi, 6 ayda bürokrasideki dönüşümü tamamlayamamıştır. Bu rejim değişikliği, vatandaşlarımızın sorunlarını çözemediği gibi geleneksel devlet işleyişini de allak bullak etmektedir.”

Özel, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın cevaplaması için soru önergesi vererek, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdıklarını söyledi.

Türkiye’nin en stratejik fabrikası Ethem Sancak’a peşkeş çekildi

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version