Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Binali Yıldırım’ın “seçim siyasi faaliyet değil” sözü liderlerin gündeminde

BOLD– Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İstanbul Büyükşehir belediye başkan adayı Binali Yıldırım’ın istifa tartışması, grup toplantılarında konuşan liderlerin de gündemindeydi.

Daha önce istifa etmeyeceğini açıklayan, ardından herkesi birlikte istifa etmeye çağıran Binali Yıldırım’ın son teklifi ise, muhalefetin YSK’ya başvurması olmuştu. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “YSK’ya güvenmiyoruz ki!” cevabını verdi.

YILDIRIM’I ZAYTUNG’A HAVALE EDİYORUM

Yıldırım’ın “Seçim kampanyası siyasi bir faaliyet değildir” sözlerini de değerlendiren CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Bu durumu Zaytung’a bırakıyorum. Siyasi faaliyet değildir de nedir?” ifadelerini kullandı.

BAHÇELİ: YILDIRIM VEKALET VEREBİLİR

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, istifa talebinin yanlış, arızalı ve maksatlı olduğunu ileri sürdü. İstifaya gerek olmadığını dile getirdi.

Bahçeli, “Buna rağmen tartışma sürecekse, Meclis tüzüğünün 14. maddesi çözüm yoludur. Bu kapsamda seçim propaganda ve yasaklarının başladığı tarihten oy verme tarihine kadar, başkan vekillerinden birine vekalet verebilecektir. Polemikler de böylece bıçak gibi kesilecektir.” dedi.

AKŞENER: EDEBİMİZ MÜSAADE ETMİYOR

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise, “Seçim siyasi faaliyet değildir.” diyen Binali Yıldırım’a, “Bu söze verilecek cevap çok da bizim edebimiz müsaade etmiyor.” diye cevap verdi.

Akşener şunları söyledi: “Kendi fikri deyip geçelim ama Anayasayı yok saymasını geçemeyiz. Güçlünün haklı sayıldığı yerde adalet de olmaz, devlet de olmaz. Sayın Yıldırım, çok önemli görevler yaptınız, yaşınız başınız yerinde. Umut ediyorum ki listeler teslime dildiğinde sizin itibarınıza açısından umut ediyorum ki Meclis Başkanlığından istifa edersiniz.”

TEMELLİ: SEÇİM SİYASİ DEĞİLSE TİCARİ Mİ?’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de, şunları dile getirdi: “Sayın Binali Yıldırım diyor ki ‘Seçim siyaset değildir’. Ticari midir? Meclis başkanlığı onurlu bir görevdir. O makama saygı gösterin. O koltuğun hakkını vermekle sorumlusunuz. Bir an önce istifa edin. 12 Eylül anayasasının bile uymayan bir pozisyona düşmeyin, bir an önce istifa edin.”

TBMM’nin Twitter hesabı AKP’nin adayı Yıldırım’ın emrine verildi

Politika

Erdoğan ısrarcı olmayıp Bülent Arınç’ın istifasını hemen kabul etti

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Arınç’ın AKP’ye ve Cumhur İttifakı’na zarar verdiğini belirtip YİK üyeliğinden istifasını istediğini belirtti. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da ısrarcı olmayıp bu istifayı kabul ettiğini aktardı.

BOLD – 4 yıldır Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan tutuklu muhalif lider Selahattin Demirtaş’ın ve 3 yıldır tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’nın tutukluluğunu eleştiren Bülent Arınç’ın istifa sürecinde yaşananları yazan Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, “Arınç ile Erdoğan’ın arasında bir polemik yaşanmıyor. Seviyeli bir konuşma gerçekleşiyor. Karşılıklı olarak bir kırgınlık ifadesi kullanılmıyor” dedi.

ERDOĞAN TELEFON ETTİ

Hükumete yakınlığıyla bilinen Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Arınç’ın Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyeliğinden istifa sürecinde yaşananları kaleme aldı. Selvi’nin yazısının ilgili bölümünde şu ifadeler yer aldı: “Randevu talebi Arınç’tan geliyor ama Cumhurbaşkanı telefonla arıyor. Karşılıklı olarak diyalogların yaşandığı bir görüşme gerçekleşiyor. Arınç, “Ben isimler konusunda konuştuğum için yanlış yaptım. Onu kabul ediyorum. İsimler üzerinde konuşmamalıydım. Ama ben sadece bunları söylemedim. 4 saatlik programda şunları da anlattım” diye bir özet yapıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan sabırla dinliyor.”

İSTİFA VAR, KIRGINLIK YOK

Arınç’ın, “İsimler üzerinde konuşmakla hem partiye, hem size, hem cumhur ittifakına zarar verdim. Partimden ayrılmayacağım. Ama müsaade ederseniz Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden istifa edeceğim” dediğini belirten Selvi, “Cumhurbaşkanı, “Peki o zaman” diye karşılık veriyor. Tabii ki zor bir durum. Ancak edindiğim bilgiye göre Arınç ile Erdoğan’ın arasında bir polemik yaşanmıyor. Seviyeli bir konuşma gerçekleşiyor. Netice itibarıyla bir istifa konuşması ama karşılıklı olarak bir kırgınlık ifadesi kullanılmıyor” dedi.

Anne ve babayı cezaevine gönderip üç çocuğu ortada bıraktılar

Okumaya devam et

Politika

Bülent Arınç’ın oğlundan babasına fitneci diyen ‘Reis’e duygu dolu mesaj

AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Mücahit Arınç, babasının istifasının ardından sosyal medya hesabından, “Bu denizde tek bir gemi, tek bir rota ve tek bir Reis var” mesajı paylaştı.

BOLD – TBMM eski Başkanı Bülent Arınç Habertürk’te katıldığı programda Osman Kavala ve HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluklarını eleştirerek tahliye edilmeleri gerektiği yönünde açıklamalarda bulundu. Arınç’ın sözleri hükumetin normalleşme adımı gibi görülse de bir gün sonra, partisinin il kongrelerinde konuşan Erdoğan tarafından sert bir dille eleştirildi.

İSTİFASI KABUL EDİLDİ

Arınç’ın sözleri için ‘fitne ateşi’ ifadesi kullanan Erdoğan, Demirtaş ve Kavala’nın tahliyelerini de yalanladı. Erdoğan’ın sözlerine incindiğini söyleyen Arınç, bugün Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden istifa etti. Arınç’ın istifası Erdoğan tarafından kabul edildi.

TEK GEMİ TEK REİS

Öte yandan, Bülent Arınç’ın oğlu AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Mücahit Arınç, babasının istifasının ardından sosyal medya hesabından ilginç bir paylaşımda bulundu. Mücahit Arınç paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Aynı denize dökülen farklı ırmaklarız. Ama sefere çıktığımız ilk gün de dediğimiz gibi; “Bu denizde tek bir gemi, tek bir rota ve tek bir Reis var.”

Gökçek’e Bülent Arınç’ın gidişi yetmedi kampanya başlattı: Bülent de öğrensin

Okumaya devam et

Politika

Genel Kurul’da koronavirüs paniği

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir’in, TBMM Genel Kurul’daki çalışmaları sırasında koronavirüs testinin pozitif olduğunun öğrenilmesinin ardından Genel Kurul salonu boşaltıldı.

BOLD – HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Meclis kampüsündeki hastanede yaptırdığı koronavirüs testi sonucunu TBMM Genel Kurulda olduğu sırada öğrendi. Aydemir pozitif çıkan sonucun ardından çalışmalarını yarıda bırakarak Meclis’ten ayrıldı. HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, TBMM Başkanlık Divanı’nı konuyla ilgili bilgilendirdi.

Oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Celal Adan, “Genel kurul salonuna girip çıkan bir arkadaşımızın daha pozitif çıktığını öğrendik” anonsunu yaptıktan sonra Genel Kurul’un dezenfekte edilip havalandırılması için ara verdi.

KORONAVİRÜSLÜ VEKİL SAYISI 102 OLDU

Dezenfekte çalışmalarının ardından Genel Kurul çalışmalarına yeniden başladı. Aydemir ile birlikte koronavirüse yakalanan milletvekili sayısı 102’ye yükseldi.

Vefat sayılarının açıklanmasına tepki gösteren Bahçeli’ye İmamoğlu’dan yanıt: Derdim şeffaflık

Okumaya devam et

Popular