Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

“El koyma ve tasfiye listeleri 15 Temmuz’dan önce hazırlandı”

Tarkim Havacılık’ın sahibi İbrahim Faruk Bayındır, 15 Temmuz'a dair önemli açıklamalarda bulundu.

15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünden sonra Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından kira sözleşmesi feshedilen ve mal varlığına el konulan Tarkim Havacılık’ın sahibi İbrahim Faruk Bayındır, sosyal medya hesabından dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Kronos’ta yer alan habere göre, 2015 yılında kendisinden rüşvet istendiğini, bu isteği geri çevirdiği için hakkında cemaat soruşturması açıldığını belirten Bayındır, “Ben bir çok olayın birinci el şahidiyim. Her işadamı çıkıp konuşamıyor çünkü ya cezaevinde ya kendisi ya da ailesi Türkiye’de rehin kalmış durumda.” dedi.

Faruk Bayındır’a ait Tarkim Havacılık 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünden sonra el konulan yüzlerce şirketten sadece biri.

“İSTİHBARATÇILAR O İŞADAMINI DA ZİYARET ETMİŞ”

“Buyrun size başka bir örnek” diyerek iddialarını ayrıntılandıran Bayındır, “2015 yılı yaz aylarıydı. Türkiye’nin kendi alanında en büyük holdinglerinden birinin patronu aradı. Yakın dostluğumuz vardı. Çok dertli olduğu belliydi. Buluştuk, anlatmaya başladı. İstihbaratçılar beni ziyaret ettikleri gibi onu da ziyaret etmişler.

Önce ‘seni severiz, vatansever insansın’ vs deyip ‘dostane uyarıyoruz’ demişler ve ‘Cemaate operasyon hazırlandığını, muhalefet dahil koordinasyonun sağlandığını, bürokrasi, iş dünyası ve sıradan vatandaşlara kadar cemaat fişlemelerinin bitirildiğini söyledi” ifadeleriyle şirketlere el koyma işlemlerinin önceden hazırlandığını belirtti.

EL KONULACAN OKULLAR DİĞER CEMAATLERE VERİLECEK

Bayındır, şöyle devam etti:

“Cemaate yakın işadamlarının şirketlerine el konulacağını, ilk 22 büyük şirkete el konulacağını, şirketinin de bu listede olduğunu, kurulacak Maarif Vakfı (Haziran 2016’da kuruldu) ile yurt dışındaki okullara el konulacağını, Türkiye de el konulanların diğer cemaatlere verileceğini, AKP’nin kayyum marifetiyle birçok iş adamının şirketine el koyacağını, sermayenin el değiştireceğini bürokraside bir kişi bile bırakılmayacağını’ söylemişler. Dostum çok sıkılmış ve rahatsız olmuştu. Bana ‘Senin onlarla aran iyi. Bir baksan ne oluyor?’ dedi.

“15 TEMMUZ SADECE BAHANESİYMİŞ”

Havacılık şirketi işlettiğim için siyaset ve bürokrasiden üst düzey çok isim tanıyordum. Güvendiğim bir kaç kişinin nabzını yokladım, teyit eder şeyler söylediler. Bunları neden anlatıyorum?

Artık net olarak görülüyor ki, anlattığım olay 15 Temmuzdan 1 yıl önce idi. Demek ki her şey 15 Temmuz’dan çok önce planlanmış, en ince ayrıntısına kadar yol haritası çıkarılmış. 15 Temmuz sadece bahanesiymiş.”

Bayındır, sözlerini, “Peki o işadamı dostuma ne mi oldu? Ziyaretine giden istihbaratçılar ‘isminin listeden çıkarılması vaadiyle’ istediklerini almışlar. Daha sonra ne olduğunu yazmayayım.” diyerek noktaladı.

Bayındır’ın Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Terminalindeki 2 hangarı, DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından kira sözleşmesinin feshedilmesinin ardından mühürlenmişti.

Yurt dışında yaşayan ve Hizmet Hareketi ile irtibatlı olduğu iddiasıyla hakkında yakalama kararı çıkarılan Bayındır’ın sahibi olduğu Tarkim Havacılık’ın Atatürk Havalimanı’ndaki hangarı boşaltılarak yazılarına bile siyah bant çekildi.

İŞLETME HAKKI DHMİ TARAFINDAN İPTAL EDİLDİ

Tarkim Havacılık’ın işletme hakkı DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından iptal edilmişti. Ticari Sicil Gazetesi’ne göre, Tarkim Havacılık bir genel kurul düzenledi. Genel kurul kararına göre Faruk Bayındır genel müdürlükten ayrıldı.

Yerine eşi Betül Özbey Bayındır getirilmişti. Faruk Bayındır ayrıca hisselerini de eşine devretmişti. Bu arada polis ekipleri Bayındır’ın eşi Betül Özbey Bayındır’ı gözaltına aldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından soruşturma kapsamında Er-Ah Uçuş Okulu Genel Koordinatörü Ferhat Bayındır 26 Temmuz 2016’da gözaltına alındı.

TMSF gasp ettiği şirketleri satışa çıkardı

Gündem

İstanbul’da deniz ve orman dışında her yer korona kırmızısı

İstanbul’da koronavirüs kontrolden çıktı. Sağlık Bakanlığının “Hayat Eve Sığar” uygulamasındaki yoğunluk haritası, İstanbul’da salgının boyutunu gözler önüne seriyor. Haritada deniz ve orman dışında 39 ilçenin tamamı kırmızıya döndü.

BOLD –  İstanbul’da vaka ve hasta sayısı her gün yeni rekorlar kırarak artmaya devam ediyor. İstanbul’daki artışın hastanelere de yansıdığına dikkat çeken uzmanlar “Poliklinikler ve yoğun bakımlar dolmuş vaziyette. Hastalar yoğun bakım ünitelerinde yer bulmak için acillerde sıra bekliyor” dedi.

KOVİD EDENİYLE AMELİYATLAR ERTELENİYOR

Cumhuriyet’ten Sibel Bahçetepe’ye konuşan İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Pınar Saip, “İstanbul’da günde ortalama 10 bin vaka var. Hafif ve orta olanlar evde takip ediliyor. Hastaların acillerde yatmak için sıra beklediğini biliyoruz. Servislerde de hasta kötüleştiğinde yoğun bakımdan yer boşalması bekleniyor. Hasta artışı ile birlikte Kovid-19 dışındaki servislerden sürekli olarak hasta yatağı, Kovid-19 hastalarına kaydırılıyor. Ameliyatlar, kontroller, acil olmayan bütün başvurular erteleniyor. Bu dönemin sonunda maalesef Kovid-19 dışı hastalarda ciddi sorunlar yaşayacağız” dedi.

DAHA AĞIR VAKALARLA UĞRAŞIYORUZ

Göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu da “Yazın birtakım önlemler alınsaydı bu kadar artış yaşamazdık. Şimdi tabii birtakım önlemler alınmaya çalışılıyor, kısmi artış hızını biraz durdurabilir ama yukarı çıkış hızını ben azaltacağını düşünmüyorum. Eylül, ekim itibarıyla hastaneye başvuranların yüzde 60-70 kadarında Kovid-19 zatürreesi var. Bu virüs mutasyon geçirmiyor değil geçiriyor. Mart nisan durumuna göre daha ağır vakalarla uğraşıyoruz, daha zorlanarak tedavi ediyoruz” dedi.

SALGIN HER YERE YAYILMIŞ DURUMDA

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da”Şu anda İstanbul kırmızı gibi görünüyor ama bütün Türkiye’de çok fazla vaka var, salgın her tarafa yayılmış durumda. Bugün İstanbul’da şu an İzmir ve Bursa’da bir artış mevcut. Kontrol edilemezse arkasından bu artış yeniden Ankara’ya ve diğer illere yansıyacak. Vakaların yüzde 90’ı hastalığı belirtisiz geçiriyor ve bulaştırmaya devam ediyor. Elden geldiğince bulaştırma potansiyeli yüksek grupları taramanız lazım. AVM’lerde insanlar restorandan sandviçleri alıp yere oturup 40 kişi 50 kişi maskelerini çıkarıp yemek yiyorlar. Bunlara engel olamadığınız zaman aldığınız tedbirler yeterli olmuyor” dedi.

15 Temmuz’un ayırdığı öğretmen çift: Biri mezarda biri gurbette

Okumaya devam et

Gündem

Ekmek bulamayanlar için Kızılay’dan askıda pizza kampanyası!

Kendisine yapılan bağışları yandaş derneklere aktarmasıyla tepki çeken Türk Kızılayı, MHP’nin başlattığı “askıda ekmek” kampanyasını bir adım öteye taşıyarak “askıda pizza” kampanyası başlattı. Ekmek bulmayanlar artık pizza yiyecek. 

BOLD – MHP’nin “askıda ekmek” kampanyasının ardından Türk Kızılayı da özel bir pizza zinciriyle anlaşıp, “askıda pizza” kampanyası başlattı. Trabzonlu pizza zinciri, “İhtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere askıya sen de bir pizza bırak” sloganıyla tanıtım yapıyor.

TÜM TÜRKİYE’DEN TOPLANACAK BAĞIŞLAR PENDİK’TE DAĞITILACAK

Türk Kızılayı’nın aktardığına göre pizza firması, Kızılay’a “askıda pizza” kampanyası için teklif götürdü. Kızılay kampanyaya onay verdi. Buna göre 7 ilde 17 şubesi bulunan pizza firması tüm Türkiye’de günlük askıya çıkarılan pizza sayısı belirlendikten sonra İstanbul şubesi aracılığıyla pizzaları imal edip, Türk Kızılayı’nın Pendik’teki aşevine teslim edecek. Sözcü’nün haberina göre; Kızılay yetkilileri, pizzaların aşevinde, ihtiyaç sahibi vatandaşlara servis edileceğini bildirdi.

15 Temmuz’un ayırdığı öğretmen çift: Biri mezarda biri gurbette

Okumaya devam et

Gündem

Başkent’te günlük vaka sayısı 4 bin: Ameliyathaneler korona yoğun bakım servisine dönüştürüldü

Salgının kontrolden çıktığı İstanbul’dan sonra Ankara’da da vaka sayısında patlama yaşanıyor. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikasına göre başkentte günlük vaka sayısı 4 bini geçti. Ameliyathaneler Kovid-19 yoğun bakım servisine çevrildi.  

BOLD – Kovid-19 vaka sayıları Tüm Türkiye gibi Ankara’da da hızla artmaya devam ediyor. Vaka sayısının günlük 4 bini geçmesi sonrası hastanelerde yer kalmazken, hastalar yatış için sıra bekliyor. Yeni yoğun bakımlar oluşturmak için ameliyathaneler Kovid-19 yoğun bakım servislerine çevriliyor.

DAHA KÖTÜSÜNE HAZIRLIK YAPILIYOR

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube Eşbaşkanları Nazan Karacabey ile Kubilay Yalçınkaya Ankara’daki son durumu BirGün’den İsmail Arı’ya anlattı. “Ankara’daki hastanelerin yoğun bakımları sürekli genişletiliyor ama ilerleyen günlerde bu alanlar da yetmemeye başlayacak” diyen Karacabey, “Ankara Şehir Hastanesi’nde ameliyathane alanlarındaki operasyon öncesi odalar ile uyandırma odaları Kovid-19 yoğun bakım servisine çevriliyor. Bu hazırlıklar vakaların daha da artacağını ve buna karşı bir hazırlık yapıldığını gösteriyor” dedi.

ÇALIŞANLAR KOVİD-19 OLDU, EKİP SAYISI AZALDI

Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi’nde daha önce boş olarak bekletilen bir kata yoğun bakım hastalarının alınmaya başlandığını belirten Karacabey, “Ankara’daki Kovid-19 Çağrı Merkezi telefonlara yetişemiyor. . Evde tedavi ile filyasyon ekiplerinin iş yükü artı. Hastaneler dolduğu için Kovid-19 hastaları hastanede değil evde tedavi ediliyor. Filyasyon ekibi sayısı Ankara’da 900’lerden 500’lere kadar düşürüldü. Bu durumun nedeni de pek çok sağlıkçının Kovid-19 olmasıdır” dedi.

TEMASLILARA ARTIK TEST YAPILMIYOR

SES Ankara Şube Eşbaşkanı Kubilay Yalçınkaya ise İstanbul’daki vaka artışıyla beraber Ankara’daki test sayısının düştüğünü vurgulayarak, “Geçen yaz bir pozitif hasta çıktığında filyasyon ekibi hastanın evine giderek evdeki tüm temaslılara test yapıyordu ama artık temaslılara test yapılma oranı çok düştü, evdeki temaslılara test yapılmıyor” diye konuştu. Ankara’daki filyasyon ekiplerine günlük iki bin dolayında şikâyet ve talep geldiğini de belirten Yalçınkaya, “Bazı hastanelerde Kovid-19 hastaları 10 saat boyunca acil servislerde bekliyor. Çünkü hastanelerde boş yatak bulunamıyor” dedi.

Anne ve babayı cezaevine gönderip üç çocuğu ortada bıraktılar

Okumaya devam et

Popular